Arama

Özürsüz olarak bozulan Ramazan orucu için tutulması gereken kefaret orucu kaç gündür?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Haziran 2014 Gösterim: 23.540 Cevap: 10
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
31 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Özürsüz olarak bozulan Ramazan Orucunun yerine tutulması gereken kefaret orucu kaç gündür?
EN İYİ CEVABI MaRCeLLCaT verdi
Ramazan ayında farz olan oruç tutulduğu için bu ayda keffaret orucu tutulmaz. Diğer ayların hepsinde keffaret orucu tutulabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Ramazan ayında hiçbir özür yokken niyet ederek başlamış olduğu bir orucu bile bile bozan bir kimsenin keffaret cezâsı olarak iki ay oruç tutması gerekir.

Bir senenin Ramazan’ında veya başka senelerde birden fazla bu şekilde oruç bozan bir kimseye tek keffaret icap eder. Şâyet oruç tutmaya güç yetiremiyorsa altmış fakire yemek yedirir.

Keffaret orucu iki Kamerî ay tutulur. Yani meselâ Rebîülâhir ve Recep ayında iki ay üst üste oruç tutan kimse keffaret borcunu ödemiş olur. Yani burada mutlaka altmış günü bulması gerekmez. Meselâ Rebîülâhir 30 gün, Receb ayı da 29 ün çekse toplam 59 gün tutacaktır. Buna bir de kaza ekler, böylece altmış günü bulmuş olur.

Fakat keffaret orucunun ilk gününe ayın birinci günü olarak değil de 5’inde veya 10’unda başlasa, artık bundan sonra aylar kaç çekerse çeksin 60 günü tamamlaması gerekir. Bir de kaza orucu tutarak toplam 61 günü bulmuş olur.

Keffaret orucunu hiç kesmeyip ara vermeden iki ay veya 60 gün tutmak gerekir. Meselâ, araya yolculuk, hastalık, Ramazan veya bayram, kadınların lohusalığı gibi bir hal girer de iki ayı veya altmış günü doldurmamış olursa, tutulan oruçlar keffaret orucundan sayılmaz, tamamı nafile olacağından yeni baştan tutmaya başlanması gerekir.
MaRCeLLCaT - avatarı
MaRCeLLCaT
Ziyaretçi
31 Aralık 2008       Mesaj #2
MaRCeLLCaT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Ramazan ayında farz olan oruç tutulduğu için bu ayda keffaret orucu tutulmaz. Diğer ayların hepsinde keffaret orucu tutulabilir.

Sponsorlu Bağlantılar
Ramazan ayında hiçbir özür yokken niyet ederek başlamış olduğu bir orucu bile bile bozan bir kimsenin keffaret cezâsı olarak iki ay oruç tutması gerekir.

Bir senenin Ramazan’ında veya başka senelerde birden fazla bu şekilde oruç bozan bir kimseye tek keffaret icap eder. Şâyet oruç tutmaya güç yetiremiyorsa altmış fakire yemek yedirir.

Keffaret orucu iki Kamerî ay tutulur. Yani meselâ Rebîülâhir ve Recep ayında iki ay üst üste oruç tutan kimse keffaret borcunu ödemiş olur. Yani burada mutlaka altmış günü bulması gerekmez. Meselâ Rebîülâhir 30 gün, Receb ayı da 29 ün çekse toplam 59 gün tutacaktır. Buna bir de kaza ekler, böylece altmış günü bulmuş olur.

Fakat keffaret orucunun ilk gününe ayın birinci günü olarak değil de 5’inde veya 10’unda başlasa, artık bundan sonra aylar kaç çekerse çeksin 60 günü tamamlaması gerekir. Bir de kaza orucu tutarak toplam 61 günü bulmuş olur.

Keffaret orucunu hiç kesmeyip ara vermeden iki ay veya 60 gün tutmak gerekir. Meselâ, araya yolculuk, hastalık, Ramazan veya bayram, kadınların lohusalığı gibi bir hal girer de iki ayı veya altmış günü doldurmamış olursa, tutulan oruçlar keffaret orucundan sayılmaz, tamamı nafile olacağından yeni baştan tutmaya başlanması gerekir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
61 günlük kefaret orucu yerini yerine fakirlere yemek, giyecek vb.şeyler verilebilir mi?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir senenin Ramazan’ında veya başka senelerde birden fazla bu şekilde oruç bozan bir kimseye tek keffaret icap eder.
sayı ile ifade edersek
60 X 5 = 300 gun deyil
60 +5 = 65 gün oruc tutulur
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ağustos 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kefaret borcu 1 yıl içindemi ödenmeli
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ağustos 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kefalet orucunu o sene tutamadın başka bi sene tuta bilir misin
xxxxx23 - avatarı
xxxxx23
Ziyaretçi
24 Temmuz 2012       Mesaj #7
xxxxx23 - avatarı
Ziyaretçi
merhaba arkadaşlar ben 13 yaşındayım 1 kaç ay sonra 14 yaşıma gireceğim ben geçen gün dayanamayıp orucumu bozdum sadece 1 gün biraz kötü oldum Msn Cry çok pişman oldum sonra aklıma şu takıldı benim kefalet orucu tutmam gerekiyormu oruc borcu için lütfen yardım edin kısa ve doğru bi cevap verirseniz sevinirim lütfen yardım edin Msn Sad
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
24 Temmuz 2012       Mesaj #8
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
xxxxx23 adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba arkadaşlar ben 13 yaşındayım 1 kaç ay sonra 14 yaşıma gireceğim ben geçen gün dayanamayıp orucumu bozdum sadece 1 gün biraz kötü oldum Msn Cry çok pişman oldum sonra aklıma şu takıldı benim kefalet orucu tutmam gerekiyormu oruc borcu için lütfen yardım edin kısa ve doğru bi cevap verirseniz sevinirim lütfen yardım edin Msn Sad

Oruç, kişi mükellef olunca üzerine farz olur. Henüz mükellef olmayan bir çocuk oruç tutmakla yükümlü olmaz.
Nitekim Peygamber Efendimiz (sav);
"Üç kişiden kalem (sorumluluk) kaldırılmıştır: Bunlar; uyanıncaya kadar uyuyan, büluğa erinceye kadar çocuk ve aklî dengesine kavuşuncaya kadar deli"1 buyurmuştur. Mükellef olma yaşı kişinin akıl- baliğ olduğu yaştır.

Kısaca; size dinen oruç tutmak farz olmuşsa keffaret orucu tutmanız gerekir.
Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ağustos 2012       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben bu gün sahura kalktım,ama 5 dakika vaktinden geçtikten sonra su ictim (bilerek)
Bu günah mi? Orucum batıl mi? Kefaret borcum 60 gün mü?
everekli38 - avatarı
everekli38
Ziyaretçi
30 Haziran 2014       Mesaj #10
everekli38 - avatarı
Ziyaretçi
Ramazan orucunu bilerek bozan kişi 61 gün aralıksız oruç tutmak zorundadır. Yerine para verilemeyeceğini biliyorum.