Arama

''Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim'' ne demektir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Ocak 2017 Gösterim: 49.715 Cevap: 4
kayıp dünya - avatarı
kayıp dünya
Ziyaretçi
13 Ocak 2009       Mesaj #1
kayıp dünya - avatarı
Ziyaretçi
''Bana arkadaşını söyle ,sana kim olduğunu söyleyeyim'' ne demektir açıklar mısınız?
EN İYİ CEVABI perlina verdi
Duygu, düşünce ve davranışlarında benzerlik olan insanlar birbirleriyle arkadaşlık yaparlar. Ortak özellikleri olmayan insanlar zaten doğal olarak arkadaş bulamazlar.

Sponsorlu Bağlantılar
Kişi arkadaşına benzer.Bu atasözüne benzeyen bir atasözü vardır;Üzüm üzüme baka baka kararır. Örneğin; anne babamızla çok vakit geçirdiğimiz için onlara benzeriz.Hep başkalarından etkilenir ve başkalarını etkileriz.Bizim edindiğimiz arkadaşlar bizim karakterimizi öne çıkarır.Arkadaşlarımız ile karakteristik yapımızın aynı olması dıştan fark edilebilecek bir özelliktir.Bizim birbirimize benzememiz bizim kişiliğimizin aynı olduğunu belirtir.Bu yüzden bizim arkadaşlarımızın özelliklerinin bizde de olduğu düşünülür ve bizim özelliklerimizi arkadaşımızın özellikleri ile aynı olduğu görülür.

İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; Dolayısıyla bir kimsenin iyi yada kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.
Son düzenleyen perlina; 15 Ocak 2017 16:33
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
14 Ocak 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Atasözü:
Adam ahbabından bellidir (Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu diyeyim).
Sponsorlu Bağlantılar

Açıklaması:
İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.
Son düzenleyen perlina; 15 Ocak 2017 16:29
Quo vadis?
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
3 Ocak 2011       Mesaj #3
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
iyide karanlık dünya senin saydığın bu üstün karekter sağibi insanlara ben henüz raslamış değilim en azından ben raslamadım dolayısıyla mevcut çevremden mümkün olduğunca kendime yakın arkadaşları ya seçicem yada yanlız yaşamayı tercih ediceğim ben sorunuda gelince gayet sade bir cevap vereyim iyi iyiyi kötü kötüyü bulur
🌘 🚀
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
15 Ocak 2017       Mesaj #4
perlina - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Duygu, düşünce ve davranışlarında benzerlik olan insanlar birbirleriyle arkadaşlık yaparlar. Ortak özellikleri olmayan insanlar zaten doğal olarak arkadaş bulamazlar.

Kişi arkadaşına benzer.Bu atasözüne benzeyen bir atasözü vardır;Üzüm üzüme baka baka kararır. Örneğin; anne babamızla çok vakit geçirdiğimiz için onlara benzeriz.Hep başkalarından etkilenir ve başkalarını etkileriz.Bizim edindiğimiz arkadaşlar bizim karakterimizi öne çıkarır.Arkadaşlarımız ile karakteristik yapımızın aynı olması dıştan fark edilebilecek bir özelliktir.Bizim birbirimize benzememiz bizim kişiliğimizin aynı olduğunu belirtir.Bu yüzden bizim arkadaşlarımızın özelliklerinin bizde de olduğu düşünülür ve bizim özelliklerimizi arkadaşımızın özellikleri ile aynı olduğu görülür.

İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; Dolayısıyla bir kimsenin iyi yada kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
15 Ocak 2017       Mesaj #5
perlina - avatarı
Ziyaretçi
Bu soruya birde Hâdis-i Seriflerle cevap vermek isterim;

"Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin."
Bu hadis, arkadaşlığın ehemmiyetine dikkat çekmektedir. O kadar ki, arkadaşlar birbirine ciddi tesirlerde bulunabilirler. Arkadaşlık neticesinde “din”le ifade edilen itikad, âdet, siret, ahlak gibi hususlarda benzemeler meydana gelmektedir.

Bu sebeple hadisin devamında, sıkı dostluk kuracağımız kimsenin ahvalini iyice bir tedkik ve teemmülden geçirip, ondan sonra dostluğa girmemiz tavsiye buyurulmaktadır.

Bu hadis açıklayan başka bir hadiste de Resulullah (asm) şöyle buyurmuştur:
“Kişi sevdiği ile beraberdir.”

Yani bir şeye ihtimam gösteren herkes istese de istemese de yaratılış icabı ona tabi olur. Kim bir kavmi veya bir kişiyi ihlasla severse, bu onların zümresindendir. Hatta onların amellerini yapmamış bile olsa, çünkü kalben yakınlık sabit olmuş olur.

Başka bir hadisi şerifte de Peygember Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:
“İyi arkadaşla kötü arkadaşın misali, misk taşıyanla körük çeken insanlar gibidir. Misk sahibi ya sana kokusundan verir veya sen ondan satın alırsın. Körük çekene gelince ya elbiseni yakar yahut da sen onun pis kokusunu alırsın.”
[Buhârî, Büyû 38; Zebâih 31; Müslim, Birr 146, (2628)]

İyi arkadaş misk satıcısına benzer, çünkü ondan dünyevi veya uhrevi bir fayda, bir nur bulaşacaktır. Hadis böyle kimselerle arkadaşlığa teşvik ettiği gibi, uzaktan yakından dünyevi veya uhrevi bir zarar dokunacak kimselerle de samimi dostluk, arkadaşlık etmemeyi istemiştir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.