Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Özdeyiş nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 7 Ocak 2009 (18:13) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
35082 kez görüntülenmiş, 16 cevap yazılmış ve son mesaj 12 Aralık 2013 (22:41) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.45  |  Oy Veren: 53      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 7 Ocak 2009, 18:13

Özdeyiş nedir?

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
özdeyiş ne demektir?
En iyi cevap _KleopatrA_ tarafından gönderildi

Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

özdeyiş nedir
ÖZDEYİŞ:

Söyleyeni belli özlü sözlerdir.Birkaç kelime ile derin anlam ifade edebilen cümlelerdir
Kulaktan kulağa ya da yazılı olarak aktarılan kültüre yerleşmiş sözlerdir

‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’
MKemal Atatürk

‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’
HzAli

Dünya’yı isteyen bilime sarılsın,Ahiret’i isteyen bilime sarılsın;hem Dünya’yı ,hem Ahiret’i isteyen yine bilime sarılsın
HzMuhammed

Aklı olanın aslında hiç kimseye özenmemesi gerekir
goethe
Rapor Et
Reklam
Eski 7 Ocak 2009, 18:32

Özdeyiş nedir?

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
ÖZDEYİŞ:

Söyleyeni belli özlü sözlerdirBirkaç kelime ile derin anlam ifade edebilen cümlelerdir

MKemal Atatürk

HzAli

Dünya’yı isteyen bilime sarılsın,Ahiret’i isteyen bilime sarılsın;hem Dünya’yı ,hem Ahiret’i isteyen yine bilime sarılsın
HzMuhammed

goethe
Rapor Et
Eski 30 Ocak 2010, 12:58

Özdeyiş nedir?

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
özdeyiş nedir
Rapor Et
Eski 30 Ocak 2010, 13:01

Özdeyiş nedir?

#4 (link)
_KleopatrA_
Ziyaretçi
_KleopatrA_ - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

özdeyiş nedir
ÖZDEYİŞ:

Söyleyeni belli özlü sözlerdir.Birkaç kelime ile derin anlam ifade edebilen cümlelerdir

MKemal Atatürk

HzAli

HzMuhammed

goethe
Rapor Et
Eski 24 Mart 2010, 21:46

soru

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
özdeyiş nedir yaaa.ama lütfen bu sefer başka sitelerden kopya çekmeyin.
Rapor Et
Eski 25 Nisan 2011, 20:54

Özdeyiş nedir?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ÖZDEYİŞ:

Söyleyeni belli özlü sözlerdirBirkaç kelime ile derin anlam ifade edebilen cümlelerdir

MKemal Atatürk

HzAli

HzMuhammed

goethe
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2011, 21:25

Özdeyiş nedir?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ÖZDEYİŞ:

MKemal Atatürk

HzAli

HzMuhammed

goethe
Rapor Et
Eski 7 Mart 2012, 18:30

özdeyiş

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ÖZDEYİŞ:

MKemal Atatürk

HzAli

HzMuhammed

goethe

Kaynak: Özdeyiş nedir?
Rapor Et
Eski 13 Mart 2012, 13:43

Özdeyiş nedir?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Özdeyiş Nedir
Söyleyeni ve söyleniş tarihi belli olan özlü sözlere özdeyiş denir.

Tdk'ya göre:
1 - Söyleyeni belli özlü sözlerdir.Birkaç kelime ile derin anlam ifade edebilen cümlelerdir.
2 - Kulaktan kulağa ya da yazılı olarak aktarılan kültüre yerleşmiş sözlerdir.

Özdeyişlerin Özellikleri:
* Özdeyişler, kısa ve özlü sözlerdir.
* Doğruyu, güzeli ve söylemektedir.
* Bir yargıyı bildirmektedir.

Örnek:
1 - Yurtta barış cihanda barış!
Mustafa Kemal Atatürk
2 - Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.
Hz. Ali
3 - Elimde olsaydı, her karış toprağa buğday eker gibi kitap ekerdim.
Horace

Örnekler:
M.Kemal Atatürk

Hz.Ali

Dünya’yı isteyen bilime sarılsın,Ahiret’i isteyen bilime sarılsın;hem Dünya’yı ,hem Ahiret’i isteyen yine bilime sarılsın.
Hz.Muhammed.

Aklı olanın aslında hiç kimseye özenmemesi gerekir.
Goethe

Özdeniyiş Nedir (Detay)

Özdeyiş, vecize, aforizma ya da özlü söz, düşünce, duygu ya da ilkeleri kısa ve öz bir biçimde anlatan sözlerdir. Kimi zaman motto, kelamıkibar ve ülger olarak da anılırlar. Özdeyişlerin söyleyeni genellikle bellidir; ancak bazı sloganlaşmış özdeyişlerin ilk kim tarafından yaratıldığı bilinmeyebilir.

Özdeyiş derin anlamı olan geniş duygu ve anlatıların tek ve sloganımsı cümle şeklini almış halidir yani derin duygu tasvirleri ve onlarca kelimeyle ifade edilmeye çalışılanın tek solukta çıkmasıdır. "Damarlarımdaki kan gibisin varlığını her an hissetmiyorum ama yokluğunda yaşayamam." (J.Saramago). Aslında aforizmanın tanımını da yine aforizmaları ile de ses getiren Friedrich Wilhelm Nietzsche yapmıştır :"Benim arzum başkalarının bir kitapta anlattığı şeyi, on cümlede anlatmaktır."

Aforizma bir form olarak neredeyse bütün disiplinlerle dirsek temasındadır. Mesela bir Schopenhauer, Nietzsche, Cioran, kimi zaman felsefi kimi zaman şiirsel kimi zaman da edebi yönü baskın olan aforizma yazarlarıdır. Lichtenberg ise yer yer bir düşünür edasıyla tespitler ortaya koysa da, aforizmalarının büyük bölümünü eğitimle ilgili temalar oluşturur. Genel anlamıyla aforizmayı düşündüğümüzde ise, filozofların neredeyse tamamına yakınından bir iki söz, motto bulmak olası olduğu gibi, günümüzde edebi metinlerde ve romanlarda sık sık kullanılan bir formdur aslında. Son olarak; Aforizma irdelemez, imler.
Rapor Et
Eski 6 Mayıs 2012, 15:29

Cvp: Özdeyiş nedir?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ÖZDEYİŞ:

MKemal Atatürk

HzAli

HzMuhammed

goethe

''Olduğunu anladık daha çaıklayıcı istedik herhalde kopyala yapıştır yapması kolay yoksa başka şeyler gerek ''
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.220 saniyede (78.43% PHP - 21.57% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 01:53
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi