Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Diş apsesinin iyileşme süreci nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 26 Ocak 2009 (14:28) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
304847 kez görüntülenmiş, 168 cevap yazılmış ve son mesaj 22 Ekim 2014 (02:11) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.17  |  Oy Veren: 6      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 18 Nisan 2010, 02:35

#31 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
nezaman çeldirirsen ozamam geçicek..
Rapor Et
Eski 20 Nisan 2010, 02:22

dişimee çözüm bulun lütfenn :(

#32 (link)
Burcu Tak
Ziyaretçi
Burcu Tak - avatarı
dişim apse oldu
ßana bi ilaç adı verirmisiniz ?
doktora gitmek istemiorummmm
Rapor Et
Eski 20 Nisan 2010, 02:29

#33 (link)
Admin
ThinkerBeLL - avatarı
Alıntı:
Burcu Tak adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

dişim apse oldu
ßana bi ilaç adı verirmisiniz ?
doktora gitmek istemiorummmm
Buradan herhangi bir ilaç önerisinde bulunmak doğru olmaz. Ayrıca diş apselerinde doktorun önerisi de antibiyotik bir ilaç kullanmanız olacaktır. Bu sebeple doktora gitmemeniz için bir neden yok.
Rapor Et
Eski 23 Nisan 2010, 17:43

#34 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
dişimiz ağırdıgında ne yapmalıtız
Rapor Et
Eski 3 Mayıs 2010, 21:36

diş abzesi

#35 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
1/Diş Apsesinin Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkilerğul otu, Biberiye, Sarmısak, Kına, Tereyağı Lavanta çiçeği, Soğan, Zeytinyağı,

Hazırlanış Şekli:* Oğul otu ile biberiye kaynar suda yarım saat bek­letilir. Sıkılarak elde edilen karışım merhem kıvamına ge­linceye kadar saf zeytinyağı ile yoğrulur. Hazırlanan mer­hemden, tedavi süresince ve belirli adalıklarla apse üzerine konur.
* Sarmısak soğan suyu ile iyice ezildikten sonra süzü­lür. Bu sıvı ile ıslatılan pamuk apse üzerine konur.

* Kına ve tereyağı karışımından yapılan merhemden apse üzerine sürülür.
* Lavanta çiçeği toz haline getirildikten sonra zeytin­yağı ile karıştırılarak merhem kıvamına getirilir. Elde edilen merhemden apse olan yere sürülür.

2/Tedaviye yardımcı olmak için kullanılabilecek şifalı bitkiler:

Soğan: Bir baş soğan, kabuklarıyla külde pişirilir. Apsenin bulunduğu yere tülbentle sarılır. Yaklaşık 1 gün içinde apse olgunlaşıp, cerahat akar.

İncir: Taze incir ortadan kesilip apsenin üzerine konarak yine bir tülbentle sarılır. Bu da cerahat toplanmasına yardımcı olur. Apseden cerahat çıkmaya başladıktan sonra hafifçe sıkmak suretiyle iltihap akıtılır. Sonra oksijenli su veya tentürdiyot ile yara etrafı temizlenerek gazlı bezle kapatılır.

Sarımsak: Bir diş sarımsağı ikiye bölüp apsenin üzerine koyarsanız, iltihabı kurutmaya yardımcı olur.

3/Apsenin geçmesi için birkaç farklı kürden bahsedeceğiz. En sonunda ise apsenin iltihabı akınca yapılması gerekenleri dikkatle uygulamanızı öneriyoruz.

Soğan: Kabuklarıyla beraber bir baş soğanı külde pişirin. Apsenin bulunduğu yere tülbentle sarın. Yalnız bu tedavi kısa sürmez. Bu yöntemle yaklaşık bir günde apse olgunlaşacak ve cerahat akacaktır.

İncir: Taze inciri ortadan kesin. Tülbentle yaranın üstüne sarın. İncir de cerehatın toplanmasında faydalıdır.

Apseden cerehat çıkmaya başladıktan sonra, hafifçe sıkmanız tavsiye edilebilinir. Hafifçe sıkıp iltihabın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Oksijenli su veya tentürdiyot ile yaranın etrafını temizleyin ve gazlı bezle sarın.
Rapor Et
Eski 3 Mayıs 2010, 21:56

#36 (link)
Daisy-BT
Ziyaretçi
Daisy-BT - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

merhabalar ben geçen 12.03.2010 cuma tarihinde dişim çektirdim ve akşam üstü dişim şişti ve bu gün pazartesi olmasına rağmen hala şişik inmedi daha önce bir doktor bu diş çekilmez kalıcak demiş ti ancak en son gitttiğim diş doktoruda çekilmesi gerektiğini söyledi ve çekti dişim çok zor çıkmıştı bu şişiğin nedenini öğrenmek istiyorum
Alıntı:

İNTAHAPLİ DİŞİMİ ÇEKTİLER BEŞ GÜNDÜR ÇOK ŞİDDETLİ AGRİYORDU DOKTARA GİTTİM BİRŞEY YOK DEDİ İKİ GÜNDEN BERİ ZONKLUYO KANATİRSAM RAHATLIYORUM BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ TEŞEKKÜLLER.
Alıntı:

öncelikle iyiçalışmalar diliyorum solalt ezici dişlerimden birtanesine 5 yıl önce kanal tedavisi yaptırdım ancak zamanla bu dişim tekrar aynı ağrıları tekrarladı.bende hemen bir diş hastahanesine giderek dişimi doktara gösterdim oda diş içine ilaç koyarak kapattı dişim iyi olmuştu ama yine aynı problem bana şidetli ağrı olrak geri döndü.aynı şekilde yine ilaç tedavisi uygulandı dişim kesilerek üzerine kaplama yapıldı ağrılardan kurtulduğumu zannettiğim bugunlerde kaplama dişim yerinden çıktı 2 hafta sonra doktara gittiğimde bana diş etimin şiştiğini söyledi ve KESİF adlı 500mg lık bir ilaç verdi şu ana kadar 3 adet aldım ama değişen bir şey yok kabir azabı buna diyorlar herhalde ne yapmalıyım.. teşekkürler
Alıntı:
nilgün adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

diş ilthabı hangi hastalıklara yol açar.?
Alıntı:

tedavısı nasıl olur
Alıntı:

Yaklaşık birbuçuk yıl önce dişim apse yaptı, doktorun denemediği antibiyotik tedavi yöntemi kalmadı, yinede apse geçmedi ve dişi apseli olarak çekti, şuan 2c.yıla geliyorum neredeyse, hala dişin yeri şişiyor ve şuan beynim oyuluyor sanki ağrıdan. Dişin yerinde damar gibi bir şişlik var. Ne yapmam lazım, ameliyatmı olmalıyım? Ayrıca dişin apseli olarak olarak çeklmesi çok zararlıymış daha sonra öğrendiğim kadarı ile, apseli iken çekilmesinden dolayımı yaşıyorum şuan bu acıyı?
Alıntı:

dişimiz ağırdıgında ne yapmalıtız

Bu konudaki yazılar bilgilendirme amaçlıdır. Doktor tedavisi veya uzman önerisi değildir.

Diş Apsesi önemli bir sağlık sorunudur, mutlaka diş doktoruna başvurup tedavi olun.
Alttaki mesajı bilgilenme amacıyla okuyun.

Diş apsesi (Diş irini), diş kökü ve çevre dokularını ilgilendiren kısa fakat ciddi süren, bölgesel olarak ateş ve ağrıyla seyreden yerel iltihaptır. Tedavi edilmezse osteit, periostit, selülit veya osteomyelit e dönüşür. Kronikleştiğinde radiküler kistlere dönüşür veya fistül vererek ağız mukozası veya yüz derisini deler ve dış ortama boşalır.

Diş apsesi oluşumu

Genellikle diş çürüğü nedeniyle, diş pulpasının iltihaplanması sonucu başlar. Pulpa iltihabı (pulpitis), dişin kök ucundan, dişin kök ucu periodontium una yayılır. Ağrılı olan bu süreçte, iltihap kök ucuna yayıldığı andan itibaren diş dikey basınçlara hassastır. Dişe yapılan en ufak bir temas dahi ağrılıdır.
Apse içindeki pü (iltihabi sıvı), akışkan olduğundan, mukoza altındaki en zayıf alanlara yayılır ve yine zayıf bir noktadan mukoza veya deri yi delerek dış ortama açılır. Buna fistülizasyon (fistüle olma,fistül verme) denir.
Fistüle olmayan abseler, şişlik olarak kalabilir. Bu durumda vücüt bunları epitel yal bir zarla çevirir ve içi iltihabi sıvı (pü)dolu, çevresi iltihabi hücreler ve epitelle çevirili "kist" ler oluşur. Diş kökü kistlerine radiküler kist (kök kisti) adı verilir.

Diş apsesi tedavisi

Diş apsesi tedevisinde genellikle şu yollar izlenir;
  1. Akut enfeksiyon un antibiyotikler le kontrolü,
  2. Fistüle olmaya yakın bir apse söz konusuysa apsenin açılarak drene edilmesi ve dren uygulanması,
  3. Enfeksiyon kaynağı olan diş in çekimi veya Endodontik tedavi (Kanal tedavisi) ile iltihap kaynağının tamamen kurutulması.
Daha sonra hasta, gerekli kontrollerine çağırılır. Apsenin tamamen boşaldığına kani olunduğunda direnin çıkartılması ve antibiyotik tedavisinin bitirilmesi gerekir.

Diş apsesi tedavisinde sıcak ve soğuk uygulanması

Bu konunun uzmanlarınca dahi azami dikkatle müşahade edilen bir uyguamadır. Yanlış uygulanan tedavi, apseyi azdırabilir. Bu nedenle konunun uzmanı (dişhekimi veya çene cerrahı)olmayan kişiler kesinlikle böyle birşeye kalkışmamalıdır.
Sıcak veya soğuk uygulaması, apsenin safhasıyla ilgilidir. Akut bir diş apsesine sıcak uygulanmaz. Bu, apsenin akışkanlığını artırarak dokuya yayılmasına ve apsenin daha kötüleşmesine sebep olur. Akut apselerde, hastayı rahatlatmak ve iltihabi sıvının yayılımını azaltmak için soğuk uygulanabilir. Kronik apselerin drene edilmesi esnasındaysa sıcak uygulanarak apsenin akışkanlığı artırılır ve açılan drenaj kanalından tamamen boşalması sağlanır.

Diş apsesinin antibiyotiklerle tedavisi

Diğer apselerin aksine, diş apseleri antibiyotikle tedavi edilemezler. Antibiyotikler diş apsesini bir süre rahatlatır ancak ağız ortamından diş pulpasına yeni enfektif materyaller sürekli aktığı için apse tekrar oluşur ve olay kronikleşir. Bu nedenle, diş apsesi tedavilerinde antibiyotikler, apseyi rahatlatmak, yayılımını kontrol altına almak amacıyla kullanılır. Esas apse tedavisi, apseye neden olan kaynağın yani dişin çekilmesi veya Endodontik tedavi ile temizlenerek doldurulması sayesinde olur.

Rapor Et
Eski 22 Mayıs 2010, 15:22

#37 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Benim ağızımın dört yerindede apse oluştu.Ayrıcı ağzım yara ve ateşim çıkıyor ne yapmamı önerirsiniz?
Rapor Et
Eski 9 Haziran 2010, 19:56

#38 (link)
imahan gedik
Ziyaretçi
imahan gedik - avatarı
benimde 1 ay önce dişim şişti ve doktora gittim. ilaçları kullandım 1 hafta fayda vermedi . sora iğne yazdı onlarda fayda vermedi . 2 hafta şiş ve yemek yemeden durdum ağzım açılmıyodu . daha sora mecburen apseyi indirmeye çalıştılar yani kestiler çenemin altına doğru ve 1 hafta hastanede tedavi gördüm . şişlik indi fakat az bi sertlik duruyo ve ağzımı açmakta zorlanıyorum az da olsa . dişimi çektiler ama şişlik hala duruyo tekrar şişmesinden korkuyorum yarın doktora gidecem tekrar inş atlatırım bunlarıda ya . çok kötü diş ağrıları . çürükse çektirmekten korkmayın apse olursa çok kötü oluyor .herkese geçmiş olsun . ağrı kesici olaraktan majezik kullanın .
Rapor Et
Eski 16 Haziran 2010, 18:42

apse

#39 (link)
ÖZGÜR DANİŞ
Ziyaretçi
ÖZGÜR DANİŞ - avatarı
MRB 1 HAFTA ÖNCE ACİL DİŞ POLİKİNLİGNE GİTTİM DİŞİM APSE YAPMIŞ İLAÇ VERDİLER VE İLAÇLARI KULLANDIKTAN SONRA TEKRAR GEÇTİ DERKEN DİŞİMİ ÇEKTİRMEYE GİDECEKTİM VE SABAH KALKTIGIMDA YİNE APSEM TEKRAR GERİ GELMİŞ AGRI DURMUYOR MÜTHİŞ BİR AGRI VAR NE YAPMAM GEREKİR NE TAVSİYEDE BULUNURSUNUZ İLAÇLARIMIM BİTMESİNİMİ BEKLEYİM YOKSA TEKRAR POLİKİNLİGE GİTMEMİ ÖNERİRSİNİZ ŞİMDİDEN TEŞŞEKÜR EDERİM
Rapor Et
Eski 28 Haziran 2010, 09:49

porselenden gelen agrı

#40 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
öndeki 2 dişimi porselen kaplattım ama kaplatmadan 1 gün sonra şiddetli agrı basladı.hafta sonuna girmesi dolayısıyla doktora gidemedim dudaklarım şişti gözümün altı bile şişti cok acı cekiyorum sabaha kadar uyumuyorum zonkluyor.bu sabah doktora gittim ornisid fort,etol fort,cefaks verdi işe yararmı ne kadar sürede iner
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Diş apsesinin iyileşme süreci nedir? Konusuna Benzer Konular
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 48
Son Mesaj: 2 Ağustos 2014 22:02
Cevap: 3
Son Mesaj: 18 Nisan 2014 13:46
Gönderen: velixcan Forum: Soru-Cevap
Cevap: 1
Son Mesaj: 1 Ekim 2013 16:29
Cevap: 4
Son Mesaj: 12 Eylül 2012 00:48
Cevap: 0
Son Mesaj: 9 Şubat 2012 13:15
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.148 saniyede (64.90% PHP - 35.10% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 07:30
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi