Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Tınmaz Melaike tarafından 18 Ocak 2009 (00:49) tarihinde açılmıştır.
18527 kez görüntülenmiş, 9 cevap yazılmış ve son mesaj 14 Ocak 2012 (14:34) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 18 Ocak 2009, 00:49

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

#1 (link)
Tınmaz Melaike
Ziyaretçi
Tınmaz Melaike - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
duaların kabul olduğu vakite ne ad verilir ? ne zaman kabul olur diye sormuyorum şu saate denk geldi kabul oldu deriz ne saati deniyordu ?
En iyi cevap tarafından gönderildi

Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 18 Ocak 2009, 00:52

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Duanın makbul olduğu zamanlar:

1- Seher vakti.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Allahü teâlâ, seher vakti, “İstiğfar eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim” buyurur.) [Müslim]

Allahü teâlâ iyileri överken, (Onlar seher vaktinde istiğfar eder) buyuruyor. (Zariyat 18)

Seher vakti, gecenin son altıda biridir. Gecenin ikinci yarısından sonra da dualar kabul olur. [Gece, akşam ile imsak vaktinin arasıdır.]2- Mübarek gün ve geceler.

Cuma günü öğle ile ikindi arası.

Recebin ilk gecesi,

Şabanın 15. gecesi,

Bayram geceleri,

Arefe günü,

Ramazan gün ve geceleri,

İftar zamanı,

Her günün zeval vakti.

Bu vakitleri ganimet bilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Şu beş gecede yapılan dua red edilmez: Regaib gecesi, Şabanın 15. [Berat] gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.) [İ.Asakir]

(Cuma günlerinde bir an vardır ki, o anda edilen dua red olmaz.) [Buhari, Müslim, Tirmizi]

(Ramazanda Allah günahları affeder ve duaları kabul eder.) [Taberani]3- Ezan okunurken ve ezan ile kamet arasında.

Hadis-i şerifte, (Ezan okunurken dua red olmaz) ve (Ezanla kamet arasında dua kabul edilir) buyuruldu.4- Namaz kılarken, secdede iken ve namazlardan sonra.

Hadis-i şerifte, (Kulun Rabbine en yakın hali, namazda secdede ikendir. Secdede çok dua edin. Bu dua kabul olur) ve (Beş vakit namazlardan sonra yapılan dua kabul olur) buyuruldu. (Buhari) Nafile namazlarda, secdede iken dua edilir, farz namazlarda secdede dua edilmez.5- Kur'an-ı kerim hatmedilince.

Hadis-i şerifte, (Kur'anı hatmedenin duası kabul olur) buyuruldu.6- Kalbinde incelik hissettiği an.

Hadis-i şerifte, (Rikkat [incelik] halinde duayı ganimet bilin. Bu hal Rahmet kapısının açık olduğunu gösterir) buyuruldu.7- Kâbe-i şerifi görünce.

Hadis-i şerifte, (Hac yapanların, duaları kabul olur. Kâbe’de Mültezim denilen yerde, dua eden mutlaka uğradığı musibetten kurtulur) buyuruldu.8- Hasta iken, sıkıntılı iken.

Hadis-i şerifte, (Dertli müminin duasını ganimet bilin!) buyuruldu. (Ebuşşeyh)9- Oruçlu iken.

Hadis-i şerifte, (Oruçlunun duası red edilmez) buyuruldu. [Tirmizi]10- Yağmur yağarken, Kur’an okunurken, düşmanla karşılaşınca.

Hadis-i şerifte, (Şu durumda rahmet kapıları açılır ve dualar kabul edilir: Kur’an okunurken, düşman ordusu ile karşılaşılınca, yağmur yağarken) buyuruldu.11- Cemaat halinde,

Hadis-i şerifte, (Bir cemaat toplanır, bir kısmı dua eder, ötekiler de amin derse o duayı, Allah kabul eder) buyuruldu.12- Gıyaben yapılan dua.

Hadis-i şerifte, (Din kardeşine gıyabında [arkasından] yaptığı dua kabul olur) buyuruldu. [İbni Ebi Şeybe]13- Ana babanın, yolcunun duası ve mazlumun zalime ettiği dua.

Hadis-i şerifte, (Ana babanın evladına duası, yolcunun, misafirin ve mazlumun duası makbuldür) buyuruldu. (Tirmizi)14- Kur’an-ı kerimi hıfzedenler.

Hadis-i şerifte, (Kur’an-ı kerimi hıfzeden, her hatmi sırasında, kabul olunmuş bir dua hakkına sahip olur) buyuruldu.15- Hacılar, mücahidler.

Hadis-i şerifte, (Şu dört dua red olmaz: Din kardeşine arkasından yapılan dua. İyileşinceye kadar hastaların, dönünceye kadar hacca ve savaşa gidenlerin duası) buyuruldu16- Müslümanlıkta saçlarını ağartanların, âlimlerin ve adil idarecilerin duaları da makbuldür.

Hadis-i şerifte, (Şu üç kişinin hakkını ancak münafık olan küçümser: İslam yolunda saçını ağartmış olan, ilim sahibi ve âdil idareci) buyuruldu


bu vakitleri değerlendirebilmemiz ümidiyle....

kaynak
Rapor Et
Eski 18 Ocak 2009, 00:53

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

#3 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Cuma günü içinde duaların kabul edildiği vakit

Cuma, dinimizde çok önemli kabul edilen haftalık toplu ibadet günüdür Bu günde bir araya gelerek topluca Cuma namazını kılmak için Rabb’imize yöneliriz Cenab–ı Hakk’ın bu güne has bazı lütufları vardır Bu sebeple Cuma günü, uyanık bir kalb ve gönülle idrak edilmelidir Efendimiz (sas), “Onda bir saat vardır; bir kul o saate ererse, Allah’tan her ne istemişse onu Allah kendisine mutlaka verir” buyurur Bu ânın ne zaman olduğu hususunda değişik sözler söylenmiştir
Mesela; Abdullah ibn Selam (ra); “Allah Rasulü (sas) oturuyordu Ben, ‘Allah’ın kitabında (Tevrat’ta) şu ifadeyi buluyoruz: Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, mümin kul o saati denk getirerek namaz kılıp Allah’a dua ettiği takdirde isteği mutlaka yerine getirilir’ dedim Benim bu sözüm üzerine Rasulullah, ‘Yahut bir saatin bir kısmı’ diye bana işaret buyurdu Ben de; ‘Doğru söylediniz veya bir saatin bir kısmı’ diyerek sözümü düzelttim Sonra sordum, ‘Bu vakit (Cumanın) hangi vaktidir?’ Bana, ‘O, gündüzün saatlerinin sonudur’ diye cevap verdi Ben: ‘Bu saat namaz vakti değildir’ deyince bana şu cevabı verdi: ‘Evet, mümin kul namaz kılar, sonra müteakip namazı beklemek maksadıyla oturursa o, sevap yönüyle aynen namaz kılıyor gibidir” Buradan anlaşıldığına göre, tıpkı Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın içinde dönüp durduğu gibi, o an da Cuma günü içinde gezip durmaktadır Dolayısıyla o dakikayı yaşayabilmek, Cuma gününü bir bütün olarak yaşayıp Allah’a tam bir teveccühle yönelmeye bağlıdır Bu yüzden Peygamber Efendimiz (sas), bu günü ashabıyla birlikte şuurlu olarak ve adeta bir miraç yapıyor gibi geçirmiştir Rahmet–i İlahi’den ümit edilir ki, bu ruh ve hava içinde Cumayı değerlendirdiğimiz müddetçe, Cenab–ı Hak, duaların geçerli olduğu o dakikaya rastlatır ve dualarımızı kabul eder Allah Resulü’nün hayatına baktığımızda O’nun da bu günde dua ettiğini ve Allah’ın dualarını kabul ettiğini görüyoruz İşte Efendimiz’in bu müstecab dualarından bir örnek; Hz Enes (ra) anlatıyor: “İnsanlar kıtlığa maruz kaldılar Resulullah (sas) bir Cuma günü hutbe verirken bir bedevi kalkıp: ‘Ey Allah’ın Resulü! Malımız helak oldu, nicedir yağmur yağmıyor Bizim için Allah’a dua ediver!’ dedi Bunun üzerine Aleyhissalâtu Vesselam ellerini kaldırdı Biz gökte bir bulut göremiyorduk Allah’a yemin olsun, daha ellerini geri çekmeden, semada dağlar gibi bulutlar peydah oldu Derken daha minberden inmemişti ki, mübarek sakalından yağmur damlaları dökülmeye başladı O gün, ertesi güne kadar yağmur yağdı Daha sonraki gün de yağdı, onu takip eden günde de yağdı, hatta müteakip Cumaya kadar yağış devam etti Öyle ki, o bedevi veya bir başkası gelip: ‘Ey Allah’ın Resulü! Binalarımız yıkıldı, hayvanlarımız suda boğuldu, bizim için Allah’a dua ediniz de artık yağmur kesilsin’ dedi Efendimiz (sas) ellerini kaldırıp: ‘Allah’ım, etrafımıza yağdır, üzerimize olmasın! (başka bir rivayette ise Allah’ım, (yağmur) etrafımıza yağsın, üzerimize değil! Allah’ım, dağların ve tepelerin üzerine, vadilerin içine, ağaç biten yerlere olsun)’ diye dua etti Eliyle bulutlara doğru işaret etti Hangi istikametteki buluta işaret etti ise bulutlar orada açıldı Bütün Medine buluttan temizlendi Biz de çıkıp güneşte yürüdük” Evet, Allah Resulü (sas) ellerini kaldırmış, Allah da yükselen bu isteğe icabet buyurmuştur O halde, bizler de Cuma günündeki bu icabet saatini yakalamaya çalışmalıyız Bu günü diğer günlere nazaran ayrı bir hassasiyet içinde dua ve ibadetlerle geçirmeliyiz

Ali Budak
Ailem Dergisi
Sayı:37

kaynak
Son Düzenleyen BrookLyn; 18 Ocak 2009 @ 01:11. Sebep: Hotlink korumalı resimler kaldırıldı...
Rapor Et
Eski 18 Ocak 2009, 00:54

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

#4 (link)
Tınmaz Melaike
Ziyaretçi
Tınmaz Melaike - avatarı
özellikle belitrmiştim vakitleri değil bi dua ederiz şu vakte denk gelmiş kabul oldu eşref saatimiydi tam olarak anlamını da bilmiyorum ..
Rapor Et
Eski 18 Ocak 2009, 00:54

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

#5 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Özellikle; Cuma günü içinde bir “icabet” saati vardır ki, duasını o saate denk getirebilirse duası mutlaka kabul görür. Sevgili Peygamberimiz ( s.a.v.) o icabet saatinin çok kısa olduğunu da bildirerek şöyle buyurmuştur:
“- Cuma’da öyle bir saat vardır ki, o saat içinde Müslüman kalkıp namaz kılar da, Allah’tan hayır dilemesini o saate rast getirirse Allah dilediğini muhakkak kendisine verir.-“
Cuma günündeki duaların kabul edildiği icabet saatinin hangi vakit olduğu bildirilmemiştir. Bunun gizli manasına sebep müminlerin Cuma günü daha çok ibadet ve zikirle meşgul olmaları içindir.
Rapor Et
Eski 18 Ocak 2009, 00:55

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

#6 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Alıntı:
tınmaz melaike adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

özellikle belitrmiştim vakitleri değil bi dua ederiz şu vakte denk gelmiş kabul oldu eşref saatimiydi tam olarak anlamını da bilmiyorum ..
Alıntı:
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Özellikle; Cuma günü içinde bir “icabet” saati vardır ki, duasını o saate denk getirebilirse duası mutlaka kabul görür. Sevgili Peygamberimiz ( s.a.v.) o icabet saatinin çok kısa olduğunu da bildirerek şöyle buyurmuştur:
“- Cuma’da öyle bir saat vardır ki, o saat içinde Müslüman kalkıp namaz kılar da, Allah’tan hayır dilemesini o saate rast getirirse Allah dilediğini muhakkak kendisine verir.-“
Cuma günündeki duaların kabul edildiği icabet saatinin hangi vakit olduğu bildirilmemiştir. Bunun gizli manasına sebep müminlerin Cuma günü daha çok ibadet ve zikirle meşgul olmaları içindir.
...
Rapor Et
Eski 18 Ocak 2009, 00:56

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

#7 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
birde zühre saati varmış..(saat-ı zühre)
Saat ı - Zühredir. Muhabbet celbedilir ve maksatların hasıl olması için yapılan şeylerden fayda temin edildiği vakittir.
Rapor Et
Eski 10 Eylül 2009, 19:23

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
keten prenses bir şey sormak istiyorum cuma gününün zühre saati hangi saate denk geliyor öğrenebilirmiyim
Rapor Et
Eski 19 Aralık 2009, 00:36

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
zuhre saati ne zaman
Rapor Et
Eski 14 Ocak 2012, 14:34

Duaların kabul olduğu vakte ne denir?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Eşref saati denilir
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.227 saniyede (78.33% PHP - 21.67% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 13:28
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi