Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Nasıl subay ve astsubay olabilirim?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ümit yiğit tarafından 16 Ocak 2009 (18:22) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
118114 kez görüntülenmiş, 244 cevap yazılmış ve son mesaj 31 Ağustos 2014 (10:53) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.89  |  Oy Veren: 9      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 16 Ocak 2009, 18:22

#1 (link)
ümit yiğit
Ziyaretçi
ümit yiğit - avatarı
ben lise son öğrencisiyim astsubay olmak istiyorum(bu isteğim tam 18 yıldır var) tüm askeriye sınavlarına girmek o kurumun elemanı olamk istiyorum sınav tarihlerini verirseniz çok sevinirim
En iyi cevap TEKSİLAHJ0RDAN tarafından gönderildi

Askeri Okullar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı parasız yatılı okullardır
Sosyal Durum, Ahlak ve Karakter İle İlgili Koşullar
  • TC. Vatandaşı ve erkek olmak
  • Nişanlı, evli, dul olmamak veya herhangi bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak
  • Kendisinin, anne, baba ve kardeşlerinin;
  • Tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş bu gibi faaliyetlerde bulunmamış ve bu faaliyetlere karışmamış olması
  • Toplumca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmaları,
  • Kusursuz bir ahlak ve karaktere sahip olmaları
  • Dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiillerde bulunmamaları
  • Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonunda şüpheli yada sakıncalı hallerin bulunmaması
  • Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa veya zaman aşımına uğramış ya da para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak;
  • Okuduğu okullardan ahlak ve disiplin sebepleri ile çıkarılmamış olmak
  • Okula karşı uygun nitelikte (Dürüst bir yaşam düzeyinde, yüz kızartıcı fiilleri bulunmayan) sorumlu bir veli göstermek.
Sağlık İle İlgili Koşullar:
  • Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin, Askeri okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin aşağıda yazılan sağlık niteliklerine uygun olmak;
  • Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düztaban olmamak.)
  • Duymasında en ufak bir kusuru bulunmamak.
  • Her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak.
  • Kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak
  • Ağırlğı, boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ele alındığında, bu rakamdan en çok 5 kg.'a kadar (5 kg. dahil) fazla, en çok 15 kg.'a kadar (15 kg. dahil) eksik olmak.
  • Sevk edileceği Askeri Hastane'den "ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR" kaydını içeren sağlık raporu almak.
  • Türkçeyi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, söyleyiş bozukluğu vb. olmamak)
Boy ve Yaş İle İlgili Koşullar Yaş ve boy (ayakkabısız) aşağıda belirtilen sınırlar içinde bulunmak.

ASGARİ BOY 13 145 cm 14 152 cm 15 157 cm 16 161 cm 17 166 cm Hazırlık sınıfı okuyanlar için en fazla 17 yaşında (veya daha genç doğumlu) diğerleri için 16 yaşında (veya daha genç doğumlu) olmak.
Öğrenim İle İlgili Koşullar
  • MEB'e bağlı herhangi bir mesleğe yönelik olmayan ilköğretim okulları ile dengi okullardan 2002 yılı Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Öğretmenler kurulu kararı ile geçenler ve son sınıfta 2 yıl okuyarak mezun olan veya öğreniminin herhangi bir safhasında mesleğe yönelik okullarda okumuş olanların başvurusu geçersizdir)
  • Özel okullar ve yurtdışındaki okul mezunları için bu okulların mesleğe yönelik olmadığını ve ilköğretim okulları ile denkliğini belirten MEB'ce onaylanmış belge ile başvuruda bulunmuş olmak.
  • Okul bitirme dereceleri (Son 5 yılın ortalaması); Askeri Liseler için en az 3,50 Astsubay hazırlama okulları iin en az 3.00 olmak (Şehit/vazife malülü, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, ve er çocukları ile öz kardeşlerinde ve muvazzaf / subay / astsubay çocuklarında, belirtilen okul bitirme dereceleri aranmaz. Bunların haziran döneminde doğrudan mezun olmaları yeterlidir.)
UYARI !
  • Giriş koşullarını taşımadıkları halde, yanlış bilgi vererek, asılsız belge düzenleyerek / düzenleterek askeri okullara kaydını yaptırmış olanların bu durumları, eğitim-öğretim süresi içerisinde tesbit edildiğinde, okuldan ilişkileri derhal kesilir ve haklarında yasal işlem yapılır.
  • Askeri Lise ve Astsubay Hazırlama Okulu Giriş sınavlarına katılacak adaylara son sınıfta her ne şekilde ve şartta olursa olsun öğreminine ara vermiş ve bütünlemeye kalmış olanlar ile son sınıfı öğretmenler kurulu kararı ile geçenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
Rapor Et
Reklam
Eski 16 Ocak 2009, 20:07

#2 (link)
ilkayivrendi
Ziyaretçi
ilkayivrendi - avatarı
össden önce asgeri akademi sınavları var bildigim kadarıyla orda iyi bi derece yaparsan ve mülakatları geçersen askeri akademiye girebiliyorsun ama galiba sadece polislik için oluyor bu askeride olmak için sbsden askeri liseye geçmen gerekirdi.
Rapor Et
Eski 16 Ocak 2009, 20:14

#3 (link)
TEKSİLAHJ0RDAN
Ziyaretçi
TEKSİLAHJ0RDAN - avatarı
Askeri Okullar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı parasız yatılı okullardır
Sosyal Durum, Ahlak ve Karakter İle İlgili Koşullar
  • TC. Vatandaşı ve erkek olmak
  • Nişanlı, evli, dul olmamak veya herhangi bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak
  • Kendisinin, anne, baba ve kardeşlerinin;
  • Tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş bu gibi faaliyetlerde bulunmamış ve bu faaliyetlere karışmamış olması
  • Toplumca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmaları,
  • Kusursuz bir ahlak ve karaktere sahip olmaları
  • Dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiillerde bulunmamaları
  • Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonunda şüpheli yada sakıncalı hallerin bulunmaması
  • Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa veya zaman aşımına uğramış ya da para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak;
  • Okuduğu okullardan ahlak ve disiplin sebepleri ile çıkarılmamış olmak
  • Okula karşı uygun nitelikte (Dürüst bir yaşam düzeyinde, yüz kızartıcı fiilleri bulunmayan) sorumlu bir veli göstermek.
Sağlık İle İlgili Koşullar:
  • Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin, Askeri okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin aşağıda yazılan sağlık niteliklerine uygun olmak;
  • Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düztaban olmamak.)
  • Duymasında en ufak bir kusuru bulunmamak.
  • Her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak.
  • Kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak
  • Ağırlğı, boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ele alındığında, bu rakamdan en çok 5 kg.'a kadar (5 kg. dahil) fazla, en çok 15 kg.'a kadar (15 kg. dahil) eksik olmak.
  • Sevk edileceği Askeri Hastane'den "ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR" kaydını içeren sağlık raporu almak.
  • Türkçeyi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, söyleyiş bozukluğu vb. olmamak)
Boy ve Yaş İle İlgili Koşullar Yaş ve boy (ayakkabısız) aşağıda belirtilen sınırlar içinde bulunmak.

ASGARİ BOY 13 145 cm 14 152 cm 15 157 cm 16 161 cm 17 166 cm Hazırlık sınıfı okuyanlar için en fazla 17 yaşında (veya daha genç doğumlu) diğerleri için 16 yaşında (veya daha genç doğumlu) olmak.
Öğrenim İle İlgili Koşullar
  • MEB'e bağlı herhangi bir mesleğe yönelik olmayan ilköğretim okulları ile dengi okullardan 2002 yılı Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Öğretmenler kurulu kararı ile geçenler ve son sınıfta 2 yıl okuyarak mezun olan veya öğreniminin herhangi bir safhasında mesleğe yönelik okullarda okumuş olanların başvurusu geçersizdir)
  • Özel okullar ve yurtdışındaki okul mezunları için bu okulların mesleğe yönelik olmadığını ve ilköğretim okulları ile denkliğini belirten MEB'ce onaylanmış belge ile başvuruda bulunmuş olmak.
  • Okul bitirme dereceleri (Son 5 yılın ortalaması); Askeri Liseler için en az 3,50 Astsubay hazırlama okulları iin en az 3.00 olmak (Şehit/vazife malülü, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, ve er çocukları ile öz kardeşlerinde ve muvazzaf / subay / astsubay çocuklarında, belirtilen okul bitirme dereceleri aranmaz. Bunların haziran döneminde doğrudan mezun olmaları yeterlidir.)
UYARI !
  • Giriş koşullarını taşımadıkları halde, yanlış bilgi vererek, asılsız belge düzenleyerek / düzenleterek askeri okullara kaydını yaptırmış olanların bu durumları, eğitim-öğretim süresi içerisinde tesbit edildiğinde, okuldan ilişkileri derhal kesilir ve haklarında yasal işlem yapılır.
  • Askeri Lise ve Astsubay Hazırlama Okulu Giriş sınavlarına katılacak adaylara son sınıfta her ne şekilde ve şartta olursa olsun öğreminine ara vermiş ve bütünlemeye kalmış olanlar ile son sınıfı öğretmenler kurulu kararı ile geçenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
Rapor Et
Eski 3 Eylül 2009, 00:24

#4 (link)
"Ipıslak Balık"
volture - avatarı

Bu linklerden faydalanabilirsiniz.
Rapor Et
Eski 6 Eylül 2009, 21:23

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben subay olmak isteyen bir gencim FAKAT subaylıkla ilgili hiç bir ön fikrim yok bana rehber olursanız sevinirim
Rapor Et
Eski 7 Eylül 2009, 00:01

#6 (link)
"Ipıslak Balık"
volture - avatarı
Hava Harp Okulu

Kara Harp Okulu

Deniz Harp Okulu

Subaylık ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için resmi sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
Rapor Et
Eski 18 Eylül 2009, 14:47

ASTSUBAY

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ASTSUBAY OLMA ŞARTINA AİLENİN GEÇMİŞİNDEKİ SUÇLARA DA BAKILIYO MU?
Rapor Et
Eski 18 Eylül 2009, 23:53

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ASTSUBAY OLMA ŞARTINA AİLENİN GEÇMİŞİNDEKİ SUÇLARA DA BAKILIYO MU?
tabikide sicillerine ailenin bakılıyo arkadaşım
Rapor Et
Eski 23 Eylül 2009, 14:08

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben 12 yaşındayım subay olmak istiyorum ama kriterlerini bilmiyorum ama çok istiyorum
Rapor Et
Eski 28 Eylül 2009, 12:44

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
slm ben lise 3 ögrencısıyım askerı alanı dusunuyom bu konu hakkından ne zaman sınavla r olucak
?
Etiketler:
  • asker nasil olunur
  • astsubay nasil olabilirim
  • astsubay nasil olunur 2012
  • nasil subay olabilirim
  • subay nasil olunur
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.194 saniyede (70.76% PHP - 29.24% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 18:54
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi