Arama

Çehov ile Maupassant'ın arasındaki farklar nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 10 Şubat 2012 Gösterim: 18.541 Cevap: 5
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
6 Ocak 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
çahov anlatım tarzı ile maupassant anlatım tarzı arasındaki farkları yazın ödevim var şimdiden teşekkürler
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Alıntı

guy de maupassant tarzı hikayelerdir. ilk örnek alınn hikayelerdir ki ahmet mithat efendi ve emin nihat bu hikayeleri örnek almıştır. çok belirgin giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan, yani klasik biçimde, realist bir çevrede olayların anlatıldığı, olay örgüsü üzerine kurulu, ani ve şaşırtıcı bir sonla biten hikayelerdir. diğer özellikleri ise; güçlü bir mekan-zaman ilişkisi vardır, teferruatlı bir anlatım tarzı esas alınmıştır. kahramanları, özenle seçilmiş insanlardır.

...
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
çehov tarzı hikâyeler ise romandan bağımsız bir kuruluşa sahiptirler. hikâyenin başlangıcı ve sonu bir düğüm hâlinde, olay örgüsü dahilinde verilmez. okuyucunun ufkunu geliştirmesine yöneliktir. kişiler hakkında fazla bilgi verilmeden, anlatılmak istenen mesaj okuyucuya aktarılır. maupassant tarzı hikâyeler daha çok klasik tazdadır.çehov tarzı hikâye anlatıma dayalı olduğu için modern tarz hikâyenin ortaya çıkışını hazırlamıştır. zaman, mekan, kişilerin tanıtılması gibi konularda romanda bağımsız olarak yazılan çehov tarzı hikâyede gerçek yaşam daha soyuttur. türk edebiyatında hikâye bugün anladığımız manâda hikâye bizde 1870lerden beri görülmeye başlamıştır. fransızcadan tercüme edilen romanlarda hikâye zannedildiği bu dönemde, roman ve hikâye terimleri yeni yeni anlaşılmaya başlanıyordu. daha sonraları; hacimce çok olanlara roman, az olanlara da hikâye denilmeye başlanmış...
Sponsorlu Bağlantılar
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2009       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı

maupassant tarzı yazan kişi ömer seyfettin
anton çehov tarzında yazan ise rıfat ılgazdır.

bu adamların eserlerinden ömer->kaşağı rıfat ->abbas yola giden
internetten bulunur.

..
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2009       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

guy de maupassant tarzı hikayelerdir. ilk örnek alınn hikayelerdir ki ahmet mithat efendi ve emin nihat bu hikayeleri örnek almıştır. çok belirgin giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan, yani klasik biçimde, realist bir çevrede olayların anlatıldığı, olay örgüsü üzerine kurulu, ani ve şaşırtıcı bir sonla biten hikayelerdir. diğer özellikleri ise; güçlü bir mekan-zaman ilişkisi vardır, teferruatlı bir anlatım tarzı esas alınmıştır. kahramanları, özenle seçilmiş insanlardır.

...
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Kasım 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

maupassant nedir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

lütfen yardımcı olur musunuz?
Misafir - avatarı