Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Polis olma şartları nelerdir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 5 Ocak 2009 (15:16) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
194003 kez görüntülenmiş, 261 cevap yazılmış ve son mesaj 20 Mayıs 2014 (11:36) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.89  |  Oy Veren: 18      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 5 Ocak 2009, 15:16

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
polis olmak için gereken bilgiler
En iyi cevap Mira tarafından gönderildi

Polis Akademisi Giriş Koşulları

01- Sosyal Durum İle İlgili Koşullar

01- T.C. vatandaşı olmak,
02- Evli veya nikahsız yaşamakta olmamak,
03- Herhangi bir suçtan sabıkası olmamak,
04- Herhangi bir okuldan ahlak ve disiplin sebebi ile çıkarılmış olmamak,
05- Hakkında herhangi bir suçtan kanuni kovuşturma bulunmamak,
06- Kendisi ve ailesi hakkında yaptırılan kovuşturmada Emniyet Teşkilatına girmeye engel hali bulunmamak,
07- Akademinin eğitime başladığı tarih itibari ile askerlikle ilişiği bulunmamak.
02 - Öğrenim, Yaş ve Boy İle İlgili Koşullar
01- ÖSYS'de sayısal, sözel veya eşit ağırlık puanı olarak belirlenen puan kadar veya daha yukarı puan almak,
02- Sınavların yapılacağı yılın 01 Ekim tarihi itibari ile 22 yaşından gün almamış olmak,
03- Erkeklerde en az 1.67cm., bayanlarda ise en az 1.65 cm. boyunda olmak,
04- 2330 sayılı Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamına giren şehit çocukları ile görevi sebebiyle sakatlanan veya sürekli bir hastalığı yakalanan görev malulü Emniyet Teşkilatı mensuplarının çocuklarında 2. maddede belirtilen yaş haddi iki üst yaş (24 yaş) esas alınarak belirlenir. Ayrıca 3. maddede belirtilen boy ve kilo şartı aranmaz.
03 - Sağlık İle İlgili Koşullar
Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Eğitim ve Öğretim Kurumlarına Alınacak Öğrencilerde Aranacak Sağlık Şartlarına Dair Yönetmelik hükümleri gereğince;
01- Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak,
02- Türkçe'yi kusursuz konuşmak (dilde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak),
03- Duymasında en ufak bir kusur bulunmamak,
04- Gözlerinde ihtilafsız 2 diyoptriye kadar miyop, 1 diyoptriye kadar hipermetrop bulunanlardan düzeltmeden sonra bir gözün görmemesi 7/10, diğer gözün görmemesi 9/10' ve her iki gözün görme derecesi ayrı ayrı düzeltmeden sonra 8/10'dan aşağı bulunmamak,
05- Vücudun görünür yerlerinde tanımayı kolaylaştıran, görünümü bozan ve kısmen de olsa fonksiyonlara mani yara, yanık, cerrahi müdahale bulunmak,
06- Tüberkülozlu, varisli, düztaban olmamak,
07- Sevk edileceği Devlet Hastanesinde "Polis Akademisi Öğrencisi Olur" kaydını içeren sağlık kurulu raporu almak.
Polis Koleji Giriş Koşulları
Polis Koleji, " Bir Kısım Derslerin Öğrenimini Yabancı Dille Yapan Resmi Okulların Lise Kısmı Fen Kolları Müfredat Programı"nı aynen uygulayan İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı Parasız Yatılı ve Resmi Üniformalı Devlet Lisesidir. Yalnızca Ankara'da bulunan Polis Kolejinde 4 Yıllık eğitim süresinin ilk yılında yabancı dil ağırlık, diğer 3 yılında ise lise programı uygulanmaktadır.

Müracaat Şekli ve İstenilen Belgeler
Müracaat tarihleri her yıl Emniyet Genel Müdürlüğünce İl Emniyet Müdürlüklerine bildirilir ve bildirilen tarihler arasında İl Emniyet Müdürlüklerine müracaat edilir. Adayların müracaatı sırasında dilekçeye;
01- Nüfus hüviyet cüzdanı aslı veya onaylı örneği,
02- Diploma ile değiştirmek üzere çıkma yazısı,
03- 6 adet vesikalık fotoğraf eklenir.
Evrakını teslim eden adaylara sınav formu doldurulur ve sınav giriş kartı verilir. Posta ile müracaat kabul edilmez.
Sosyal Durum Yönünden Aranan Şartlar
01- Erkek ve Türk vatandaşı olmak,
02- Herhangi bir suçtan dolayı hükümlü olmamak (taksirli suçlar hariç)
03- Kendisi, birinci derecede hısımlar, veli veya vasisi 657 sayılı Kanunun 48. maddesinde belirtilen suçlardan ötürü takibata uğramamış olmak,
04- Siyasi ve ideolojik mahiyetteki bir suç sebebiyle adli ve idari yönden ceza almamış olmak,
05- Evli olmamak,
06- Bilgi işlem birimlerinden alınan bilgiler ve zabıtaca yapılacak tahkikat sonucunda koleje kayıt kabulünde sakınca görülmemek.
Sağlık Yönünden
01- Kel, peltek, kekeme, düztaban olmamak, yüzde kolayca teşhise imkan sağlayacak şekilde çiçek bozuğu, çıban veya yanık bulunmamak,
02- Vücut yapısı, "Emniyet Genel Müdürlüğüne Bağlı Eğitim ve Öğretim Kurumlarına Alınacak Öğrencilerde Aranacak Sağlık Şartlarına Dair Yönetmelik"te belirtilen sağlık şartlarına uygun olmak.
Boy ve Kilo Yönünden
01- Boy yönünden; 11 yaş grubu için en az 1.34 cm., 12 yaş grubu için en az 1.39 cm., 13 yaş grubu için en az 1.44 cm., 14 yaş grubu için en az 1.51cm., 15 yaş grubu için en az 1.56 cm., 16 yaş grubu için (hazırlık okuyanlar için) en az 1.60 cm. boyunda olmak,
02- Kilo yönünden; ağırlık: boy ölçüsünün cm. olarak son iki rakamı ele alınarak bu rakamlardan 5 kg.'a kadar (5 kg. dahil) fazlalığı, 15 kg.'a kadar (15 kg. dahil), noksanlığı bulunanlar kabul edilir.
Örneğin 1.51 cm. boyunda olan bir adayın en fazla 56 kg., en az 36 kg. olması gerekir.
Yaş Yönünden
01- Polis Koleji hazırlık sınıfına müracaat tarihinde 16 yaşından, hazırlık sınıfını okuyanlar için 17 yaşından gün almamış olmak.
02- İlkokulu bitirdikten sonra hangi sebeple olursa olsun yaş düzelmesi yaptırmış olanların düzeltmeden önceki yaşları geçerli sayılır. İlkokulu bitirmeden yaptırılan yaş düzeltmelerinde. düzeltilmiş yaşa itibar edilir.
Tahsil Yönünden Aranan Şartlar
01- Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulları 3 ve daha yukarı diploma notu ile bitirmiş olmak,
02- Yurtdışına öğrenimlerini yapan Türk vatandaşlarının çocuklarından, gördükleri yabancı öğrenimlerinin Türk okulları dengi öğrenim olduğu Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış olmak,
03- Tahsile ara vermemiş olmak,
04- Lise ve dengi okullara devam etmemiş olmak,
05- Yapılacak giriş sınavlarını kazanmış olmak.
Sınavlar

Polis Koleji Aday Tespit Sınavı
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ölçme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı ile imzalanan protokol gereği, 56 sınav merkezinde Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilecek olan sınava girmek isteyen adaylar, halen okumakta oldukları okul müdürlüklerine başvuruda bulunarak okul idaresinden alacakları, Polis Koleji Aday Tespit Sınavı Başvuru Formunu yine okumakta oldukları okul idaresinden alacakları Sınav Kılavuzuna göre dolduracaklar ve okumakta oldukları okul müdürlüklerine teslim edeceklerdir. Milli Eğitim Bakanlığınca , Polis Koleji Aday Tespit Sınavı değerlendirilerek, sonuçlar yine Milli Eğitim Bakanlığınca, adayların adreslerine posta ile gönderilecek ve internette yayınlanacaktır. Polis Koleji Aday Tespit Sınavında, Genel Müdürlüğümüzce belirlenecek sayı kadar başarılı olan adaylar ile Polis Koleji Aday Tespit Sınavında tam puanın, en az yarısı ve daha fazlasını alan;
01- Emniyet teşkilatında çalışmakta iken Şehit veya Görev Malulü olanların çocukları,
02- Mezun olduğu eğitim ve öğretim yılı içerisinde düzenlenen ulusal ve uluslararası resmi spor şampiyonalarında ilk üç dereceye giren adaylar,
03- Çalışmakta olan veya emekli olan Emniyet Teşkilatı mensuplarının çocukları, Ankara’da yapılacak olan ve tarihi daha sonra Genel Müdürlüğümüzce belirlenecek, Polis Koleji Giriş Sınavına katılacaktır.
Polis Koleji Giriş Sınavı
Genel Müdürlüğümüzce daha sonra belirlenecek tarihler arasında, Polis Koleji Müdürlüğünde üç aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. Polis Koleji Giriş sınavının aşamaları aşağıda belirtildiği şekildedir;

• Mülakat Sınavı: Adayların konuşma düzgünlüğü, fiziki görünüşü, kendine güven derecesi, kavrama ve ifade kabiliyeti değerlendirilecektir.
  • Beden Eğitimi Sınavı: Adaylar, belirlenen parkurda çeşitli beden hareketlerini içeren sınava tabi tutulacaklardır.
  • Yazılı Sınavı: Mülakat ve beden eğitimi sınavlarında başarılı olan adayların katılacağı yazılı sınav, Polis Koleji Müdürlüğünde test usulü yapılacak ve sınav sonuçları, 24 saat içerisinde ilan edilecektir. Yazılı sınav sonucunda başarılı olan adaylar intibak eğitimlerine alınacaktır.
Polis Kolejinde yapılacak yazılı sınavda, tam puanın yarısı ve daha fazlası puan almaları kaydı ile;
01- Emniyet Teşkilatında çalışmakta iken Şehit veya Görev Malulü olanların çocukları,
02- Mezun olduğu eğitim ve öğretim yılı içerisinde düzenlenen ulusal ve uluslararası resmi spor şampiyonalarında ilk üç dereceye giren adaylar, Polis Kolejine Giriş Yönetmeliğinde belirtilen oran kadar başarı sırasına göre istifade edebileceklerdir.
Ayrıca, Polis Kolejine Giriş Yönetmeliğinde yapılacak yönetmelik değişikliğinin gerçekleşmesi halinde çalışmakta olan veya emekli olan Emniyet Teşkilatı mensuplarının çocukları da Polis Kolejinde yapılacak yazılı sınavda tam puanın yarısı ve daha fazlası puan almaları halinde belirlenen oran kadar başarı sırasına göre istifade edebileceklerdir. Sınavlar hakkında ayrıntılı bilgi, adayların halen okumakta oldukları okul müdürlüklerinden temin edecekleri Polis Koleji Aday Tespit Sınavı Kılavuzunda yer almaktadır. Polis Kolejine Giriş Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler ile ilgili gerekli yönetmelik değişikliği çalışmaları devam etmektedir.

Polis Meslek Yüksek Okullarına Giriş Koşulları

Başvuru ve Adaylarda Aranılacak Nitelikler

Yüksek Okulun ön lisans seviyesindeki eğitimine; genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunları sınavla alınırlar.

Başvuru Zamanı ve Şekli
Yüksek Okulun ön lisans seviyesindeki eğitimine; genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunları sınavla alınırlar.

Başvuru
Başvuru esnasında adaylardan;
a) Form dilekçe,
b) Nüfus cüzdanı fotokopisi veya noterden tasdikli örneği,
c) Diploma veya çıkış belgesi fotokopisi veya noterden tasdikli örneği,
d) Yazılı sınav tarihinde askerlikle ilişiği bulunmadığına dair belge,
e) Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5 inci ve 10 uncu maddelerinde belirtilen hususlara uygun son bir yıl içerisinde çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf,
f) İkametgah belgesi,
g) ÖSS sonuç belgesi,
h) Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
i) Kendisinin ve evli ise eşinin adli sicil belgeleri,
j) Evli ise evlenme cüzdanı fotokopisi veya noterden tasdikli örneği, istenir.
Fotokopisi verilen belgelerin aslı, müracaat sırasında müracaatı alan görevliye ibraz edildiğinde fotokopiler görevli tarafından "Aslı Görüldü" ibaresi ile birlikte sicil ve imza atılarak alınır.
Ayrıca, 2330 sayılı Nakdi Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanun kapsamında şehit veya görev malulü olan Emniyet Teşkilatı personelinin eş ve çocuklarından şehitlik veya malullük belgesi istenir.Sınav giderlerini karşılamak üzere adaylardan, Akademi döner sermaye işletmesine her yıl Akademi tarafından tespit edilen miktarda ücret alınır.

Adaylarda Aranılacak Nitelikler
Yüksek okullara girmek isteyen adaylarda;
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) 5 inci maddede sayılan okullardan mezun olmak,
c) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından o yıl içinde yapılan üniversiteye giriş sınavlarında puan türlerinin en az birinden üniversitelerin yüksek okullarına girmek için yeterli asgari taban puanı almış olmak,
d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, müracaat tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 23 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 25 yaşından gün almamış olmak,
e) Bayanlar için 1.65 cm., erkekler için 1.67 cm’den kısa boylu olmamak ve boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ile kilosu arasında 15 kilogramdan eksik veya fazla fark olmamak,
f) Sağlık yönünden, Sağlık Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinde aranılan sağlık şartlarına uygun olmak,
g) Turistik işletme belgesi olan yerler hariç olmak üzere, daha çok suçluların barındığı veya suç işlemeye müsait yerlerde çalışmamak, genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir iştigali bulunmamak; genel ahlaka aykırı oyun, temsil, film, video bant, teyp kasete, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan benzeri muzır neşriyat ve benzeri işler üzerinde çalışmaktan haklarında herhangi bir adli veya idari takibat devam ediyor olmamak veya hüküm giymemiş olmak,
h) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç; kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devletin sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan dolayı haklarında devam etmekte olan bir adli kovuşturmaya tabi olmamak,
i) Müracaat tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek,
j) Alkol, uyuşturucu ve psikotrop maddeler ile kumar alışkanlığı bulunmamak,
k) Eşi hakkında; affa uğramış olsa bile, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ve 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç; kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devletin sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan dolayı hakkında devam etmekte olan bir adli kovuşturmaya tabi olmamak,
l) Kamu haklarından mahrum bulunmamak, şartları aranır.
Benzer Konular: Etiketler:
  • 24 yasindayim polis olabilirmiyim
  • kekemeler polis olabilirmi
  • polis olma asamalari nelerdir
  • polis olmak icin sartlar nelerdir
  • polis olmanin sartlari nelerdir
Rapor Et
Reklam
Eski 5 Ocak 2009, 15:21

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Polis Koleji Giriş Şartları Polis Koleji; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı liselerin Fen Bilimleri Alanı müfredatına uygun olarak lise derecesinde eğitim ve öğretim yapan Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak kurulmuş, parasız yatılı ve resmi üniformalı bir okuldur.
Polis Koleji Mezunları; Emniyet Teşkilatına orta ve üst kademe amir yetiştiren Polis Akademisinde veya Emniyet Teşkilatının ihtiyaç duyacağı branşlardaki fakültelerde eğitim gördükten sonra Komiser Yardımcısı rütbesi ile Emniyet Teşkilatında çalışmaya başlamaktadırlar.
Polis Kolejine 2005 yılında aşağıda belirtilen sınav aşamaları ile öğrenci alınacaktır.
Başvuru İşlemleri:
Polis Koleji Aday Tespit Sınavı için başvurular 10 Ocak - 11 Şubat 2005 tarihleri arasında İlköğretim Okulu Müdürlükleri ve hazırlık sınıfı olan Lise ve Dengi Okul Müdürlüklerinde internet ortamında yapılacaktır.
Sınavlar:
1-)Polis Koleji Aday Tespit Sınavı : Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan Polis Koleji Aday Tespit Sınavı 12 Haziran 2005 tarihinde saat 10:00’da Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı (OKS) ve Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ile birlikte 81 il merkezinde gerçekleştirilecektir.
Polis Koleji Aday Tespit sınavı sonuçları en geç Temmuz ayının son haftasında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Koleji Resmi Web Sitesi internet adreslerinden ilan edilecektir. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Başarılı adaylara İl Emniyet Müdürlüklerince tebligat yapılacaktır.
2-)Polis Kolejine Giriş Sınavı : Polis Koleji Aday Tespit sınavında başarılı olan adaylar, 08-14 Ağustos 2005 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Polis Koleji Müdürlüğünde yapılacak olan Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacaklardır. Polis Kolejine Giriş Sınavı Mülakat, Beden Eğitimi Sınavı ve Yazılı Sınav (test) aşamalarından oluşmaktadır.
Adaylarda Aranacak Şartlar:
(1)Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
(2)657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,
(3)İlköğretim okulunu üç ve daha yukarı diploma notu ile bitirmiş olmak,
(4)Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen sağlık şartlarını taşımak,
(5)Yaş yönünden; 2005 Yılında yapılacak sınav için, hazırlık sınıfı okuyanlar için 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak, hazırlık sınıfı okumayanlar için 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak. İlköğretim okulunun beşinci sınıfını bitirdikten sonra herhangi bir sebeple yaş düzeltmesi yaptırmış olanların düzeltmeden önceki yaşları geçerli sayılacak, ilköğretim okulunun beşinci sınıfını bitirmeden önce yaptırılan yaş düzeltmesinde ise düzeltilmiş yaşa itibar edilecektir.
Öğrenime ara vermemiş olmak,
(7)Herhangi bir okuldan, ahlaki veya disiplin sebebi ile çıkarılmamış olmak,
Hazırlık sınıfı hariç, Lise ve dengi okullara devam etmemiş olmak,
(9)Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
Boy Yönünden
ERKEKLER için en az;
13 yaşından gün almamış olanların (1993 doğumlu) 139 cm.,
14 yaşından gün almamış olanların (1992 doğumlu) 144 cm.,
15 yaşından gün almamış olanların (1991 doğumlu) 151 cm.,
16 yaşından gün almamış olanların (1990 doğumlu) 156 cm.,
17 yaşından gün almamış olanların(1989 doğumlu) 160 cm boyunda olmaları,
KIZLAR için en az;
13 yaşından gün almamış olanların (1993 doğumlu) 144 cm.,
14 yaşından gün almamış olanların (1992 doğumlu) 147 cm.,
17 yaşından gün almamış olanların (1989 doğumlu) 160 cm boyunda olmaları gereklidir,
Sınavlarda başarılı olan aday öğrenciler, Polis Koleji'nde en çok 20 gün süre ile intibak eğitimine alınırlar. İntibak eğitiminin başlama tarihinden itibaren 3 gün içinde Polis Koleji'ne müracaat etmeyen adayların yerine sırası ile yedek öğrenciler çağrılır. Bu süre içerisinde beslenme barınma ve sağlık giderleri okulca karşılanan öğrencilere, sağlık kurulu raporları aldırılır. Rapor sonucu aranan sağlık şartlarını taşımadığı tespit edilenlerin kaydı yapılmayarak yerlerine sırası ile yedek adaylar çağrılır. Polis Koleji öğrencisi olacağı tespit edilenler, Yüklenme ve Kefalet senedi vermek şartıyla Polis Kolejine kayıt yaptırmaya hak kazanırlar

POLİS AKADEMİSİNE BAĞLI POLİS MESLEK YÜKSEK OKULLARINA GİRMEK İSTEYEN ADAYLARIN DİKKATİNE
POLİS MESLEK YÜKSEKOKULLARI GİRİŞ KOŞULLARI
1- Polis Meslek Yüksekokulları; Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere ön lisans düzeyinde, mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan Polis Akademisi Başkanlığına bağlı parasız yatılı yüksek öğretim kurumlarıdır.
2- Polis Meslek Yüksek Okulu Öğrenci Adaylığına Başvurmak İsteyen Adaylarda:
a) T.C. vatandaşı olmak,
b) Genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı lise mezunu olmak ve herhangi bir eğitim-öğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak, (Müracaat edebilecek okullar ileriki tarihlerde Web sitemizde yayımlanacaktır)
c) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2007 yılı içinde yapılan üniversiteye giriş sınavında 1. Bölüm puan türlerinin herhangi birinden Polis Akademisi Başkanlığınca belirlenecek puanı almış olmak, (İleriki tarihlerde Web sitemizde duyurulacaktır)
d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle (1 Ekim 2007) 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 23 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 25 yaşından gün almamış olmak, (Buna göre, bayan ve askerlik hizmetini yapmayan erkeklerde 01 Ekim 1985 - 01 Ekim 1989 tarihleri arası, askerlik hizmetini yapmış erkeklerde 01 Ekim 1983 ve takip eden tarihlerde doğmuş olmak)
e) Bayanlar için 1.65 cm. erkekler için 1.67 cm..den kısa boylu olmamak ve boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ile kilosu arasında 15 kg eksik veya fazla fark olmamak,
f) Sağlık yönünden, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinde aranılan sağlık şartlarına uygun olmak,
g) Turistik işletme belgesi olan yerler hariç olmak üzere, daha çok suçluların barındığı veya suç işlemeye müsait yerlerde çalışmamak, genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir iştigali bulunmamak; genel ahlaka aykırı oyun, temsil, film, video bant, teyp kaseti, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan benzeri muzır neşriyat ve benzeri işler üzerinde çalışmaktan haklarında herhangi bir adli veya idari takibat devam ediyor olmamak veya hüküm giymemiş olmak,
h) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan dolayı haklarında devam etmekte olan adli kovuşturmaya tabi olmamak,
i) Müracaat tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek,
k) Eşi hakkında; affa uğramış olsa bile, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ve 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlarla, zimmet, ihtilas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç; kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devletin sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir adli kovuşturmaya tabi olmamak,
l) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
m) Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin (e) bendinde belirtilen durumlar hariç olmak üzere, 9 uncu maddenin ikinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine göre, "Polis Meslek Yüksek Okulu Öğrenci Adayı Olamaz" kararı verilmemiş olmak,
n) Herhangi bir nedenle Yüksekokuldan çıkmış veya çıkarılmış olmamak,

şartları aranır.
Rapor Et
Eski 30 Nisan 2009, 17:51

#3 (link)
bozkurtlu
Ziyaretçi
bozkurtlu - avatarı
arkadaşlar polis olmak için olacak kişinin özellikleri nelerdir?????????? ben bu sitenin üyesiyim ama bulamadım.................
Rapor Et
Eski 30 Nisan 2009, 18:49

#4 (link)
Özel Üye-VIP
UnknowN - avatarı
Adaylarda aranacak şartlar şöyle:
`Erkeklerde 167, bayanlarda 165 santimetre boy, sağlıklı olmak, fuhuş, kumar, uyuşturucu gibi konularda herhangi bir adli yada idari soruşturma geçirmemiş olmak, TCK`nın 53. maddesinden belirtilen süreler geçmiş olsa bile, 6 aydan fazla süreyle hapis cezası almamış olmak, başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya kollarına üye olmamak, terör yada organize suç faaliyetlerinde bulunmamış olmak, herhangi bir kadınla veya erkekle nikasız yaşıyor olmamak, Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmemek, daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki bir eğitim kurumundan çıkarılmış olmamak ve ilgili mevzuat gereği yapılacak güvenlik ve arşiv araştırmasından olumlu olmak`
Rapor Et
Eski 5 Mayıs 2009, 18:43

Polis olabilmenin şartları nelerdir?

#5 (link)
AYSÜRMEN
Ziyaretçi
AYSÜRMEN - avatarı
merhaba ben AYSÜRMEN bu sene poliskik sınavına gireceğim bayanların kaç puan alması gerekiyor mesala sınavımı kazandım okula yerleştirileceğim sağlık şartları konusunda benim kolumda dirseğimin alt kısmında ve bacağımın diz kapağında çok hafif yanık izi var ayrıca kulağımda akıntı var bunun dışında hiç bir sağlık sorunum yok bu polis meslek yüksek okuluna girmeme engel teşkil eder mi
Rapor Et
Eski 15 Mayıs 2009, 03:16

Polis olmak için ne gibi eğitim şartları gerekiyor?

#6 (link)
chatlak kıs
Ziyaretçi
chatlak kıs - avatarı
basta sunu sölıyım anladgım dilde cvp verın lütfen.. bnm hedefim polis olmak meslek lisesinde okuyorm.. bunu bi dazeventajı veya avantajı varmı.. artı bn ünv sanıvında polislik için hangi bölüme agırlık vermem gerekıo malesef öss sistemıde deişti iyice berbat oldm bn herkes farklı bişi söluyo.. YARDIIMM(
Rapor Et
Eski 15 Mayıs 2009, 14:36

#7 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
..
Alıntı:
fadedliver adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Polis Koleji Giriş Şartları Polis Koleji; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı liselerin Fen Bilimleri Alanı müfredatına uygun olarak lise derecesinde eğitim ve öğretim yapan Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak kurulmuş, parasız yatılı ve resmi üniformalı bir okuldur.
Polis Koleji Mezunları; Emniyet Teşkilatına orta ve üst kademe amir yetiştiren Polis Akademisinde veya Emniyet Teşkilatının ihtiyaç duyacağı branşlardaki fakültelerde eğitim gördükten sonra Komiser Yardımcısı rütbesi ile Emniyet Teşkilatında çalışmaya başlamaktadırlar.
Polis Kolejine 2005 yılında aşağıda belirtilen sınav aşamaları ile öğrenci alınacaktır.
Başvuru İşlemleri:
Polis Koleji Aday Tespit Sınavı için başvurular 10 Ocak - 11 Şubat 2005 tarihleri arasında İlköğretim Okulu Müdürlükleri ve hazırlık sınıfı olan Lise ve Dengi Okul Müdürlüklerinde internet ortamında yapılacaktır.
Sınavlar:
1-)Polis Koleji Aday Tespit Sınavı : Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan Polis Koleji Aday Tespit Sınavı 12 Haziran 2005 tarihinde saat 10:00’da Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı (OKS) ve Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ile birlikte 81 il merkezinde gerçekleştirilecektir.
Polis Koleji Aday Tespit sınavı sonuçları en geç Temmuz ayının son haftasında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Koleji Resmi Web Sitesi internet adreslerinden ilan edilecektir. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Başarılı adaylara İl Emniyet Müdürlüklerince tebligat yapılacaktır.
2-)Polis Kolejine Giriş Sınavı : Polis Koleji Aday Tespit sınavında başarılı olan adaylar, 08-14 Ağustos 2005 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Polis Koleji Müdürlüğünde yapılacak olan Polis Kolejine Giriş Sınavına katılacaklardır. Polis Kolejine Giriş Sınavı Mülakat, Beden Eğitimi Sınavı ve Yazılı Sınav (test) aşamalarından oluşmaktadır.
Adaylarda Aranacak Şartlar:
(1)Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
(2)657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,
(3)İlköğretim okulunu üç ve daha yukarı diploma notu ile bitirmiş olmak,
(4)Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen sağlık şartlarını taşımak,
(5)Yaş yönünden; 2005 Yılında yapılacak sınav için, hazırlık sınıfı okuyanlar için 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak, hazırlık sınıfı okumayanlar için 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak. İlköğretim okulunun beşinci sınıfını bitirdikten sonra herhangi bir sebeple yaş düzeltmesi yaptırmış olanların düzeltmeden önceki yaşları geçerli sayılacak, ilköğretim okulunun beşinci sınıfını bitirmeden önce yaptırılan yaş düzeltmesinde ise düzeltilmiş yaşa itibar edilecektir.
Öğrenime ara vermemiş olmak,
(7)Herhangi bir okuldan, ahlaki veya disiplin sebebi ile çıkarılmamış olmak,
Hazırlık sınıfı hariç, Lise ve dengi okullara devam etmemiş olmak,
(9)Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
Boy Yönünden
ERKEKLER için en az;
13 yaşından gün almamış olanların (1993 doğumlu) 139 cm.,
14 yaşından gün almamış olanların (1992 doğumlu) 144 cm.,
17 yaşından gün almamış olanların(1989 doğumlu) 160 cm boyunda olmaları,
KIZLAR için en az;
13 yaşından gün almamış olanların (1993 doğumlu) 144 cm.,
14 yaşından gün almamış olanların (1992 doğumlu) 147 cm.,
17 yaşından gün almamış olanların (1989 doğumlu) 160 cm boyunda olmaları gereklidir,
Sınavlarda başarılı olan aday öğrenciler, Polis Koleji'nde en çok 20 gün süre ile intibak eğitimine alınırlar. İntibak eğitiminin başlama tarihinden itibaren 3 gün içinde Polis Koleji'ne müracaat etmeyen adayların yerine sırası ile yedek öğrenciler çağrılır. Bu süre içerisinde beslenme barınma ve sağlık giderleri okulca karşılanan öğrencilere, sağlık kurulu raporları aldırılır. Rapor sonucu aranan sağlık şartlarını taşımadığı tespit edilenlerin kaydı yapılmayarak yerlerine sırası ile yedek adaylar çağrılır. Polis Koleji öğrencisi olacağı tespit edilenler, Yüklenme ve Kefalet senedi vermek şartıyla Polis Kolejine kayıt yaptırmaya hak kazanırlar

POLİS AKADEMİSİNE BAĞLI POLİS MESLEK YÜKSEK OKULLARINA GİRMEK İSTEYEN ADAYLARIN DİKKATİNE

POLİS MESLEK YÜKSEKOKULLARI GİRİŞ KOŞULLARI

1- Polis Meslek Yüksekokulları; Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere ön lisans düzeyinde, mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan Polis Akademisi Başkanlığına bağlı parasız yatılı yüksek öğretim kurumlarıdır.

2- Polis Meslek Yüksek Okulu Öğrenci Adaylığına Başvurmak İsteyen Adaylarda:
a) T.C. vatandaşı olmak,
b) Genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı lise mezunu olmak ve herhangi bir eğitim-öğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak, (Müracaat edebilecek okullar ileriki tarihlerde Web sitemizde yayımlanacaktır)
c) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2007 yılı içinde yapılan üniversiteye giriş sınavında 1. Bölüm puan türlerinin herhangi birinden Polis Akademisi Başkanlığınca belirlenecek puanı almış olmak, (İleriki tarihlerde Web sitemizde duyurulacaktır)
d) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle (1 Ekim 2007) 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 23 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 25 yaşından gün almamış olmak, (Buna göre, bayan ve askerlik hizmetini yapmayan erkeklerde 01 Ekim 1985 - 01 Ekim 1989 tarihleri arası, askerlik hizmetini yapmış erkeklerde 01 Ekim 1983 ve takip eden tarihlerde doğmuş olmak)
e) Bayanlar için 1.65 cm. erkekler için 1.67 cm..den kısa boylu olmamak ve boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ile kilosu arasında 15 kg eksik veya fazla fark olmamak,
f) Sağlık yönünden, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinde aranılan sağlık şartlarına uygun olmak,
g) Turistik işletme belgesi olan yerler hariç olmak üzere, daha çok suçluların barındığı veya suç işlemeye müsait yerlerde çalışmamak, genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir iştigali bulunmamak; genel ahlaka aykırı oyun, temsil, film, video bant, teyp kaseti, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan benzeri muzır neşriyat ve benzeri işler üzerinde çalışmaktan haklarında herhangi bir adli veya idari takibat devam ediyor olmamak veya hüküm giymemiş olmak,
h) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan dolayı haklarında devam etmekte olan adli kovuşturmaya tabi olmamak,
k) Eşi hakkında; affa uğramış olsa bile, Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ve 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlarla, zimmet, ihtilas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç; kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devletin sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir adli kovuşturmaya tabi olmamak,
l) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
m) Bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin (e) bendinde belirtilen durumlar hariç olmak üzere, 9 uncu maddenin ikinci fıkrasının (a) bendi hükümlerine göre, "Polis Meslek Yüksek Okulu Öğrenci Adayı Olamaz" kararı verilmemiş olmak,
n) Herhangi bir nedenle Yüksekokuldan çıkmış veya çıkarılmış olmamak,

şartları aranır.
Rapor Et
Eski 19 Temmuz 2009, 21:16

polis olmayı çok istiyorum!

#8 (link)
zübeyde öztürk
Ziyaretçi
zübeyde öztürk - avatarı
polis olmak için ne kadar boy gerekir?.. polis koleji için kaç puan gerekir?.. sivil polis olmak için hangi okulu okumak gerekir?..
Rapor Et
Eski 19 Temmuz 2009, 21:51

#9 (link)
Eski Üyelerin Ruhları
Blue Blood - avatarı
Alıntı:
zübeyde öztürk adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

polis olmak için ne kadar boy gerekir?.. polis koleji için kaç puan gerekir?.. sivil polis olmak için hangi okulu okumak gerekir?..
cinsiyete göre değişmektedir. Bayanlar için 1.65 cm. erkekler için 1.67 cm..den kısa boylu olmamak ve boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ile kilosu arasında 15 kg eksik veya fazla fark olmamak,
Rapor Et
Eski 12 Ağustos 2009, 15:48

#10 (link)
FATOŞ MUTLU
Ziyaretçi
FATOŞ MUTLU - avatarı
ben meslek lisesinde okuyorum polis olmayı çok istiyorum meslek lisesinde okuduğum için bunun avantajları yada dezavantajları nedir sınavda sayısal ve sözelden istenilen puanı almak gerekiyor ben eşitağırlığım ama sayısalım çok çok çok çok ii... ne yapmam lazım
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.416 saniyede (88.62% PHP - 11.38% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 12:19
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi