PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Atom hakkında bilgi verir misiniz?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
edanur16:25, 5 Ocak 2009 
maddenin yapıtaşları atomlar ile kısa bir bilgi istiyorum.
En iyi cevap Nisyan-ı Bâtın tarafından gönderildi

Atom,
bir kimyasal elementin bütün özelliklerini taşıyan en küçük parçacığıdır. Gözle görülmesi imkansız, çok küçük bir parçacıktır ve sadece taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu) ile incelenebilir.

Bir atomda, yoğun yapılı çekirdeği saran negatif yüklü bir elektron bulutu vardır. Çekirdek ise pozitif yüklü protonlar ve yüksüz nötronlardan oluşur.
Atomdaki proton sayısı elektron sayısınına eşit olduğunda (-ki bileşik yapmamış elementlerde böyledir) atom elektriksel olarak yüksüzdür.
Elektron ve proton sayıları eşit değilse bu parçacık iyon olarak adlandırılır. İyonlar oldukça kararsız yapılardır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için ortamdaki başka iyon ve/veya atomlarla etkileşime girerler.
Bir atom, sahip olduğu proton ve nötron sayısına göre sınıflandırılır: atomdaki proton sayısı kimyasal elementi tanımlarken, nötron sayısı da bu elementin izotopunu tanımlar. Her elemetin radyoaktif bozunma veren en az bir izotopu vardır.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • atom hakkinda kisa bilgi
  • atomla ilgili bilgiler
  • atomlar hakkinda bilgi
Cevap
Nisyan-ı Bâtın16:36, 5 Ocak 2009 
Atom,
bir kimyasal elementin bütün özelliklerini taşıyan en küçük parçacığıdır. Gözle görülmesi imkansız, çok küçük bir parçacıktır ve sadece taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu) ile incelenebilir.

Bir atomda, yoğun yapılı çekirdeği saran negatif yüklü bir elektron bulutu vardır. Çekirdek ise pozitif yüklü protonlar ve yüksüz nötronlardan oluşur.
Atomdaki proton sayısı elektron sayısınına eşit olduğunda (-ki bileşik yapmamış elementlerde böyledir) atom elektriksel olarak yüksüzdür.
Elektron ve proton sayıları eşit değilse bu parçacık iyon olarak adlandırılır. İyonlar oldukça kararsız yapılardır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için ortamdaki başka iyon ve/veya atomlarla etkileşime girerler.
Bir atom, sahip olduğu proton ve nötron sayısına göre sınıflandırılır: atomdaki proton sayısı kimyasal elementi tanımlarken, nötron sayısı da bu elementin izotopunu tanımlar. Her elemetin radyoaktif bozunma veren en az bir izotopu vardır.
Cevap
Misafir21:57, 5 Ocak 2010 
Atom;elementlerin özelliklerini taşıyan en küçük yapı birimidir.Örneğin bir demir parçasını bölmeye başlasak,ilk başta ikiye böldüğümüzde elimizde kalan parçalar yine demir parçasıdır.Sonra daha bölmeye devam etsek elimizdeki parçalar hep bir demir parçasıdır.,taa ki en küçük yapı birimi olan atoma ulaşana kadar...
Bazı maddelerin özelliklerini taşıyan en küçük parçalar birden fazla atomun bir araya gelmesiyle oluşur.Bu şekilde birden fazla atomun oluşturduğu en küçük parçalara MOLEKÜL denir.
Cevap
misafir11:28, 11 Ocak 2010 
ben fen ferformans ödevi hazırlıyorum.fakat atomun nasıl gösterildiğini bilmiyorum.bana yardımcı olurmusun?lütfenn
Cevap
_KleopatrA_12:02, 11 Ocak 2010 
misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
ben fen ferformans ödevi hazırlıyorum.fakat atomun nasıl gösterildiğini bilmiyorum.bana yardımcı olurmusun?lütfenn

Cevap
Misafir20:22, 7 Şubat 2010 
atomun firisel degişğimi
Cevap
Misafir15:17, 13 Şubat 2010 
atom konusunu anlamadım yardımcı olurmusunuz
Cevap
Misafir13:12, 31 Ekim 2010 
6. sınıf atom hakkın da bilgi arom ltfn yardım salıya
Cevap
ener13:15, 31 Ekim 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
6. sınıf atom hakkın da bilgi arom ltfn yardım salıya
Atom,

Cevap
Misafir22:29, 22 Kasım 2010 
Ben performans ödevi hazırlıyorum ödevim şu ;'MADDEYİ OLUŞTURAN TANECİKLER' araştırıyorum yardımcı olun lütfen !!!
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama