PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Kalbin görevi nedir?
123 4
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir19:44, 17 Nisan 2010 
kalbin görevi nedir kısaca bilgi veriniz
Cevap
_KleopatrA_19:55, 17 Nisan 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
kalbin görevi nedir kısaca bilgi veriniz
Kalbin Görevi:Kalp veya yürek (Latince: Cor), kırmızı kastan oluşmuş kendiliğinden asılma özelliğine sahip kuvvetli bir pompadır.
Her kalp hastasında dokuların, organların ve hücrelerin; oksijen, karbondioksit,aminoasitler, yağlar, vitaminler ve mineraller gibi madde ve besinlere gereksinimi yoktur.
Metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan artık ürünlerin de vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının düzenlenmesi, asit-baz dengesinin korunması, hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gerekir. Bütün bu işlemleri kalp ve damarlardan oluşan dolaşım sistemi yapar.
Kalp bu sistem içerisinde motor görevi yapar. Kalp insanda dakikada 60-80 vuruş arasında değişen bir hızla, günde 9000 litre kanı vücuda pompalar. Günde yaklaşık 100 bin, yılda 40 milyon, tüm insan hayatı boyunca yaklaşık 2,5 milyar kere, hiç durmadan yaklaşık 8 ton kanı vücuda pompalar. Normal bir insanda ortalama ağırlığı 250-300 gramdır. Bir saat gibi düzenli çalışıp, günlük stres, vb olumsuzluklardan korunmaya çalışmaktadır.
Cevap
Misafir11:02, 29 Ekim 2010 
temiz veya pis kanı pompalar pompaladığı kanı göndererek damarlarla birlikte vücutta dolaşmasnı sağlar.
Cevap
Misafir09:28, 29 Aralık 2010 
doğru düzgün bir bilgi yok
Cevap
_Yağmur_09:40, 29 Aralık 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
doğru düzgün bir bilgi yok

Kalbin Yapısı ve Görevleri

Kalp veya yürek (Latince: Cor),kalp kası olarak bilinen özel bir tip çizgili kastan oluşmuş kendiliğinden kasılma özelliğine sahip kuvvetli bir pompadır.

Metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan artık ürünlerin de vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının düzenlenmesi, asit-baz dengesinin korunması, hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gerekir. Bütün bu işlemleri kalp ve damarlardan oluşan dolaşım sistemi yapar.


Kalp bu sistem içerisinde motor görevi yapar. Kalp insanda dakikada 60-80 vuruş arasında değişen bir hızla günde 9000 litre kanı vücuda pompalar. Günde yaklaşık 100 bin, yılda 40 milyon, tüm insan hayatı boyunca yaklaşık 2,5 milyar kere, hiç durmadan yaklaşık 8 ton kanı vücuda pompalar. Normal bir insanda ortalama ağırlığı 250-300 gramdır.Kalp memelilerde 4 odacıklı ve 4 kapakçıklıdır. Odacıklar sağ odacıklar ve sol odacıklar olarak 2 ana bölümden oluşur.Sağ bölüm, kanın vücuttan döndüğü odacık olan sağ kulakçık (atriyum) sonra triküsbit kapak adı verilen 3 yaprakçıklı bir kapakçık ile ana odacık olan sağ karıncıktan (ventrikül) oluşur.
  • Kan vücutta oksijeni ve besin öğeleri kullanıldıktan sonra vena cava adı verilen 2 adet ana toplardamar ile sağ kulakçığa gelir.
  • Sağ kulakçıktan kan yerçekimi ve kulakçık kasılması ile aradaki kapak olan triküsbit kapaktan (3 yaprakçıklı kapak) geçerek sağ karıncığa girer.
  • Sağ karıncık ile pulmoner atardamar arasındaki kapağa da pulmoner kapakçık adı verilir. Sağ karıncık kanı pulmoner atardamar adını verdiğimiz bir damar yoluyla akciğerlere pompalar.
Sol bölüme kan akciğerlerden oksijenden zenginleştirilmiş olarak gelir.
  • Sol kulakçığa gelen bu kan yerçekiminin de etkisi ile ve biraz da sol kulakçığın kasılması yardımı ile sonradaki kapak olan mitral kapakçık adı verilen 2 yaprakçıklı bir kapaktan sol karıncığa akar.turkeyarena.com
  • Sol karıncık ile aort atardamarı arasında aort kapakçığı denilen 3 yaprakçıklı bir kapak bulunmaktadır. Sol karıncıktan temiz kan güçlü kasların kasılması etkisi ile aort atardamarı denilen ana atardamar vasıtasıyla vücuda sunulur.
  • Elimizi göğsümüzün sol tarafına götürdüğümüzde kalbimizden gelen sesin nedeni kulakçık ile karıncık arasındaki kapakçıkların açılıp kapanmasıdır.
kaynak
Cevap
Misafir14:02, 3 Nisan 2011 
kalbi anlatın demedik kalbin görevinerdir onu anlatın
Cevap
Misafir14:38, 14 Nisan 2011 
Ben kalbin görevleri yazıyorum,siz bana kalbin yapısını çıkarıyosunuz yaa
Cevap
Misafir18:26, 24 Nisan 2011 
ben burdaki hiç bir bilgiden yararlanamadım lütfen KALBİN GÖREVLERİNİ yazar mısınız??? şimdiden teşekkürler....
Cevap
Misafir16:13, 27 Nisan 2011 
lütfen acilen birisi bana kanın görevini kısaca yazsın
Cevap
Misafir14:59, 23 Ekim 2011 
kanı pompalar,nefes almamızı sağlarhepinizi seviyorum

bayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
Cevap
123 4
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Kalbin görevleri nelerdir?
Kalp Nedir? Kalbin Yapısı ve Görevleri
Psikiyatristlerin görevi nedir?
Kalbin vücuttaki işleyişi nasıldır?
Kalbin Anatomisi ve Fizyolojisi (Flash)