PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Çanakkale savaşını kim kazanmıştır?
«Önceki KonuSonraki Konu»
toto14:39, 10 Ocak 2009 
çanakkale savaşında kim kazandı
En iyi cevap kompetankedi tarafından gönderildi
Benzer Konular:
Etiketler:
  • canakkale savasi kim kazandi
  • canakkale savasini kim kazandi
  • canakkale savasini kim kazanmistir
Cevap
kompetankedi16:06, 10 Ocak 2009 
Çanakkale Destanı (Çanakkale Zaferi - Çanakkale Savaşı)
Cevap
Misafir18:04, 17 Kasım 2009 
çanakkale savaşını kim kazanmış
Cevap
_KleopatrA_18:12, 17 Kasım 2009 
Çanakkale Savaşının Sonuçları
Çanakkale Savaşları her savaş gibi ardında kan, ölüm ve gözyaşı bıraktı. En iyimser rakamlarla 213.000 Türk, 215.000 İtilaf kuvveti askeri olmak üzere toplam 428.000 kişi öldü.
Türk ordusunun Balkan Savaşı’nda zedelenen ve hatta yok olmaya yüz tutan prestiji kurtarılmış oldu. Ordu ve millet, bu zaferin getirdiği moralle kurtuluş savaşına girebildi.
Çanakkale Muharebeleri, Mustafa Kemal (Atatürk) gibi askeri bir dahiyi yarattı, Birinci Dünya Harbi’nin bitiminden hemen sonra başlayacak olan Milli Mücadele’nin bu eşsiz liderini Türk ulusuna kazandırdı.
Çanakkale Savaşları sonucunda batılılar müttefikleri Rusya’ya yardım edemediler. Böylece mahsur kalan Çarlık Rusyası, içerden çöktü, kanlı bir rejim değişikliği oldu.
Anzak asker ve komutanları, Çanakkale’de yiğitçe döğüşen Türklerin hem asker, hem de insancıl yönlerini yakından izleyerek, onların kendilerine tanıtıldığı gibi barbar bir ulusun çocukları olmadığını görüp anlamak fırsatını buldular. O günlerde oluşan bu dostluk atmosferi hala sürmekte.
Çanakkale’de Türk ulusu, binlerce okumuş ve aydınını da kaybetti. Kesin olmayan tahmini rakamlara göre, 100.000’den fazla öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli ve Türk ocaklarında yetişmiş okur-yazar yitirildi.
Bu kayıpların olumsuz etkileri, savaş sırasında olduğu kadar, daha sonra da fazlasıyla hissedildi. Nitekim, 1923’te Cumhuriyetin ilanından sonra, Atatürk’ün başlattığı inkılaplar ve bunların paralelinde girişilen reformların kitlelere yaygınlaştırılıp mal edilmesinde, hayli sıkıntılar çekildi.
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Çanakkale Destanı (Çanakkale Zaferi - Çanakkale Savaşı)
Nobel Tıp ödülünü en son kim kazanmıştır?
Çanakkale türküsünü kim yazmıştır?
Çanakkale - Merkez - Çanakkale Fen Lisesi
Yunanistan hangi tarihte bağımsızlığını kazanmıştır?