Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Malülen emekli olabilme şansım nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 20 Ocak 2009 (22:05) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
113363 kez görüntülenmiş, 367 cevap yazılmış ve son mesaj 13 Ağustos 2012 (01:29) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 2.20  |  Oy Veren: 5      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 14 Ağustos 2009, 12:35

#11 (link)
MsXLabs Üyesi
The Unique - avatarı
Alıntı:
YILMAZ MELEK adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

SELAM BENİM BABAM 47 YAŞINDA PRİM GÜN SYISI 5180 GÜN AMA EMEKLİ OLAMIYO CÜNKÜ ASKERLİK SÜRESİNDEKİ ACIKLIK NEDENİYLE EMEKLİ OLAMIYO BİZDE 4.750TL (ASKERİ BORCU) ACIĞI VAR BİZDE ŞUANDA BU MİKTARI ÖDEYEMİYORUZ.
BABAM 1 DEFA SAFRA KESESİNDEN AMELİYAT OLDU 20 TEMMUZ 2009 DA SAĞ TARAFINDAKİ TRİOD (GUATIR)AMELİYATI OLDU SONUÇ KÖTÜ HUYLU(PAPİLLER CA) CIKTI DAHA SONRA SOL TARAFINDAKİ TRİOD (GUATIR) AMELİYATI OLDU 01 09 2009 DA İYON (ATOM) TEDAVİSİNE BAŞLANACAK VE O TEDAVİDEN SONRA ÖMÜR BOYU İLAC KULLANACAK
NOT: SUANDA SİGORTALI CALIŞMIYO BENİM ÜZERİMDEN TEDAVİ GÖRÜYOR BU ŞEKİL DE SSK YA DİLEKCE VERİP MALULEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ ?
Eğer bağlı bulunduğunuz hastaneden (heyet kurulu olan) rapor alabilirseniz olabilir.Şansınızı denemenizde yarar var yada evde bakım yasasını araştırın.Geçmiş olsun...
Rapor Et
Reklam
Eski 14 Ağustos 2009, 14:59

#12 (link)
Eski Üyelerin Ruhları
Blue Blood - avatarı
Alıntı:
murat k adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ben 1999 sigortagirişim var. 4 senedir psikriyati tedavisi görüyorum ilaçla tedavi işlevselliyi bozuk diyiyor doktorum yüzde 74 heyet raporum var ayrıca tansiyon hastasıyım kulağımın biri 83 diyeri ise 56 kayıp var eme kli olabilirmiyim

Malulen emekli olabilmek için her şeyden önce Sosyal Sigortalar Kurumu hastanelerinin sağlık kurullarından çalışamayacak durumda olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu alınması şarttır. Ayrıca, malulen emeklilik isteyen sigortalının en az beş yıldan beri sigortalı olması ve sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak en az 180 gün veya toplam olarak en az 1800 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Sigortalı çalışmaların sadece Sosyal Sigortalar Kurumu'na tabi olması gerekmemekte, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve diğer sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak geçirilen sigortalılık süreleri de dikkate alınmaktadır.

Sigortalıların, maluliyet durumu iki şekilde tespit edilmektedir. Bunlardan birincisi sigortalının SSK'nın ilgili sigorta müdürlüğüne dilekçe vererek çalışamayacak durumda hasta olduğunu belirtmesi ve kendisinin kurum tarafından sağlık kuruluna sevk edilmesiyle düzenlenecek sağlık kurulu raporuna göre çalışma gücünün 2/3'ünü yitirdiğinin tespitiyle malul sayılması halidir. Sigortalıların, maluliyet durumunun tespitinin ikinci yolu ise, sigortalının malulen emeklilik talebi olmamasına rağmen kurum hastanelerinde tedavisi sonucu çalışabilir durumda olmadığının tespit edilmesidir. Maluliyeti bu ikinci şekilde tespit edilen sigortalıya malullük aylığı bağlanabilmesi için kuruma dilekçe vermesi şarttır. Malullük aylığı bağlanması için yapılacak yazılı müracaatların, (yaşlılık aylığında olduğu gibi) sigortalının son çalıştığı işyerinin bağlı olduğu Sosyal Sigortalar Kurumu Sigorta Müdürlüğü'ne yapılması gerekir. Müracaat, bu iş için özel olarak hazırlanmış form dilekçeyle yapılabileceği gibi, herhangi bir dilekçeyle de yapılabilir.

Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan, malulen emekli olanlar, sosyal güvenlik destek primine tabi çalışamazlar. Yani, hem maluliyet aylığını alıp hem de destek primi ödeyerek çalışmaları mümkün bulunmamaktadır. SSK'dan malulen emekli olanların bir hizmet akdine istinaden bir işyerinde çalışmaya başlamaları durumunda, Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan aldıkları maluliyet maaşı kesilmektedir.

Emekli Sandığı'nda yetim aylığı bağlanması

Sayın Kurt, babam 1976'da vefat etti, sonra bize yetim aylığı bağlandı anneme ise bağlamadılar. Bizim maaşımız da erkek kardeşimin de 18 yaşında kesildi. O tamam ama biz 3 kız kardeşin maaşı da evlenmediğimiz halde 18 yaşında kesildi ve evlenirken almamız gereken evlenme yardımını da alamadık Emekli Sandığı'na müracaat ettiğimizde babamın en az 10 yıl çalışmış olarak ölmesi durumunda bu söylediklerimin geçerli olacağı gibi şeyler söylediler fazla da bir şey bilmiyorum herhangi bir müracaat söz konusu mu? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler eder iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla. Seher KUYU

Sayın Kuyu, durumunuzu tam olarak açıklayamadığınız için ayrıntılı açıklama yapmam zor. Bu nedenle size konuyla ilgili yasal mevzuatı aktaracağım. Durumunuzu bir dilekçe ile TC Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'ne (Ankara) "yazılı" olarak bildirmeniz halinde sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Babanız memuriyetinden dolayı TC Emekli Sandığı iştirakçisi (sigortalısı) imiş. 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu'nun 66. maddesinde, iştirakçilerden fiili hizmet müddetleri 10 yıl ve daha fazla olanlardan ölenlere dul ve yetim aylığı bağlanmaktadır.

Ancak, 5434 sayılı TC Emekli Sandığı Kanunu'nun Ek 13. maddesinde, "Fiili hizmet süresi 5 yılı doldurduktan sonra vefat eden iştirakçilerin, ölüm tarihinde, başkasının yardımı olmaksızın hayatlarını devam ettiremiyecek derecede malul ve muhtaç bulunan dul eşleri ile çocuklarına, yazı ile sandığa müracaatlarını takibeden ay başından itibaren 15 yıl hizmet süresi üzerinden 68'inci maddedeki esaslara göre dul ve yetim aylığı bağlanır. Ancak, ölüm tarihinde 18 yaşını, orta öğrenimde 20 yaşını ve yüksek öğrenim yapmakta ise 25 yaşını doldurmamış çocuklarda malullük şartı aranmaz. Bunların aylıkları, öğrenim durumları da gözönüne alınarak, yukarıdaki yaşları doldurdukları tarihi takibeden aybaşından itibaren kesilir. Şu kadar ki, bunlardan aylıklarının kesilmesi gereken tarihlerde başkasının yardımı olmaksızın hayatlarını devam" denilmektedir. Bu nedenle sizin küçük olmanız ve muhtaç olmanızdan dolayı size aylık bağlanmış. Annenize ise, muhtaç olmamasından dolayı aylık bağlanmamış.

5434 sayılı TC Emekli Sandığı Kanunu'nun 74. maddesinde 5 yıl ve daha fazla fiili hizmeti bulunanların aylık bağlanan kız ve erkek çocukları hakkında da (malullük şartları hariç) bu madde (74. madde) hükümleri uygulanacağı belirtilmiştir.
kaynak
Rapor Et
Eski 30 Ağustos 2009, 10:36

#13 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
merhaba benim 94 te ssk basladı 2006 trafik kazası gecirdim sol hemiparez zim var adli tıp 47 ssk 45devlet hastaneside 30 verdi 2966 günüm var ve ben calısamıyorum malünen nasıl emekli olabilirim
Rapor Et
Eski 2 Eylül 2009, 17:57

#14 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
astım hastasıyım organize sanayi bölgesinde bir fabrikada çalışmaktayım geçen günlerde göğüs hastalıkları hastanesine gittim bana 10 gün rapor verdi hergitmemde rapor veriliyor hastalığımın bir meslekiastım olduğu söyleniyor emekli olabilirmiyim prosüdür nelerdir bilgilerinize
Rapor Et
Eski 3 Eylül 2009, 17:43

#15 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
malülen emekli olma şartları
31 yaşındayım dalak ameliyatı geçirdim askerlikten yüzde 40 raporum var ve daha sonra safra kesi ameliyatı geçirdim hepatit b taşıyıcısıyım 4030 iş günü primim var malulen emekli olabilirmiyim
Rapor Et
Eski 4 Eylül 2009, 02:32

#16 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
MERHABA ASKERLİK GÖREVİMİ YERİNE GETİRİRKEN GÖZLERİMDEN RAHATSIZLANDIM.1996 YILINDA 12 AY ASKERLİK YAPTIM. 1998 YILINDA SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMAYA BAŞLADIM VE 3400 PRİM GÜNÜM BULUNUYOR. MALÜLEN EMEKLİ OLABİLMEM İÇİN BENDE ARANAN ŞARTLAR NELERDİR? TEŞEKKÜRLER
Rapor Et
Eski 8 Eylül 2009, 14:32

#17 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben aynur ÖZBAŞ salığımdan dolayı sıze arz etmek ıstedıgım konuyu göz onunde bulundurusanız sevınırım %44 özürlu raporum var.buna ayıt 774gunluk ssk mevcuttur. buna ragmen maluen emeklı olabılırmıyım saygılarımı arz ederım .....
Rapor Et
Eski 8 Eylül 2009, 21:53

#18 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
babam 1997 türkiye taşkömürü işçi madenden emekli oldu. 2008 yılında akciyer kanseri oldu ve ameliyatla tedavi edildi.Peşinden de verem oldu 6 ay tedavi gördü ve tedavisi halen devam ediyor.Maliyet parası alabilirmi.teşk.
Rapor Et
Eski 10 Eylül 2009, 10:47

emeklilik

#19 (link)
sgulle
Ziyaretçi
sgulle - avatarı
1998 yılında %45 raporlu olarak 657 yasa gereğince memur oldum.10 yılımı doldurdum ve 10 yılını doldurunca mamülen emekli olma hakkımın olup olmadığını,emekli olma hakkım varsa ek rapor suncakmıyım.ek rapor suncaksam bu rapor % kaç olmalı soruma cevap verirseniz sevinirim
Rapor Et
Eski 10 Eylül 2009, 10:49

#20 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
malülen emeklilik
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Malülen emekli olabilme şansım nedir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 4
Son Mesaj: 11 Kasım 2013 19:31
Son Mesaj: 21 Şubat 2012 20:21
Cevap: 0
Son Mesaj: 25 Ekim 2011 14:17
Gönderen: türker kılıç Forum: Soru-Cevap
Cevap: 45
Son Mesaj: 21 Kasım 2010 22:33
Gönderen: no_disperse Forum: Soru-Cevap
Son Mesaj: 2 Nisan 2010 18:06
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.270 saniyede (72.44% PHP - 27.56% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 13:46
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi