PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Duaların kabul olduğu vakte ne denir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tınmaz Melaike00:49, 18 Ocak 2009 
duaların kabul olduğu vakite ne ad verilir ? ne zaman kabul olur diye sormuyorum şu saate denk geldi kabul oldu deriz ne saati deniyordu ?
En iyi cevap tarafından gönderildi

Benzer Konular:
Etiketler:
  • icabet saati
  • seher vakti hangi saatlerdir
  • zeval vakti dua
Cevap
Keten Prenses00:52, 18 Ocak 2009 
Duanın makbul olduğu zamanlar:

1- Seher vakti.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Allahü teâlâ, seher vakti, “İstiğfar eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim” buyurur.) [Müslim]

Allahü teâlâ iyileri överken, (Onlar seher vaktinde istiğfar eder) buyuruyor. (Zariyat 18)

Seher vakti, gecenin son altıda biridir. Gecenin ikinci yarısından sonra da dualar kabul olur. [Gece, akşam ile imsak vaktinin arasıdır.]2- Mübarek gün ve geceler.

Cuma günü öğle ile ikindi arası.

Recebin ilk gecesi,

Şabanın 15. gecesi,

Bayram geceleri,

Arefe günü,

Ramazan gün ve geceleri,

İftar zamanı,

Her günün zeval vakti.

Bu vakitleri ganimet bilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Şu beş gecede yapılan dua red edilmez: Regaib gecesi, Şabanın 15. [Berat] gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.) [İ.Asakir]

(Cuma günlerinde bir an vardır ki, o anda edilen dua red olmaz.) [Buhari, Müslim, Tirmizi]

(Ramazanda Allah günahları affeder ve duaları kabul eder.) [Taberani]3- Ezan okunurken ve ezan ile kamet arasında.

Hadis-i şerifte, (Ezan okunurken dua red olmaz) ve (Ezanla kamet arasında dua kabul edilir) buyuruldu.4- Namaz kılarken, secdede iken ve namazlardan sonra.

Hadis-i şerifte, (Kulun Rabbine en yakın hali, namazda secdede ikendir. Secdede çok dua edin. Bu dua kabul olur) ve (Beş vakit namazlardan sonra yapılan dua kabul olur) buyuruldu. (Buhari) Nafile namazlarda, secdede iken dua edilir, farz namazlarda secdede dua edilmez.5- Kur'an-ı kerim hatmedilince.

Hadis-i şerifte, (Kur'anı hatmedenin duası kabul olur) buyuruldu.6- Kalbinde incelik hissettiği an.

Hadis-i şerifte, (Rikkat [incelik] halinde duayı ganimet bilin. Bu hal Rahmet kapısının açık olduğunu gösterir) buyuruldu.7- Kâbe-i şerifi görünce.

Hadis-i şerifte, (Hac yapanların, duaları kabul olur. Kâbe’de Mültezim denilen yerde, dua eden mutlaka uğradığı musibetten kurtulur) buyuruldu.8- Hasta iken, sıkıntılı iken.

Hadis-i şerifte, (Dertli müminin duasını ganimet bilin!) buyuruldu. (Ebuşşeyh)9- Oruçlu iken.

Hadis-i şerifte, (Oruçlunun duası red edilmez) buyuruldu. [Tirmizi]10- Yağmur yağarken, Kur’an okunurken, düşmanla karşılaşınca.

Hadis-i şerifte, (Şu durumda rahmet kapıları açılır ve dualar kabul edilir: Kur’an okunurken, düşman ordusu ile karşılaşılınca, yağmur yağarken) buyuruldu.11- Cemaat halinde,

Hadis-i şerifte, (Bir cemaat toplanır, bir kısmı dua eder, ötekiler de amin derse o duayı, Allah kabul eder) buyuruldu.12- Gıyaben yapılan dua.

Hadis-i şerifte, (Din kardeşine gıyabında [arkasından] yaptığı dua kabul olur) buyuruldu. [İbni Ebi Şeybe]13- Ana babanın, yolcunun duası ve mazlumun zalime ettiği dua.

Hadis-i şerifte, (Ana babanın evladına duası, yolcunun, misafirin ve mazlumun duası makbuldür) buyuruldu. (Tirmizi)14- Kur’an-ı kerimi hıfzedenler.

Hadis-i şerifte, (Kur’an-ı kerimi hıfzeden, her hatmi sırasında, kabul olunmuş bir dua hakkına sahip olur) buyuruldu.15- Hacılar, mücahidler.

Hadis-i şerifte, (Şu dört dua red olmaz: Din kardeşine arkasından yapılan dua. İyileşinceye kadar hastaların, dönünceye kadar hacca ve savaşa gidenlerin duası) buyuruldu16- Müslümanlıkta saçlarını ağartanların, âlimlerin ve adil idarecilerin duaları da makbuldür.

Hadis-i şerifte, (Şu üç kişinin hakkını ancak münafık olan küçümser: İslam yolunda saçını ağartmış olan, ilim sahibi ve âdil idareci) buyuruldu


bu vakitleri değerlendirebilmemiz ümidiyle....

kaynak
Cevap
Keten Prenses00:53, 18 Ocak 2009 
Cuma günü içinde duaların kabul edildiği vakit

Cuma, dinimizde çok önemli kabul edilen haftalık toplu ibadet günüdür Bu günde bir araya gelerek topluca Cuma namazını kılmak için Rabb’imize yöneliriz Cenab–ı Hakk’ın bu güne has bazı lütufları vardır Bu sebeple Cuma günü, uyanık bir kalb ve gönülle idrak edilmelidir Efendimiz (sas), “Onda bir saat vardır; bir kul o saate ererse, Allah’tan her ne istemişse onu Allah kendisine mutlaka verir” buyurur Bu ânın ne zaman olduğu hususunda değişik sözler söylenmiştir
Mesela; Abdullah ibn Selam (ra); “Allah Rasulü (sas) oturuyordu Ben, ‘Allah’ın kitabında (Tevrat’ta) şu ifadeyi buluyoruz: Cuma gününde öyle bir saat vardır ki, mümin kul o saati denk getirerek namaz kılıp Allah’a dua ettiği takdirde isteği mutlaka yerine getirilir’ dedim Benim bu sözüm üzerine Rasulullah, ‘Yahut bir saatin bir kısmı’ diye bana işaret buyurdu Ben de; ‘Doğru söylediniz veya bir saatin bir kısmı’ diyerek sözümü düzelttim Sonra sordum, ‘Bu vakit (Cumanın) hangi vaktidir?’ Bana, ‘O, gündüzün saatlerinin sonudur’ diye cevap verdi Ben: ‘Bu saat namaz vakti değildir’ deyince bana şu cevabı verdi: ‘Evet, mümin kul namaz kılar, sonra müteakip namazı beklemek maksadıyla oturursa o, sevap yönüyle aynen namaz kılıyor gibidir” Buradan anlaşıldığına göre, tıpkı Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın içinde dönüp durduğu gibi, o an da Cuma günü içinde gezip durmaktadır Dolayısıyla o dakikayı yaşayabilmek, Cuma gününü bir bütün olarak yaşayıp Allah’a tam bir teveccühle yönelmeye bağlıdır Bu yüzden Peygamber Efendimiz (sas), bu günü ashabıyla birlikte şuurlu olarak ve adeta bir miraç yapıyor gibi geçirmiştir Rahmet–i İlahi’den ümit edilir ki, bu ruh ve hava içinde Cumayı değerlendirdiğimiz müddetçe, Cenab–ı Hak, duaların geçerli olduğu o dakikaya rastlatır ve dualarımızı kabul eder Allah Resulü’nün hayatına baktığımızda O’nun da bu günde dua ettiğini ve Allah’ın dualarını kabul ettiğini görüyoruz İşte Efendimiz’in bu müstecab dualarından bir örnek; Hz Enes (ra) anlatıyor: “İnsanlar kıtlığa maruz kaldılar Resulullah (sas) bir Cuma günü hutbe verirken bir bedevi kalkıp: ‘Ey Allah’ın Resulü! Malımız helak oldu, nicedir yağmur yağmıyor Bizim için Allah’a dua ediver!’ dedi Bunun üzerine Aleyhissalâtu Vesselam ellerini kaldırdı Biz gökte bir bulut göremiyorduk Allah’a yemin olsun, daha ellerini geri çekmeden, semada dağlar gibi bulutlar peydah oldu Derken daha minberden inmemişti ki, mübarek sakalından yağmur damlaları dökülmeye başladı O gün, ertesi güne kadar yağmur yağdı Daha sonraki gün de yağdı, onu takip eden günde de yağdı, hatta müteakip Cumaya kadar yağış devam etti Öyle ki, o bedevi veya bir başkası gelip: ‘Ey Allah’ın Resulü! Binalarımız yıkıldı, hayvanlarımız suda boğuldu, bizim için Allah’a dua ediniz de artık yağmur kesilsin’ dedi Efendimiz (sas) ellerini kaldırıp: ‘Allah’ım, etrafımıza yağdır, üzerimize olmasın! (başka bir rivayette ise Allah’ım, (yağmur) etrafımıza yağsın, üzerimize değil! Allah’ım, dağların ve tepelerin üzerine, vadilerin içine, ağaç biten yerlere olsun)’ diye dua etti Eliyle bulutlara doğru işaret etti Hangi istikametteki buluta işaret etti ise bulutlar orada açıldı Bütün Medine buluttan temizlendi Biz de çıkıp güneşte yürüdük” Evet, Allah Resulü (sas) ellerini kaldırmış, Allah da yükselen bu isteğe icabet buyurmuştur O halde, bizler de Cuma günündeki bu icabet saatini yakalamaya çalışmalıyız Bu günü diğer günlere nazaran ayrı bir hassasiyet içinde dua ve ibadetlerle geçirmeliyiz

Ali Budak
Ailem Dergisi
Sayı:37

kaynak
Cevap
Tınmaz Melaike00:54, 18 Ocak 2009 
özellikle belitrmiştim vakitleri değil bi dua ederiz şu vakte denk gelmiş kabul oldu eşref saatimiydi tam olarak anlamını da bilmiyorum ..
Cevap
Keten Prenses00:54, 18 Ocak 2009 
Özellikle; Cuma günü içinde bir “icabet” saati vardır ki, duasını o saate denk getirebilirse duası mutlaka kabul görür. Sevgili Peygamberimiz ( s.a.v.) o icabet saatinin çok kısa olduğunu da bildirerek şöyle buyurmuştur:
“- Cuma’da öyle bir saat vardır ki, o saat içinde Müslüman kalkıp namaz kılar da, Allah’tan hayır dilemesini o saate rast getirirse Allah dilediğini muhakkak kendisine verir.-“
Cuma günündeki duaların kabul edildiği icabet saatinin hangi vakit olduğu bildirilmemiştir. Bunun gizli manasına sebep müminlerin Cuma günü daha çok ibadet ve zikirle meşgul olmaları içindir.
Cevap
Keten Prenses00:55, 18 Ocak 2009 
tınmaz melaike adlı kullanıcıdan alıntı:
özellikle belitrmiştim vakitleri değil bi dua ederiz şu vakte denk gelmiş kabul oldu eşref saatimiydi tam olarak anlamını da bilmiyorum ..
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı:
Özellikle; Cuma günü içinde bir “icabet” saati vardır ki, duasını o saate denk getirebilirse duası mutlaka kabul görür. Sevgili Peygamberimiz ( s.a.v.) o icabet saatinin çok kısa olduğunu da bildirerek şöyle buyurmuştur:
“- Cuma’da öyle bir saat vardır ki, o saat içinde Müslüman kalkıp namaz kılar da, Allah’tan hayır dilemesini o saate rast getirirse Allah dilediğini muhakkak kendisine verir.-“
Cuma günündeki duaların kabul edildiği icabet saatinin hangi vakit olduğu bildirilmemiştir. Bunun gizli manasına sebep müminlerin Cuma günü daha çok ibadet ve zikirle meşgul olmaları içindir.
...
Cevap
Keten Prenses00:56, 18 Ocak 2009 
birde zühre saati varmış..(saat-ı zühre)
Saat ı - Zühredir. Muhabbet celbedilir ve maksatların hasıl olması için yapılan şeylerden fayda temin edildiği vakittir.
Cevap
Misafir19:23, 10 Eylül 2009 
keten prenses bir şey sormak istiyorum cuma gününün zühre saati hangi saate denk geliyor öğrenebilirmiyim
Cevap
Misafir00:36, 19 Aralık 2009 
zuhre saati ne zaman
Cevap
Misafir14:34, 14 Ocak 2012 
Eşref saati denilir
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Bir ulusun sahip olduğu maddi ve manevi değerlerin tümüne ne denir?
Cisimler üzerine etkiyen kuvvetin sıfırdan farklı olduğu duruma ne denir?
İklim şartları uygun olduğu halde nüfusun seyrek olduğu yerler nereleridir?
Sabah namazının 2. rekatında okunan diğer duaların anlamı nedir?
Ezanın ve duaların arapça okunuşları hakkında bilgi verir misiniz?