Arama

Takdir veya teşekkür alınacağı nasıl hesaplanır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Haziran 2016 Gösterim: 167.238 Cevap: 4
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
10 Ocak 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Karnemdeki notlar nasıl olursa takdir veya teşekkür alabilirim?
EN İYİ CEVABI Mira verdi
Bir öğrencinin takdir alabilmesi için derslerin dönem puanları ortalamasının en az 85; teşekkür alabilmesi için derslerin dönem puanları ortalamasının en az 70 olması gerekiyor.
Bu durum şöyle bir sonuca yol açıyor: 5'lik sisteme göre ağırlıklı ortalaması 4,95 olan birisi takdir alamayabilir veya ortalaması 4ün altında birisi teşekkür alabilir. Yani bu hesaplama sisteminin 5 lik sistemle kıyaslanması yanlış hesaplamalara yol açabilir.
Sponsorlu Bağlantılar

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili maddesi şöyledir: Ödüllendirilecek Davranışlar ve Ödüller

Okul Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunca, örnek davranışları ile derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren öğrenciler;

a) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar: Teşekkür

b) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) 85.00 puan ve yukarı olanlar: Takdirname

c) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar: Üstün Başarı (EK-7)

ç) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar: Başarı (EK- 7/1)

Ayrıca, ilköğretim okullarının 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında almış olduğu notlarla istenilen başarıyı gösterememesine rağmen aşağıdaki şartlardan en az birini taşıyan öğrencilere; öğretmenlerin veya okul yönetiminin önerisi üzerine "Onur Belgesi" (EK-8) ile ödüllendirilir. Bu ödüller öğrencinin dosyasına işlenir.

a) Ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye girmek.

b) Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı göstermek

Dönem sonunda her dersin ortalaması alınarak dersin haftalık ders saati ile çarpılır. Daha sonra çarpım sonuçları derslerin haftalık ders saatleri toplamına bölünür.

Çıkan sonuç
4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55,00, diğer derslerin her Birinden 45,00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması;
  • 70. 00-84 .99 olanlar “Teşekkür”
  • 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdirname” verilir.
Örneğin
  • 2215/27=82.03 Burada tüm sonuçları topladığımızda 2.215 sonucu buluruz.
  • 2.215 rakamını ders saati toplamına yani 27 saate böldüğümüzde 82,03 sonucu elde ederiz.
  • Bu Öğrencinin TEŞEKKÜR aldığı görülür.
Örneğimizdeki öğrencinin Matematik notu 50 değil de 70 olsaydı, bu durumda toplam başarısı 80 puan artacak ve 2295 Ağırlıklı Yıl Sonu Notuna sahip olacaktı. Bu durumda, 2295 / 27 = 85 olduğundan TAKDİR belgesi almaya hak kazanacaktı. Eğer basit bir anlatım istiyor iseniz okulunuzun rehberlik hocalarına tanışabilirsiniz.

İlköğretim Takdir & Teşekkür Hesaplama
Lise Takdir & Teşekkür Hesaplama

DEVAMI Karnemdeki notlar nasıl olursa takdir veya teşekkür alabilirim?

Alıntıdaki Ek 50676
Alıntıdaki Ek 50677

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Son düzenleyen NeutralizeR; 12 Haziran 2016 16:57
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ocak 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2010 6.7.8. Sınıf SBS Puanı Hesaplama, SBS 2010 Tercih Robotu ve Rehberi
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
kyle - avatarı
kyle
VIP katekolamin
9 Haziran 2010       Mesaj #3
kyle - avatarı
VIP katekolamin
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Örneğin Matematik dersiniz 80'den 4 düştü ve haftada 4 saat matematik dersi görüyorsunuz.
50*4=200
Aynı hesaplamayı diğer derslerinize de yapıp sonuçların toplamını haftalık ders saatinize bölersiniz.
Takdir veya teşekkür alıp alamayacağınızı öğrenirsiniz...
Takdir: 100-85,00
Teşekkür: 84,99-70,00 demssınızde 50 nası cıkıo yhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Yukarı da küçük bir hata yapmışım. 80'den 4 düştü demişim ama aşağıda 50 olarak almışım.
80*4=320
Aynı hesaplamayı diğer derslerinize de yapıp sonuçların toplamını haftalık ders saatinize bölersiniz.
Takdir veya teşekkür alıp alamayacağınızı öğrenirsiniz...
Takdir almak için gereken puan : 100-85,00
Teşekkür almak için gereken puan : 84,99-70,00
My one regret in life is that I am not someone else.
ocean97 - avatarı
ocean97
Ziyaretçi
12 Ocak 2012       Mesaj #4
ocean97 - avatarı
Ziyaretçi
Lise Online Takdir Teşekkür hesaplama - - Sorubak.Com burda liselerin takdir teşekkür hesaplama makinesi var

Takdir ve Teşekkür Hesaplama Formülü (Sorubak) buradada ilköğretim ve lise var.Konunun altında belge yazıyo onlara tıklayın
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
20 Ocak 2013       Mesaj #5
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Bir öğrencinin takdir alabilmesi için derslerin dönem puanları ortalamasının en az 85; teşekkür alabilmesi için derslerin dönem puanları ortalamasının en az 70 olması gerekiyor.
Bu durum şöyle bir sonuca yol açıyor: 5'lik sisteme göre ağırlıklı ortalaması 4,95 olan birisi takdir alamayabilir veya ortalaması 4ün altında birisi teşekkür alabilir. Yani bu hesaplama sisteminin 5 lik sistemle kıyaslanması yanlış hesaplamalara yol açabilir.

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili maddesi şöyledir: Ödüllendirilecek Davranışlar ve Ödüller

Okul Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunca, örnek davranışları ile derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren öğrenciler;

a) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar: Teşekkür

b) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) 85.00 puan ve yukarı olanlar: Takdirname

c) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar: Üstün Başarı (EK-7)

ç) (5 Ekim 2007 Gün ve 26664 SRG) Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar: Başarı (EK- 7/1)

Ayrıca, ilköğretim okullarının 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında almış olduğu notlarla istenilen başarıyı gösterememesine rağmen aşağıdaki şartlardan en az birini taşıyan öğrencilere; öğretmenlerin veya okul yönetiminin önerisi üzerine "Onur Belgesi" (EK-8) ile ödüllendirilir. Bu ödüller öğrencinin dosyasına işlenir.

a) Ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye girmek.

b) Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı göstermek

Dönem sonunda her dersin ortalaması alınarak dersin haftalık ders saati ile çarpılır. Daha sonra çarpım sonuçları derslerin haftalık ders saatleri toplamına bölünür.

Çıkan sonuç
4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 55,00, diğer derslerin her Birinden 45,00 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması;
  • 70. 00-84 .99 olanlar “Teşekkür”
  • 85.00 puan ve yukarı olanlar “Takdirname” verilir.
Örneğin
  • 2215/27=82.03 Burada tüm sonuçları topladığımızda 2.215 sonucu buluruz.
  • 2.215 rakamını ders saati toplamına yani 27 saate böldüğümüzde 82,03 sonucu elde ederiz.
  • Bu Öğrencinin TEŞEKKÜR aldığı görülür.
Örneğimizdeki öğrencinin Matematik notu 50 değil de 70 olsaydı, bu durumda toplam başarısı 80 puan artacak ve 2295 Ağırlıklı Yıl Sonu Notuna sahip olacaktı. Bu durumda, 2295 / 27 = 85 olduğundan TAKDİR belgesi almaya hak kazanacaktı. Eğer basit bir anlatım istiyor iseniz okulunuzun rehberlik hocalarına tanışabilirsiniz.

İlköğretim Takdir & Teşekkür Hesaplama
Lise Takdir & Teşekkür Hesaplama

DEVAMI Karnemdeki notlar nasıl olursa takdir veya teşekkür alabilirim?

Ad:  Takdir Belgesi.jpg
Gösterim: 3772
Boyut:  36.2 KB
Ad:  Teşekkür Belgesi.jpg
Gösterim: 3591
Boyut:  56.8 KB
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen NeutralizeR; 12 Haziran 2016 16:58
theMira