Arama

Göbek fıtığı nedir, nasıl tedavi edilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Aralık 2012 Gösterim: 21.661 Cevap: 17
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
4 Şubat 2009       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
bağırsaklarımda çok sancı var.gaz oluyor. acaba göbek fıtığındanmı ileri geliyor.teşekkür ederim
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
hayır . sadece sancı ve gaz tek başına fıtık belirtisi yada ayırıcı belirtisi değildir. yediklerinize bağlı olarak yada hareketsizlikten dolayı gaz yada sancı çekebilirsiniz. sağlıklı günler dilerim
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
4 Şubat 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
GÖBEK FITIĞI NEDİR , NEDEN OLUŞUR ?
Anne karnındayken, göbek halkasının içerisinden geçen damarlar, anne ile çocuk arasındaki bağı oluşturur ve çocuğun büyümesi için gerekli ihtiyaçları karşılarlar. Doğumla beraber bu damarlar, kendilerini saran halkadan daha hızlı büzüşerek kapanırlar. Büzüşmüş damarlar çevresinde, henüz kapanmakta olan göbek halkasının içinde oluşan boşluktan karın içindeki barsakların ya da yağın girip çıkmasıyla göbekte oluşan şişliğe "göbek fıtığı"denir. Göbekteki şişliğin içeri itilip, barsakların tekrar karın içerisine girmesi sağlandığında, parmağınızı saran açık göbek halkasını hissedebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar
TANI KONULDUKTAN SONRA NE YAPILMALI ?
Çoğu göbek fıtıklarınde, göbek halkası yavaş yavaş kapanacağı için herhangi bir cerrahi müdahalede bulunmaya gerek yoktur. Ancak dört yaş üstü çocuklarda yada göbek halkasının 1.5-2 cm'den geniş olduğu durumlarda kendiliğinden kapanmanın olmayacağı düşünülüp cerrahi tedavi önerilebilir. Göbek fıtığında barsakların geçtikleri halka içerisinde sıkışarak boğulmuş fıtık haline gelmeleri çok nadirdir, ancak yine de göbekte oluşan şişliğin ağrılı bir şekilde devam etmesi, kusma ve karın şişliğinin de eşlik ettiği durumlarda acil cerrahi gerekebileceği hatırda tutulmalıdır.
AMELİYAT ÖNCESİ HAZIRLIK VE AMELİYAT NASIL OLACAK ?
Göbek fıtığından dolayı cerrahınız ameliyat endikasyonu verdiği takdirde, ameliyat tarihinizde, randevu saatinizden en az üç saat öncesinden çocuğunuzun hiçbir şey yememiş ve içmemiş olması gerekmektedir. Operasyondan yarım saat öncesinde hastanemize geldiğinizde, önce deneyimli anestezistlerimiz tarafından kısa bir muayene yapılıp, anestezi hakkında bilgi verilecektir. Bu arada çocuğunuza uygulanacak bir ilaç yardımıyla, çocuğunuz rahatlayacak ve ameliyat stresinden uzaklaşacaktır. Bu ilacın kısa bir hafıza kaybı özelliği sayesinde, ameliyattan sonra da girerken hissettiği korkuları hatırlamayacaktır. Göbek katlantısında yapılacak 1.5-2 cm'lik bir kesi ile göbek kaldırılır ve açık kalmış olan göbek halkası 2-3 dikiş konularak kapatılır.. Böylece barsakların bu açıklıktan geçerek fıtık oluşturmaları önlenmiş olur. Cilt emilebilir dikişlerle içerden kapatılır, daha sonra dikiş alınmasına gerek kalmaz.
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2009       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
hayır . sadece sancı ve gaz tek başına fıtık belirtisi yada ayırıcı belirtisi değildir. yediklerinize bağlı olarak yada hareketsizlikten dolayı gaz yada sancı çekebilirsiniz. sağlıklı günler dilerim
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar benimde iki gündür göbeğimin dairesel olarak etrafında ağrılar oluşuyor geçen senede hamileydim hamileliğimde göbeğim dışarı fırlamıştı doktoruma sordum göbek fıtığından dedi doğumdan birkaç ay sonra göbeğimin şişliği indi acaba bu iki günlük ağrı göbek fıtığı olabilirmi teşekkürler
ncnrcgdm - avatarı
ncnrcgdm
Ziyaretçi
27 Aralık 2009       Mesaj #5
ncnrcgdm - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben 2 .5 yıl önce doğum yaptım hamileliğimin son ayında göbeğimde ağrı ve küçük bir çıkıntı oldu .Bu çıkıntı elle ittiğimde geçti. Ancak son 1 haftadır yine ağrı ve şişlik tektardan oluştu. Acaba göbek fıtığı olabilirmi şimdiden teşekkürler...
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
27 Aralık 2009       Mesaj #6
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ncnrcgdm adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba ben 2 .5 yıl önce doğum yaptım hamileliğimin son ayında göbeğimde ağrı ve küçük bir çıkıntı oldu .Bu çıkıntı elle ittiğimde geçti. Ancak son 1 haftadır yine ağrı ve şişlik tektardan oluştu. Acaba göbek fıtığı olabilirmi şimdiden teşekkürler...

Doktora gitmelisiniz.Çok geçmiş olsun.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ocak 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
doktor bey öncelikle ben göbek fıtığıyım gece yatağa uzanınca göbeğimde oluşan bir ağrı var hemde gece nefes alınca daha çok ağrıyor acaba bu ağrının nedeni göbek fıtığından mı oluşuyor ?
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
15 Ocak 2010       Mesaj #8
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

doktor bey öncelikle ben göbek fıtığıyım gece yatağa uzanınca göbeğimde oluşan bir ağrı var hemde gece nefes alınca daha çok ağrıyor acaba bu ağrının nedeni göbek fıtığından mı oluşuyor ?

Doktora gitmelisiniz.Çok geçmiş olsun.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Haziran 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabasayın hocalar bede göbek fıtıgı var ben çıktıgı zaman parmagımla içeri yitiyorum herhangi zararı varmı teş
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Haziran 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
doktor bey annem 46 yaşında göbek fıtığı teşhisi konuldu ameliyat olması şartmış.bu konuda bilgi almak istiorm ameliyat öncesi ve sonrası ne yapmalıyız ameliyat kesin çözüm mü ameliyat olmasa ne gibi zararları olur tehlikeli bir ameliyat mı şimdiden teşekkğr ederim