Arama

İbadet nedir, neden ibadet ederiz? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Ocak 2015 Gösterim: 51.322 Cevap: 50
begüm - avatarı
begüm
Ziyaretçi
11 Kasım 2010       Mesaj #11
begüm - avatarı
Ziyaretçi
daha deminki uzun mesajı bn attım ve şimdi başka birşety daha yazıcamm
lütfen oku Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar

KONU: 6.2. Nasıl Dua Edilir

ANLATIM

Dua eden kişi gönülden dua etmeli, iyi şeyler istemeli, istediği şeyler doğrultusunda da çaba göstermelidir. Allah insanın gönlünden geçenleri bilir; ama dil ile dua etmenin çok farklı güzellikleri vardır. Dua etmenin belli bir kuralı yoktur. İçimizden geldiği gibi güzel olan her şeyi isteyebiliriz. Allah’a dua etmek için hiçbir aracı kurum ve kişiye de ihtiyacımız yoktur. Namaz kılarken Fatiha suresinde söylediğimiz gibi

“Biz ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım isteriz.”(Fatiha suresi, 4.ayet)

Kur’an-ı Kerimde ve Hadis-i fieriflerde bizim için dua örnekleri vardır:

“Rabb’imiz! Bize dünyada da ahirette de güzellik ver. Bizi ateşin azabından koru.”(Bakara suresi, 201.ayet)

“Rabb’im! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Duamı kabul eyle. Rabb’imiz! hesap görülecek günde beni, ana-babamı ve bütün inananları bağışla.”(İbrahim suresi, 40-41.ayet)

Namazda okuduğumuz pek çok sûre ve duâ ile aslında Allah’a dua ettiğimizi biliyor muyuz?

İnsanlar sıkıntıda dua ettikleri gibi genişlikte de dua etmelidir. Dara düştüğünde Allah’a sığınmak rahata erince Allah’a unutmak çok yanlış bir davranıştır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur: “İnsana bir sıkıntı dokundu mu gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken bize dua eder. Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslü gösterilmiştir.” (Yûnus suresi, 12.ayet) (S.A.)
Dua ederken önemli olan konuları maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz

1. Dua ederken herhangi bir aracı kişiye veya kuruma ihtiyacımız yoktur. Dileklerimizi doğrudan Allah'a iletiriz.
2. Dua ederken gönülden etmeliyiz. Çünkü Allah kalplerimize bakar.
3. Dua ederken gösteriş yapmak, ağlamaklı roller yapmak, yüksek sesle bağırıp çağırmak, duanın amacına aykırıdır ve günahtır
aslinur - avatarı
aslinur
Ziyaretçi
30 Kasım 2010       Mesaj #12
aslinur - avatarı
Ziyaretçi
İBADET NEDİR?

Sponsorlu Bağlantılar
Ibadet yüce Allah'a karşı gösterilecek saygı, tazim ve hürmet demektir. Buna kısaca kulluk da diyebiliriz. Insan sadece Allah'ın kulu oldugunu idrak eder, yalnız ona ibadet eder ve yalnız ondan yardım isterse dünya ve ahiret saadetine kavuşur. Ibadet, Allah'ın emirlerini yerine getirmek, yasakladığı bütün haramlardan uzaklaşmak manasındadır. Bu, Allah için cihad etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, yahut kafirlere benzememek, içkiden, kumardan ve diğer kötülüklerden uzaklaşmak gibi neticeler doğurur.
Insanlar Allah'a kulluk görevlerini yerine getirmek ve O'nun yüceliğine sarılmakla huzur bulurlar. Çekilen bela, sıkıntı ve müsibetler ibadet sayesinde hafifler. Zaten mümin her türlü iyiliğin ve her türlü kötülüğün Allah'ın yaratmasıyla doğduğunu, yine her türlü nimetin insana Allah tarafından ihsan edildiğini bilerek ve Allah'a, onun gösterdigi şekilde ibadet edecektir. Bu ibadet Allah'a şükranın ve verdigi nimetlere hamd etmenin tezahürüdür.
Allah'a kulluk, yaratılışın en büyük gayesidir. Zira yüce Allah cinleri ve insanları ancak kendisine kulluk etsinler diye yarattığını bildirmiştir. Ayrıca içinde yaşadığımız dünya, ölüm ve hayat yine insanların bu kulluk görevlerini nasıl yapacakları belli olsun diye var edilmiştir.
Ibadet yüce Allah'ın emri olduğu için onlardan vazgeçmek veya onları yerine getirmemek günahtır. Mükellef olan herkes sınırları Islamda belirtilmiş çeşitli ibadetlerle yükümlüdür.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Aralık 2010       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
NİÇİN İBADET EDERİZ <3 a
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Aralık 2010       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aRqaDasLaR bN CéRéN su soRuyu cévapLaRmısıNısS yasıLım vaRDa smDıdeN saoL bByy muJuxX..!!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Aralık 2010       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ANLATIM

Dua eden kişi gönülden dua etmeli, iyi şeyler istemeli, istediği şeyler doğrultusunda da çaba göstermelidir. Allah insanın gönlünden geçenleri bilir; ama dil ile dua etmenin çok farklı güzellikleri vardır. Dua etmenin belli bir kuralı yoktur. İçimizden geldiği gibi güzel olan her şeyi isteyebiliriz. Allah’a dua etmek için hiçbir aracı kurum ve kişiye de ihtiyacımız yoktur. Namaz kılarken Fatiha suresinde söylediğimiz gibi

“Biz ancak sana ibadet eder ve ancak senden yardım isteriz.”(Fatiha suresi, 4.ayet)

Kur’an-ı Kerimde ve Hadis-i fieriflerde bizim için dua örnekleri vardır:

“Rabb’imiz! Bize dünyada da ahirette de güzellik ver. Bizi ateşin azabından koru.”(Bakara suresi, 201.ayet)

“Rabb’im! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Duamı kabul eyle. Rabb’imiz! hesap görülecek günde beni, ana-babamı ve bütün inananları bağışla.”(İbrahim suresi, 40-41.ayet)

Namazda okuduğumuz pek çok sûre ve duâ ile aslında Allah’a dua ettiğimizi biliyor muyuz?

İnsanlar sıkıntıda dua ettikleri gibi genişlikte de dua etmelidir. Dara düştüğünde Allah’a sığınmak rahata erince Allah’a unutmak çok yanlış bir davranıştır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur: “İnsana bir sıkıntı dokundu mu gerek yan üstü yatarken, gerek otururken, gerekse ayakta iken bize dua eder. Ama biz onun bu sıkıntısını ondan kaldırdık mı, sanki kendisine dokunan bir sıkıntı için bize hiç yalvarmamış gibi geçer gider. İşte o haddi aşanlara, yapmakta oldukları şeyler, böylece süslü gösterilmiştir.” (Yûnus suresi, 12.ayet) (S.A.)
Dua ederken önemli olan konuları maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz

1. Dua ederken herhangi bir aracı kişiye veya kuruma ihtiyacımız yoktur. Dileklerimizi doğrudan Allah'a iletiriz.
2. Dua ederken gönülden etmeliyiz. Çünkü Allah kalplerimize bakar.
3. Dua ederken gösteriş yapmak, ağlamaklı roller yapmak, yüksek sesle bağırıp çağırmak, duanın amacına aykırıdır ve günahtır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2010       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
namaz ve oruç nedir ve nasıl yapılır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Aralık 2010       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bibadet nedir ben neden kılınırı sormuyorumn
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ocak 2011       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Niçin İbadet Ediyoruz?

Ibadet yüce Allah'a karşı gösterilecek saygı, tazim ve hürmet demektir. Buna kısaca kulluk da diyebiliriz. Insan sadece Allah'ın kulu oldugunu idrak eder, yalnız ona ibadet eder ve yalnız ondan yardım isterse dünya ve ahiret saadetine kavuşur. Ibadet, Allah'ın emirlerini yerine getirmek, yasakladığı bütün haramlardan uzaklaşmak manasındadır. Bu, Allah için cihad etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, yahut kafirlere benzememek, içkiden, kumardan ve diğer kötülüklerden uzaklaşmak gibi neticeler doğurur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ocak 2011       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
allaha nicin ibadet ederiz
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
12 Ocak 2011       Mesaj #20
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

allaha nicin ibadet ederiz

Niçin İbadet Ediyoruz?