PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Yurdumuzdaki yeryüzü şekilleri insan hayatını nasıl etkiler?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Ziyaretçi15:09, 29 Ocak 2009 
BU SORUNUN CEVABINI HEMEN İSTİYORUM.LÜTFEN ÇABUK OLUN!
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

iklimin insan faaliyetlerine etkisi
Benzer Konular:
Etiketler:
  • yer sekilleri ve insan
  • yer sekillerinin insanlara etkisi
  • yer sekli ve insan
Cevap
glader16:18, 29 Ocak 2009 
Belki işine yarar.YERŞEKİLLERİNİN ETKİLERİ

Akarsular Üzerindeki Etkisi:
Yer şekillerinin engebeli olduğu bölgelerde; akarsular dar ve derin vadilerde aktığından akış hızları, aşındırma güçleri ve hidroelektrik potansiyelleri fazladır. Örneğin; Doğu Anadolu Bölgesi. Yer şekillerinin düz ve olduğu bölgelerde ise akarsular geniş ve büklümlü vadiler oluşturarak aktıklarından; akış hızları, aşındırma güçleri azdır. Yine yüzey şekillerinin düz ve alçak olduğu bölgelerde akarsuların hidroelektrik potansiyelleri azdır. Örneğin; Ege ve Marmara bölgeleri Ayrıca bir yerin yükseltisi; yağış miktarı ve şekli ile buharlaşma derecesini de etkilediğinden bir bölgedeki akarsuların akım miktarları ile rejimleri üzerinde dolaylı etkiye sahiptir. Eğimin fazla olduğu yerlerde; akarsular hızlı akacağından büklüm yapamaz, boyları genelde kısadır. Eğimin az olduğu bölgelerde ise büklüm yaparak aktıklarından boyları genelde uzundur. Dağlarla çevrili çukur bölgelerde akarsular genelde içe doğru aktığından kapalı havzalar oluşur. İç Anadolu Bölgesi gibi.Ekonomik Faaliyet Türüne EtkisiYer şekillerinin çeşitlilik gösterdiği bölgelerde iklim de çeşitlilik göstereceğinden farklı ekonomik etkinlikler gelişebilir. Mesela kış sporları için eğimli arazi, yamaç paraşütü için çevresine göre yüksek bir yer, rafting için yer yer eğim kırıklıklarına sahip akarsular gereklidir. Örneğin; Arıcılık, dağcılık, hayvancılık, yaylacılık, hidroelektrik üretimi gibi ekonomik faaliyetler de büyük ölçüde yer şekilleriyle ilişkilidir.

İklim ve Bitki Örtüsüne Etkisi

Bir bölgedeki yer şekillerinin genel yapısı; dağların uzanış doğrultusu ve yükselti, sıcaklık, buharlaşma, yağış miktarı ve yağış şekli gibi özellikleri etkileyerek, iklim ve bitki örtüsü üzerinde dolaylı etkiye sahip olur. Örneğin; yer şekillerinin engebeli olduğu bölgeler de; sıcaklık ve yağış koşulları kısa mesafelerde değiştiğinden, iklim ve bitki örtüsü çeşitliliği de fazla olur. Doğu Anadolu Bölgesinin çok soğuk olmasında yükselti, Karadeniz ve Akdeniz bölgelerinin çok yağış almasında ise denizle birlikte dağların uzanış doğrultusu da etkili olmuştur. Yer şekillerinin uzanış doğrultusu rüzgarın hızı ve esme yönü üzerinde de etkilidir.

Nüfus ve Yerleşmeye Etkisi

Genelde Ekvatoral bölge dışındaki yerlerde yüksek yerler yerleşim alanı olarak pek tercih edilmez. Çünkü yükselti arttıkça sıcaklık azalır, kar yağışı ve donma olayı artar. Bu nedenle tarım faaliyetleri, ulaşım ve diğer ekonomik etkinlikler zorlaşır, bu da yerleşmeyi sınırlandırır. Örneğin; Doğu Anadolu Bölgesi

Tarım Faaliyetlerine EtkisiYer şekillerinin engebeli olduğu bölgelerde ekili-dikili arazi oranı az, tarım toprakları parçalı ve dağınık, tarımda makine kullanımı sınırlıdır. Tarım insan ve hayvan gücüne dayanır. Örneğin; Doğu Karadeniz Bölümü. Ayrıca, yükselti sıcaklığı düşürdüğünden tarım faaliyetlerini sınırlar, tarım yapabilme süresini kısaltır. Örneğin; Doğu Anadolu Bölgesi. Yüksek bölgelerde tarım ürünleri çeşitliliği azalır, tarım ürünlerinin olgunlaşması gecikir, tarımsal faaliyetler zorlaşır.


Ulaşım Faaliyetlerine EtkisiBir bölgenin yükseltisi ve bölgedeki dağların uzanış doğrultusu ile yer şekillerinin yapısı o bölgedeki yolların uzanış doğrultusunu, yol sıklığını, yol yapım maliyetini, seyahat süresini etkiler. Engebeli bölgelerde yollar virajlarla uzar, yol yapım maliyeti artar. Irmaklar, vadiler;ancak köprü ve viyadüklerle aşılabilir. Yüksek yerlerde kar yağışı, donma olayları ve sis yoğunluğu fazla olacağından, ulaşım zorlaşır. Örneğin; Bolu Dağı ve Doğu Anadolu Bölgesi


Yerleşme Türüne EtkisiYer şekillerinin engebeli olduğu bölgelerde tarım alanları araziye parçalar halinde dağıldığından dağınık yerleşme görülür. Örneğin; Doğu Karadeniz Bölümü. Yer şekillerinin düz olduğu bölgelerde ise genelde su kenarlarında toplu yerleşme görülür. Örneğin; Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgeleri.
Cevap
elmo09:08, 20 Şubat 2009 
insanlar doğal ortamdaki değişiklikler ve nasıl yararlanırız
Cevap
Misafir15:02, 22 Aralık 2009 
iklimin insan faaliyetlerine etkisi
Cevap
Misafir11:12, 8 Ocak 2010 
İklimin ve yeryüzü şekillerinin,insanların ekonomik faaliyetlerine etkileri nelerdir?
Cevap
Misafir21:05, 18 Ocak 2010 
coğrafya insan hayatını nasıl etkilemektedir?
Cevap
Misafir15:15, 5 Şubat 2010 
coğrafya insan hayatını nasıl etkiler? lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Cevap
Misafir17:49, 10 Şubat 2010 
bende cevap arıyom destanlardan ve yazıtlardan türk tarıhının ilk dönemlerine ait hangi bilgilere ulaşabilriz
Cevap
Misafir18:42, 10 Şubat 2010 
YA ARKADAŞLAR Bİ SORUNNUN CVPINI ARYRM COGRAFYA İNSANIN HAYATINI NASIL ETKİLEMİŞTİRR

YTUJYJ KYJLİŞŞLKJFGHJKLŞĞİLKJHGFVFVGHJKLŞLLKJKHJGHFGFGHJKLŞİŞLKJ

YA ARKADAŞLAR Bİ SORUNNUN CVPINI ARYRM COGRAFYA İNSANIN HAYATINI NASIL ETKİLEMİŞTİRR
Cevap
Misafir12:07, 11 Şubat 2010 
coğrafya, insan hayatını nasıl etkilemektedir
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Coğrafya insan hayatını nasıl etkiler?
İç Anadolu Bölgesi yeryüzü şekilleri nelerdir, nasıl etkiler?
Akarsular insan hayatını nasıl etkiler?
Besin değerleri insan hayatını nasıl etkiler?
Sis insan hayatını nasıl etkiler?