Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Göz sağlığını olumsuz etkileyen faktörler nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 12 Ocak 2009 (20:53) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
26168 kez görüntülenmiş, 42 cevap yazılmış ve son mesaj 1 Haziran 2014 (00:42) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.20  |  Oy Veren: 5      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 12 Ocak 2009, 20:53

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
Bir insanın gözünün bozulma nedeni ve nasıl bozulur?
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

ya benim gözlerim bilgisyara dikkatli baktığım zaman çok ağrıyo dakikada bir gözümü kırpıyom gözüm bozulmuşmudur
Rapor Et
Reklam
Eski 12 Ocak 2009, 21:06

#2 (link)
Eski Üyelerin Ruhları
Blue Blood - avatarı
Göz Bozuklukları
Göz kameraya benzeyen optik bir sistemdir. Dışarıdan gelen ışık ve görüntüler kornea (gözün en dış saydam tabakası) ve lens tabakasında kırılarak retina üzerindeki görme noktasına ulaşırlar.

Normal bir gözde dışarıdan gelen ışınlar kornea ve lenste kırılarak görme merkezine düşerek net görüntü oluştururlar. bazı durumlarda ise kornea, lens ve gözün yapısına bağlı olarak, görüntüler retina üzerinde net olarak oluşmayabilir.

Miyopi :

Dışarıdan gelen ışınların görme noktasına ulaşmadan odaklaşması sonucu gelişir. Gözün ön-arka ekseninin uzun olmasına bağlı olarak veya kornea ve lensin kırıcılığının değiştiği durumlarda ortaya çıkar. Miyop gözlerde uyum gücü çok az olduğu için kişi uzağı görebilmek için gözlük kullanmak durumundadır.

Astigmatizma :

Korneanın kırma gücünün biribirine dik iki eksende farklı oması sonucunda görüntünün farklı düzlemlerde kırılmasıyla meydana gelir. Kornea ve lensin yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Astigmatizma, her mesafede yansıma ve bulanık görmeye neden olur.Astigmatik görme, sirklerdeki yamuk aynalarda oluşan görüntüye benzetilebilir.

Hipermetropi :

Dışarıdan gelen ışınların görme noktasının arkasında odaklanması sonucunda gelişir. Gözün ön-arka ekseninin kısa olmasına bağlı olarak veya kornea ve lensin kırıcılığının değiştiği durumlarda ortaya çıkar. Hipermetrop gözlerde uyum gücü yüksektir. Düşük dereceli hipermetrop kişiler uyum yaparak normal görebilirler, fakat göz çabuk yorulur. Yüksek hipermetropide ise hem uzak, hem de yakın görme bozuktur.

PRESBİYOPİ :

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak lens tabakasının esnekliğini yitirmesi ve bunun sonucunda yakın görmenin bozulmasıdır. 35-40 yaşlarında başlar ve 60 yaşına dek sürekli ilerler.

KERATOKONÜS :

Kornea yüzeyinde bir bölümün incelerek öne doğru çıkmasıdır. Bu kişiler gözlükle net göremezler. Hastalığın derecesine göre özel olarak üretilen kontakt lensler kullanabilirler. Çok ileri derecelerde ise keratoplasti adı verilen kornea nakli ameliyatı gerekebilir.

UNUTMAYIN !

Miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve presbiyopi gözün genel kırma kusurlarıdır. Bu kırma kusurları gözde tek tek meydana gelebileceği gibi, birden fazla kırma kusuru birarada görülebilir. Kırma kusuru bir gözde veya her ikisinde birden olabilir. Bunların dışında korneanın bozukluklarına bağlı özel kırma kusurları meydana gelebilir. Bir gözde, kırma kusuru ile birlikte korneada, görme tabakasında veya görme sinirinde bozukluklar olabilir.
Bu nedenle, kırma kusuru olan kişiler her yıl düzenli göz ve göz dibi muayenesinden geçmelidirler.

Çocuklarda gözde herhangi bir kayma ve görme bozukluğu şüphesi varsa en kısa sürede göz kontrolü yapılmalıdır. Herhangi bir problem olmasa da 4 yaş civarındaki çocukların göz muayenelerinin yapılması gereklidir.

Kırma kusurları olan kişilerin net görebilmeleri için çeşitli alternatifler vardır.

Alıntı:
saglikbilgisi.com
Rapor Et
Eski 24 Aralık 2009, 13:25

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya benim gözlerim bilgisyara dikkatli baktığım zaman çok ağrıyo dakikada bir gözümü kırpıyom gözüm bozulmuşmudur
Rapor Et
Eski 22 Şubat 2010, 14:27

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
gozlerin bozulmasi

uzaktan yazıyı okuyabilirsen bozulmamış okuyamıyorsan bozulmuştur.bozulmuşsa hemen doktora gidin...
Rapor Et
Eski 12 Mart 2010, 21:07

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
fotoğra makinasının flashı gözüme geldi her şey kırmızı gözüküyor gözüm bozulmuş olabilir mi?
Rapor Et
Eski 13 Kasım 2010, 18:55

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Ben doktora gittim Gözlerimi ölçtürdüm numara çıktı fakat doktor yazı yansıttı projektorden hepsini hızlı hızlı tek tek okudum ve çok rahat bir şekilde okudum nasıl oluyor şimdi benim gözlerimde ne olabilir ki ?
Rapor Et
Eski 26 Kasım 2010, 16:33

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben arkadaşımın gözlüğünü taktım gözüme bazen ağrı girmiş gibi oluyo sizce beniim gözüm bozulmuşmudur
Rapor Et
Eski 19 Mayıs 2011, 09:09

gözümü nasıl bozabilirim

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
gözümü nasıl bozabilirim
Rapor Et
Eski 15 Temmuz 2011, 14:41

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
gözümü nasıl bozabilirim
Rapor Et
Eski 2 Ekim 2011, 13:20

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
yeşil gözlü insanlarrında gözleri bozuluyor bunun nedeni ne
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.138 saniyede (67.90% PHP - 32.10% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 16:44
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi