Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Kesirlerde çarpma ve bölme işlemi nasıl yapılır, soru-cevap örnekleri verir misiniz?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi12:55, 2 Ocak 2009 
KESİRLERLE ÇARPMA İŞLEMİ
En iyi cevap Mira tarafından gönderildi

Kesirlerde Dört İşlem

Kesirlerde Bölme İşlemi

blmem

Kesirlerde Çarpma İşlemi

arpma

Kesirlerde Toplama ve Çıkarma İşlemi

toplama

Cevap
fadedliver13:00, 2 Ocak 2009 
on16yy9
on17on8
on18zb4

Cevap
Misafir11:31, 29 Aralık 2009 
yha biz rasyonel sayıları diil kesirlerde çarpma işlemini istioz kardeşim
Cevap
Misafir22:38, 5 Ocak 2010 
(5.sınıflar için)Kesirlerle çarpma işlemi yapılırken paydaların çarpımı paydaya payların çarpımı paya yazılır.hepsi bundan ibaret.arkadaşımız rasyonel sayıları yazmış fakat sonuçta rasyonel sayılarda da çarpma işleminin aynı olduğunu gördük.
Cevap
Misafir19:22, 7 Ocak 2010 
kesirlerle çarpma işlemi nasıl yapılır
Cevap
Misafir22:08, 12 Ocak 2010 
bune ya aradığım hiçbir konuyu şeyi burada bulamayacakmıyım acaba ya biz böyle öğrenmedik siz gelmişsiniz burada ne anlatmışsınız ben hanginize uyacağım?; TABİ Kİ ÖĞRETMENİMİN ANLATTIĞINA ÇÜNKÜ ONA GÜVENİYORUM AMA SİZE GÜVENİM BİTTİ önceden çok güzeldi aradığım şeyi bulabiliyordum ama özellikle matematikte şimdi hiçbirşey bulamıyorum nasıl yappılır bu çarpma işlemiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?????
Cevap
Misafir18:42, 22 Ocak 2010 
ya bende bu konuyu aynen arkadaşımız gibi anlatıcam yani altlı üstlü birbiriylr çarpılır mesala
örnek:6/7yi varsayalım bunla 8/5 i çarparsak 8 i 6 ile 7yi 5 ile çarparız ve sonuc çıkar
Cevap
nötrino19:12, 22 Ocak 2010 
Alıntı:
biz rasyonel sayıları diil kesirlerde çarpma işlemini istioz kardeşim
Alıntı:
kesirlerle çarpma işlemi nasıl yapılır
Alıntı:
bune ya aradığım hiçbir konuyu şeyi burada bulamayacakmıyım acaba ya biz böyle öğrenmedik siz gelmişsiniz burada ne anlatmışsınız ben hanginize uyacağım?; TABİ Kİ ÖĞRETMENİMİN ANLATTIĞINA ÇÜNKÜ ONA GÜVENİYORUM AMA SİZE GÜVENİM BİTTİ önceden çok güzeldi aradığım şeyi bulabiliyordum ama özellikle matematikte şimdi hiçbirşey bulamıyorum nasıl yappılır bu çarpma işlemiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?????
Kesirlerde Çarpma İşlemi

Kesirlerde çarpma işlemi yapılırken,Paydalar eşitlenmez.Tam sayılı kesirler,bileşik kesire çevrilir.Paylar pay ile çarpılır ve paya yazılır.Paydalar ise birbiriyle çarpılarak paydaya yazılıyordur.Tam sayı varsa paydası 1 olarak alınır ve sadeleşebiliyorsa kesir işlem kolaylığı için sadeleştirilir.

mesela 3/5.2/4=6/20 e eşittir 2 ile sadeleştirilirse 3/10 olur gibi...

Ayrıca bir sayı doğrusu üzerinde;her kesire bir nokta; her noktaya da bir kesir karşılık gelir.Buna göre sayı doğrusu üzerindeki her nokta bir sayı ile gösterilir bu sayılara rasyonel sayılar deniyordur.Sonuç olarak bir rasyonel sayı aynı zamanda kesir olarak ifade edilebilir.

Cevap
Misafir20:34, 15 Şubat 2010 
ya kasirlerde çarpma işlemi istiyoz
Cevap
_KleopatrA_19:45, 24 Şubat 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
bu siteyi kurana bu bilgileri verenlere çok tşk ederim.bu siteden çok yararlanıyorum üye olmuşutum ama bilgilerimi unuttum (köttüüü)
Rica ederiz tekrardan üye olabilirsiniz ya da email adresinizi hatırlıyorsanız şifre isteminde bulunabilirsiniz.
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları