Arama

Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olan kompozisyon örneği verir misiniz? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Aralık 2014 Gösterim: 146.082 Cevap: 115
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Aralık 2010       Mesaj #31
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ÇİÇEKLER
Çiçekler güzeldir.Etrafa güzel kokular verirler.Doğada çok fazla çiçek türü bulu-
Sponsorlu Bağlantılar
nur Ama biz çoğunu bilmeyiz.Çiçekler çevreye renk verir.Ve doğayı güzelleştirir.
Ben en çok canlı çiçekleri severim.Yani hazır çiçekleri değil.En sevdiğim çiçek
güldür ama kırmızı gül.Diğer gülleri de çok severim ama kırmızı gülün yeri başkadır
benim için.
Ben büyüdüğümde evimi çiçeklerle donatmak istiyorum .Onları sabah akşam
sularım.O zaman evim renk dünyası olur.Ve de misler gibi kokar.Öyle olunca parfüm
kullanmama gerek kalmayacaktır.Zaten parfüm de hazır çiçekler gibi sahte. Kokular
da güzel ama çiçekler kadar değil.
Hayatımda en önem verdiğim şeylerden biri de çiçektir.Onları en az kitaplar ka-
dar severim ve korurum.Bazı insanlar çiçeklere zarar verirler bence bu çok kötü bir-
şey hem çevre için hem de gelecek dünya için…
Çoğu insan çiçeklerini kitaplarının ve deftrlerinin arasına koyar kuruturlar.Bu çi-
çekler onlara bir hatıradır çünkü sevdikleri ve önem verdikleri kişiler tarafından veril-
miştir.Ben de anı olarak bir gül saklıyorum.Ve gül benim için çok önemli çünkü çok
sevdiğim birinden hediye.İnsana,hatıra olarak saklaması için verilen bir çiçek benvce ce
çok güzel bir duygu.Bence sizde sevdiklerinize çiçekler verin ve onu saklamasını is-
teyin.Okişi verdiğiniz çiçeği saklıyorsa sizi seviyor demektir.
Herkez çiçekleri sevsin ve korusun.İşte o zaman doğa çok güzek olur.Haydi he-
pimiz güzel bir dünya için çevreyi koruyalım.Başta ormanları koruyalım ve geleceği-
mizi riske atmayalım.
HAYDİ DOĞAYI SEVELİM VE KORUYALIM!!!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Aralık 2010       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yhaa lüffnn bana çok ama çok acillll boş çuval dik durmaz sözüyle ilgili kompozisyon bulurmusununzzz ??? lütfnnn
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ocak 2011       Mesaj #33
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu memleketi ve toprakları korumak için çok savaşlar vermişlerdir. Bu nedenle yurdumuzun değerini iyi bilmemiz gerekir. Halkımız, yurt sevgisi ile birbirine bağlıdır. Gerektiğinde tek yürek olmayı da bilir Çünkü herkesin paylaştığı bir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2011       Mesaj #34
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha banada bı yazn hıkaye qırıs qelısme sonuc
x_güzel - avatarı
x_güzel
Ziyaretçi
10 Ocak 2011       Mesaj #35
x_güzel - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
caner efe adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar acil lazım bana sevgi ile ilgili kısa bnir kompozisyon giriş-gelişme-ve sonuçtan oluşan kısa bir kompozisyyon lazım arkadaşlar ltfn

LÜTFENNNNNNNNNN YARDIMMMMMMMMM EDİNNNNNNNNNNNN

CANER EFE

Giriş

Bu bölüm ortalama bir veya iki cümleden oluşabilir.Burada anlatılacak kononun tanımı yapılır. Giriş bölümünde "..... nedir ?" sorusuna cevap verilir. Kısacası konu ile ilgili ön bilgi verilir. Olay yazılarının giriş bölümünde ise; yer, zaman, kişiler ve olay kısaca anlatılabilir.Giriş cümlesi; -Kısa ve ilgi çekici bir cümledir. -Bağlayıcı öğelerle başlanmaz. -Yazıda ele alınacak konuyu tanıtır;yazarın konuya nasıl bir yaklaşım getireceğini sezdirir. -Genelden özele(tümden gelim)yazılmış paragraflarda,paragrafın giriş cümlesi aynı zamanda paragrafın ana düşüncesidir. -Tanımlama,açıklama,soru cümlesi biçiminde kurulabilir.

Gelişme

Bu bölüm, yazının en geniş bölümüdür. 3-4 paragraftan oluşur. Bu bölümde, açıklanan düşünce en ayrıntılı şekilde belirtilir. Açıklanan düşünce atasözleri ve tanınmış kişilerin sözleri kullanılarak daha anlaşılır hale getirilir. Sayısal verilerden yararlanılabilir. Konu ile ilgili olarak yazar, başından geçen bir olayı anlatabilir. Değişik örnekler verilebilir. Olay yazılarında ise, gelişme bölümünde "yer, zaman,kişi, olay" ayrıntılı bir şekilde, en geniş hali ile anlatılır.
Sonuç

Düşünce yazılarının sonuç bölümünde, verilmek istenen öğüt ya da mesaj yer alır. Ayrıca, genel olarak anlatılan düşünce özetlenebilir. Olay yazılarında ise, anlatılan olay bir sonuca bağlanır. Sonuç bölümleri ortalama 1-2 paragraf sürer. Sonuçta ders veriliyorsa, -malı, -meli ile bitirilir.

KOMPOZİSYON ÖRNEĞİ

DOSTLUK

Dostluk
Dost , sırlarımızı paylaştığımız iyi günümüzde kötü günümüzde yanımızda bulunan kişidir. Dost vefakar ve fedakardır

Hayat dümdüz bir yol değildir. Bu yüzden yol boyunca bize eşlik edecek bir dost edinmemiz gerekir. Seçeceğimiz dostumuzun bize uygun olmasına dikkat etmeliyiz.

Dostumuza güvenimiz sonsuzdur. Ama bazı dostlar bizi sevdiği halde , önceden yaptığımız tek bir hata yüzünden , bizim kötülüğümüzü isterler. Sonucunda isteklerine varırlar ve bekledikleri intikamı bizden alarak dostluğu bitirirler.

Dost kim olursa olsun önemli olan görünüşü değil size karşı olan saygısı ve sevgisidir.

Küçükken kurulan dostlar büyüdükçe sağlam olmayabilir . Bunun nedeni karşımızdaki kişinin (neden hala benim peşimde dolanıyor ) gibi düşüncelere kapılıp bize kinlenmesidir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ocak 2011       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu kompozisyonların sayesinde ögretmenden dayak yemekten kurturdum ve bir yandada hayatımı kurtalarak 100 aldım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ocak 2011       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlarr siz bunları istiyorsunuz yardım amaclı ama bukadar sıte yapup yalvaracağınıza oturup kafa yorsanız daha iyi olur dicem ama olmuyor acıl kompozisyon lazım giris -gelisme-sonuç acıl konuu fark etmez
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Şubat 2011       Mesaj #38
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ÇEVRE
Önce sevdim dedi. Sonra seni değil haykırışlarını dedi. Sustum… Neden beni sevmedi ki dedim. Şairin de dediği gibi “ben senin beni sevebilme ihtimalini sevdim”. Evet, ben onun beni sevebilme ihtimalini sevdim. O ise bütün ihtimalleri biriktirip çorak arazilere gömdü. Oysa bir sevseydi koca gök onca yıldızı nasıl bağrına basmışsa bende onu tek yıldızım yapacaktım. Ben onda kendimi bulmuşken o ise yaşadıklarımıza hep format attı. Onunla konuştuğumda aynaya yansırdı görüntüsü.
Gözlerin çok güzel dedi. Ne güzel dedim içimden. Bende sevebileceği bir şeyler var dedim. Sonra sustu ve tekrar konuştu. Gözlerinin baktığı yeri sevdim dedi. Bense titremelerimin ve iç çekişlerimin arasından sıyrılıp gözlerim hep sana bakar dedim. Sonra silkindim.
Evet dedim işte bu!!!o yalnızca kendini sevdi. Bunca sevda sözlerime, haykırışlarıma karşı bilmezlikten geldi. Yaktı yıktı bütün birikintilerimi. Anlamsızlaştırdı beni. Yalnızca kendini sevdi kendini… o aslında yüreğimi de sevdi. Çünkü biliyordu ki yüreğimde de yalnızca kendi vardı. Anladım ki o aslında bendeki onu sevdi. Sonra devam ettim sen asla kendinden başka kimseyi sevemezsin dedim.
Sonra gözlerimden yaşlar aktı. Yaşlar aktı, sevdam gibi aktı ve sol yanıma aktı. Sus dedi usulca dinle! Ben sendeki beni sevdim evet seni sevemezdim ki. Sen diye bir şey yoktu, dedi. Sonra iç çekti ve ben sendeki beni sevdim.
Çünkü aslında ben sendim!!!dedi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2011       Mesaj #39
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkdaşlar lütfen bilen kişiyle dost ol çünkü seni aydınlatır................................................................. ....................kompozisyonu yazamadım lütfen yardım edin.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Mart 2011       Mesaj #40
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

giriş,gelişme,giriş ile ilgili olan bir komposizyon

giriş,gelişme,giriş ile ilgili olan bir komposizyon