Arama

Geniş zamanla ilgili soru - cevap örnekleri verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Nisan 2016 Gösterim: 15.268 Cevap: 2
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
31 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Geniş zamanla ilgili örnek cümleler verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
Geniş Zaman Kipi:
Fiilin her zaman yapıldığını veya yapılabileceğini bildirir. Fiil tabanına ( )r eki getirilerek yapılır. Fiil tabanı+ [-( ) r ]+ şahıs eki (Sev-e-r-im)
Sponsorlu Bağlantılar
DİKKAT : Geniş zamanın olumsuzu yapılırken ( ) r kullanılmaz. Yerine me, -ma, -mez, -maz kullanılır. (Severim...Sevmem, Anlarız....anlamayız, Okur...okumaz,çalışır sınız....çalışmazsını z)
Özellikleri:
  • Ata sözlerinde kullanıldıklarında her zaman geçerli olan gerçekleri anlatır. Su uyur, düşman uyumaz.
  • Bazı kullanımlarında alışkanlıkları bildirir. Her yemekten sonra bir fincan kahve içerim.
DEVAMI Fiil Çekim Ekleri
Son düzenleyen Safi; 2 Nisan 2016 03:54
mustakar - avatarı
mustakar
VIP VIP Üye
24 Ekim 2010       Mesaj #2
mustakar - avatarı
VIP VIP Üye

Abidin miş'li zaman kipini anlamış, Bu konuyu çok düşünmüş, Ödev heyecanı yüzünden yerinden hoplamış, Ögretmeniyle konuşacakmış, Bu tavuk az pişmiş;
Sponsorlu Bağlantılar

Abidin sonunda beni anladı, Ahmet bu konuyu çok düşündü, Karşısında birden beni görünce hopladı ,Babam ögretmenimle konuştu, Sabırsızlıkla bekledigim yemek sonunda pişti ;

Abidin artık beni anlıyor, Annem beni düşünüyor , Küçük kardeşim sevincinden yerinden hopluyor,Bu adam çok konuşuyor ,yumurta pişiyor;

Abidin bu konuyu anlayacak ,Bu konuyu düşünecek , Kardeşim sevincinden hoplayacak, Susan adam yakında konuşacak, Biraz daha güneşte kalırsa pişecek

Son düzenleyen Safi; 2 Nisan 2016 04:04
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
2 Nisan 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Geniş Zaman Kipi:
Fiilin her zaman yapıldığını veya yapılabileceğini bildirir. Fiil tabanına ( )r eki getirilerek yapılır. Fiil tabanı+ [-( ) r ]+ şahıs eki (Sev-e-r-im)
DİKKAT : Geniş zamanın olumsuzu yapılırken ( ) r kullanılmaz. Yerine me, -ma, -mez, -maz kullanılır. (Severim...Sevmem, Anlarız....anlamayız, Okur...okumaz,çalışır sınız....çalışmazsını z)
Özellikleri:
  • Ata sözlerinde kullanıldıklarında her zaman geçerli olan gerçekleri anlatır. Su uyur, düşman uyumaz.
  • Bazı kullanımlarında alışkanlıkları bildirir. Her yemekten sonra bir fincan kahve içerim.
DEVAMI Fiil Çekim Ekleri
Son düzenleyen Safi; 3 Mayıs 2016 22:23
SİLENTİUM EST AURUM