Arama

Spor yöneticiliği bölümü mezunuyum formasyon alabilir miyim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Haziran 2014 Gösterim: 27.276 Cevap: 8
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
9 Ocak 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
ben besyo spor yöneticiliği mezunuyum özel bir okulda 3 yıldır uzman öğreticilik yapıyorum.benim farmasyon progamına katılma gibi bir imkanım var mı? cevaplarınız için teşekkürler.
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
kamu yönetimi mezunuyum formasyon alabilirmiyim
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
bedeb eğitimi öğretmenliği mezunlarının açığı kapatamadığı durumlarda BESYO mezunları içinde formasyon mümkün

Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı

Öğretmenlik harici bölümlerde okuyan ( ya da mezun) arkadaşların bazıları formasyon eğitimi almak ve dolayısıyla kendilerine Beden Eğitim ve Spor Öğretmenliği hakkının verilmesini istemektedirler. Bu düşünceler tabi ki bazı temeller üzerine bina edilmektedir. Birkaç örnek verelim ;
" Dürüst olmak gerekirse Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu'nun Spor Yöneticiliği Rekreasyon yada Antrenörlük Bölümü'nde okumuş olan arkadaşların Öğretmenlik Bölümünde okuyan arkadaşlardan fazla bir eksiği olduğunu sanmıyorum " bir diğer görüş " Belki almış oldukları bir kaç ders dışında pekte bir ayrıcalıkları yok. Çünkü zaten kendilerini geliştiremeyen insanlar yani okula bir yeri bitirmek için gelmiş insanların gelecek nesillere de bir şey verebileceğini sanmıyorum. " görüşlerinize saygı duymakla birlikte bazı hususların gözden kaçırdığını düşünüyorum. BESYO bölümlerine öğrenci alımı ve başvuru sırasında Beden Eğitimi Öğretmenliği konusunda sadece bu bölüm mezunlarının görev alabileceği , Antrenörlük Eğitimi, Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği bölümlerinin de kendi eğitim programları dahilinde bazı haklara sahip olacağı sanırım okula başvuru sırasında yeterince anlatılmıyor ya da gözden kaçırılıyor.
Öğretmenlik haricindeki bölümlerde okuyan öğrenciler gerekli formasyon eğitimini aldıktan sonra Beden Eğitimi Öğretmenliğini en iyi şekilde yapabilir mi? Tabii ki yapabilir. Beden Eğitimi derslerine birçok okulda din kültürü, tarih, müzik vs bölümlerin öğretmenlerinin işlediğini düşünürseniz. Onlardan çok daha iyi bu konunun hakkını vererek, öğretmenlik mesleğini icra edeceklerdir. İhtiyaç hasıl olduğu durumlarda ilk öncelik yine Antrenörlük bölümü mezunlarına verilecektir. Bazı dönemlerde karşılaşılan bu tip durumlar konuya en güzel örneklerdir.. (Geçmiş zamanda Tarih bölümü mezunlarının formasyon eğitimi aldıktan sonra Tarih öğretmenliği yapmaya hak kazanmaları gibi )
Türkiye’de işin realitesine bakarsak durum şudur ; 15 bin i aşkın Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezun olan şu an işsiz sıfatıyla çeşitli işler içerisinde atama bekleyen bir grup ve her sene bu topluluğa ilave edilen ( 60 civarındaki BESYO’dan mezun olan) 1500 civarında yeni mezunların olduğu , Türkiye şartlarında ortalama 200-300 atamanın yapıldığı bir ortamda söz konusu.
Konu eğer öğretmenlik harici bölümlerin formasyon eğitimi alarak öğretmenlik hakkı elde edebilmesi mevzusu ise bu şartlar altında konuya olumlu yaklaşılacağını düşünmüyorum. Öğretmenlik harici diğer bölümlerden mezun olan kişilerin spor bilimi konusundaki eksikliği ya da fazlalığı ise göreceli bir durumdur. Bireysel farklılar olabilir ama bir genelleme yapılabilmesi söz konusu değildir. Formasyon eğitimi alındıktan sonra BESYO mezunları öğretmenlik mesleğini hakkıyla icra edebilir. Buradaki kıstas formasyon eğitiminin alınmasıdır. Yukarıda belirttiğim gibi Beden eğitimi öğretmen açığı , bu bölümden mezunlar ile kapatılamaz ise (pek mümkün değil ) tercih yine BESYO Camiası içerisinden olacaktır
Özel yetenek sınav kitapçıklarında Bölümlerin muhtevası , amaçları belirtilirse sanırım bu tip gereksiz polemik konuları henüz olayın ilk aşamasında önlenmiş olur. BESYO Hazırlık Kursları sadece “ Herhangi bir bölüme adayları yerleştirme gayreti “ gütmemeli , onlara hangi bölümlerinin hangi amaçla kurulduğunu , eğitim içeriği ve mezuniyette edinebileceği iş kolları hakkında bilgi de vermelidir. Öğrencilerin (ve de adayların) akıllarında soru işareti kalmayacak ölçüde bu konu ele alınmalı ve onlara net bilgilerle bazı gerçekler aktarılmalıdır.
Hepinize saygılarımı sunarım ...

Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
kamu yönetimi mezunuyum formasyon alabilirmiyim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ekim 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
işletme mezunları formasyon alabilirmi teşekkür ederim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ekim 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
işletme mezunları formasyon alabilirmi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ekim 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
antrenörlük veya spor yöneticiliği mezunu arkadaşların formasyon alması bence doğal.çünkü asıl onlara haksızlık yapılmaktadır. daha düne kadar öğretmenlik mezunlarını gsgm ye spor uzmanı olarak almadılarmı? bence asıl haksızlık antrenör ve yöneticlik mezunu arkadaşlara yapılmaktadır.bu da kimsenin suçu değil yani. devletimizin acizliğini göstermektedir.antrenörlük bölümü arkadaşlar 4 yıl boyunca okuyolar ama dışardan 15 günlük kursa tabi tutulmuş ve adamını bulmuş antrenör gsim de çalışabiliyo.üniversite mezunu arkadaşlar ise aylık 200 ytl ye antrenörlük yapıyolar.çok haksızlık var çok bu devlet ne yaptığını gerçekten bilmiyor.allah sonumuzu hayır etsin ama hiç öyle görğnmüyor.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mayıs 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
spor yöneticiliği hakkında detaylı bilgi
Alıntı

spor yoneticiligi bolumu ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

haci berkecan - avatarı
haci berkecan
Ziyaretçi
4 Temmuz 2010       Mesaj #8
haci berkecan - avatarı
Ziyaretçi
selamun aleyküm.ağam ben üniversite okuycam spor yöneticisi olucam inş da acaba bi baltaya sap olabilir miyim die sorucuydum???
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Haziran 2014       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

ben besyo spor yöneticiliği mezunuyum özel bir okulda 3 yıldır uzman öğreticilik yapıyorum.benim farmasyon progamına katılma gibi bir imkanım var mı? cevaplarınız için teşekkürler.

abi ne kadar maaş alıon