Arama

Kivi nasıl yetişir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Mayıs 2011 Gösterim: 35.916 Cevap: 13
dfgxdhxdx - avatarı
dfgxdhxdx
Ziyaretçi
20 Ocak 2009       Mesaj #1
dfgxdhxdx - avatarı
Ziyaretçi
kivi nasıl yetişir
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

BEN adana ili ceyhan ilçesinden ve OSMANİYE iline sınır günlüce köyünden yazıyorum kivi bu bölgede de yetişirmi beni en hızlı bir şekilde bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Sponsorlu Bağlantılar
TAHSİN TOPAL. GÜNLÜCE KÖYÜ.

CEYHAN / ADANA.

Alıntı

- selamlar ,ben osmaniye kadirli'liyim devlet memuruyum bitkilere merakım ticari bir ekim yapmadım kiviyi 1 kökte olsa yetiştirmek istiyorum nasıl yetiştirebilirim eğer tohumdan yetişmiyorsa fideyi nerden temin edebilirim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

Kivi yetiştirmek istiyorsanız bağlı bulunduğunuz il veya ilçenin Tarım ve Ziraat ile ilgili kamu kuruluşuna başvurun. Biz buradan sadece kivi hakkında bilgilendirme yapabiliriz. Kivi için Yalova, Adapazarı, Rize, Antalya yörelerinin uygun koşullarda olduğu biliniyor. Aşağıdaki mesajları inceleyiniz:

Kivi, üzüm gibi büyük ve odunsu bir gövdeye sahip ve yapraklarını her yıl döken bir asmadır. Kivi asmaları 4-5 m ara ile ekilir. 1,8-2 m yüksekliğinde güçlü sırıklarla desteklenir. Güçlü asmalar; sürülmüş toprağa, sık sulamaya ve rüzgara korunmaya ihtiyaç duyar. Bitki sağlıklı bir şekilde büyümek için ılıman iklime gerek duysa da filizlerin büyümesi için kış soğuğuna ihtiyacı vardır. Bitki Mayıs ayında çiçek açmaya başlar ve ürün ekim ayı ortası ile kasım aylarında hasat edilir.Karadeniz bölgesinde yağiş fazlalığı nedeniyle sıcaklık düşük olur. Bu nedenle olgunlaşma aralık ayına da uzanır.

Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

Kivi

kuvikucukkiviacik Kivi Nedir?

Diğer üreticiler gibi Türkiye de son yıllarda tanınan yeni bir meyve türüdür.Akdeniz ülkelerinde üretimi son 20-25 yılda çok hızlı bir gelişme göstermiştir.Yurdumuzda ise 10 yıl öncesine dayanan denemeler sonucu bir çok yörede kolaylıkla yetiştirebileceği ortaya çıkmıştır.KİVİ (Actinidia) kışın yaprağını döken sarılıcı bir asma türüdür. Olgunlaştığında bile meyve eti yeşil renkli, Vitaminince çok ve minerallerce zengin düşük kalorilidir.Bu yüzden 'Sağlık Meyvesi' ve 'En İyi Meyve' tanımlamalarıda yapılır.

Kivi nerede ve Nasıl Yetiştirilir?

Kış soğukları en düşük -13 C derecede, yapraklı dönemde(NİSAN - KASIM) hava ortalama oransal nemi en az %60 olan, sürekli sert,kuru rüzgar almayan yörelerin kireçsiz, süzük derin topraklarında (Şeftali Toprağı) yetiştirilebilir.Kivi asmaları direk ve tellerle oluşan destek sistemine göre terbiye edilir. Dekara 60-70 adet bitki dikilir. Fidan dikimi yöre ve fidan özelliğine göre Kasım-Mayıs ayları arasında yapılır. Asmalara ilk iki yıl şekil sonraki yıllar set verim budaması uygulanır.

Kivinin Yararları Nelerdir?

·-Nefes açıcı, Öksürük sökücü.

·-Kanı sulandırır kalp krizini önler.

·-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

·-Prostat – Akciğer ve Kolon kanserine iyi gelir.

·-Kolesterol düşürücü.

·-Kansızlığı giderici.

·-Stres azaltıcı.

·-Şekeri düşürür.

·-Görme gücünü iyileştirir.

·-Çocuklarda Kemik Gelişimini sağlar.

·-Yaşlılarda Kemik Erimesini önler.

KİVİ BİRLİĞİNDEN DAVET:

2007 Kivi hasat zamanı yaklaşması nedeniyle her yıl düzenlediğimiz, Kivi toplantısında
Şeker ölçümleri yapılarak Bölgemizde Kivi hasat takviminin belirlenmesi Kivi alıcıları,Satıcıları ve üreticileriyle beraber Kivi ile ilgili dernekleri Kooperatifleri biraraya getirerek buluşması için 31/10/2007
Çarşamba günü saat 14,00 da Rize Ziraat Odası Meclis salonunda Toplantı yapılacaktır.

Bütün üyelerimiz Davetlidir.
KATILACAK KURULUŞLAR
1-Rize Valiliği
2-Tarım İl Müdürlüğü
3-Çaykur genel müdürlüğü
4-Bölge ziraat odaları
5-Kivi üretici kooperatif ve dernekler
6-Kivi Alıcıları
7-Satıcı ve Üreticiler
8-Basın

Rize Ziraat Odası

Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Kivi

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer üreticiler gibi Türkiye de son yıllarda tanınan yeni bir meyve türüdür.Akdeniz ülkelerinde üretimi son 20-25 yılda çok hızlı bir gelişme göstermiştir.Yurdumuzda ise 10 yıl öncesine dayanan denemeler sonucu bir çok yörede kolaylıkla yetiştirebileceği ortaya çıkmıştır.KİVİ (Actinidia) kışın yaprağını döken sarılıcı bir asma türüdür. Olgunlaştığında bile meyve eti yeşil renkli, Vitaminince çok ve minerallerce zengin düşük kalorilidir.Bu yüzden 'Sağlık Meyvesi' ve 'En İyi Meyve' tanımlamalarıda yapılır.

Kış soğukları en düşük -13 C derecede, yapraklı dönemde(NİSAN - KASIM) hava ortalama oransal nemi en az %60 olan, sürekli sert,kuru rüzgar almayan yörelerin kireçsiz, süzük derin topraklarında (Şeftali Toprağı) yetiştirilebilir.Kivi asmaları direk ve tellerle oluşan destek sistemine göre terbiye edilir. Dekara 60-70 adet bitki dikilir. Fidan dikimi yöre ve fidan özelliğine göre Kasım-Mayıs ayları arasında yapılır. Asmalara ilk iki yıl şekil sonraki yıllar set verim budaması uygulanır.

· -Nefes açıcı, Öksürük sökücü.

· -Kanı sulandırır kalp krizini önler.

· -Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

· -Prostat – Akciğer ve Kolon kanserine iyi gelir.

· -Kolesterol düşürücü.

· -Kansızlığı giderici.

· -Stres azaltıcı.

· -Şekeri düşürür.

· -Görme gücünü iyileştirir.

· -Çocuklarda Kemik Gelişimini sağlar.

· -Yaşlılarda Kemik Erimesini önler.

KİVİ BİRLİĞİNDEN DAVET:

2007 Kivi hasat zamanı yaklaşması nedeniyle her yıl düzenlediğimiz, Kivi toplantısında
Şeker ölçümleri yapılarak Bölgemizde Kivi hasat takviminin belirlenmesi Kivi alıcıları,Satıcıları ve üreticileriyle beraber Kivi ile ilgili dernekleri Kooperatifleri biraraya getirerek buluşması için 31/10/2007
Çarşamba günü saat 14,00 da Rize Ziraat Odası Meclis salonunda Toplantı yapılacaktır.

KATILACAK KURULUŞLAR
1-Rize Valiliği
2-Tarım İl Müdürlüğü
3-Çaykur genel müdürlüğü
4-Bölge ziraat odaları
6-Kivi Alıcıları
7-Satıcı ve Üreticiler
8-Basın

Rize Ziraat Odası
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BEN adana ili ceyhan ilçesinden ve OSMANİYE iline sınır günlüce köyünden yazıyorum kivi bu bölgede de yetişirmi beni en hızlı bir şekilde bilgilendirirseniz çok sevinirim.

CEYHAN / ADANA.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
- selamlar ,ben osmaniye kadirli'liyim devlet memuruyum bitkilere merakım ticari bir ekim yapmadım kiviyi 1 kökte olsa yetiştirmek istiyorum nasıl yetiştirebilirim eğer tohumdan yetişmiyorsa fideyi nerden temin edebilirim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
8 Kasım 2009       Mesaj #5
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

CEYHAN / ADANA.

Alıntı

Kivi yetiştirmek istiyorsanız bağlı bulunduğunuz il veya ilçenin Tarım ve Ziraat ile ilgili kamu kuruluşuna başvurun. Biz buradan sadece kivi hakkında bilgilendirme yapabiliriz. Kivi için Yalova, Adapazarı, Rize, Antalya yörelerinin uygun koşullarda olduğu biliniyor. Aşağıdaki mesajları inceleyiniz:

Kivi, üzüm gibi büyük ve odunsu bir gövdeye sahip ve yapraklarını her yıl döken bir asmadır. Kivi asmaları 4-5 m ara ile ekilir. 1,8-2 m yüksekliğinde güçlü sırıklarla desteklenir. Güçlü asmalar; sürülmüş toprağa, sık sulamaya ve rüzgara korunmaya ihtiyaç duyar. Bitki sağlıklı bir şekilde büyümek için ılıman iklime gerek duysa da filizlerin büyümesi için kış soğuğuna ihtiyacı vardır. Bitki Mayıs ayında çiçek açmaya başlar ve ürün ekim ayı ortası ile kasım aylarında hasat edilir.Karadeniz bölgesinde yağiş fazlalığı nedeniyle sıcaklık düşük olur. Bu nedenle olgunlaşma aralık ayına da uzanır.

Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

Kivi

·-Nefes açıcı, Öksürük sökücü.

·-Kanı sulandırır kalp krizini önler.

·-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

·-Prostat – Akciğer ve Kolon kanserine iyi gelir.

·-Kolesterol düşürücü.

·-Kansızlığı giderici.

·-Stres azaltıcı.

·-Şekeri düşürür.

·-Görme gücünü iyileştirir.

·-Çocuklarda Kemik Gelişimini sağlar.

·-Yaşlılarda Kemik Erimesini önler.

KİVİ BİRLİĞİNDEN DAVET:

KATILACAK KURULUŞLAR
1-Rize Valiliği
2-Tarım İl Müdürlüğü
3-Çaykur genel müdürlüğü
4-Bölge ziraat odaları
6-Kivi Alıcıları
7-Satıcı ve Üreticiler
8-Basın

Rize Ziraat Odası

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kivi nasıl ulaşır illere acaba acelem var kısa sürede ilgilendirir isiniz?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu ay dalından kesilmiş kalemleri eksem fide elde edebilirmiyim.
Saygılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ocak 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sayın kivi yetiştiricileri bende kivi yetiştirmek istiyorum hobi olarak ama ne telefon numarası olmadıgından dolayı mesaj göndermek korundayım bir iletişim kurarsak kivi fidasına ihtiyacım var bana etiraflıca anlatırsanız cok sevinirim cevabını bekliyorum hoşca kal
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Şubat 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bir senede ne kadar büyür kivi
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
4 Şubat 2011       Mesaj #10
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

sayın kivi yetiştiricileri bende kivi yetiştirmek istiyorum hobi olarak ama ne telefon numarası olmadıgından dolayı mesaj göndermek korundayım bir iletişim kurarsak kivi fidasına ihtiyacım var bana etiraflıca anlatırsanız cok sevinirim cevabını bekliyorum hoşca kal

Alıntı

bir senede ne kadar büyür kivi

Kivi yetiştirmek istiyorsanız bağlı bulunduğunuz il veya ilçenin Tarım ve Ziraat ile ilgili kamu kuruluşuna başvurun. Biz buradan sadece kivi hakkında bilgilendirme yapabiliriz. Kivi için Yalova, Adapazarı, Rize, Antalya yörelerinin uygun koşullarda olduğu biliniyor. Aşağıdaki mesajı inceleyiniz: