PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Türkiye hangi kıtada yer alır?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi11:33, 23 Ocak 2009 
türkiye hangi kıta üzerinde bulunur ben avrupa die bilirdim sizce ?
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi

Avrupa - Asya kıtasında
Benzer Konular:
Etiketler:
Cevap
fadedliver12:41, 23 Ocak 2009 
Avrupa - Asya kıtasında
Cevap
MeLL13:00, 23 Ocak 2009 
Türkiye'nin Özel Konumu ve Sonuçları

1. Ülkemiz eski dünya karaları olarak bilinen Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirine ençok yaklaştığı yerde bulunur. Anadolu ve Trakya yarımadalarından oluşmuştur.

2. Üç kıta arasında köprü durumundadır. Bu nedenle ipek ve baharat yolları gibi önemli ticaret yollarına geçitlik yapmıştır.

3. Tarih boyunca değişik medeniyetlerin kurulduğu bir alan üzerindedir.

4. Üç tarafı denizlerle çevrilidir. Yeryüzü şekilleri çeşitlidir. Bunun sonucunda iklim, tarım ürünleri, turizm ve deniz ürünleri çeşitliliği artmıştır.

5. Akdeniz'i Karadeniz'e bağlayan Çanakkale ve İstanbul boğazlarına sahiptir. Bu nedenle ülkemizin stratejik önemi artmıştır.

6. Ülkemizin ortalama yükseltisi fazladır (1132m). Yükselti batıdan doğuya gidildikçe artmaktadır.

Bu durum, tarım ürünlerinin Doğu Anadolu Bölgesi'nde daha geç olgunlaşmasına neden olmuştur.

7. Yeraltı kaynakları bakımından zengindir.

8. Yer şekilleri çok engebelidir. Bu nedenle kısa mesafelerde iklim değişikliği yaşanır. Rize'de turunçgil yetişmesi, Iğdır'da pamuk yetişmesi özel konumun bir sonucudur.

kaynak

Cevap
ZÜLAL YİĞİT18:39, 11 Eylül 2009 
Türkiye, bulunduğu coğrafî konum itibariyle Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasında bir köprü durumundadır. Özellikle Avrupa ve Asya arasındaki çeşitli kültür ye medeniyetlerin geçiş bölgesinde yer almaktadır. Bulunduğu coğrafî konum açısından Türkiye, hem bir Avrupa, Akdeniz hem de Orta Doğu, Kafkasya ve Asya ülkesidir. Bu konum; Orta Doğu, Orta Asya ile Avrupa arasında jeopolitik, stratejik, ticarî yönlerden son derece önemlidir. Ülkemizin coğrafyası ve jeopolitik durumu, dış politika, millî hedef ve ideallerin belirlenmesinde etkin rol oynamaktadır.
KISACA . Ülkemiz eski dünya karaları olarak bilinen Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının birbirine ençok yaklaştığı yerde bulunur.
Cevap
Misafir18:14, 2 Ekim 2009 
dünya haritasında balkanlar,mora,rumeli,iran,mısır,hicaz,almaçya hangi kıta üzerindedir bilen varsa yardım edebililir mi lütfen
Cevap
Misafir20:58, 7 Ekim 2009 
ya arkiler ben googleye izmir hangi kıtada bulunur yazdım ee cevabı yok hiçbir yerde biriniz bana cevabını yollayın
Cevap
Misafir09:21, 10 Kasım 2009 
ya vietnam hangi kıtada bilen varsa söyleyebir mi?
Cevap
Misafir23:33, 22 Kasım 2009 
asya ve arupayı birbirine bağlıyor =)
Cevap
Misafir21:08, 13 Aralık 2009 
ülkemizin avrupa kıtasında kalan bölümüne ne ad verilir bilen varsa sçylesin
Cevap
Misafir21:23, 21 Aralık 2009 
türkiye hangi kıtada bulunur
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»