Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Selçuklu döneminde kullanılan diller nelerdir?

Gösterim: 12434 | Cevap: 5
  • buyuk selcuklu devletinin dili
  • selcuklu alfabesi
  • selcuklu dili
1
  • 1 Gönderen Keten Prenses
Ziyaretçi
Cevaplanmış   |    3 Ocak 2009 21:07   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi

Selçuklu döneminde kullanılan diller nelerdir?

TÜRKİYE SELÇUKLU DÖNEMİNDE ANADOLUDA KULLANILAN DİLLER HANGİLERİDİR?(BİLİM,EDEBİYAT,VE HALK DİLİ) böle bi soru sormş ve bulamdm yardımcı olun!!!
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

Yazı, dil ve edebiyat
Türkiye Selçuklu Devleti döneminde, bilim dili Arapçaydı. Resmi dil ve edebiyat dili ise Farsaçydı. Arap alfabesi kullanılmaktaydı.Sultan ve halk Türkçe konuşmaktaydı. Sultanlar, eğitime büyük önem verdiler. Medrese ve kütüphaneler yaptırdılar. Bilginleri korudular. Tokat, Kayseri ve Konya önemli billim merkezleriydi. Bu dönemde Muhiddin Arabi ve Mevlana gibi önemli bilginler yetişmiştir.
Beylikler döneminde ise Türkçe önem kazandı. Karamanoğu Mehmet Bey, "Bundan sonra divada, dergahta, meclis ve meydanda, Türkçe'den başka dil kullanılmayacaktır." fermanıyla, Anadolu'da ilk defa Türkçe'yi resmi dil olarak ilan etti (1277). Bu dönemde yaşayan Yunus Emre ise şiirlerini halkın kolaylıkla anlayacağı bir Türkçe ile yazmıştır.

Bilim ve Sanat
Türkiye Selçuklu Devleti ve beylikler Anadolu'da çok sayıda medrese, han, hamam, cami, kervansaray, imaret, çeşme, su kemeri, darüşşifa ve köprü gibi mimari eserler yaparak Anadolu'nun bilim kültür ve sanat alanında gelişmesini sağladılar. Yaptıkları medreselerde dini bilgiler, matematik, astronomi, fizik, ve tıp alanlarında eğitim verdiler.

Anadolu Selçuklu Devleti ve beylikler döneminde yapılan eserler

-İnce Minareli Medrese, Karatay Medresesi - Konya
-Şifaiye medresesi, Buruciye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese - Sivas
-Çifte Minareli Medrese - Erzurum
-Kayseride Hond Hatun ve Hatuniye Medreseleri
-Erzurum Ulu Camii - Saltuklar
-Divriği Ulu Camii - Mengücekliler
-Tokat Yağıbasan Medresesi - Danişmentliler (Anadolu'da yapılan en eski medresedir.)
-Divriği Külliyesi - Mengücekliler (Anadolunun en eski külliyesidir.) Küliye: Cami, medrese, hastaneden oluşan yapılar.

Ayrıca,bunun yanında,Selçuklular çinicilik, dokumacılı, hat sanatı, m

3 Ocak 2009 22:11   |   Mesaj #2   |   
Keten Prenses - avatarı
MsXLabs Üyesi
..

42599
8.280 mesaj
Yazı, dil ve edebiyat
Türkiye Selçuklu Devleti döneminde, bilim dili Arapçaydı. Resmi dil ve edebiyat dili ise Farsaçydı. Arap alfabesi kullanılmaktaydı.Sultan ve halk Türkçe konuşmaktaydı. Sultanlar, eğitime büyük önem verdiler. Medrese ve kütüphaneler yaptırdılar. Bilginleri korudular. Tokat, Kayseri ve Konya önemli billim merkezleriydi. Bu dönemde Muhiddin Arabi ve Mevlana gibi önemli bilginler yetişmiştir.
Beylikler döneminde ise Türkçe önem kazandı. Karamanoğu Mehmet Bey, "Bundan sonra divada, dergahta, meclis ve meydanda, Türkçe'den başka dil kullanılmayacaktır." fermanıyla, Anadolu'da ilk defa Türkçe'yi resmi dil olarak ilan etti (1277). Bu dönemde yaşayan Yunus Emre ise şiirlerini halkın kolaylıkla anlayacağı bir Türkçe ile yazmıştır.

Bilim ve Sanat
Türkiye Selçuklu Devleti ve beylikler Anadolu'da çok sayıda medrese, han, hamam, cami, kervansaray, imaret, çeşme, su kemeri, darüşşifa ve köprü gibi mimari eserler yaparak Anadolu'nun bilim kültür ve sanat alanında gelişmesini sağladılar. Yaptıkları medreselerde dini bilgiler, matematik, astronomi, fizik, ve tıp alanlarında eğitim verdiler.

Anadolu Selçuklu Devleti ve beylikler döneminde yapılan eserler

-İnce Minareli Medrese, Karatay Medresesi - Konya
-Şifaiye medresesi, Buruciye Medresesi, Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese - Sivas
-Çifte Minareli Medrese - Erzurum
-Kayseride Hond Hatun ve Hatuniye Medreseleri
-Erzurum Ulu Camii - Saltuklar
-Divriği Ulu Camii - Mengücekliler
-Tokat Yağıbasan Medresesi - Danişmentliler (Anadolu'da yapılan en eski medresedir.)
-Divriği Külliyesi - Mengücekliler (Anadolunun en eski külliyesidir.) Küliye: Cami, medrese, hastaneden oluşan yapılar.

Ayrıca,bunun yanında,Selçuklular çinicilik, dokumacılı, hat sanatı, m
MesirKentli bu mesajı beğendi.
Misafir
15 Ekim 2009 19:49   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
kardes eski deilleride yazar msınız
Misafir
22 Aralık 2009 15:07   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
yha ben büyük selçuklu devletinin istiyorum yoqMu yazan..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Misafir
12 Mart 2011 11:22   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi

selçuklu döneminde yaşayan bilginler

Alıntı

selcuklu devletinin bilginleri ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

selçuklu döneminde yaşayan bilginlerin isimlerini rica ediyorum
Misafir
23 Ocak 2012 11:05   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
selçuklu döneminde yaşayan bilginlerin isimlerini rica ediyorum
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Selçuklu döneminde kullanılan diller nelerdir? Konusuna Benzer Konular

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde ordu teşkilatı nasıldı?
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Cevaplanmış
Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Aralık 2014 14:13
Osmanlı döneminde kullanılan iletişim araçları nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Son Mesaj: 22 Aralık 2014 15:06
Cevap: 14
Son Mesaj: 11 Aralık 2014 21:35
Barok döneminde kullanılan enstrümanlar hangileridir?
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Son Mesaj: 15 Ekim 2012 19:52
Cevap: 0
Son Mesaj: 12 Aralık 2009 13:25
Sayfa 0.223 saniyede 12 sorgu ile oluşturuldu