Arama

Kesirlerde çarpma ve bölme işlemi nasıl yapılır, soru-cevap örnekleri verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Aralık 2014 Gösterim: 155.523 Cevap: 67
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
2 Ocak 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
KESİRLERLE ÇARPMA İŞLEMİ
EN İYİ CEVABI Mira verdi
Kesirlerde Dört İşlem

Sponsorlu Bağlantılar
Kesirlerde Bölme İşlemi

blmem

Kesirlerde Çarpma İşlemi

arpma

Kesirlerde Toplama ve Çıkarma İşlemi

toplama

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
2 Ocak 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
on16yy9
on17on8
Sponsorlu Bağlantılar
on18zb4

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Aralık 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha biz rasyonel sayıları diil kesirlerde çarpma işlemini istioz kardeşim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
(5.sınıflar için)Kesirlerle çarpma işlemi yapılırken paydaların çarpımı paydaya payların çarpımı paya yazılır.hepsi bundan ibaret.arkadaşımız rasyonel sayıları yazmış fakat sonuçta rasyonel sayılarda da çarpma işleminin aynı olduğunu gördük.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Ocak 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kesirlerle çarpma işlemi nasıl yapılır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ocak 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bune ya aradığım hiçbir konuyu şeyi burada bulamayacakmıyım acaba ya biz böyle öğrenmedik siz gelmişsiniz burada ne anlatmışsınız ben hanginize uyacağım?; TABİ Kİ ÖĞRETMENİMİN ANLATTIĞINA ÇÜNKÜ ONA GÜVENİYORUM AMA SİZE GÜVENİM BİTTİ önceden çok güzeldi aradığım şeyi bulabiliyordum ama özellikle matematikte şimdi hiçbirşey bulamıyorum nasıl yappılır bu çarpma işlemiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?????
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ocak 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bende bu konuyu aynen arkadaşımız gibi anlatıcam yani altlı üstlü birbiriylr çarpılır mesala
örnek:6/7yi varsayalım bunla 8/5 i çarparsak 8 i 6 ile 7yi 5 ile çarparız ve sonuc çıkar
nötrino
Yasaklı
22 Ocak 2010       Mesaj #8
Yasaklı
Alıntı

biz rasyonel sayıları diil kesirlerde çarpma işlemini istioz kardeşim

Alıntı

kesirlerle çarpma işlemi nasıl yapılır

Alıntı

bune ya aradığım hiçbir konuyu şeyi burada bulamayacakmıyım acaba ya biz böyle öğrenmedik siz gelmişsiniz burada ne anlatmışsınız ben hanginize uyacağım?; TABİ Kİ ÖĞRETMENİMİN ANLATTIĞINA ÇÜNKÜ ONA GÜVENİYORUM AMA SİZE GÜVENİM BİTTİ önceden çok güzeldi aradığım şeyi bulabiliyordum ama özellikle matematikte şimdi hiçbirşey bulamıyorum nasıl yappılır bu çarpma işlemiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?????

Kesirlerde Çarpma İşlemi

Kesirlerde çarpma işlemi yapılırken,Paydalar eşitlenmez.Tam sayılı kesirler,bileşik kesire çevrilir.Paylar pay ile çarpılır ve paya yazılır.Paydalar ise birbiriyle çarpılarak paydaya yazılıyordur.Tam sayı varsa paydası 1 olarak alınır ve sadeleşebiliyorsa kesir işlem kolaylığı için sadeleştirilir.

mesela 3/5.2/4=6/20 e eşittir 2 ile sadeleştirilirse 3/10 olur gibi...

Ayrıca bir sayı doğrusu üzerinde;her kesire bir nokta; her noktaya da bir kesir karşılık gelir.Buna göre sayı doğrusu üzerindeki her nokta bir sayı ile gösterilir bu sayılara rasyonel sayılar deniyordur.Sonuç olarak bir rasyonel sayı aynı zamanda kesir olarak ifade edilebilir.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya kasirlerde çarpma işlemi istiyoz
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
24 Şubat 2010       Mesaj #10
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bu siteyi kurana bu bilgileri verenlere çok tşk ederim.bu siteden çok yararlanıyorum üye olmuşutum ama bilgilerimi unuttum Msn Grin (köttüüü)

Rica ederiz tekrardan üye olabilirsiniz ya da email adresinizi hatırlıyorsanız şifre isteminde bulunabilirsiniz.