Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Cam sanayisinin ülkemizdeki durumu nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda GAMZEeeee tarafından 4 Ocak 2009 (13:29) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
30268 kez görüntülenmiş, 7 cevap yazılmış ve son mesaj 14 Mart 2012 (16:12) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.14  |  Oy Veren: 7      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 4 Ocak 2009, 13:29

#1 (link)
GAMZEeeee
Ziyaretçi
GAMZEeeee - avatarı
CAM SANAYİSİNİN ÜLKEMİZDEKİ DURUMU NEDİR????????????????????????????????
En iyi cevap Kral_Aslan tarafından gönderildi
Rapor Et
Reklam
Eski 4 Ocak 2009, 13:40

#2 (link)
MsXTeam
Kral_Aslan - avatarı
Cam Mamul İmalatçısı
Rapor Et
Eski 14 Mart 2009, 13:13

Cam sanayinin ülkemizdeki durumu nedir?

#3 (link)
Zokki_55
Ziyaretçi
Zokki_55 - avatarı
Cam Sanayinin Ülkemizdeki Durumu nedir ?
Rapor Et
Eski 14 Mart 2009, 13:22

#4 (link)
Eski Üyelerin Ruhları
Blue Blood - avatarı
Cam sanayisi ülkemiz ihracatında önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde cam alanında yapılan ihracat ithalattan fazladır.

Ülkemizdeki cam üreticileri, üretimlerinin dörtte birinden fazlasını ihraç etmektedir. İhracatın çoğu Avrupa ülkelerine gerçekleştirilmektedir. Sektörde dış ticaret yapısının istikrarlı ve sağlam bir görünüm sergilediği söylenebilir. Cam sektörü başta düz cam ve cam ev eşyası olmak üzere, yurt içi talebin üzerinde bir üretim potansiyeline sahiptir. Bu nedenle ihracat, cam sektörü için hayatî bir öneme sahiptir. Türk cam sanayisi, dünya genelindeki yeniden yapılanma eğilimi ve yoğun rekabete paralel olarak iş gücü verimliliğini arttırmaya yönelik önlemler almaktadır. Sektörde çalışma standartları ve iş gücü maliyeti Türkiye ortalamasının üzerindedir. Türk cam sanayisi, gerek ülke imalâtında gerek dünya cam sanayisi içinde gelişmiş bir alandır. Ülkemizde camcılık alanı istihdam kapasitesi açısından da önemli bir alandır ve bu alanda nitelikli meslek elemanlarına her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Camcılık üzerine meslekî eğitim almış kişiler yurt dışında da iş bulma imkânına sahiptir. Camcılık alanında, teknolojik ürünlerin dışında geleneksel yöntemlerle yapılan ürünler de bulunmaktadır. Geleneksel cam ürünleri, üfleme yöntemiyle yapılır. Camda ikincil işlemler denilen cam indirme, vitray gibi süsleme teknikleri de el emeği gerektirir. El sanatı sayılan bu cam ürünlerinin üretiminde de, nitelikli elemanlara her zaman ihtiyaç vardır. Camcılık alanının altında; boş boru cam üflemeciliği, el tezyinciliği ve dekorculuğu, lüster ve emaye boyacılığı, yaldızcılık, lüster ve emaye boya fırıncılığı, füzyon cam kesimciliği, füzyon fırıncılığı, vitray cam kesimciliği, harmancılık, kalıpçılık ve çubukçuluk, harman ve tavlama fırıncılığı, dolu boru cam şekillendirmeciliği, kesme dekorculuk, malaturacılık, bizotecilik ve rodajcılık, makine pantografçılığı ve gravürcülüğü, asitlemecilik, kumlamacılık, folyoculuk ve transfercilik meslekleri yer alır.

Alıntı

Eski 22 Aralık 2009, 17:54

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
hammadesi cam olan geleneksel sanatlar nelerdir bana ayrıntılı bir şekilde anlatırmısınız
Rapor Et
Eski 8 Mayıs 2011, 23:17

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya ben ilk öğretim 6 .sınıfım perfo ödevim var bana cam ve kullanım alanlarını soruyo .Benim bu konularla alakam yok
Rapor Et
Eski 14 Mart 2012, 15:59

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
BEN İLKÖĞRETİM 5. SINIFA GİDİYORUM ÖĞRETMENİM BANA TÜRKÇE PERFORMANS ÖDEVİ VERDİ VE ŞU YAZIYOR CAM SANAYİSİNİN ÜLKEKEMİZDEKİ DURUMU LÜTFEN ÇOK ACİL MARTIN SONUNA KADAR HADİ BULUN BANA ÇOK ÖNEMLİ
Rapor Et
Eski 14 Mart 2012, 16:12

#8 (link)
woltka1001
Ziyaretçi
woltka1001 - avatarı
CAM MAMUL İMALATÇISI
TANIM Önceden tasarlanmış cam mamulün modeline göre belirlenmiş üretim tekniği doğrultusundavirgs ergimiş haldeki sıcak cam hamuruna bir takım aletler ve makineler yardımıyla ve elde şekil vererek değişik formlarda cam eşya meydana getiren kişidir.

GÖREVLER - Cam hammaddelerininvirgs istenilen ölçüde karışımını yaparak 1475 derecelik cam eritme fırınlarına verilmesini sağlarvirgs - Cam üfleme borusunun ucunavirgs şekillendirilecek eşyaya yetecek kadar cam fırınından aldığı bir top cam madenini üfleyerekvirgs çekerek veya direk otomatik veya otomatik olmayan araçlar yardımıyla şekil verirvirgs - Modele göre hazırlanmış metal cam kalıplarına veya diğer otomatik kalıp tezgahlarına camı yerleştirerek bir müddet bekler ve kalıpları fırına vererek camın kalıbın şeklini almasını sağlarvirgs - Kalıplardan çıkardığı cam mamulüvirgs ısının kademe kademe düştüğü soğutma fırınlarına bırakırvirgs - Soğuması gerçekleşen cam mamulüvirgs zımparalayarak otomatik taşlama makinesine bırakarak pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesini sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER Cam hammaddeleri (kuvarsvirgs sodavirgs kalsitvirgs vb.)virgs bilgisayarlı otomatik tezgahlarvirgs yarı otomatik veya otomatik olmayan tezgahlar (pres tezgahıvirgs şiller tezgahıvirgs kalıp tezgahı vb.)virgs metal cam kalıplarıvirgs cam kepçesivirgs cam eritmevirgs çalışma ve soğutma fırınlarıvirgs camın kesilmesini sağlayan makasvirgs cam maşasıvirgs delikli üfleme çubuklarıvirgs bileme aletleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Cam mamul imalatçısı olmak isteyenlerin; - Şekilleri algılama yeteneğine sahipvirgs - Ellerini ustalıkla kullanabilenvirgs - Ağırlıkları tahmin edebilenvirgs - Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilenvirgs - Rutin işlerde uzun süre çalışabilenvirgs - Yaptığı işe uzun süre dikkatini verebilenvirgs - Sıcak ortamlarda çalışabilecek kadar bedence sağlıklıvirgs solunum sorunu olmayanvirgs - Tedbirli ve dikkatli kimseler olmaları gerekir. Mesleğin Yapılmasını Engelleyen Durumlar: - El ve ayak noksanlıkları ve uzun süre ayakta durulmasını engelleyen rahatsızlıklar. - Akciğer rahatsızlıkları mesleği kişi için olanaksız kılan özelliklerdir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Cam imalatçılarıvirgs cam fabrikaları ve cam atölyelerinde ekip halinde çalışırlar. Birinci derecede malzemelerle ve makinelerle ilgilidirler. Çalışma esnasında sürekli ayakta durulması gerekmektedir. Çalışma ortamı sıcakvirgs gürültülü ve biraz kirlidir. Ergitilmiş haldeki sıcak malzeme ile çalışıldığından işin yapılması sırasında yanma tehlikesine karşı dikkatli olmak gerekir. Cam hammaddesi karıştırılırken hammadde tozu gerekli koruyucu malzemeler kullandırılmazsa çeşitli akciğer rahatsızlıklarına sebebiyet verebilmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Ülkemizdevirgs cam imalatçılığına yönelik belli başlı büyük fabrikalar bulunmasının yanı sıra irili ufaklı cam atölyeleri de mevcuttur. Çoğu büyük fabrikalarvirgs yabancı şirketler tarafından satın alınmış veya ortaklık kurulmuştur. Büyük fabrikalarda yapılan cam mamul üretimi ağır iş kollarından olupvirgs çıraklık kapsamındaki yaş gruplarının cam imalatı yapan fabrikalarda çalıştırılmadığı görülmektedir. Meslekte erkekler çalıştırılmakta ve bayanlar cam sanayinin sadece paketleme ve cam süslemeciliği bölümünde çalıştırılmaktadır. Çalışma koşullarının küçük yaştaki çocukları fiziksel ve psikolojik yönden etkilediği yönünde işverenler hem fikirdir. Cam sektörünün faaliyet alanları: Muhtelif eşya yapımıvirgs ısı cam imalatıvirgs tıbbi cam ampul ve enjeksiyonvirgs laboratuar deney tüplerivirgs züccaciye cam eşyavirgs avize camıvirgs gözlük optik camıvirgs oto camıvirgs fırın camıvirgs pencere camıvirgs çift camvirgs mika ve bombeli camvirgs aynavirgs levha ve plaka düz cam üretimidir. İnşaatvirgs mobilyavirgs ilaçvirgs tıp gibi bir çok sektörde cam ürünleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla vasıflı cam imalatı işçisine de her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Sektörde iş bulma imkanı kişinin kazandığı unvana göre değişmektedir. Cam ustası aşamasına gelmiş bir kişininvirgs iş bulma imkanı her zaman mevcuttur. Kişiler cam sektöründe uzmanlaştıkları işlere göre iş aramaktavirgs işverenler de uzmanlık alanlarına göre eleman aramaktadırlar (fıskacıvirgs kalıpçı vb.). Ayrıcavirgs işverenler bu sektörde yetiştirilmek üzere vasıfsız eleman ihtiyacını da her zaman duymaktadırlar. Cam sektöründevirgs kişilerin küçük atölyeler kurarak kendi işlerini kurdukları da görülmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER - Meslek eğitimivirgs mesleki eğitim merkezlerinde “Cam İşlemeciliği” meslek dalı eğitimi adı altında “Cam Mamul İmalatçılığı” bölümünde verilmektedir. - Yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Cam işlemeciliği” meslek dalı programı düzenlenebilmektedir. - Ayrıca Kız Meslek Lisesinin “Cam İşlemeciliği” bölümünde de eğitim verilmektedir. - Meslek eğitiminin mesleki eğitim merkezlerinde verilmesinin programlanmasına rağmen büyük bir bölümü işyerlerinde geleneksel eğitim şekli olan “Usta-Çırak” usulü ile işbaşında öğretilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; - En az ilköğretim okulu mezunu olmakvirgs - 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmakvirgs ancakvirgs 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlarvirgs yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmakvirgs - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Cam mamul imalatçısı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1virgs5 yılvirgs ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır.Mesleki Eğitim Merkezlerinde haftada 1 gün teorik eğitimvirgs işyerinde 5 gün pratik eğitim verilmektedir. Bu programda; her çıraklık eğitim programında ortak olarak alınan genel bilgi derslerinin yanı sıravirgs "Meslek Bilgisi" dersleri verilmektedir. Eğitim ilk yıl ortakvirgs daha sonra “Cam İşlemeciliği (Finisaj)-Cam İmalatçılığı” olarak ayrılmaktadır. Çıraklık eğitimini tamamlayanlaravirgs eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda “Kalfalık Belgesi” ve “Kalfa” unvanı verilir. Meslek Lisesini bitirenlere ise “Lise Diploması” ve “Teknisyen” unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME - Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıcavirgs işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. - Cam imalatçılığı eğitimini tamamlayanlar cam sektöründe şu aşamalarda ki unvanlardan geçerek yükselebilirler. (dikey yükselme) · Çubukçu-Taşımacı (işe yeni başlayanlar) · Madenci – Kalıpçı (çubukçu-taşımacı olarak çalıştıktan sonra ki uzmanlık alanı) · Fıskacı (Madenci-kalıpçılıktan sonraki uzmanlık alanı) · Kalfa (fıskacı olarak çalıştıktan sonraki uzmanlık alanı) · Usta (kişinin yükseldiği son pozisyondur.) Sektörde ilerleme ve yükselme imkanıvirgs kişinin işinde gösterdiği kapasite doğrultusundadır. Eğer işi çabuk kavrıyor ise çok kısa sürede yükselebilmektedir. BENZER MESLEKLER: Cam işlemecisivirgs Taşlamacı (cam)virgs Seramik işçisivirgs Metal dökümcüsüvirgs Altınvirgs gümüş işlemecisi.

BURSvirgs KREDİ VE ÜCRET DURUMU - 3308 sayılı yasa gereğivirgs mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerevirgs asgari ücretin %30'ndan az olmamak üzere çoğu zaman asgari ücret düzeyinde işveren tarafından ücret ödenmektedir. - Eğitim gören öğrencilerin iş kazasıvirgs iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. - Usta-çırak şeklindeki geleneksel yöntemle meslek öğrenenler işteki pozisyonlarına göre ücretini haftalık veya parça başına göre (akord sistemi) alabilmektedirler. Ayrıcavirgs kimi işyerlerinde ücret aylık olarak da verilebilmektedir. - Meslekte çalışma süresinevirgs tecrübeye ve meslekte gösterdiği başarıya göre ücret değişmektedir. Büyük işyerlerinde tecrübeye göre uzmanlaşan ve yükselen bir cam işçisinin ücreti asgari ücretin yaklaşık 3-3virgs5 katıdır. Ayrıca çalışanlara gıda yardımıvirgs yol parası gibi bir takım sosyal yardımlar da sunulabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER - İlgili Eğitim Kurumlarıvirgs - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezivirgs - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak:Msn Oyun Masaüstü Resimleri Cep Programları Driver Photoshop Kpss Ders Notları İndirm
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.278 saniyede (84.51% PHP - 15.49% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 07:49
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi