Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 3 Ocak 2009 (09:55) tarihinde açılmıştır.
108317 kez görüntülenmiş, 39 cevap yazılmış ve son mesaj 1 Ekim 2013 (18:53) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 22 Şubat 2010, 19:27

Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

#21 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
kısaca yazarmısınız
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 23 Şubat 2010, 16:58

Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

#22 (link)
koaeddertyanlao
Ziyaretçi
koaeddertyanlao - avatarı
Düşünce özgürlüğü gözünle gördüğün bir olayın sonuçlarını düşünmeden düşünceni dile getirmektir.
Rapor Et
Eski 3 Mart 2010, 20:43

Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

#23 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
düşünce özgürlüğü kısaca söz hakkı arkadaşlar teşekkürler
Rapor Et
Eski 6 Mart 2010, 21:59

ne demek

#24 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Düşünce özgürlüğünden söz edebilmek için, düşüncenin hiçbir korku ve kaygıya kapılmaksızın üretilebilmesi, toplatma, yasaklama, ceza tehdidi ve fiili engeller olmadan, hiçbir izne bağlı olmadan bireysel olarak ya da topluca ifade edilebilmesi, üretilen düşüncenin paylaşılması ve zenginleştirilmesine olanak sağlayacak özgür bir tartışma ortamı ve nihayet düşüncenin doğruluğu ve yanlışlığının saptanabilmesi için yaşama geçirilmesi fırsatının tanınması gerekir.
İnsan haklarının ve demokratikleşmenin önündeki yasal ve fiili engellerin kaldırılması, insan haklarına saygının yaşama geçirilmesi, her şeyden önce güç kullanma tehditlerinden arınmış, demokratik bir tartışma ortamının ve düşünceyi açıklama özgürlüğünün yaratılması ile olanaklıdır. Düşünceyi açıklama özgürlüğü, diğer özgürlüklerin "olmazsa olmaz" koşuludur. Düşünce özgürlüğü, bilim ve sanat özgürlüğü, basın ve iletişim özgürlüğü, siyasal parti, sendika, vakıf ve dernek kurma hakkı, ülke yönetimine katılma, seçme ve seçilme hakkı vb. hak ve özgürlüklerle iç içe olan temel özgürlüktür.
Bu hakların ve özgürlüklerin kullanılabilmesi, düşünce ve ifade özgürlüğünün varlığına ve korunup geliştirilmesine bağlıdır. İnsan haklarına dayalı, demokratik ve özgürlükçü, çoğulcu bir toplum oluşturma hedefinin ilk adımı, düşünceyi açıklama özgürlüğünün gerçekleştirilmesidir.

Türkiye'de Düşünce Özgürlüğü
Türkiye'dedüşünce özgürlüğünün önündeki en büyük engel, sınırları 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle çizilen 1982 Anayasası ve ilişkili yasal çerçevedir. Ancak uygulamada bu kısıtlamaların da ötesine geçilerek genişletici yorumların yapıldığı, yasa hükümlerinin hiçe sayıldığı, keyfi engellemelere gidildiği ve hatta yargısız infazlar yoluyla kimi insanların yaşamlarına son verildiği görülmüştür.
Türk Ceza Yasası, Sıkıyönetim Yasası, Devlet Güvenlik Mahkemeleri Kuruluş Yasası, Terörle Mücadele Yasası, Siyasi Partiler Yasası, Basın Yasası, Dernekler Yasası, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası, YÖK Yasası başta olmak üzere bir çok yasa düşünceyi açıklama özgürlüğünü yasaklayan veya sınırlayan yüzlerce madde içermektedir. Türk Ceza Yasası'nın "halkı askerlikten soğutma" suçunu düzenleyen 155'nci, Cumhurbaşkanı'na hakareti düzenleyen 158 nci, "Türklüğe, Cumhuriyete, TBMM'ye, hükümetin manevi kişiliğine, bakanlıklara, devletin askeri, polisiye kuvvetlerine, adliyenin manevi kişiliği"ne hakareti düzenleyen 159'ncu, "halkı sınıf, ırk, din ve bölge farkı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik suçunu düzenleyen 312/2'nci maddeleri ile Terörle Mücadele Yasasının 8. maddesi düşünce açıklamalarını cezalandırmada en sık kullanılan maddelerdir.
Uygulamada suç tanımlaması o kadar keyfi ve o kadar değişken ki, bir dönem TMY 8. madde kapsamında görülen bir düşünce açıklaması, başka bir dönem TCK 312. maddeye, hatta terör örgütüne yardım yataklık sayılarak TCK 169. maddeye göre cezalandırılabilmektedir. Son dönemlerde yazılı veya sözlü olarak ifade edilen düşüncelerin Türk Ceza Kanunu'nun 168/2 maddesi kapsamında değerlendirildiğine de tanık olunmaktadır.
Rapor Et
Eski 12 Mart 2010, 16:34

Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

#25 (link)
SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
nötrino - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

kısaca yazarmısınız
Düşünce özgürlüğü basit anlamda; kişilerin hiçbir baskı ve etki altında kalmadan düşüncelerini özgür ve tarafsızca ifade edebilmesidir. Aslında düşünce özgürlüğünden kasıt ifade özgürlüğüdür Çünkü özgürce düşünebilmeyle, bu düşünceyi ifade edebilme, dışa aktarabilme birbirinden farklıdır Hiç bir sistemde bir birey özgürce düşündüğü için cezalandırılmaz Ama bunları ifade ettiğinde düşünce suçlusu ilan ediliyor ya da benimseniyordur Buna göre düşünce özgürlüğü,ifade özgürlüğü demektir Sonuç olarak bir düşünce ifade edilmediği sürece bu düşüncenin niteliği ve içeriği asla bilinemez ve kişiye özeldir Yani düşünce özgürlüğünün somut şekli ifade edilmesi ve kabul görmesidir.
Rapor Et
Eski 30 Mayıs 2010, 22:32

Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

#26 (link)
melaikeee
Ziyaretçi
melaikeee - avatarı
En kısa Cevap Düşüncelerini yani fikrini yayabilme
Rapor Et
Eski 17 Ekim 2010, 13:46

düşünce ve özgürlükle ve kimin yazdığı çıksın

#27 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
düşünce ve özgürlükle ve kimin yazdığı çıksın çookkk acilll
Rapor Et
Eski 10 Ocak 2011, 19:46

Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

#28 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ödev de soruyo çabuk yazın
Rapor Et
Eski 18 Ocak 2011, 19:27

Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

#29 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
NASIL İCATLAR YILMIŞ İCATLARI YAPANLAR NE GİBİ ZORLUKLARLA TANIŞMIŞLAR İCTÇILARIN ADI NEDİR NEREDE DOĞMUŞLAR NEREDE ÖLMÜŞLER HANGİ HASTALIKLARLA ÖLMÜŞLER HALA YAŞAYANLARI VAR MI
Rapor Et
Eski 29 Aralık 2011, 22:32

düşünce özgürlügü

#30 (link)
texsas
Ziyaretçi
texsas - avatarı
düşünce özgürlügü insana hiç engel tanımadan fikrini söylemesidir
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 9
Son Mesaj: 22 Ekim 2014 18:57
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 3
Son Mesaj: 17 Eylül 2013 17:32
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 10
Son Mesaj: 28 Ekim 2012 11:13
Gönderen: virtuecat Forum: Siyasal Bilimler
Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Şubat 2012 19:24
Gönderen: KuDuRo Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Ekim 2011 17:12
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.209 saniyede (77.93% PHP - 22.07% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 00:28
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi