Arama

Present perfect tense ile ilgili örnekler verebilir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Mart 2014 Gösterim: 76.916 Cevap: 59
YeniZiyaretçi - avatarı
YeniZiyaretçi
Ziyaretçi
12 Ocak 2009       Mesaj #1
YeniZiyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Present Perfect Tense ile ilgili 1 soru cevap 1 uzun cümle örnek istiyorum...
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
A – Kullanım Alanları:
– Geçmişte başlamış ve şuan halen devam eden eylemleri anlatmak için kullanılır.
Sponsorlu Bağlantılar
Örnek:
He has never visited Paris. (Paris’i hiç ziyaret etmedi.)
­– Geçmişte belirsiz bir zaman diliminde olmuş (tekrarlanan/alışkanlığa bağlı) eylemleri anlatmak için kullanılır. (Metne bağlı olarak “çok yakın bir tarihte” veya “şu ana kadar olan herhangi bir zamanda” anlamına gelebilir.)
Örnek:
I’ve just eaten. (Daha yeni yemek yedim.)
I’ve often met her. (Onunla sık sık karşılaştım.)
– Bunun yanısıra, kişisel deneyimleri anlatmak için de kullanılır.
Örnek:
Ive been to Berlin. (Berlin’de bulunmuştum.)
I’ve heard this music before. (Bu müziği daha önce de duymuştum.)
B – Olumlu, Olumsuz ve Soru Cümlesi Biçimleri:
Present Perfect Tense’de Olumlu Cümle
Bu zaman kalıbındaki yardımcı fiilimiz “have/has” dir. He, she ve it öznelerinde has, diğer öznelerde have yardımcı fiili kullanılır. Fiil ise, aynen geçmiş zamanda (past tense) olduğu gibi düzenli ve düzensiz oluşuna göre biçim değiştirir. Eğer fiilimiz düzenli fiilse –(e)d eki alır; Eğer düzensizse, düzensiz fiiller listesinde gördüğünüz fiilin üçüncü haline dönüşür.
Yardımcı fiil, özneyle birleşerek kısaltılabilir:
I have = I’ve
We have = We’ve
They have = They’ve
You have = You’ve
She has = She’s
He has = He’s
It has = It’s
Örnek:
We’ve found nothing so far. (Bugüne kadar hiçbir şey bulamadık.) (Bulamama eylemi geçmişte başlamıştır ve halen devam etmektedir.)
Present Perfect Tense’de Olumsuz Cümle
Aynen diğer zaman kalıplarında olduğu gibi, bu zaman kalıbında da olumsuz cümle yapılırken yardımcı fiile olumsuzluk eki (not) getirilir.
Have not = haven’t
Has not = hasn’t
Örnek:
I haven’t been to Chicago. (Chicago’ya gitmedim. / Chicago’da bulunmadım.)
* Geniş zaman konusunda bahsettiğimiz gibi, “Asla” anlamına gelen never zaten olumsuz bir anlama sahip olduğu için, içinde never geçen cümlede ikinci bir olumsuzluk eki kullanılmaz.
Örnek:
I’ve never watched cartoon. (Hiç çizgi film izlememiştim.)
Present Perfect Tense’de Soru Cümlesi
Olumlu cümleyle aynı kurallara sahiptir, tek farkı yardımcı fiilin cümle başına gelmesidir. (Eğer “ne, nerede, kim, niçin, ne zaman, ne kadar” gibi herhangi bir soru kelimesi kullanılacaksa, en başa o kelime getirilir, ardından yukarıda belirtilen kurallar uygulanır.)
Örnek:
Have you ever played baseball? (Daha önce hiç beysbol oynadın mı?)
Eğer sorumuz olumsuz olacaksa, yardımcı fiilimize olumsuzluk eki getiririz:
Haven’t they lived there for 3 years? (Orada 3 yıl yaşamamışlar mıydı?)
DİPNOT: Unutmamanız gereken bir nokta da şudur; Her ne kadar present perfect tense geçmiş zamanı anlatıyor gibi görünse de, geçmiş zaman kalıbında kullanılan yesterday, last night, last Friday gibi veya 1980’de, Mayıs ayında gibi zaman belirteçleri kullanılmaz. Since ve for gibi zaman belirteçleri, present perfect kalıbına aittir. Şimdi birer örnekle farkı görelim:
I worked here six years. (Burada altı yıl çalıştım.)
I’ve worked here for six years. (Burada altı yıl çalıştım.)
Birinci cümlemizde, bahsi geçen olay geçmişte kalmıştır. Özne, hala orada çalışmamaktadır. Fakat ikinci cümlemizin öznesi, bahsi geçen yerde çalışmaya devam etmektedir.
kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ocak 2009       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
A – Kullanım Alanları:
– Geçmişte başlamış ve şuan halen devam eden eylemleri anlatmak için kullanılır.
Sponsorlu Bağlantılar
Örnek:
He has never visited Paris. (Paris’i hiç ziyaret etmedi.)
­– Geçmişte belirsiz bir zaman diliminde olmuş (tekrarlanan/alışkanlığa bağlı) eylemleri anlatmak için kullanılır. (Metne bağlı olarak “çok yakın bir tarihte” veya “şu ana kadar olan herhangi bir zamanda” anlamına gelebilir.)
Örnek:
I’ve just eaten. (Daha yeni yemek yedim.)
I’ve often met her. (Onunla sık sık karşılaştım.)
– Bunun yanısıra, kişisel deneyimleri anlatmak için de kullanılır.
Örnek:
Ive been to Berlin. (Berlin’de bulunmuştum.)
I’ve heard this music before. (Bu müziği daha önce de duymuştum.)
B – Olumlu, Olumsuz ve Soru Cümlesi Biçimleri:
Present Perfect Tense’de Olumlu Cümle
Bu zaman kalıbındaki yardımcı fiilimiz “have/has” dir. He, she ve it öznelerinde has, diğer öznelerde have yardımcı fiili kullanılır. Fiil ise, aynen geçmiş zamanda (past tense) olduğu gibi düzenli ve düzensiz oluşuna göre biçim değiştirir. Eğer fiilimiz düzenli fiilse –(e)d eki alır; Eğer düzensizse, düzensiz fiiller listesinde gördüğünüz fiilin üçüncü haline dönüşür.
Yardımcı fiil, özneyle birleşerek kısaltılabilir:
I have = I’ve
We have = We’ve
They have = They’ve
You have = You’ve
She has = She’s
He has = He’s
It has = It’s
Örnek:
We’ve found nothing so far. (Bugüne kadar hiçbir şey bulamadık.) (Bulamama eylemi geçmişte başlamıştır ve halen devam etmektedir.)
Present Perfect Tense’de Olumsuz Cümle
Aynen diğer zaman kalıplarında olduğu gibi, bu zaman kalıbında da olumsuz cümle yapılırken yardımcı fiile olumsuzluk eki (not) getirilir.
Have not = haven’t
Has not = hasn’t
Örnek:
I haven’t been to Chicago. (Chicago’ya gitmedim. / Chicago’da bulunmadım.)
* Geniş zaman konusunda bahsettiğimiz gibi, “Asla” anlamına gelen never zaten olumsuz bir anlama sahip olduğu için, içinde never geçen cümlede ikinci bir olumsuzluk eki kullanılmaz.
Örnek:
I’ve never watched cartoon. (Hiç çizgi film izlememiştim.)
Present Perfect Tense’de Soru Cümlesi
Olumlu cümleyle aynı kurallara sahiptir, tek farkı yardımcı fiilin cümle başına gelmesidir. (Eğer “ne, nerede, kim, niçin, ne zaman, ne kadar” gibi herhangi bir soru kelimesi kullanılacaksa, en başa o kelime getirilir, ardından yukarıda belirtilen kurallar uygulanır.)
Örnek:
Have you ever played baseball? (Daha önce hiç beysbol oynadın mı?)
Eğer sorumuz olumsuz olacaksa, yardımcı fiilimize olumsuzluk eki getiririz:
Haven’t they lived there for 3 years? (Orada 3 yıl yaşamamışlar mıydı?)
DİPNOT: Unutmamanız gereken bir nokta da şudur; Her ne kadar present perfect tense geçmiş zamanı anlatıyor gibi görünse de, geçmiş zaman kalıbında kullanılan yesterday, last night, last Friday gibi veya 1980’de, Mayıs ayında gibi zaman belirteçleri kullanılmaz. Since ve for gibi zaman belirteçleri, present perfect kalıbına aittir. Şimdi birer örnekle farkı görelim:
I worked here six years. (Burada altı yıl çalıştım.)
I’ve worked here for six years. (Burada altı yıl çalıştım.)
Birinci cümlemizde, bahsi geçen olay geçmişte kalmıştır. Özne, hala orada çalışmamaktadır. Fakat ikinci cümlemizin öznesi, bahsi geçen yerde çalışmaya devam etmektedir.
kaynak
ZiYarEtÇi - avatarı
ZiYarEtÇi
Ziyaretçi
17 Şubat 2009       Mesaj #3
ZiYarEtÇi - avatarı
Ziyaretçi
since : dı dir anlamına geliyor
for : dan den...............
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ocak 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
saçmalama Msn Confused since -den beri -dığından/-diğinden itibaren from'da: -dan -den for değil senin ingilizce öğretmenin kim Msn Confused
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Şubat 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
when ile ilgili örnek cümleler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Şubat 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
never ile ilgili cümleler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
For => ......dir
Since => ......dan beri
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar since: -den beri for: -dir diye ezberlerseniz yanılabilirsiniz çünkü türkçede her ikisininde kullanılabileceği yerlerde var onun için since bir başlangıç noktasını belirtir for ise arada geçen süreyi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Şubat 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
since : den beri / dan beri anlamına gelir
for : dır / dir anlamına gelir
for kesin zamanlarda kullanılır
örnek mesela 5 dakaki dır (for five munites)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mart 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
zaman tam olark kesin olarak verilirse since kullanılır yha ben öyle biliyorum