Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Cam sanayisinin ülkemizdeki durumu nedir?

Gösterim: 31212 | Cevap: 7
GAMZEeeee
Cevaplanmış   |    4 Ocak 2009 13:29   |   Mesaj #1   |   
GAMZEeeee - avatarı
Ziyaretçi

Cam sanayisinin ülkemizdeki durumu nedir?

CAM SANAYİSİNİN ÜLKEMİZDEKİ DURUMU NEDİR????????????????????????????????
En iyi cevap Kral_Aslan tarafından gönderildi

http://www.msxlabs.org/forum/meslekl...malatcisi.html

4 Ocak 2009 13:40   |   Mesaj #2   |   
Kral_Aslan - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Sivas

19764
4.736 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 10-10-2005
Cam Mamul İmalatçısı
Zokki_55
14 Mart 2009 13:13   |   Mesaj #3   |   
Zokki_55 - avatarı
Ziyaretçi

Cam sanayinin ülkemizdeki durumu nedir?

Cam Sanayinin Ülkemizdeki Durumu nedir ?
Blue Blood
14 Mart 2009 13:22   |   Mesaj #4   |   
Blue Blood - avatarı
Ziyaretçi
Cam sanayisi ülkemiz ihracatında önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde cam alanında yapılan ihracat ithalattan fazladır.Ülkemizdeki cam üreticileri, üretimlerinin dörtte birinden fazlasını ihraç etmektedir. İhracatın çoğu Avrupa ülkelerine gerçekleştirilmektedir. Sektörde dış ticaret yapısının istikrarlı ve sağlam bir görünüm sergilediği söylenebilir. Cam sektörü başta düz cam ve cam ev eşyası olmak üzere, yurt içi talebin üzerinde bir üretim potansiyeline sahiptir. Bu nedenle ihracat, cam sektörü için hayatî bir öneme sahiptir. Türk cam sanayisi, dünya genelindeki yeniden yapılanma eğilimi ve yoğun rekabete paralel olarak iş gücü verimliliğini arttırmaya yönelik önlemler almaktadır. Sektörde çalışma standartları ve iş gücü maliyeti Türkiye ortalamasının üzerindedir. Türk cam sanayisi, gerek ülke imalâtında gerek dünya cam sanayisi içinde gelişmiş bir alandır. Ülkemizde camcılık alanı istihdam kapasitesi açısından da önemli bir alandır ve bu alanda nitelikli meslek elemanlarına her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Camcılık üzerine meslekî eğitim almış kişiler yurt dışında da iş bulma imkânına sahiptir. Camcılık alanında, teknolojik ürünlerin dışında geleneksel yöntemlerle yapılan ürünler de bulunmaktadır. Geleneksel cam ürünleri, üfleme yöntemiyle yapılır. Camda ikincil işlemler denilen cam indirme, vitray gibi süsleme teknikleri de el emeği gerektirir. El sanatı sayılan bu cam ürünlerinin üretiminde de, nitelikli elemanlara her zaman ihtiyaç vardır. Camcılık alanının altında; boş boru cam üflemeciliği, el tezyinciliği ve dekorculuğu, lüster ve emaye boyacılığı, yaldızcılık, lüster ve emaye boya fırıncılığı, füzyon cam kesimciliği, füzyon fırıncılığı, vitray cam kesimciliği, harmancılık, kalıpçılık ve çubukçuluk, harman ve tavlama fırıncılığı, dolu boru cam şekillendirmeciliği, kesme dekorculuk, malaturacılık, bizotecilik ve rodajcılık, makine pantografçılığı ve gravürcülüğü, asitlemecilik, kumlamacılık, folyoculuk ve transfercilik meslekleri yer alır.

Alıntı

__________________
Misafir
22 Aralık 2009 17:54   |   Mesaj #5   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hammadesi cam olan geleneksel sanatlar nelerdir bana ayrıntılı bir şekilde anlatırmısınız
Misafir
8 Mayıs 2011 23:17   |   Mesaj #6   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ben ilk öğretim 6 .sınıfım perfo ödevim var bana cam ve kullanım alanlarını soruyo .Benim bu konularla alakam yok
Misafir
14 Mart 2012 15:59   |   Mesaj #7   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BEN İLKÖĞRETİM 5. SINIFA GİDİYORUM ÖĞRETMENİM BANA TÜRKÇE PERFORMANS ÖDEVİ VERDİ VE ŞU YAZIYOR CAM SANAYİSİNİN ÜLKEKEMİZDEKİ DURUMU LÜTFEN ÇOK ACİL MARTIN SONUNA KADAR HADİ BULUN BANA ÇOK ÖNEMLİ
woltka1001
14 Mart 2012 16:12   |   Mesaj #8   |   
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
CAM MAMUL İMALATÇISI
TANIM Önceden tasarlanmış cam mamulün modeline göre belirlenmiş üretim tekniği doğrultusunda ergimiş haldeki sıcak cam hamuruna bir takım aletler ve makineler yardımıyla ve elde şekil vererek değişik formlarda cam eşya meydana getiren kişidir.

GÖREVLER - Cam hammaddelerinin istenilen ölçüde karışımını yaparak 1475 derecelik cam eritme fırınlarına verilmesini sağlar - Cam üfleme borusunun ucuna şekillendirilecek eşyaya yetecek kadar cam fırınından aldığı bir top cam madenini üfleyerek çekerek veya direk otomatik veya otomatik olmayan araçlar yardımıyla şekil verir - Modele göre hazırlanmış metal cam kalıplarına veya diğer otomatik kalıp tezgahlarına camı yerleştirerek bir müddet bekler ve kalıpları fırına vererek camın kalıbın şeklini almasını sağlar - Kalıplardan çıkardığı cam mamulü ısının kademe kademe düştüğü soğutma fırınlarına bırakır - Soğuması gerçekleşen cam mamulü zımparalayarak otomatik taşlama makinesine bırakarak pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesini sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER Cam hammaddeleri (kuvars soda kalsit vb.) bilgisayarlı otomatik tezgahlar yarı otomatik veya otomatik olmayan tezgahlar (pres tezgahı şiller tezgahı kalıp tezgahı vb.) metal cam kalıpları cam kepçesi cam eritme çalışma ve soğutma fırınları camın kesilmesini sağlayan makas cam maşası delikli üfleme çubukları bileme aletleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Cam mamul imalatçısı olmak isteyenlerin; - Şekilleri algılama yeteneğine sahip - Ellerini ustalıkla kullanabilen - Ağırlıkları tahmin edebilen - Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen - Rutin işlerde uzun süre çalışabilen - Yaptığı işe uzun süre dikkatini verebilen - Sıcak ortamlarda çalışabilecek kadar bedence sağlıklı solunum sorunu olmayan - Tedbirli ve dikkatli kimseler olmaları gerekir. Mesleğin Yapılmasını Engelleyen Durumlar: - El ve ayak noksanlıkları ve uzun süre ayakta durulmasını engelleyen rahatsızlıklar. - Akciğer rahatsızlıkları mesleği kişi için olanaksız kılan özelliklerdir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Cam imalatçıları cam fabrikaları ve cam atölyelerinde ekip halinde çalışırlar. Birinci derecede malzemelerle ve makinelerle ilgilidirler. Çalışma esnasında sürekli ayakta durulması gerekmektedir. Çalışma ortamı sıcak gürültülü ve biraz kirlidir. Ergitilmiş haldeki sıcak malzeme ile çalışıldığından işin yapılması sırasında yanma tehlikesine karşı dikkatli olmak gerekir. Cam hammaddesi karıştırılırken hammadde tozu gerekli koruyucu malzemeler kullandırılmazsa çeşitli akciğer rahatsızlıklarına sebebiyet verebilmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Ülkemizde cam imalatçılığına yönelik belli başlı büyük fabrikalar bulunmasının yanı sıra irili ufaklı cam atölyeleri de mevcuttur. Çoğu büyük fabrikalar yabancı şirketler tarafından satın alınmış veya ortaklık kurulmuştur. Büyük fabrikalarda yapılan cam mamul üretimi ağır iş kollarından olup çıraklık kapsamındaki yaş gruplarının cam imalatı yapan fabrikalarda çalıştırılmadığı görülmektedir. Meslekte erkekler çalıştırılmakta ve bayanlar cam sanayinin sadece paketleme ve cam süslemeciliği bölümünde çalıştırılmaktadır. Çalışma koşullarının küçük yaştaki çocukları fiziksel ve psikolojik yönden etkilediği yönünde işverenler hem fikirdir. Cam sektörünün faaliyet alanları: Muhtelif eşya yapımı ısı cam imalatı tıbbi cam ampul ve enjeksiyon laboratuar deney tüpleri züccaciye cam eşya avize camı gözlük optik camı oto camı fırın camı pencere camı çift cam mika ve bombeli cam ayna levha ve plaka düz cam üretimidir. İnşaat mobilya ilaç tıp gibi bir çok sektörde cam ürünleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla vasıflı cam imalatı işçisine de her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Sektörde iş bulma imkanı kişinin kazandığı unvana göre değişmektedir. Cam ustası aşamasına gelmiş bir kişinin iş bulma imkanı her zaman mevcuttur. Kişiler cam sektöründe uzmanlaştıkları işlere göre iş aramakta işverenler de uzmanlık alanlarına göre eleman aramaktadırlar (fıskacı kalıpçı vb.). Ayrıca işverenler bu sektörde yetiştirilmek üzere vasıfsız eleman ihtiyacını da her zaman duymaktadırlar. Cam sektöründe kişilerin küçük atölyeler kurarak kendi işlerini kurdukları da görülmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER - Meslek eğitimi mesleki eğitim merkezlerinde “Cam İşlemeciliği” meslek dalı eğitimi adı altında “Cam Mamul İmalatçılığı” bölümünde verilmektedir. - Yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Cam işlemeciliği” meslek dalı programı düzenlenebilmektedir. - Ayrıca Kız Meslek Lisesinin “Cam İşlemeciliği” bölümünde de eğitim verilmektedir. - Meslek eğitiminin mesleki eğitim merkezlerinde verilmesinin programlanmasına rağmen büyük bir bölümü işyerlerinde geleneksel eğitim şekli olan “Usta-Çırak” usulü ile işbaşında öğretilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; - En az ilköğretim okulu mezunu olmak - 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak ancak 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak - Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Cam mamul imalatçısı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 15 yıl ilköğretim mezunu olanlarda ise 3 yıldır.Mesleki Eğitim Merkezlerinde haftada 1 gün teorik eğitim işyerinde 5 gün pratik eğitim verilmektedir. Bu programda; her çıraklık eğitim programında ortak olarak alınan genel bilgi derslerinin yanı sıra "Meslek Bilgisi" dersleri verilmektedir. Eğitim ilk yıl ortak daha sonra “Cam İşlemeciliği (Finisaj)-Cam İmalatçılığı” olarak ayrılmaktadır. Çıraklık eğitimini tamamlayanlara eğitim sonunda katıldıkları kalfalık sınavında başarılı olmaları durumunda “Kalfalık Belgesi” ve “Kalfa” unvanı verilir. Meslek Lisesini bitirenlere ise “Lise Diploması” ve “Teknisyen” unvanı verilir.

MESLEKTE İLERLEME - Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırması için de "Usta Öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. - Cam imalatçılığı eğitimini tamamlayanlar cam sektöründe şu aşamalarda ki unvanlardan geçerek yükselebilirler. (dikey yükselme) · Çubukçu-Taşımacı (işe yeni başlayanlar) · Madenci – Kalıpçı (çubukçu-taşımacı olarak çalıştıktan sonra ki uzmanlık alanı) · Fıskacı (Madenci-kalıpçılıktan sonraki uzmanlık alanı) · Kalfa (fıskacı olarak çalıştıktan sonraki uzmanlık alanı) · Usta (kişinin yükseldiği son pozisyondur.) Sektörde ilerleme ve yükselme imkanı kişinin işinde gösterdiği kapasite doğrultusundadır. Eğer işi çabuk kavrıyor ise çok kısa sürede yükselebilmektedir. BENZER MESLEKLER: Cam işlemecisi Taşlamacı (cam) Seramik işçisi Metal dökümcüsü Altın gümüş işlemecisi.

BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU - 3308 sayılı yasa gereği mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilere asgari ücretin %30'ndan az olmamak üzere çoğu zaman asgari ücret düzeyinde işveren tarafından ücret ödenmektedir. - Eğitim gören öğrencilerin iş kazası iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanmaktadır. - Usta-çırak şeklindeki geleneksel yöntemle meslek öğrenenler işteki pozisyonlarına göre ücretini haftalık veya parça başına göre (akord sistemi) alabilmektedirler. Ayrıca kimi işyerlerinde ücret aylık olarak da verilebilmektedir. - Meslekte çalışma süresine tecrübeye ve meslekte gösterdiği başarıya göre ücret değişmektedir. Büyük işyerlerinde tecrübeye göre uzmanlaşan ve yükselen bir cam işçisinin ücreti asgari ücretin yaklaşık 3-35 katıdır. Ayrıca çalışanlara gıda yardımı yol parası gibi bir takım sosyal yardımlar da sunulabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER - İlgili Eğitim Kurumları - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Kaynak:Msn Oyun Masaüstü Resimleri Cep Programları Driver Photoshop Kpss Ders Notları İndirm
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Cam sanayisinin ülkemizdeki durumu nedir? benzer konular

Komşuluk ilişkilerinin ülkemizdeki önemi nedir?
Performans ödevinde komşuluk ilişkilerinin ülkemizde nasıl bir önemi olduğu ile ilgili bir konu var ayrıca yanı sıra şu konularda verilmiş; 1-Farklı kültürlerde ''komşuluk'' kavramına verilen önem 2-Komşuluk ilişkilerinin geçmişten bugüne nasıl bir değişime uğradığı ile ilgili bilgi Lütfen...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 42
Son Mesaj: 1 Mayıs 2014 17:32
Ülkemizdeki su kaynaklarının gelecekteki durumu hakkında önsöz nasıl yazılır?
ülkemizdeki su kaynaklarının gelecekteki durumu hakkında önsöz nasıl yazabilirim örnek
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 9 Nisan 2014 19:24
Ülkemizdeki ormanların varlığı nedir?
Ülkemizde ormanların azalmasının hangi boyutlarda olduğunu yazarmısınız.Şimdiden teşekkürler.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 23 Kasım 2013 19:27
Ülkemizdeki cam sanayisinin durumu hakkında bilgi verir misiniz?
ben aslında cam sanayisinin ülkemizdeki durumunu araştırıcaktım yanlışlıkla girdim bu siteye ama beyendim çok ama çok beyendim bu siteyi
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 30 Ocak 2011 18:54
Renkli cam süsü yapan cam atölyelerine nasıl ulaşabilirim?
Selamlar Sitede resimlerini gördüğüm renkli cam süsü yapan atölyelere nasıl ulaşabilirim,şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 12 Şubat 2010 17:48
 
Sayfa 0.404 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu