Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör Önceki Konu Sonraki Konu

Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir? - Sayfa 3

Gösterim: 111669 | Cevap: 39
Misafir
22 Şubat 2010 19:27   |   Mesaj #21   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

kısaca yazarmısınız
koaeddertyanlao
23 Şubat 2010 16:58   |   Mesaj #22   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

Düşünce özgürlüğü gözünle gördüğün bir olayın sonuçlarını düşünmeden düşünceni dile getirmektir.
Misafir
3 Mart 2010 20:43   |   Mesaj #23   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

düşünce özgürlüğü kısaca söz hakkı arkadaşlar teşekkürler
Misafir
6 Mart 2010 21:59   |   Mesaj #24   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

ne demek

Düşünce özgürlüğünden söz edebilmek için, düşüncenin hiçbir korku ve kaygıya kapılmaksızın üretilebilmesi, toplatma, yasaklama, ceza tehdidi ve fiili engeller olmadan, hiçbir izne bağlı olmadan bireysel olarak ya da topluca ifade edilebilmesi, üretilen düşüncenin paylaşılması ve zenginleştirilmesine olanak sağlayacak özgür bir tartışma ortamı ve nihayet düşüncenin doğruluğu ve yanlışlığının saptanabilmesi için yaşama geçirilmesi fırsatının tanınması gerekir.
İnsan haklarının ve demokratikleşmenin önündeki yasal ve fiili engellerin kaldırılması, insan haklarına saygının yaşama geçirilmesi, her şeyden önce güç kullanma tehditlerinden arınmış, demokratik bir tartışma ortamının ve düşünceyi açıklama özgürlüğünün yaratılması ile olanaklıdır. Düşünceyi açıklama özgürlüğü, diğer özgürlüklerin "olmazsa olmaz" koşuludur. Düşünce özgürlüğü, bilim ve sanat özgürlüğü, basın ve iletişim özgürlüğü, siyasal parti, sendika, vakıf ve dernek kurma hakkı, ülke yönetimine katılma, seçme ve seçilme hakkı vb. hak ve özgürlüklerle iç içe olan temel özgürlüktür.
Bu hakların ve özgürlüklerin kullanılabilmesi, düşünce ve ifade özgürlüğünün varlığına ve korunup geliştirilmesine bağlıdır. İnsan haklarına dayalı, demokratik ve özgürlükçü, çoğulcu bir toplum oluşturma hedefinin ilk adımı, düşünceyi açıklama özgürlüğünün gerçekleştirilmesidir.

Türkiye'de Düşünce Özgürlüğü
Türkiye'dedüşünce özgürlüğünün önündeki en büyük engel, sınırları 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle çizilen 1982 Anayasası ve ilişkili yasal çerçevedir. Ancak uygulamada bu kısıtlamaların da ötesine geçilerek genişletici yorumların yapıldığı, yasa hükümlerinin hiçe sayıldığı, keyfi engellemelere gidildiği ve hatta yargısız infazlar yoluyla kimi insanların yaşamlarına son verildiği görülmüştür.
Türk Ceza Yasası, Sıkıyönetim Yasası, Devlet Güvenlik Mahkemeleri Kuruluş Yasası, Terörle Mücadele Yasası, Siyasi Partiler Yasası, Basın Yasası, Dernekler Yasası, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası, YÖK Yasası başta olmak üzere bir çok yasa düşünceyi açıklama özgürlüğünü yasaklayan veya sınırlayan yüzlerce madde içermektedir. Türk Ceza Yasası'nın "halkı askerlikten soğutma" suçunu düzenleyen 155'nci, Cumhurbaşkanı'na hakareti düzenleyen 158 nci, "Türklüğe, Cumhuriyete, TBMM'ye, hükümetin manevi kişiliğine, bakanlıklara, devletin askeri, polisiye kuvvetlerine, adliyenin manevi kişiliği"ne hakareti düzenleyen 159'ncu, "halkı sınıf, ırk, din ve bölge farkı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik suçunu düzenleyen 312/2'nci maddeleri ile Terörle Mücadele Yasasının 8. maddesi düşünce açıklamalarını cezalandırmada en sık kullanılan maddelerdir.
Uygulamada suç tanımlaması o kadar keyfi ve o kadar değişken ki, bir dönem TMY 8. madde kapsamında görülen bir düşünce açıklaması, başka bir dönem TCK 312. maddeye, hatta terör örgütüne yardım yataklık sayılarak TCK 169. maddeye göre cezalandırılabilmektedir. Son dönemlerde yazılı veya sözlü olarak ifade edilen düşüncelerin Türk Ceza Kanunu'nun 168/2 maddesi kapsamında değerlendirildiğine de tanık olunmaktadır.
12 Mart 2010 16:34   |   Mesaj #25   |   
nötrino - avatarı
SMD SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Zamanın Ötesi..
3.997
7.339 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 02-08-2007

Cvp: Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

kısaca yazarmısınız

Düşünce özgürlüğü basit anlamda; kişilerin hiçbir baskı ve etki altında kalmadan düşüncelerini özgür ve tarafsızca ifade edebilmesidir. Aslında düşünce özgürlüğünden kasıt ifade özgürlüğüdür Çünkü özgürce düşünebilmeyle, bu düşünceyi ifade edebilme, dışa aktarabilme birbirinden farklıdır Hiç bir sistemde bir birey özgürce düşündüğü için cezalandırılmaz Ama bunları ifade ettiğinde düşünce suçlusu ilan ediliyor ya da benimseniyordur Buna göre düşünce özgürlüğü,ifade özgürlüğü demektir Sonuç olarak bir düşünce ifade edilmediği sürece bu düşüncenin niteliği ve içeriği asla bilinemez ve kişiye özeldir Yani düşünce özgürlüğünün somut şekli ifade edilmesi ve kabul görmesidir.
melaikeee
30 Mayıs 2010 22:32   |   Mesaj #26   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

En kısa Cevap Düşüncelerini yani fikrini yayabilme
Misafir
17 Ekim 2010 13:46   |   Mesaj #27   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

düşünce ve özgürlükle ve kimin yazdığı çıksın

düşünce ve özgürlükle ve kimin yazdığı çıksın çookkk acilll
Misafir
10 Ocak 2011 19:46   |   Mesaj #28   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

ödev de soruyo çabuk yazın
Misafir
18 Ocak 2011 19:27   |   Mesaj #29   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir?

NASIL İCATLAR YILMIŞ İCATLARI YAPANLAR NE GİBİ ZORLUKLARLA TANIŞMIŞLAR İCTÇILARIN ADI NEDİR NEREDE DOĞMUŞLAR NEREDE ÖLMÜŞLER HANGİ HASTALIKLARLA ÖLMÜŞLER HALA YAŞAYANLARI VAR MI
texsas
29 Aralık 2011 22:32   |   Mesaj #30   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

düşünce özgürlügü

düşünce özgürlügü insana hiç engel tanımadan fikrini söylemesidir
Cevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Düşünce özgürlüğü nedir, ne demektir? benzer konular

Basın özgürlüğü nedir?
Basın özgürlüğü hakkında Basın özgürlüğü ne demektir, nasıl tanımlanır?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 2 Haziran 2015 21:22
Düşünce ne demektir?
düşünce ne demekktir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 17 Eylül 2013 17:32
Yerleşim özgürlüğü nedir?
insanlara yerleşim özgürlüğü sağlanmasının sebebi nedir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 10
Son Mesaj: 28 Ekim 2012 11:13
Düşünce Özgürlüğü
Düşünce Özgürlüğü Nedir? Düşünce özgürlüğünden söz edebilmek için, düşüncenin hiçbir korku ve kaygıya kapılmaksızın üretilebilmesi, toplatma, yasaklama, ceza tehdidi ve fiili engeller olmadan, hiçbir izne bağlı olmadan bireysel olarak ya da topluca ifade edilebilmesi, üretilen düşüncenin...
Forum: Siyasal Bilimler Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Şubat 2012 19:24
Düşünce, kanaat ve ifade özgürlüğü anayasamızda nasıl yer almaktadır?
Düşünce , kanaat ve ifade özgrlüğü Anayamızda nasıl yer almaktadır ?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Ekim 2011 17:12
 
Sayfa 0.353 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu