PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Uşi Antlaşması ne zaman kimler arasında yapılmıştır?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
mervenur24515:20, 4 Ocak 2009 
uşi antlasması ne zaman kimler arasında yapılmıstır?
Benzer Konular:
Etiketler:
  • usi anlasmasi
  • usi antlasmasi
  • usi antlasmasi ne zaman imzalandi
Cevap
Keten Prenses15:38, 4 Ocak 2009 
Uşi (Ouchy) Antlaşması (18 Ekim 1912) İtalya ile Osmanlı Devleti arasında Trablusgarp Savaşı sonunda imzalanan antlaşmadır.
Balkan Savaşı'nın çıkması üzerine, Osmanlı Devleti İtalya'dan barış istemek zorunda kaldı. Barış antlaşması, İsviçre'nin Lozan şehri yakınındaki Uşi kasabasında imzalandı. Yapılan antlaşma gereğince, Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Osmanlı Devleti, buradaki askerlerini geri çekecekti. Bu İtalya'ya, Trablusgarp ve Bingazi'yi serbestçe işgal edebilme fırsatını veriyordu. Buna karşılık İtalya, elinde tuttuğu Rodos ve çevresindeki Oniki Ada'yı bir süre sonra Osmanlı Devletine geri verecekti. Ancak adaların Osmanlı Devleti'ne teslimi hiçbir zaman gerçekleşmedi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra da adalar Yunanistan'a verildi.
Uşi Antlaşmasının başlıca maddeleri şunlardı:
  1. Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Trablusgarp ve Bingazi, yeni bir kanun ve özel düzenle yönetilecektir.
  2. Trablusgarp ve Bingazi'de Osmanlı Devleti'nin çıkarlarını, padişah adına naibü's-sultan olarak tayin edilen bir görevli koruyacak, dini ve adli işler, padişah tarafından seçilecek kadılar eliyle yürütülecekti. Kadı ve Naibü's-Sultan'ın maaşları, Osmanlı maliyesince ödenecekti.
  3. İtalya Oniki Ada'yı geçici olarak elinde tutacak, Osmanlı Devleti Balkan Savaşlarında bu adaları savunamayacaktı.
Özellikle Yunanistan'ın adaları işgal edebileceğinden korkulmuştur. Fakat İtalya bir daha bu adaları geri vermemiştir. Faşist İtalya II. Dünya Savaşını kaybedince adaları 1947'de Yunanistan'a devretmiştir.


kaynak;vikipedi
Cevap
Misafir18:02, 23 Kasım 2009 
uşi antlaşması kimler için yapıldı? Antlaşmanın önemi ve koşulları nedir?
Cevap
Misafir18:23, 22 Kasım 2010 
yaw bende onu arıyomda kimler le yapıldı
Cevap
Misafir19:41, 22 Eylül 2011 
osmanlı italya
Cevap
Misafir14:29, 10 Ekim 2011 
bende onu arıom hemen bana verin
Cevap
Misafir17:23, 15 Aralık 2011 
bnde kimlerle yapıldığını arıyorum
Cevap
Misafir16:50, 28 Aralık 2011 
tobruk savaşı kimlerle ve ne zaman yapılmıştır?
Cevap
Misafir11:12, 8 Ocak 2013 
kaç tarihinde oldu onu soruyom
Cevap
IrResistibLe13:37, 8 Ocak 2013 
Uşi (Ouchy) Antlaşması (18 Ekim 1912) İtalya ile Osmanlı Devleti arasında Trablusgarp Savaşı sonunda imzalanan antlaşmadır.

Balkan Savaşı'nın çıkması üzerine, Osmanlı Devleti İtalya'dan barış istemek zorunda kaldı. Barış antlaşması, İsviçre'nin Lozan şehri yakınındaki Uşi (Ouchy) kasabasında imzalandı. Yapılan antlaşma gereğince, Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Osmanlı Devleti, buradaki askerlerini geri çekecekti. Bu İtalya'ya, Trablusgarp ve Bingazi'yi serbestçe işgal edebilme fırsatını veriyordu. Buna karşılık İtalya, elinde tuttuğu Rodos ve çevresindeki Oniki Ada'yı bir süre sonra Osmanlı Devletine geri verecekti. Ancak adaların Osmanlı Devleti'ne teslimi hiçbir zaman gerçekleşmedi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra da adalar Yunanistan'a verildi.

Uşi Antlaşmasının başlıca maddeleri şunlardı:

Trablusgarp ve Bingazi'ye tam bir özerklik tanındı. Trablusgarp ve Bingazi, yeni bir kanun ve özel düzenle yönetilecektir.
Trablusgarp ve Bingazi'de Osmanlı Devleti'nin çıkarlarını, padişah adına naibü's-sultan olarak tayin edilen bir görevli koruyacak, dini ve adli işler, padişah tarafından seçilecek kadılar eliyle yürütülecekti. Kadı ve Naibü's-Sultan'ın maaşları, Osmanlı maliyesince ödenecekti.
İtalya Oniki Ada'yı geçici olarak elinde tutacak, Osmanlı Devleti Balkan Savaşlarında bu adaları savunamayacaktı. Özellikle Yunanistanın adaları işgal edebileceğinden korkulmuştur. Fakat İtalya bir daha bu adaları geri vermemiştir. Faşist italya II.Dünya savaşını kaybedince adaları 1947'de Yunanistan'a devretmiştir.
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
İnebahtı Savaşı kimler arasında yapılmıştır?
Kurtuluş Savaşı hangi devletler arasında ne zaman ve nerede yapılmıştır?
Dandanakan Savaşı nerede, ne zaman ve kimler arasında yapılmıştır?
Miryokefalon (Miryakefalon) Savaşı kimler arasında yapılmıştır?
Karlofça Antlaşması ne zaman yapılmıştır?