Arama

Polis muhabiri nasıl olunur?

Güncelleme: 16 Şubat 2010 Gösterim: 22.231 Cevap: 8
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
17 Ocak 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
ben polis muhabiri olmak istiyorum.Hangi üniversiteler gitmem gerek ve puanları nedir.
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
18 Ocak 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı

Öncelikle polis muhabirliği deyimi halk arasında kullanılsada, gazeteciler arasında adliye muhabiri olarak sınıflandırılır.

Sponsorlu Bağlantılar
Bir gazeteci gece gündüz uyumaz. Bu adliye muhabirliği olsun, görsel servis olsun, matbaaya kadar. Gece çıkacak bir olay, önce muhabiri, sonra görsel servisi, en sonda matbaacıya kadar herkesi uykusundan eder. Ama bunları aşabilmek için, gazeteciliğe aşık olman gerekiyor. İşini severek yaparsan, yaptıklarını gözlerin görmez...

TANIM

Kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek üzere, toplumda meydana gelen ekonomik, siyasal, kültürel, sportif, adli vb. olaylarla ilgili bilgi toplayan, bunları değerlendirerek, gazete ve/veya dergilerde yayınlanmaya hazır hale getiren kişidir.

GÖREVLER

- Ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal vb. nitelikteki olayları izler, - Olaylar arasından, araştırmaya değer olanları belirler, - Araştıracağı olay hakkında kimlerden bilgi alabileceğini belirler, - Çeşitli kaynaklardan sözlü veya yazılı olarak verilen bilgileri toplar, - Topladığı bilgileri değerlendirir, doğruluğunu kontrol eder, - Bilgileri anlaşılır bir dille yazar, önemli noktaları vurgular, - Bilgileri haber merkezine gönderir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
- Fotoğraf makinesi, teyp, telefoto, - Teleks, faks, telefon, bilgisayar, - Çeşitli kırtasiye malzemeleri.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Gazete muhabiri olmak isteyenlerin; - Düşüncelerini söz ve yazı ile başkalarına etkili bir biçimde aktarabilen, - Çevresinde olup bitenlere ilgili, dikkatli, - Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, girişken, - Olayları doğru değerlendirebilen, - Değişik ortamlarda, gerektiğinde stres altında çalışabilen, - Kendini geliştirme çabası içinde olan, - Yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Gazete muhabiri, haberin yazılması aşamasında büroda görev yapar, olayların araştırılması aşamasında açık havada, kapalı yerlerde, sıcakta, soğukta, dağda, uçakta vb. ortamlarda çalışabilir. Çok nadir de olsa saldırıya uğrama tehlikesi vardır. Çalışma saatleri genellikle düzensizdir. Sık sık seyahat söz konusudur. Araştırma yaparken bazı tehlikeli durumlarla karşılaşabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Gazete muhabirleri habercilikle ilgili olan bütün basın kuruluşlarında (gazete,dergi vb.) çalışabilirler. Gazete muhabirleri gazetenin yayınlandığı saate göre sabah gazetesi, akşam gazetesi, ya da yayın sıklığına göre günlük , haftalık gazete ayrıca yerel, ulusal ya da uluslararası gazetelerde çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı İletişim Fakültelerinin "Gazetecilik" bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için, - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Gazetecilik” lisans programı için Yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak, - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Gazetecilik” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince;
- İletişim fakültelerinde, genel bilgi derslerinin yanında Hukuk, Siyaset Bilimi, Sosyoloji, İstatistik, Fotoğrafçılık, Anayasa, İktisat, Yönetim ve Organizasyon, Basın Tarihi, Türkiye'nin Yönetim Yapısı, Yazışma Teknikleri, Psikoloji, Gazete Yayınlama Tekniği, Pazarlama, Halkla İlişkiler, Tiyatro, Sanat Tarihi, Sinema, Reklamcılık, Uluslararası İlişkiler, Turizm ve Gazete Haberciliği gibi mesleki dersler de gösterilmektedir. Öğrenciler yaz aylarında radyo ve televizyon kuruluşlarında staj yapmaktadırlar.

MESLEKTE İLERLEME
Gazete muhabirliği mesleğinde ilerleme bireyin kendisini yetiştirmesine bağlıdır. Spor muhabirliği, polis muhabirliği, ekonomi muhabirliği, magazin muhabirliği gibi alanlarda uzmanlaşabilir. Kişi herhangi bir alanda muhabir olarak çalışabileceği gibi kendini yetiştirmesiyle köşe yazarlığına, genel yayın müdürlüğüne kadar yükselebilir. Üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler.

BENZER MESLEKLER:
Reklamcılık, yazarlık (metin yazarlığı, kitap yazarlığı), radyo-televizyon muhabirliği ve yapımcılığı, eleştirmenlik.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

- Öğrenciler eğitim süresince, çeşitli kurum ve kuruluşlardan kredi, burs alabilirler. Yaz aylarında yapılan dörder haftalık staj döneminde de işveren belli bir ücret verebilir. - Eğitim sonrası kazanç ise çalışılan işyerinin (gazetenin) tirajına, işverenin tutumuna, işyerinde toplu iş sözleşmesinin yapılıp yapılmamasına göre değişiklik göstermektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
- İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Quo vadis?
KOKOŞRA - avatarı
KOKOŞRA
Ziyaretçi
12 Şubat 2009       Mesaj #3
KOKOŞRA - avatarı
Ziyaretçi
BN POLİS MUHABİRİ OLMAK İSTİYORUM AMA HANGİ LİSEYİ SEÇMELİYİM?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2009       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
KOKOŞRA adlı kullanıcıdan alıntı

BN POLİS MUHABİRİ OLMAK İSTİYORUM AMA HANGİ LİSEYİ SEÇMELİYİM?

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Mesleğin eğitimine girebilmek için, - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Gazetecilik” lisans programı için Yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak, - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Gazetecilik” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ağustos 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Haberciliğe daha ciddi yaklaşan gazeteler okuyucularına dünyada olup bitenlere ilişkin olabildigince fazla ve dogru bilgi vermek amacındadır. [1] Gazetecilik, haberi doğru kaynaktan almakla yükümlüdür. Gazetecilik kulaktan dolma bilgilerle yapılmaz. Şantaj, karalama, kirletme, yalan haber, yıpratma gibi unsurları içermez. Gazeteci kanunlara saygılı, ahlaklı, namuslu, dürüst, çalışkan kişilerdir. Gazetecilik mesleğinin okullarından alınan eğitimli kişiler mesleklerinde başarılı, kurallarına uyan,uygun davranışlarda bulunan kişilerdir. Gazetecilik bölümünde okuyanlar ruhsatlı gazetecilerdir. Gazetecilik vasıflarına yatkın kişilerdir. Bu bölümü okuyanlar, akademik olarakta başarılı olabilir, serbest piyasada veya kurum çatısı altında da çalışabilirler. Gazetecilik ruhsatına sahip kişiler bu işin okulunu okumuş kişilerdir. Bunun dışında meslekte yeterli olmayan, kendilerini meslektaş gibi gösteren kişilere de rastlamak mümkündür. Gazetecilik içinde muhabir, editör, grafikçi,foto muhabiri, yazı işleri müdürü, sorumlu yazı işleri müdürü, genel yayın yönetmeni gibi ünvanları alır. Televizyonlarda da haber programları yapabilir, gazete ve dergilerde de çalışabilirler. Ayrıca kurmların basın yayın müdürlüklerinde de çalışma imkânlarına ulaşabilirler.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Eylül 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çeşitli urtamlarda bulunduğum için basinada merakım uldugunda polis muhabiri ulmak istiyurum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Eylül 2009       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Unemli ulan halk arasında yaşanan ulaylarin kısa sürede bağlı bulunduğun gazeteye yansıması ve halkı olaylardan haberdar ulmasidir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2009       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben polis muhabiri olmak istiyorum bunun için yüksek öğretim fakültelerinin hangi şehirlerde olduğunu öğrene bilirmiyim birde ne kadar puanla aldıklarını
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ilik önce polis muhabiri olarak işe girmek basit...
köşe yazarlığına kadar yüksselmek isteyenler kendine güveni olmalı ve yazılarını olumlu yönlerde yazmalıdır..