Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Eski Türk devletlerinin yönetim ve egemenlik şekilleri nasıldır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Ziyaretçi tarafından 27 Ocak 2009 (20:06) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
54481 kez görüntülenmiş, 48 cevap yazılmış ve son mesaj 9 Nisan 2013 (12:44) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.10  |  Oy Veren: 10      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 27 Ocak 2009, 20:06

#1 (link)
Ziyaretçi
Ziyaretçi
Ziyaretçi - avatarı
için bilgi toplamam lazımda acaba tüm türk devletlerinin yönetim şekilleir ve egemlik anlayışları nelerdir,acaba?? lütfen çokk önemli
En iyi cevap fadedliver tarafından gönderildi

Padişah ile yönetilirdi.Yönetim babadan oğula geçerdi.
Son Düzenleyen Blue Blood; 27 Ocak 2009 @ 20:53.
Rapor Et
Reklam
Eski 27 Ocak 2009, 22:35

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
Padişah ile yönetilirdi.Yönetim babadan oğula geçerdi.
Rapor Et
Eski 3 Aralık 2009, 08:56

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
CUMHURİYET ÖNCESİ VE ŞİMDİKİ YÖNETİM ŞEKLİNİ KARŞILAŞTIRMA
Rapor Et
Eski 3 Aralık 2009, 09:32

#4 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Cumhuriyetten Önce ve Sonra Yönetim Şekli

Cumhuriyetten önce bilindiği gibi ülkede Meşrutiyete bağlı bir devlet düzeni vardı.Buna göre güçler yasama,yürütme,yargı tek elde toplanıyordu.Halkın kendisini idare edecek kişileri seçmede hiç bir yetkisi ve hakkı bulunmuyordu.Cumhuriyetle birlikte güçler ayrılığı ilkesi gereğince yasama yürütme ve yargının görevleri tanımlanmıştır.Bunun dışında cumhuriyetle halkın kendi kendisini idare etmesi istenerek egemenlik kayıtsız şartsız millete verilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında her ne kadar çok partili hayata geçiş denemeleri olsada kurulan partilerin irtica faaliyetler göstermesi cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürücü faaliyetlerde bulunması bu faaliyetlerinde dış güçlerce destekleniyor olması nedeniyle rejim kendi varlığını koruma yoluna gitmiş ilgili partiler kapatılmıştır.Çok partili hayata geçiş denemeleri her ne kadar başarısız olduysa da yeni kurulmuş bir rejim için bunları tabi karşılamak gerekir.Cumhuriyetle ve Laiklikle beraber dinin ve devletin görevi tanımlanmış bunların kesin olarak birbirinden ayrılması sağlanmıştır.Diyanet işleri başkanlığının kurulması bu anlamda çelişkili bir karar olarak görülsede zamanın koşulalrını gözüne alınırsa farklı mezheplerden olan grupların çatışmasını önlemek kaygısı ve daha önemlisi Tekkelerin kapatılması ile doğan boşluğun doldurulabilmesi adına bu şarttı. Mustafa Kemal, din eksenli bir devlet olan Osmanlının ( halifelik ve saltanat) kalıntılarını çöpe atarak yepyeni bir devlet kurmuş yeni deni devlette aklın,bilimin,pozitivizmin ilkeleri temel alınarak dogmatizm terkedilmiştir.

Rapor Et
Eski 17 Aralık 2009, 15:04

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
CUMHURİYET ÖNEMLİDİR
Rapor Et
Eski 17 Şubat 2010, 16:30

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ORHUN ANITLARINA GÖRE TÜRK DEVLETİNİN YÖNETİMİYLE İLGİLİ NE SÖYLEYEBİLİRİZ?? LÜTFEN PROJE ÖDEVİM CABUK BULUN LÜTFENNN
Rapor Et
Eski 27 Nisan 2010, 13:54

#7 (link)
avci97
Ziyaretçi
avci97 - avatarı

Cumhuriyetten önce bilindiği gibi ülkede Meşrutiyete bağlı bir devlet düzeni vardı.Buna göre güçler yasama,yürütme,yargı tek elde toplanıyordu.Halkın kendisini idare edecek kişileri seçmede hiç bir yetkisi ve hakkı bulunmuyordu.Cumhuriyetle birlikte güçler ayrılığı ilkesi gereğince yasama yürütme ve yargının görevleri tanımlanmıştır.Bunun dışında cumhuriyetle halkın kendi kendisini idare etmesi istenerek egemenlik kayıtsız şartsız millete verilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında her ne kadar çok partili hayata geçiş denemeleri olsada kurulan partilerin irtica faaliyetler göstermesi cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürücü faaliyetlerde bulunması bu faaliyetlerinde dış güçlerce destekleniyor olması nedeniyle rejim kendi varlığını koruma yoluna gitmiş ilgili partiler kapatılmıştır.Çok partili hayata geçiş denemeleri her ne kadar başarısız olduysa da yeni kurulmuş bir rejim için bunları tabi karşılamak gerekir.Cumhuriyetle ve Laiklikle beraber dinin ve devletin görevi tanımlanmış bunların kesin olarak birbirinden ayrılması sağlanmıştır.Diyanet işleri başkanlığının kurulması bu anlamda çelişkili bir karar olarak görülsede zamanın koşulalrını gözüne alınırsa farklı mezheplerden olan grupların çatışmasını önlemek kaygısı ve daha önemlisi Tekkelerin kapatılması ile doğan boşluğun doldurulabilmesi adına bu şarttı. Mustafa Kemal, din eksenli bir devlet olan Osmanlının ( halifelik ve saltanat) kalıntılarını çöpe atarak yepyeni bir devlet kurmuş yeni deni devlette aklın,bilimin,pozitivizmin ilkeleri temel alınarak dogmatizm terkedilmiştir.
Rapor Et
Eski 2 Mayıs 2010, 21:49

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
YA ACİL BULUN LÜTFEN BEN BU SİTEYE ÇOK GİRİYORUM ÖDEVLERDE ÇOK İYİ Bİ SİTE KONUM:ESKİ TÜRKLERDE YÖNETİM ŞEKLİ VE ANLAYIŞI BULURSANIZ SEVİNİRİM
Rapor Et
Eski 5 Mayıs 2010, 00:19

yönetim şekillri

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Giriş Yap | Facebook öyle bi yazı hazırlıyorum yardımcı olabilirim istersen irtibata geç tabi çok acelen yoksa..
Rapor Et
Eski 27 Kasım 2010, 17:23

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
şimdiki yönetim biçimi
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.172 saniyede (72.33% PHP - 27.67% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 11:48
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi