PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Eski Türk devletlerinin yönetim ve egemenlik şekilleri nasıldır?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi19:06, 27 Ocak 2009 
için bilgi toplamam lazımda acaba tüm türk devletlerinin yönetim şekilleir ve egemlik anlayışları nelerdir,acaba?? lütfen çokk önemli
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi

Padişah ile yönetilirdi.Yönetim babadan oğula geçerdi.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • babadan ogula gecen yonetim sekli
  • eskiden yonetim sekli nasildi
  • simdiki yonetim sekli
Cevap
fadedliver21:35, 27 Ocak 2009 
Padişah ile yönetilirdi.Yönetim babadan oğula geçerdi.
Cevap
Misafir07:56, 3 Aralık 2009 
CUMHURİYET ÖNCESİ VE ŞİMDİKİ YÖNETİM ŞEKLİNİ KARŞILAŞTIRMA
Cevap
Blue Blood08:32, 3 Aralık 2009 
Cumhuriyetten Önce ve Sonra Yönetim Şekli

Cumhuriyetten önce bilindiği gibi ülkede Meşrutiyete bağlı bir devlet düzeni vardı.Buna göre güçler yasama,yürütme,yargı tek elde toplanıyordu.Halkın kendisini idare edecek kişileri seçmede hiç bir yetkisi ve hakkı bulunmuyordu.Cumhuriyetle birlikte güçler ayrılığı ilkesi gereğince yasama yürütme ve yargının görevleri tanımlanmıştır.Bunun dışında cumhuriyetle halkın kendi kendisini idare etmesi istenerek egemenlik kayıtsız şartsız millete verilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında her ne kadar çok partili hayata geçiş denemeleri olsada kurulan partilerin irtica faaliyetler göstermesi cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürücü faaliyetlerde bulunması bu faaliyetlerinde dış güçlerce destekleniyor olması nedeniyle rejim kendi varlığını koruma yoluna gitmiş ilgili partiler kapatılmıştır.Çok partili hayata geçiş denemeleri her ne kadar başarısız olduysa da yeni kurulmuş bir rejim için bunları tabi karşılamak gerekir.Cumhuriyetle ve Laiklikle beraber dinin ve devletin görevi tanımlanmış bunların kesin olarak birbirinden ayrılması sağlanmıştır.Diyanet işleri başkanlığının kurulması bu anlamda çelişkili bir karar olarak görülsede zamanın koşulalrını gözüne alınırsa farklı mezheplerden olan grupların çatışmasını önlemek kaygısı ve daha önemlisi Tekkelerin kapatılması ile doğan boşluğun doldurulabilmesi adına bu şarttı. Mustafa Kemal, din eksenli bir devlet olan Osmanlının ( halifelik ve saltanat) kalıntılarını çöpe atarak yepyeni bir devlet kurmuş yeni deni devlette aklın,bilimin,pozitivizmin ilkeleri temel alınarak dogmatizm terkedilmiştir.

Kaynak
Cevap
Misafir14:04, 17 Aralık 2009 
CUMHURİYET ÖNEMLİDİR
Cevap
Misafir15:30, 17 Şubat 2010 
ORHUN ANITLARINA GÖRE TÜRK DEVLETİNİN YÖNETİMİYLE İLGİLİ NE SÖYLEYEBİLİRİZ?? LÜTFEN PROJE ÖDEVİM CABUK BULUN LÜTFENNN
Cevap
avci9712:54, 27 Nisan 2010 
Cumhuriyetten Önce ve Sonra Yönetim Şekli

Cumhuriyetten önce bilindiği gibi ülkede Meşrutiyete bağlı bir devlet düzeni vardı.Buna göre güçler yasama,yürütme,yargı tek elde toplanıyordu.Halkın kendisini idare edecek kişileri seçmede hiç bir yetkisi ve hakkı bulunmuyordu.Cumhuriyetle birlikte güçler ayrılığı ilkesi gereğince yasama yürütme ve yargının görevleri tanımlanmıştır.Bunun dışında cumhuriyetle halkın kendi kendisini idare etmesi istenerek egemenlik kayıtsız şartsız millete verilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında her ne kadar çok partili hayata geçiş denemeleri olsada kurulan partilerin irtica faaliyetler göstermesi cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürücü faaliyetlerde bulunması bu faaliyetlerinde dış güçlerce destekleniyor olması nedeniyle rejim kendi varlığını koruma yoluna gitmiş ilgili partiler kapatılmıştır.Çok partili hayata geçiş denemeleri her ne kadar başarısız olduysa da yeni kurulmuş bir rejim için bunları tabi karşılamak gerekir.Cumhuriyetle ve Laiklikle beraber dinin ve devletin görevi tanımlanmış bunların kesin olarak birbirinden ayrılması sağlanmıştır.Diyanet işleri başkanlığının kurulması bu anlamda çelişkili bir karar olarak görülsede zamanın koşulalrını gözüne alınırsa farklı mezheplerden olan grupların çatışmasını önlemek kaygısı ve daha önemlisi Tekkelerin kapatılması ile doğan boşluğun doldurulabilmesi adına bu şarttı. Mustafa Kemal, din eksenli bir devlet olan Osmanlının ( halifelik ve saltanat) kalıntılarını çöpe atarak yepyeni bir devlet kurmuş yeni deni devlette aklın,bilimin,pozitivizmin ilkeleri temel alınarak dogmatizm terkedilmiştir.
Cevap
Misafir20:49, 2 Mayıs 2010 
YA ACİL BULUN LÜTFEN BEN BU SİTEYE ÇOK GİRİYORUM ÖDEVLERDE ÇOK İYİ Bİ SİTE KONUM:ESKİ TÜRKLERDE YÖNETİM ŞEKLİ VE ANLAYIŞI BULURSANIZ SEVİNİRİM
Cevap
Misafir23:19, 4 Mayıs 2010 
Giriş Yap | Facebook öyle bi yazı hazırlıyorum yardımcı olabilirim istersen irtibata geç tabi çok acelen yoksa..
Cevap
Misafir16:23, 27 Kasım 2010 
şimdiki yönetim biçimi
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama