Arama

Peygamberimize Hira mağarasında gelen ilk 10 vahiy sırayla hangileridir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ekim 2014 Gösterim: 73.063 Cevap: 41
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ama bu 4. sınıftaki değil ki
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peki hangi tarihte inmiş
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ocak 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bunları bir türlü bulamıyorum yaaaaaaaaaaaaaaa
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2011       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
falak suresi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İlk Vahy’in Gelişi
Hz.Muhammed ilk vahy’in gelişini şöyle anlatıyorlardı:
“Hirâ dağında, adımın çağrıldığını duyardım; fakat çağıranı göremezdim. Derken bir gün melek göründü bana; kucakladı beni, göğsüne bastırdı, sıktı ve «Oku» dedi. Ben okumak bilmem dedim. Tekrar sıktı «Oku» dedi. Aynı sözü söyledim. Yine sıktı «Oku»” dedi. Ve Kur’ân-ı Kerîm’in şu âyetlerini okudu:
“(1) Oku Rabbinin adıyla ki bütün mahlûkatı yarattı, (2) İnsanı da bir parça kan pıhtısından var etti; (3) Oku ve Rabbin, pek büyük bir kerem sâhibidir, (4) Öyle bir Rab ki kalemle öğretmiştir, (5) İnsana bilmediğini belletmiştir (öğretmiştir).” (Alâk 1-5. âyetler)
Bu âyetler Hz.Muhammed’e ilk inen sûrenin ilk beş âyetidir.Hz.Muhammed’e, Allah tarafından ilk vahiy Ramazan ayında nâzil olmuştur.
“Ramazan ayı ki onda Kur’ân inzal olunmuştur. Kur’ân nas için aynı hidâyettir; doğru yola götüren, hak ile bâtıl arasını ayıran açık delillerdir.” (Bakara 185. âyet)
Kur’ân-ı Kerîm, Hz.Peygamber ebedî âleme göçene kadar 23 yılda tamamlanmıştır. Nâzil olan bütün âyetler, Allah tarafından zaman zaman vahiy edilmiştir.
Kur’ân-ı Kerîm’de; kulun, yani Peygamber’in Allah ile ancak vahiy yoluyla konuşabileceği anlatılmaktadır. Bu konudaki âyetler de şunlardır:
“Vahiyle veya perde ardından olması veya bir elçi gönderip ona kendi izniyle dilediği şeyi vahiy etmesi suretlerinden başka hiçbir suretle Allah’ın konuşması hiçbir insana müyesser olmaz. Çünkü O yücedir, işinde hakimdir.” (Şûra 51. âyet)
“(192) Kur’ân şüphesiz Rabbelâleminin indirmesidir. (193-194-195) Sen Tanrı azâbıyla korkutanlardan olasın diye onu «ruh-i emin» açık olan Arap diliyle indirmiştir.” (Şuarâ 192-195. âyetler)
“ (16) (Ey Muhammed)! Vahiy bitmesin diye acele almak için dilini kımıldatma. (17) Çünkü onu kalbinde toplamak ve lisanında kıraatini sabit kılmak bize aittir. (18) Sana Kur’ân-ı Kerîm’i kıraat eylediğimizde sen onun kıraatine tâbi ol. (19) Onu izah ve beyân yine bize düşer.” (Kıyâmet 16-19. âyetler)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2011       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hz muhammede ikinci vahiyde öncelikli olarak neler öğütlenmiştir?
ayvayı7mben - avatarı
ayvayı7mben
Ziyaretçi
21 Şubat 2011       Mesaj #17
ayvayı7mben - avatarı
Ziyaretçi
ayetlerin ilk beşinin özeti lzm arkiler nolur yazın noluuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuur
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2011       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha biz vahiy soruyoz nasıl gelmiş onu anlatıyo olmadı şimdi ....!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2011       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tam aradığım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Şubat 2011       Mesaj #20
Misafir - avatarı