Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Atom hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 32000 | Cevap: 49
  • atom hakkinda kisa bilgi
  • atomla ilgili bilgiler
  • atomlar hakkinda bilgi
edanur
Cevaplanmış   |    5 Ocak 2009 16:25   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi

Atom hakkında bilgi verir misiniz?

maddenin yapıtaşları atomlar ile kısa bir bilgi istiyorum.
En iyi cevap Nisyan-ı Bâtın tarafından gönderildi

Atom,
bir kimyasal elementin bütün özelliklerini taşıyan en küçük parçacığıdır. Gözle görülmesi imkansız, çok küçük bir parçacıktır ve sadece taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu) ile incelenebilir.

Bir atomda, yoğun yapılı çekirdeği saran negatif yüklü bir elektron bulutu vardır. Çekirdek ise pozitif yüklü protonlar ve yüksüz nötronlardan oluşur.
Atomdaki proton sayısı elektron sayısınına eşit olduğunda (-ki bileşik yapmamış elementlerde böyledir) atom elektriksel olarak yüksüzdür.
Elektron ve proton sayıları eşit değilse bu parçacık iyon olarak adlandırılır. İyonlar oldukça kararsız yapılardır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için ortamdaki başka iyon ve/veya atomlarla etkileşime girerler.
Bir atom, sahip olduğu proton ve nötron sayısına göre sınıflandırılır: atomdaki proton sayısı kimyasal elementi tanımlarken, nötron sayısı da bu elementin izotopunu tanımlar. Her elemetin radyoaktif bozunma veren en az bir izotopu vardır.

Nisyan-ı Bâtın
5 Ocak 2009 16:36   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
Atom,
bir kimyasal elementin bütün özelliklerini taşıyan en küçük parçacığıdır. Gözle görülmesi imkansız, çok küçük bir parçacıktır ve sadece taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu) ile incelenebilir.

Bir atomda, yoğun yapılı çekirdeği saran negatif yüklü bir elektron bulutu vardır. Çekirdek ise pozitif yüklü protonlar ve yüksüz nötronlardan oluşur.
Atomdaki proton sayısı elektron sayısınına eşit olduğunda (-ki bileşik yapmamış elementlerde böyledir) atom elektriksel olarak yüksüzdür.
Elektron ve proton sayıları eşit değilse bu parçacık iyon olarak adlandırılır. İyonlar oldukça kararsız yapılardır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için ortamdaki başka iyon ve/veya atomlarla etkileşime girerler.
Bir atom, sahip olduğu proton ve nötron sayısına göre sınıflandırılır: atomdaki proton sayısı kimyasal elementi tanımlarken, nötron sayısı da bu elementin izotopunu tanımlar. Her elemetin radyoaktif bozunma veren en az bir izotopu vardır.
Misafir
5 Ocak 2010 21:57   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
Atom;elementlerin özelliklerini taşıyan en küçük yapı birimidir.Örneğin bir demir parçasını bölmeye başlasak,ilk başta ikiye böldüğümüzde elimizde kalan parçalar yine demir parçasıdır.Sonra daha bölmeye devam etsek elimizdeki parçalar hep bir demir parçasıdır.,taa ki en küçük yapı birimi olan atoma ulaşana kadar...
Bazı maddelerin özelliklerini taşıyan en küçük parçalar birden fazla atomun bir araya gelmesiyle oluşur.Bu şekilde birden fazla atomun oluşturduğu en küçük parçalara MOLEKÜL denir.
misafir
11 Ocak 2010 11:28   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi

sorum var!!!

ben fen ferformans ödevi hazırlıyorum.fakat atomun nasıl gösterildiğini bilmiyorum.bana yardımcı olurmusun?lütfenn
_KleopatrA_
11 Ocak 2010 12:02   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi
Alıntı
misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ben fen ferformans ödevi hazırlıyorum.fakat atomun nasıl gösterildiğini bilmiyorum.bana yardımcı olurmusun?lütfenn

Misafir
7 Şubat 2010 20:22   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
atomun firisel degişğimi
Misafir
13 Şubat 2010 15:17   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
atom konusunu anlamadım yardımcı olurmusunuz
Misafir
31 Ekim 2010 13:12   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi

atom

6. sınıf atom hakkın da bilgi arom ltfn yardım salıya
ener
31 Ekim 2010 13:15   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

6. sınıf atom hakkın da bilgi arom ltfn yardım salıya

Atom,

Misafir
22 Kasım 2010 22:29   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi
Ben performans ödevi hazırlıyorum ödevim şu ;'MADDEYİ OLUŞTURAN TANECİKLER' araştırıyorum yardımcı olun lütfen !!!
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Atom hakkında bilgi verir misiniz? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • atom hakkinda kisa bilgi
  • atomla ilgili bilgiler
  • atomlar hakkinda bilgi
Thomson'un atom modeli hakkında bilgi verir misiniz?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 26
Son Mesaj: 13 Aralık 2014 18:40
Cevap: 29
Son Mesaj: 10 Mart 2014 15:39
Cevap: 0
Son Mesaj: 18 Aralık 2013 20:17
Cevap: 2
Son Mesaj: 8 Kasım 2012 21:27
Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Aralık 2011 13:39
Sayfa 0.406 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu