MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Ziyaretçi tarafından açılmış Ülkemizde çıkarılan madenler nelerdir? - Sayfa 4 konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: a ÜLKEMİZDEKİ MADENLER MADEN KAYAÇ ve MİNERAL aralarındakİ ilişkii Ülkemiz maden yatakları bakımından 29 çeşit ... Etiketler:
  • türkiyede çıkarılan madenler
  • ulkemizde cikarilan madenler
CEVAP VAR

Ülkemizde çıkarılan madenler nelerdir?

Gösterim: 467.690 | Cevap: 140
5 Nisan 2010 20:48   |   Mesaj #31   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
a
ÜLKEMİZDEKİ MADENLER MADEN KAYAÇ ve MİNERAL aralarındakİ ilişkii

Ülkemiz maden yatakları bakımından 29 çeşit ile dünyada ilk on ülke arasında yer alır.
2. Ülkemizdeki başlıca madenler nelerdir?

a. Demir b. Bakır c. Bor ç. Krom d. Boksit e. Cıva f. Kükürt g. Fosfat

h. Zımpara Taşı i. Manganez j. Mermer k. Volfram l. Asbest
A. Demir

Yerkabuğunda en çok bulunan metaldir. Tüm metaller içerisinde en çok kullanılandır ve tüm dünyada üretilen metallerin %95’ini oluşturur.
Ülkemiz bu maden bakımından oldukça zengindir. Düşük fiyata ve yüksek dayanıklılık özelliklerine sahip olduğundan birçok alanda bu madenden faydalanılır.
Demir volkanik faaliyetlerin sık olduğu arazilerde oluşan madenlerden biridir.
Çıkarıldığı yerler:

Karabük,
Divriği (Sivas),
Simav(Kütahya),
Hekimhan(Malatya),
Eymir(Balıkesir).

B. Bakır

Altına benzemesiyle bakır, bugünde önemini yitirmemiştir.
Kırmızımsı bir metal olan bakır, doğal ortamda, kayalarda, toprakta, suda ve havada bulunur. Bilinen tüm canlılar için olmazsa olmaz bir elementtir. Kolay işlenebilmesi ve renginin Demirden sonra ülkemizdeki en önemli madendir. Bakır volkanik faaliyetlerin fazla olduğu arazilerde yaygın olan madenlerimizdendir.


Çıkarıldığı yerler:

Murgul(Artvin)
Küre(Kastamonu)
Maden(Elazığ)
C. Bor


Bor madeni ilk bakışta beyaz bir kayayı andırıyor. Çok sert ve ısıya dayanıklı olan bu maden, doğada tuz şeklinde bulunmaktadır. Roket yakıtından diş macunu yapımına kadar her alanda kullanılan bir madendir. Dünya bor rezerv dağılımına bakıldığına ülkemiz %72’lik payla Dünya’da ilk sırada yer alır.

.

Çıkarıldığı yerler;
Bigadiç, Sındırgı, Susurluk (Balıkesir),
M. Kemalpaşa(Bursa),
Seyitgazi(Eskişehir),
Emet(Kütahya).

D. KromÇelik grisi renginde, parlak, çok sert, iyi cilalanabilen ve paslanmayan metalik bir elementtir.
Ülkemiz, krom madeni bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Ülkemizin dışarıya en çok sattığı madendir. Ayrıca krom çıkarma bakımından da ülkeler arasında başta gelenlerdendir.Çıkarıldığı yerler:

Guleman(Elazığ),
Fethiye, Köyceğiz, Milas (Muğla),
Orhaneli(Bursa),
Acıpayam(Denizli)

E. Boksit

İnce taneler ve katı killer halinde görülür. Alüminyumun ham maddesidir Ülkemizin en zengin rezerve sahip olduğu madenlerden biridir.

Çıkarıldığı yerler:
Seydişehir(Konya),
Akseki(Antalya),
Milas(Muğla),
Saimbeyli(Adana)

F. Cıva

Doğada sıvı halde bulunan tek madendir. Tıpta, eczacılıkta, termometrelerde ve fotoğrafçılıkta kullanılır.


Çıkarıldığı yerler:
Ödemiş(İzmir),
Sarayönü(Konya),
Banaz(Uşak),
Gönen(Balıkesir)

G. Kükürt

Limon sarısında, katı bir cisimdir. Doğada yaygın olarak bulunan bir elementtir. Eski volkanların yakınında doğal halde bulunur.
Bağcılıkta önemli yeri vardır. Asmaların ve sebzelerin yapraklarında üreyen bakteriler kükürtlü bileşiklerle yok edilir.


Çıkarıldığı yerler:
Keçiborlu(Isparta),
Sarayköy(Denizli),
Simav(Kütahya)
Diyadin(Ağrı)

H. Fosfat

Çıkarıldığı yerler:
Mazıdağı(Mardin),
Kilis

I. Zımpara Taşı

Çeşitli kesici, törpüleyici ve silici aletlerin yapımında kullanılan zımpara taşı yönünden ülkemiz çok zengindir.


Çıkarıldığı yerler:

Tire(İzmir),
Manisa
Söke(Aydın),
Milas(Muğla),
Tavas(Denizli).


J. Manganez


Çıkarıldığı yerler:
Uşak, Afyon, Muğla, Adana, Erzincan, Artvin, Trabzon. K. Mermer

Ülkemiz mermer bakımından zengindir.

Çıkarıldığı yerler:
Afyon, Kütahya, Marmara Adası, Kırşehir, Tokat, İzmir,

L.Volfram(Tungsten)

Çok sert olması nedeniyle özel sanayi çeliği olarak kullanılır.

Çıkarıldığı yerler:
Uludağ(Bursa)

M. Asbest
Diğer bir adı Amyant olan bu maden 14 bin °C sıcaklığa dayanıklıdır.


Çıkarıldığı yerler:
Eskişehir
Bursa
Erzincan<


• Mineral
Mineral doğal şekilde oluşan homojen, belirli kimyasal bileşime sahip ve belirli bir kristal öz yapıları olan inorganik kristalleşmiş katı
• Kayaç
Kayaç, mineral ler ve/veya mineraloid lerin doğal olarak bir araya gelmesiyle oluşan katı birikintilerdir.
Maden, yer kabuğunun iç ve dış doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan minerallere verilen addır.
cansuyum
11 Nisan 2010 15:07   |   Mesaj #32   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ülkemizde çıkarılan madenler

ülkemizde çıkarılan madenler ve çıkarılma yerleri nelerdir?lütfen cevaplayın........
Misafir
12 Nisan 2010 18:33   |   Mesaj #33   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

ülkemizdeki madenler

türkiye maden bakımından çok zengin bir ülkedir. her yıl yeni maden yatakları bulunur. bunlardan bazıları: demir krom bakır bor boksit kukurt manganez civa tuz kömür linyit ve petrol gibi madenler bulunur.
Misafir
17 Nisan 2010 21:55   |   Mesaj #34   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
gerçekten çok işime yaradı saatin 10 olmasına rağmen hemen yaptım ama biraz anlamrarı uzundu hele petrolünnnnnnn
Misafir
18 Nisan 2010 16:20   |   Mesaj #35   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Madenler
Türkiye madenler bakımından zengin bir ülkedir. Ayrıca bazı madenler bakımından dünyanın önemli ülkeleri arasındadır. Türkiye'nin madenlerinin tamamı henüz belirlenmemiştir. Her yıl yeni maden yataklarının bulunması bunun kanıtıdır.
Ülkemizin madenciliğinin şu andaki üretimi, tümüyle kendi endüstri kuruluşlarımızın gereksinimine yönelik değildir. Bir kısmı ham olarak ya da yarı işlenmiş halde dışarı satılmaktadır.
Bir madenin işletilmesinin karlı olabilmesi için; "cevher oranı" Yedekleriyle birlikte belirtilen miktarı fazla olmalıdır.
Anadolu, madenciliğin eskilere dayandığı bir yerdir. Ancak cumhuriyetin ilanından sonra kurulan maden teknik ve arama (M.T.A) enstitüsü, madenciliğimizi ciddi biçimde ele alınmasına yönelik olan bir kuruluştur. Bu kuruluş, arama çalışmaları gerçekleştirirken yine cumhuriyet döneminde kurulan ETİBANK, işletme ve pazarlama işlerini yürütmeye başlamıştır. Bu devlet kuruluşlarından başka, özel sektör kuruluşları da bulunmaktadır.

Demir

Türkiye'nin birçok yerinde çıkarılan bir madendir. Demir çıkarımının %80'ini Doğu Anadolu bölgesi içerisinde kalan Divriği sağlar. Balıkesir'de Eymir ve Çarmık, Ege Bölgesinde Ayazmand ve Torbalı, Kahramanmaraş ile Kayseri arasında Faraşa ve Karamadazı, Sivas Hekimhan arasında Hasan çelebi ve Doğu Marmara'da Çamdağı, önemli demir alanlarıdır. Demir, endüstride en çok kullanılan maden cevheridir. Bu nedenle demir-çelik endüstrisinde ana maddedir.


Krom

Sert, paslanmaz ve iyi parlatılan bir madendir. Kaplamacılık ve çelik yapımında yaygın olarak kullanılır. Türkiye'de yaygın olarak çıkarılan madenlerden biride kromdur. En zengin krom yatakları; Elazığ'da Guleman, Batı akdenizde (fethiye, marmaris arasında) Dalaman havzası, Kütahya ile Bursa arası ve Eskişehir'in doğusundaki Seyitgazi'de yer alır. Adana'nın kuzeyindeki Akdağ yöresinde de yeni krom yatakları bulunmuştur. Akdağ krom yatakları, Dünyanın en zengin yataklarıdır. Türkiye, krom çıkarımında dünyada 3. sıradadır. Türkiye, çıkardığı kromu büyük ölçüde cevher olarak satmaktadır. Bu nedenle çıkarımını dış taleplere bağlı olarak ayarlamaktadır.


Bakir
Kolay işenen bir madendir. Elazığ'da maden (Ergani bakır işletmeleri), Artvin'de Murgul (Göktaş) ve Kastamonu'da Küre bakır çıkartılan yerlerdir. Rize Çayeli'de yeni bakır yatakları bulunmuştur.

Bor
Kullanım alanı yaygın olan bu maden,boraks ve asitborik elde edilmesi bakımından da önemlidir. Balıkesir'de Sultançayırı ve Bigadiç Eskişehir'de Seyitgazi ve Kütahya çevresi önemli çıkarım alanlarıdır. Türkiye, bor minarellerinde dünyanın en zengin ülkesidir.

Boksit
Konya'nın Seydişehir ilçesi ile Antalya'nın Akseki ilçesinde çıkarılır. Bu iki çıkarım alanı da Antalya bölümünde yer alır. Alüminyumun hammaddesidir.

Kukurt
Isparta'nın Keçiborlu ilçesi ile Denizli'nin Sarayköy ilçesinde bulunmaktadır.

Manganez
Zonguldak'ın Ereğli ve Artvin'in Borkça (Göktaş) çevrelerinde çıkartılır. Denizli Tavas'ta yeni yatakları bulunmuştur

Civa
İzmir'in Ödemiş ve Karaburun, Konya'nın Sarayönü çevresinde ve ayrıca Niğde civarlarında çıkartılır.

Tuz
Çeşitli yollarla elde edilen bir doğal kaynaktır. Kayatuzu olarak çıkartıldığı gibi, deniz suyundan ve açık işletme olarak Tuz gölünden de elde edilir. En fazla tuz üretimi İzmir'deki Çamaltı tuzlasında, deniz suyundan elde edilir. Çankırı, Erzurum, Kars, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat ve Konya'da işletilmektedir.Türkiye, birçok madende zengin bir ülkedir. Bu madenlerden bazıları turistlik eşya yapımında önem taşır. Lületaşı (Eskişehir'de) ve oltutaşı (Erzurum'da) bu özellikte olanların en önemlileridir.

Tas Komuru (Maden kömürü):
Yurdumuzda tüketilen enerji kaynakları arasında taş kömürünün önemli bir yeri vardır. Ayrıca demir-çelik ve kimya sanayiilerinin önemli ham maddesidir. Başlıca taş kömürü yataklarımız; Zonguldak ve çevresindedir. Burası Türkiye'nin tek maden kömürü havzasıdır. Bir milyon tonu aşan rezervi vardır.

Linyit
Yaygın olarak hemen her bölgemizde çıkarılır. Ege bölgesi linyitleri oldukça kalitelidir. Manisa'da Soma, Kütahya'da Tavşanlı, Tunçbilek ve Değirmisaz, Amasya'da Çeltek ve Erzurum en önemli çıkarım yerleridir. Kahramanmaraş'ın Elbistan, Muğla'nın Yatağan linyitlerinin kalori değeri düşüktür. Bu nedenle termik santrallerde kullanılır.

Petrol
Günümüzde önemli bir enerji kaynağı olan petrol, aynı zamanda kimya sanayiinin de ham maddesidir. Yurdumuzdaki petrol yatakları fazla zengin değildir. Mevcut petrol yataklarımız daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Batman, Siirt ve Diyarbakır'dadır. Adıyaman, Şanlı Urfa ve Mardin'de de petrol yatakları vardır. Üretilen petrol, ihtiyacımızın çok az bir kısmını (1/7) karşılamaktadır. Geri kalan kısmını dışardan karşılamaktayız.

Yurdumuzda ham petrolün arıtılması için rafineriler kurulmuştur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üretilen ham petrolün bir kısmı Batman Rafinerisine, bir kısmı da Batman-İskenderun boru hattı ile Dörtyol'a gönderilmektedir. Buradan da tankerlerle Ataş, İzmir ve İzmit rafinerilerine taşınmaktadır. İskenderun Körfezi ile Kırıkkale arasındaki petrol boru hattı ile de Kırıkkale Rafinerisine ham petrol aktarılmaktadır. Ayrıca Türkiye-Irak boru hattı ile Irak petrollerinin bir kısmı Yumurtalık Limanı'na taşınmaktadır. Bu taşımacılıktan Ülkemiz önemli bir gelir sağlamaktadır. Azerbaycan petrolünün de yapılacak boru hattı ile İskenderun Körfezi'ne getirilmesi planlanmaktadır. Yurdumuzda petrol aramalarına hızla devam edilmektedir.

Türkiye'de su gücünden elde edilen elektrik enerjisi üretimi her geçen gün artmaktadır. Barajlara dayalı elektrik üreten pek çok hidroelektrik santralimiz vardır. Bunların başlıcaları; Atatürk, Karakaya, Keban, Hasan Uğurlu, Demirköprü, Hasan Polatkan, Oymapınar ve Hirfanh hidroelektrik santralleridir. Bunların yanında yapımı devam eden hidroelektrik santrallerimiz de vardır.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile Fırat ve Dicle üzerinde 21 baraj, 17 hidroelektrik santrali yapımı öngörülmektedir. Bu proje ile elde edilecek hidroelektrik enerji, Türkiye'deki mevcut hidroelektrik enerjiden çok daha fazla olacaktır.

Ayrıca, Denizli yakınlarında Sarayköy'de yüksek sıcaklıktaki su buharından enerji elde edilmektedir. Bu tür enerjiye "Jeotermal enerji" denir. Birçok yerinde çeşitli sıcaklıkta termal kaynaklar bulunan yurdumuz, bu enerji kaynağı açısından da şanslı görülmektedir. Yine yurdumuzun çeşitli yerlerinde güneş enerjisinden ısı enerjisi olarak yararlanılmaktadır. Yurdumuzda doğal gazdan da faydalanılmaktadır. Bir miktar yerli üretimin yanı sıra Rusya Federasyonu'ndan borularla, Cezayir'den de deniz yolu ile doğal gaz getirilmektedir. Özellikle büyük kentlerimizde daha çok kışın ısınmada kullanılan doğal gaz, hava kirliliğini de büyük ölçüde önlemektedir.
Misafir
20 Nisan 2010 19:47   |   Mesaj #36   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ülkemizde çıkarılan önemli madenler nelerdir?

ülkemizde çıkarılan önemli madenler nelerdir?
fadedliver
20 Nisan 2010 21:21   |   Mesaj #37   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ülkemizde çıkarılan önemli madenler nelerdir?

Ulkemizdeki MadenlerMadenler
Türkiye madenler bakımından zengin bir ülkedir. Ayrıca bazı madenler bakımından dünyanın önemli ülkeleri arasındadır. Türkiye'nin madenlerinin tamamı henüz belirlenmemiştir. Her yıl yeni maden yataklarının bulunması bunun kanıtıdır.
Ülkemizin madenciliğinin şu andaki üretimi, tümüyle kendi endüstri kuruluşlarımızın gereksinimine yönelik değildir. Bir kısmı ham olarak ya da yarı işlenmiş halde dışarı satılmaktadır.
Bir madenin işletilmesinin karlı olabilmesi için; "cevher oranı" Yedekleriyle birlikte belirtilen miktarı fazla olmalıdır.
Anadolu, madenciliğin eskilere dayandığı bir yerdir. Ancak cumhuriyetin ilanından sonra kurulan maden teknik ve arama (M.T.A) enstitüsü, madenciliğimizi ciddi biçimde ele alınmasına yönelik olan bir kuruluştur. Bu kuruluş, arama çalışmaları gerçekleştirirken yine cumhuriyet döneminde kurulan ETİBANK, işletme ve pazarlama işlerini yürütmeye başlamıştır. Bu devlet kuruluşlarından başka, özel sektör kuruluşları da bulunmaktadır.

Demir

Türkiye'nin birçok yerinde çıkarılan bir madendir. Demir çıkarımının %80'ini Doğu Anadolu bölgesi içerisinde kalan Divriği sağlar. Balıkesir'de Eymir ve Çarmık, Ege Bölgesinde Ayazmand ve Torbalı, Kahramanmaraş ile Kayseri arasında Faraşa ve Karamadazı, Sivas Hekimhan arasında Hasan çelebi ve Doğu Marmara'da Çamdağı, önemli demir alanlarıdır. Demir, endüstride en çok kullanılan maden cevheridir. Bu nedenle demir-çelik endüstrisinde ana maddedir.


Krom

Sert, paslanmaz ve iyi parlatılan bir madendir. Kaplamacılık ve çelik yapımında yaygın olarak kullanılır. Türkiye'de yaygın olarak çıkarılan madenlerden biride kromdur. En zengin krom yatakları; Elazığ'da Guleman, Batı akdenizde (fethiye, marmaris arasında) Dalaman havzası, Kütahya ile Bursa arası ve Eskişehir'in doğusundaki Seyitgazi'de yer alır. Adana'nın kuzeyindeki Akdağ yöresinde de yeni krom yatakları bulunmuştur. Akdağ krom yatakları, Dünyanın en zengin yataklarıdır. Türkiye, krom çıkarımında dünyada 3. sıradadır. Türkiye, çıkardığı kromu büyük ölçüde cevher olarak satmaktadır. Bu nedenle çıkarımını dış taleplere bağlı olarak ayarlamaktadır.


Bakir
Kolay işenen bir madendir. Elazığ'da maden (Ergani bakır işletmeleri), Artvin'de Murgul (Göktaş) ve Kastamonu'da Küre bakır çıkartılan yerlerdir. Rize Çayeli'de yeni bakır yatakları bulunmuştur.

Bor
Kullanım alanı yaygın olan bu maden,boraks ve asitborik elde edilmesi bakımından da önemlidir. Balıkesir'de Sultançayırı ve Bigadiç Eskişehir'de Seyitgazi ve Kütahya çevresi önemli çıkarım alanlarıdır. Türkiye, bor minarellerinde dünyanın en zengin ülkesidir.

Boksit
Konya'nın Seydişehir ilçesi ile Antalya'nın Akseki ilçesinde çıkarılır. Bu iki çıkarım alanı da Antalya bölümünde yer alır. Alüminyumun hammaddesidir.

Kukurt
Isparta'nın Keçiborlu ilçesi ile Denizli'nin Sarayköy ilçesinde bulunmaktadır.

Manganez
Zonguldak'ın Ereğli ve Artvin'in Borkça (Göktaş) çevrelerinde çıkartılır. Denizli Tavas'ta yeni yatakları bulunmuştur

Civa
İzmir'in Ödemiş ve Karaburun, Konya'nın Sarayönü çevresinde ve ayrıca Niğde civarlarında çıkartılır.

Tuz
Çeşitli yollarla elde edilen bir doğal kaynaktır. Kayatuzu olarak çıkartıldığı gibi, deniz suyundan ve açık işletme olarak Tuz gölünden de elde edilir. En fazla tuz üretimi İzmir'deki Çamaltı tuzlasında, deniz suyundan elde edilir. Çankırı, Erzurum, Kars, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat ve Konya'da işletilmektedir.Türkiye, birçok madende zengin bir ülkedir. Bu madenlerden bazıları turistlik eşya yapımında önem taşır. Lületaşı (Eskişehir'de) ve oltutaşı (Erzurum'da) bu özellikte olanların en önemlileridir.

Tas Komuru (Maden kömürü):
Yurdumuzda tüketilen enerji kaynakları arasında taş kömürünün önemli bir yeri vardır. Ayrıca demir-çelik ve kimya sanayiilerinin önemli ham maddesidir. Başlıca taş kömürü yataklarımız; Zonguldak ve çevresindedir. Burası Türkiye'nin tek maden kömürü havzasıdır. Bir milyon tonu aşan rezervi vardır.

Linyit
Yaygın olarak hemen her bölgemizde çıkarılır. Ege bölgesi linyitleri oldukça kalitelidir. Manisa'da Soma, Kütahya'da Tavşanlı, Tunçbilek ve Değirmisaz, Amasya'da Çeltek ve Erzurum en önemli çıkarım yerleridir. Kahramanmaraş'ın Elbistan, Muğla'nın Yatağan linyitlerinin kalori değeri düşüktür. Bu nedenle termik santrallerde kullanılır.

Petrol
Günümüzde önemli bir enerji kaynağı olan petrol, aynı zamanda kimya sanayiinin de ham maddesidir. Yurdumuzdaki petrol yatakları fazla zengin değildir. Mevcut petrol yataklarımız daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Batman, Siirt ve Diyarbakır'dadır. Adıyaman, Şanlı Urfa ve Mardin'de de petrol yatakları vardır. Üretilen petrol, ihtiyacımızın çok az bir kısmını (1/7) karşılamaktadır. Geri kalan kısmını dışardan karşılamaktayız.

Yurdumuzda ham petrolün arıtılması için rafineriler kurulmuştur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üretilen ham petrolün bir kısmı Batman Rafinerisine, bir kısmı da Batman-İskenderun boru hattı ile Dörtyol'a gönderilmektedir. Buradan da tankerlerle Ataş, İzmir ve İzmit rafinerilerine taşınmaktadır. İskenderun Körfezi ile Kırıkkale arasındaki petrol boru hattı ile de Kırıkkale Rafinerisine ham petrol aktarılmaktadır. Ayrıca Türkiye-Irak boru hattı ile Irak petrollerinin bir kısmı Yumurtalık Limanı'na taşınmaktadır. Bu taşımacılıktan Ülkemiz önemli bir gelir sağlamaktadır. Azerbaycan petrolünün de yapılacak boru hattı ile İskenderun Körfezi'ne getirilmesi planlanmaktadır. Yurdumuzda petrol aramalarına hızla devam edilmektedir.

Türkiye'de su gücünden elde edilen elektrik enerjisi üretimi her geçen gün artmaktadır. Barajlara dayalı elektrik üreten pek çok hidroelektrik santralimiz vardır. Bunların başlıcaları; Atatürk, Karakaya, Keban, Hasan Uğurlu, Demirköprü, Hasan Polatkan, Oymapınar ve Hirfanh hidroelektrik santralleridir. Bunların yanında yapımı devam eden hidroelektrik santrallerimiz de vardır.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile Fırat ve Dicle üzerinde 21 baraj, 17 hidroelektrik santrali yapımı öngörülmektedir. Bu proje ile elde edilecek hidroelektrik enerji, Türkiye'deki mevcut hidroelektrik enerjiden çok daha fazla olacaktır.

Ayrıca, Denizli yakınlarında Sarayköy'de yüksek sıcaklıktaki su buharından enerji elde edilmektedir. Bu tür enerjiye "Jeotermal enerji" denir. Birçok yerinde çeşitli sıcaklıkta termal kaynaklar bulunan yurdumuz, bu enerji kaynağı açısından da şanslı görülmektedir. Yine yurdumuzun çeşitli yerlerinde güneş enerjisinden ısı enerjisi olarak yararlanılmaktadır. Yurdumuzda doğal gazdan da faydalanılmaktadır. Bir miktar yerli üretimin yanı sıra Rusya Federasyonu'ndan borularla, Cezayir'den de deniz yolu ile doğal gaz getirilmektedir. Özellikle büyük kentlerimizde daha çok kışın ısınmada kullanılan doğal gaz, hava kirliliğini de büyük ölçüde önlemektedir.
5 Mayıs 2010 21:09   |   Mesaj #38   |   
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
UnderWorld

33.989
4.490 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 12-10-2005

Türkiyede Madencilik Soru ve Cevap

MADENLER

1-Maden nedir?
—Yer kabuğundaki çeşitli iç ve dış doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan mineral
bileşimlerine maden denir.
2- Cevherleşme nedir?
—Tektonik, volkanik ve metamorfik (başkalaşım) olaylar, kayaçların yapılarındaki mineralleri etkileyerek
maden yataklarını oluşturmuştur. Bu oluşuma cevherleşme adı verilir.
3-Madenler kaça ayrılır?
—Üçe ayrılır;
A-Metal madenler: Demir, krom, v.b.
B-Metal dışı (ametal) madenler: Mermer, lületaşı, v.b.
C-Yakıt madenler: Kömür, petrol
4-Tuvönan cevher nedir?
—Yeraltında filizler (cevherler) halinde bulunan madenler taş ve toprakla karışık olarak çıkarılır. Buna
tuvönan cevher denir.
5-Metal (metalik) madenleri tanımlayınız?
—Kayaçların bileşiminden ergitilerek ayrıştırılan madenlere metal (metalik) madenler adı verilir. Demir,
krom, bakır, nikel, kurşun v.b. Bunlar her kayaç içinde az çok bulunur.
6-Metal dışı (ametal) madenleri tanımlayınız?
—Cevherleşmeye uğramadığı halde, kayacın kendi yapısındaki elementlerin maden olarak kullanıldığı
kayaçlardır. Mermer, lületaşı, zımpara taşı, fosfat, kükürt, amyant (asbest), v.b.
7-Yakıt madenlerin oluşumunu açıklayınız?
—Yakıt madenlerden kömür bitkisel, petrol ise bitkisel ve hayvansal artıkların sığ deniz tabanlarında
gömülmesi, burada basınç ve benzeri etkiler sonucu değişime uğramasıyla oluşmuştur.
8-Tenör (cevher yüzdesi) nedir?
—Kayacın içindeki cevher oranına denir.
9-Bir madenin işletilebilmesi için gerekli şartları yazınız?
A-Bir madenin içindeki tenörün fazla olması
B-Maden rezervinin yeterli olması
C-Madenin sanayi merkezlerine ve kullanım alanlarına yakın olması gerekir.
10-Maden rezervinin tanımını yapınız?
—Bir madenin yeraltında bulunan henüz çıkarılmamış toplam miktarına maden rezervi denir.
11-Yurdumuzda hangi madenlere rastlanmamıştır?
—Titanyum, kobalt, platin
12-Hangi madenlerin rezervleri ülkemizin ihtiyacını karşılayacak düzeydedir?
—Demir, bakır, linyit, kurşun, çinko, manganez
13-Hangi madenlerin rezervleri ülkemiz için yetersizdir?
—Taşkömürü, doğalgaz, volfram, petrol
14-Hangi madenlerden elde ettiğimiz üretim fazlası ihraç edilir?
—Krom, tuz, mermer, bor
15-Ülkemiz maden kaynakları bakımından çeşitlilik göstermektedir. Niçin?
—Farklı jeolojik zamanlara ait arazilerin bulunmasıdır. Ülkemizin bulunduğu alan Alp orojenezinden aşırı
derecede etkilenmiş, bunun sonucunda çeşitli volkanizma ve başkalaşım (metamorfizma) olayları meydana
gelmiştir.
16-Ülkemiz maden bakımından zengin olmasına rağmen çoğu maden yatağı işletilememektedir.
Niçin?
—Alp orojenezi sırasında aynı yer hareketlerinin aynı bölgede birkaç kez tekrarlanması maden yataklarının
parçalanarak daha küçük yataklar şeklinde dağılmasına yol açmıştır. Bu durum çoğu madenlerimizin
işletmeye açılmasını engelleyen olumsuz bir faktördür.
17-Cumhuriyetimizin kurulmasıyla madencilik alanındaki en önemli gelişme ne olmuştur?
—Osmanlı’nın son döneminde madenlerin çoğu yabancılar tarafından işletilmekteydi. Cumhuriyetin
kurulmasıyla bine yakın madenin imtiyazı (arama ve işletme ruhsatı) yabancı kişi ve kurumlardan geri
alınarak devletleştirilmiştir.
18-Başlıca demir yataklarımızın bulunduğu yerleri yazınız?
—Malatya’da; Hekimhan ve Hasan Çelebi
—Sivas’ta; Divriği, Kangal
—Kayseri, Kahramanmaraş, Hatay ve Balıkesir
19-Demir çelik fabrikalarımızı yazınız?
Karabük (Kardemir), Karadeniz Ereğlisi (Erdemir), İskenderun (İsdemir), Kırıkkale, Sivas, İzmir
20-Bakır hangi alanlarda yaygın olarak kullanılır?
—Elektriği gümüşten sonra en iyi ileten metal olması nedeniyle elektrik ve elektronik sanayinde kullanılır.
21- Önemli bakır yataklarının bulunduğu yerleri yazınız?
—Artvin-Murgul
—Kastamonu-Küre
—Elazığ-Maden
—Rize-Çayeli
22-Bakır işletme fabrikalarımızı yazınız?
—Samsun, Artvin-Murgul, Elazığ-Maden
23-Dünyada en çok bakır üreten ülkeleri yazınız?
—Şili, A.B.D.ve Kanada
24-Demir cevherinin üretiminin artmasının nedeni nedir?
Kullanım alanının genişlemesidir.
25-Ülkemiz niçin demir madeni ithal etmeye başlamıştır?
—Ülkemizin gelişen sanayisi nedeniyle demire olan ihtiyacı artmış ve bu nedenle demir ithal etmeye
başlamıştır.
26-Krom madeni demir-Çelik sanayinde neden önemlidir?
—Krom çelik malzemeleri kırılma ve darbelere karşı güçlendirir. Çeliği oksitlenmeye ve aşınmaya karşı korur.
27-En önemli krom yataklarımızı yazınız?
1-Guleman (Elazığ)
2-Kop Dağ(Erzincan)
3-Köyceğiz, Fethiye(Muğla)
4-Parsantı, Pozantı(Adana)
5-Harmancık, Orhaneli(Bursa)
6-Pınarbaşı(Kayseri)
28-Krom işleme tesislerimizi yazınız.
Antalya ve Elazığ ferrakrom tesisleri
29-Alüminyum sanayinin hammaddesini yazınız?
—Boksit
30-Boksit çıkartılan yerleri yazınız?
Akseki(Antalya),Seydişehir(Konya),Milas(Muğla),Saimbeyli(Adana)
31-Çıkarılan boksit nerede işlenir?
Seydişehir alüminyum tesislerinde
32-Bor madeni niçin stratejik bir madendir?
Roket ve jet yakıtlarında ve nükleer enerji üretiminde kullanıldığı için
33-Dünya bor rezervinin %60’ından fazlası hangi ülkede bulunur?
Türkiye
34-Bor çıkarım alanlarını yazınız?
Balıkesir’de Susurluk ve Bigadiç, Bursa’da Mustafa Kemal Paşa, Kütahya’da Emet, Eskişehir’de Seyitgazi
35-Bor mineralleri nerede işlenir?
Bandırma ve Kırka(Seyitgazi)
36-Kükürt nerelerde kullanılır?
Üzüm bağlarının ilaçlanmasında, Gübre ve sülfürik asit üretiminde kullanılır. Ayrıca bazı kuru yiyecekleri
küflenmeye karşı korur.
NOT: Isparta- Keçiborlu’dan yapılan kükürt çıkarımı 1996’da durdurulmuştur.
37-Zımpara taşının kullanım alanlarını yazınız?
Elmastan sonra en sert mineraldir
Mobilyacılık ile taşların, madenlerin, optik araçların parlatılması ve cilalanmasında kullanılır.
38-En zengin zımpara taşı rezervleri nerededir?
Muğla, Aydın, Denizli
39-Ülkemiz barit rezervleri bakımından dünya’da kaçıncı sıradadır?
1.sıradadır.
40-Barit kullanım alanlarını yazınız?
Suda erimeyen barit, petrol ve gaz sondajlarında baskıyı kontrol etmek, patlamaları önlemek için kuyu
duvarlarını sabitleştirmede kullanılır.
41-Barit çıkarılan yerleri yazınız?
Alanya, Gazipaşa(Antalya),Kahramanmaraş, Muş ve Eskişehir
42-Tuz nerelerden elde edilir?
Denizlerden, göllerden ve kaya tuzu yataklarından.
43-En önemli göl tuzu yatağımızı yazınız?
Tuz gölü
44-Denizden tuz elde edilen en önemli yeri yazınız?
İzmir körfezinde bulunan Çam altı tuzlası
45-En önemli kaya tuzu yataklarımızı yazınız?
Çankırı, Erzurum, Nevşehir, Yozgat, Kars
46-Antimon yataklarının bulunduğu yerleri yazınız?
Tokat, Kütahya, İzmir, Bilecik, Niğde
47-Manganez nerelerde kullanılır?
Çelik sanayin de, çeliğe sertlik, taşıma direnci ve aşınmaya karşı dayanıklılık kazandırır.
48-Doğada sıvı halde bulunan tek metal nedir?
— Civa
49-Yakın yıllara kadar hangi göllerimizden soda elde ediliyordu?
—Erçek ve Van Gölü
50-Doğal sodanın türlerini yazınız?
Katı soda, sulu soda(çamaşır sodası)
51-Hangi nedenden dolayı Van ve Erçek göllerinden soda elde etme işi bırakılmıştır?
1982 yılında Ankara Beypazarı’nda dünyanın ikinci büyük katı sodyum karbonat yatakları bulunduktan sonra.
52-Ülkemizde en önemli metalik olmayan madenleri yazınız?
1-Lületaşı(Eskişehir)
2-Granit
3-Oltu taşı(Erzurum-Oltu)
4-Mermer(Afyon, Balıkesir, Bursa, Muğla)
53-Taş kömürü(maden kömürü) hangi jeolojik zamanda oluşmuştur.
1.jeolojik zamanın karbon döneminde(paleozoik)oluşmuştur.
54-Lüle taşından hangi alanlarda yararlanılır?
—Takı, biblo, ağızlık, pipo v.b. eşyalar yapılır.
55-Oltu taşı(siyah kehribar) hangi işlerde kullanılır?
Tespih, takı v.b. yapımında kullanılır.
56-Enerjiye olan talebi artıran nedenleri yazınız.
Sanayideki gelişmeler, artan nüfus ve kentleşme hareketleri.
57-Taş kömürü niçin demir-çelik sanayinin temel yakıtıdır?
Yüksek kalorili bir kömür olduğundan demirin eritilmesinde kullanılır. Linyitin 3 katı enerji verir.
58-Taş kömürü nerelerde kullanılır?
Büyük bölümü sanayide, geri kalan kısmı Çatalağzı, termik santralinde elektrik üretiminde kullanılır.
59-Taş kömürü yataklarımız nerede bulunur?
Zonguldak’ta.
60-Linyit kömürünün taş kömüründen farkı nedir?
Linyit üçüncü jeolojik zamanda (Tersiyer) oluşmuş, karbon değeri taş kömürüne göre daha düşük bir kömür
türüdür. Linyit enerjisi, taş kömürü enerjisinin 1/3’ü kadardır.
61-Linyit hangi alanlarda kullanılır?
Düşük değerli linyitler santrallerde elektrik elde etmek için, daha kaliteli linyitler ise konutlarda ve sanayi
sektöründe kullanılmaktadır.
62-Petrol en çok hangi jeolojik zamanlarda oluşmuş arazilerde bulunur?
_3. jeolojik zaman
63-Ülkemizdeki petrol yatakları hakkında bilgi veriniz.
_Ülkemizdeki petrol yatakları 3000–5000 derinliklerde bulunur. Güneydoğu Anadolu bölgesinde, Tuz gölü ve
Van gölü civarı, Ege ve Akdeniz bölgelerinde, Trakya ve Kuzey Anadolu’nun bazı kesimlerinde zengin petrol
yatakları bulunmuştur.
64-Kömürler nasıl oluşmuştur?
_Jeolojik devirlerdeki aşırı yağışlı ve sıcak iklim dönemlerinde yaşayan devasa bitkilerin zamanla toprak
altında kalıp değişime uğrayıp taşlaşmasıyla oluşmuştur.
65-Organik kökenli enerji kaynaklarını yazınız.
—Petrol ve kömür
66-Ülkemizde ilk defa petrol nerede ve ne zaman bulunmuştur?
_1940’da Raman Dağı’nda bulunmuştur.
67-Ülkemizin petrol üretiminin tamamına yakını hangi bölgeden elde edilir?
—Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde
68-Ülkemizdeki petrol ürünlerini işleyen petrol rafinerilerini yazınız?
—1-İstanbul’da ambarlı
—2- Artvin’de Hopa
—3- Seydişehir’de Alüminyum tesislerinde
—4-Karadeniz Ereğlisi
69-Linyitle çalışan termik santrallerimizi yazınız?
— Soma, Tavşanlı, Yatağan, Tunçbilek, Elbistan, Gökova
70- Doğal gaz ile çalışan termik santralleri yazınız?
— Hamitabat (Kırklareli),Ambarlı(İstanbul),Ova akça(Bursa)
71-Başlıca doğal gaz yataklarımızın bulunduğu yerleri yazınız?
— Trakya’da(Hamit abat ve Hayrabolu),Mardin ve Siirt’te bulunur.
72- Doğal gazın ekonomik olmasını engelleyen nedenler nelerdir?
— Doğal gazı taşımak için boru hattı veya özel donanımlı tankerler gerektiğinden
73-Termik santral nedir?
— Yakıt olarak taş kömürü, linyit, fuel-oil, motorin, doğal gaz ve jeotermal kaynaklardan yararlanarak elektrik
üreten tesislerdir.
74-Ülkemizde ilk termik santral nerede kurulmuştur?
— 1913’te İstanbul Silahtar ağada
75-Termik santrallerin çevreye olumsuz etkilerini azaltmanın yollarını yazınız?
1-Bacalarına filtre takılmalı
2-Kuruluş yerleri iyi belirlenmeli
3-Daha çok temiz enerjiyle çalıştırılmalıdır.
76-Hidroelektrik enerji nedir?
— Kaynağı su gücü olan enerjiye denir.
77-Türkiye hidroelektrik potansiyeli bakımından nasıl bir durumdadır?
—Avrupa’da Rusya ve Norveç’ten sonra üçüncü sıradadır.
78-Ülkemiz hangi özellikleri nedeniyle baraj yapımına uygun koşullar taşır?
—Ülkemiz yüksek ve engebeli olduğundan akarsularımızın çoğu dar ve derin vadilerde hızla akar. Bu özellik
baraj yapımını kolaylaştırır.
79-Yurdumuzda su gücünden elektrik enerjisi üreten ilk santrali yazınız?
—1902 yılında Tarsus Çayı regülâtörüdür.
80-Rüzgâr enerjisinin olumlu yanları nelerdir?
1-Çevreyi kirletmez.
2-Ham madde maliyeti yoktu.
3-Kullanıldığı ülkeyi dışa bağımlılıktan kurtarır.
4-Tükenmezdir.
81-Türkiye’de ticari amaçlı ilk rüzgâr santrali ne zaman nerede kurulmuştur?
—1988’de Ala çatı’da (İzmir-Çeşme)
82-Rüzgâr enerjisinin olumsuz yanlarını yazınız?
1- Pahalı bir yatırım olması
2-Çalışırken çevreye gürültü oluşturması
83-ülkemizde güneş enerjisinden nasıl yararlanılıyor?
—Su ısıtmada kullanılıyor.
84-Jeotermal kaynaklardan nasıl elektrik elde edilir?
—Yerin derinliklerinde 150–200˚C civarında sıcaklığı bulunan su buharı, sondajlar ile yeryüzüne çıkarılır ve
bu ısı sayesinde elektrik enerjisi üretilir.
85- Jeotermal kaynaklardan buhar şekline dönüşmemiş olanlardan nasıl yararlanılır?
—Sıcaklığı 100˚C’den daha az olan sıcak sulardan konutların ve seraların ısıtılmasında kullanılır.
86-Ülkemizde jeotermal kaynaklardan nerede elektrik enerjisi elde edilmektedir?
—1984’de kurulan Denizli Sarayköy’deki santralden elde edilmektedir.
87-Nükleer enerji nedir?
— Atom çekirdeğinin parçalanmasıyla açığa çıkan enerjiye denir.
88-Uranyum ve toryum yataklarının işletilmesi niçin sadece devlet tarafından yapılabilmektedir?
— Stratejik madenler kanununa tabi olduğundan
89-Nükleer enerinin olumsuz yönleri nelerdir?
1-Nükleer tesisin kurulması oldukça pahalıdır.
2-Çıkan atık maddelerin saklanması gerekir.
3-Herhangi bir kozada insan ve çevreyi olumsuz etkiler. Örnek=Çernobil
90-Hangi enerji kaynakları yenilenebilir, temiz ve ucuz enerji kaynaklarıdır?
—Hidroelektrik, jeotermal, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi
91-M.T. A.(Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü) nedir?
—1935’te çıkarılan kanunla madenleri arayıp bulmak ve çıkarmak bu kuruma devredilmiştir. Türkiye’de ilk
petrolü ve bilinen maden yataklarımızın% 90’ını tespit etmiştir.
92-Cumhuriyetin kurulmasından önceki santraller nasıl kurulmuştur?
—Yabancı ortaklıklara ayrıcalıklar tanınmak suretiyle kurulmuştur.1935’ten sonra devlet tarafından satın
alındı.
93-Doğal gazı hangi ülkelerden sağlıyoruz?
—Rusya, Cezayir, İran, Nijerya
Not: Ayrıca Bakü-Ceyhan boru hattıyla Kazakistan ve Türkmenistan doğal gazı da gelecektir.
94-Ülkemizin enerji kaynaklarını çeşitlendirmesinin gerekliliğini açıklayınız?
—Enerjiyi sadece belirli kaynaklardan elde etmek ve bunların ithal etmek ülkemizi zor durumda bırakabilir.
Örneğin: bir savaş esnasında bunları ithal edemeyiz. Bu nedenle enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve
mümkün olduğunca da kendi yerli kaynaklarımızdan sağlanması gerekir.
95-Enerji talebinin karşılanmasında çeşitli kaynakların kullanılmasını zorunlu kılan nedenler nelerdir?
—Büyüyen enerji ihtiyacının tek bir kaynaktan karşılanması mümkün değildir. Çünkü bu kaynak çabucak
biter. Buda olumsuzluk arz eder.
Ayrıca mevcut kaynaklar yeryüzüne dengeli dağılmamıştır. Buda ülkeden ülkeye farklılık arz eder. Enerjiyi
ucuza elde etme çabası
96-Alternatif enerji kaynaklarına olan yönelimin nedeni nedir?
—Enerjiye olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Yakın bir gelecekte mevcut kaynakların talebi
karşılamayacağından dolayı
97-Enerji niçin ucuza mal edilmek zorundadır?
—Enerji ekonominin bir girdisidir. Pahalı enerji ekonomik gelişmeyi engeller. Bu nedenle enerjinin ucuza mal
edilmesi gerekir.
98-Hangi doğal göllerimizden enerji üretiminde faydalanılır?
—Tortum, Hazar ve Eğirdir Gölü
99-Doğal gazın yaygınlaştırılmasının nedeni nedir?
—Büyük kentlerimizdeki hava kirliliğinin etkilerini azaltmak için Örn: Kütahya
100-Ülkemizde jeotermal enerji potansiyelinin yüksek olmasını sağlayan neden nedir?
—Ülkemizde kırık alanları yaygın olduğundan
101-Hidroelektrik potansiyeli en fazla olan ve en az olan bölgemizi yazınız?
En fazla: D.A.B En az: Marmara Bölgesi
103-Güneş enerjisinden en az ve en fazla yaralanabilen bölgelerimizi yazınız?
En az: Karadeniz bölgesi En fazla: Akdeniz Bölgesi
104-Ülkemizin en zengin mermer çıkarım alanlarının bulunduğu bölgeyi yazınız?
—Marmara Bölgesi

azgın_çıtır
10 Mayıs 2010 22:49   |   Mesaj #39   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

erzurumda çıkarılan madenler

erzurumda çıkarılan madenler nelerdir?
Misafir
19 Mayıs 2010 14:15   |   Mesaj #40   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Reklam

ülkemizde çıkarıklan madenler

Madenler
Türkiye madenler bakımından zengin bir ülkedir. Ayrıca bazı madenler bakımından dünyanın önemli ülkeleri arasındadır. Türkiye'nin madenlerinin tamamı henüz belirlenmemiştir. Her yıl yeni maden yataklarının bulunması bunun kanıtıdır.
Ülkemizin madenciliğinin şu andaki üretimi, tümüyle kendi endüstri kuruluşlarımızın gereksinimine yönelik değildir. Bir kısmı ham olarak ya da yarı işlenmiş halde dışarı satılmaktadır.
Bir madenin işletilmesinin karlı olabilmesi için; "cevher oranı" Yedekleriyle birlikte belirtilen miktarı fazla olmalıdır.
Anadolu, madenciliğin eskilere dayandığı bir yerdir. Ancak cumhuriyetin ilanından sonra kurulan maden teknik ve arama (M.T.A) enstitüsü, madenciliğimizi ciddi biçimde ele alınmasına yönelik olan bir kuruluştur. Bu kuruluş, arama çalışmaları gerçekleştirirken yine cumhuriyet döneminde kurulan ETİBANK, işletme ve pazarlama işlerini yürütmeye başlamıştır. Bu devlet kuruluşlarından başka, özel sektör kuruluşları da bulunmaktadır.

Demir

Türkiye'nin birçok yerinde çıkarılan bir madendir. Demir çıkarımının %80'ini Doğu Anadolu bölgesi içerisinde kalan Divriği sağlar. Balıkesir'de Eymir ve Çarmık, Ege Bölgesinde Ayazmand ve Torbalı, Kahramanmaraş ile Kayseri arasında Faraşa ve Karamadazı, Sivas Hekimhan arasında Hasan çelebi ve Doğu Marmara'da Çamdağı, önemli demir alanlarıdır. Demir, endüstride en çok kullanılan maden cevheridir. Bu nedenle demir-çelik endüstrisinde ana maddedir.


Krom

Sert, paslanmaz ve iyi parlatılan bir madendir. Kaplamacılık ve çelik yapımında yaygın olarak kullanılır. Türkiye'de yaygın olarak çıkarılan madenlerden biride kromdur. En zengin krom yatakları; Elazığ'da Guleman, Batı akdenizde (fethiye, marmaris arasında) Dalaman havzası, Kütahya ile Bursa arası ve Eskişehir'in doğusundaki Seyitgazi'de yer alır. Adana'nın kuzeyindeki Akdağ yöresinde de yeni krom yatakları bulunmuştur. Akdağ krom yatakları, Dünyanın en zengin yataklarıdır. Türkiye, krom çıkarımında dünyada 3. sıradadır. Türkiye, çıkardığı kromu büyük ölçüde cevher olarak satmaktadır. Bu nedenle çıkarımını dış taleplere bağlı olarak ayarlamaktadır.


Bakir
Kolay işenen bir madendir. Elazığ'da maden (Ergani bakır işletmeleri), Artvin'de Murgul (Göktaş) ve Kastamonu'da Küre bakır çıkartılan yerlerdir. Rize Çayeli'de yeni bakır yatakları bulunmuştur.

Bor
Kullanım alanı yaygın olan bu maden,boraks ve asitborik elde edilmesi bakımından da önemlidir. Balıkesir'de Sultançayırı ve Bigadiç Eskişehir'de Seyitgazi ve Kütahya çevresi önemli çıkarım alanlarıdır. Türkiye, bor minarellerinde dünyanın en zengin ülkesidir.

Boksit
Konya'nın Seydişehir ilçesi ile Antalya'nın Akseki ilçesinde çıkarılır. Bu iki çıkarım alanı da Antalya bölümünde yer alır. Alüminyumun hammaddesidir.

Kukurt
Isparta'nın Keçiborlu ilçesi ile Denizli'nin Sarayköy ilçesinde bulunmaktadır.

Manganez
Zonguldak'ın Ereğli ve Artvin'in Borkça (Göktaş) çevrelerinde çıkartılır. Denizli Tavas'ta yeni yatakları bulunmuştur

Civa
İzmir'in Ödemiş ve Karaburun, Konya'nın Sarayönü çevresinde ve ayrıca Niğde civarlarında çıkartılır.

Tuz
Çeşitli yollarla elde edilen bir doğal kaynaktır. Kayatuzu olarak çıkartıldığı gibi, deniz suyundan ve açık işletme olarak Tuz gölünden de elde edilir. En fazla tuz üretimi İzmir'deki Çamaltı tuzlasında, deniz suyundan elde edilir. Çankırı, Erzurum, Kars, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat ve Konya'da işletilmektedir.Türkiye, birçok madende zengin bir ülkedir. Bu madenlerden bazıları turistlik eşya yapımında önem taşır. Lületaşı (Eskişehir'de) ve oltutaşı (Erzurum'da) bu özellikte olanların en önemlileridir.

Tas Komuru (Maden kömürü):
Yurdumuzda tüketilen enerji kaynakları arasında taş kömürünün önemli bir yeri vardır. Ayrıca demir-çelik ve kimya sanayiilerinin önemli ham maddesidir. Başlıca taş kömürü yataklarımız; Zonguldak ve çevresindedir. Burası Türkiye'nin tek maden kömürü havzasıdır. Bir milyon tonu aşan rezervi vardır.

Linyit
Yaygın olarak hemen her bölgemizde çıkarılır. Ege bölgesi linyitleri oldukça kalitelidir. Manisa'da Soma, Kütahya'da Tavşanlı, Tunçbilek ve Değirmisaz, Amasya'da Çeltek ve Erzurum en önemli çıkarım yerleridir. Kahramanmaraş'ın Elbistan, Muğla'nın Yatağan linyitlerinin kalori değeri düşüktür. Bu nedenle termik santrallerde kullanılır.

Petrol
Günümüzde önemli bir enerji kaynağı olan petrol, aynı zamanda kimya sanayiinin de ham maddesidir. Yurdumuzdaki petrol yatakları fazla zengin değildir. Mevcut petrol yataklarımız daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Batman, Siirt ve Diyarbakır'dadır. Adıyaman, Şanlı Urfa ve Mardin'de de petrol yatakları vardır. Üretilen petrol, ihtiyacımızın çok az bir kısmını (1/7) karşılamaktadır. Geri kalan kısmını dışardan karşılamaktayız.

Yurdumuzda ham petrolün arıtılması için rafineriler kurulmuştur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üretilen ham petrolün bir kısmı Batman Rafinerisine, bir kısmı da Batman-İskenderun boru hattı ile Dörtyol'a gönderilmektedir. Buradan da tankerlerle Ataş, İzmir ve İzmit rafinerilerine taşınmaktadır. İskenderun Körfezi ile Kırıkkale arasındaki petrol boru hattı ile de Kırıkkale Rafinerisine ham petrol aktarılmaktadır. Ayrıca Türkiye-Irak boru hattı ile Irak petrollerinin bir kısmı Yumurtalık Limanı'na taşınmaktadır. Bu taşımacılıktan Ülkemiz önemli bir gelir sağlamaktadır. Azerbaycan petrolünün de yapılacak boru hattı ile İskenderun Körfezi'ne getirilmesi planlanmaktadır. Yurdumuzda petrol aramalarına hızla devam edilmektedir.

Türkiye'de su gücünden elde edilen elektrik enerjisi üretimi her geçen gün artmaktadır. Barajlara dayalı elektrik üreten pek çok hidroelektrik santralimiz vardır. Bunların başlıcaları; Atatürk, Karakaya, Keban, Hasan Uğurlu, Demirköprü, Hasan Polatkan, Oymapınar ve Hirfanh hidroelektrik santralleridir. Bunların yanında yapımı devam eden hidroelektrik santrallerimiz de vardır.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile Fırat ve Dicle üzerinde 21 baraj, 17 hidroelektrik santrali yapımı öngörülmektedir. Bu proje ile elde edilecek hidroelektrik enerji, Türkiye'deki mevcut hidroelektrik enerjiden çok daha fazla olacaktır.

Ayrıca, Denizli yakınlarında Sarayköy'de yüksek sıcaklıktaki su buharından enerji elde edilmektedir. Bu tür enerjiye "Jeotermal enerji" denir. Birçok yerinde çeşitli sıcaklıkta termal kaynaklar bulunan yurdumuz, bu enerji kaynağı açısından da şanslı görülmektedir. Yine yurdumuzun çeşitli yerlerinde güneş enerjisinden ısı enerjisi olarak yararlanılmaktadır. Yurdumuzda doğal gazdan da faydalanılmaktadır. Bir miktar yerli üretimin yanı sıra Rusya Federasyonu'ndan borularla, Cezayir'den de deniz yolu ile doğal gaz getirilmektedir. Özellikle büyük kentlerimizde daha çok kışın ısınmada kullanılan doğal gaz, hava kirliliğini de büyük ölçüde önlemektedir.

kaynak