PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Yapım kuşağına örnekler neler olabilir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
KÜBRA KOYUNCU18:18, 9 Şubat 2009 
YA BEN 7.SINIFTAYIM. BUGÜN TEKNOLOJİ TASARIM DERSİMİZ VARDI.DERSTE HOCA 2.DÖNEM DE YAPIM KUŞAĞI ÇALIŞMASINA GEÇTİĞİMİZİ SÖYLEDİ.BUNUNLA İLGİLİ BİR KAĞIDA İSTEKLERİNİZİ YAZIN DEDİ.BAŞI KEŞKE İLE SONU OLSAYDI İLE BİTMESİNİ İSTEDİ.VE DE MAKETLE YAPABİLECEĞİNİZ ŞEYLER YAZIN DEDİ.BENİM 1.DERS AKLIMA BİRŞEY GELMEDİ.2.DERS ANCAK AZICIK BİRŞEYLER GELMEYE BAŞLADI.3 TANE YAZABİLDİM.1. Sİ(ANNELERİMİZ İŞ YAPARKEN ONLARA YARDIMCI OLARAK ROBOTLAR OLSAYDI)2.Sİ(İNSANLAR KAYBOLDUĞUNDA ONLARA YOLU GÖSTEREN BİR PUSULA OLSAYDI.)3.SÜ İSE KONUŞAN ARABALAR OLSAYDI)YAZDIM.HOCA HAFTAYA LİSTENİN DEVAM EDECEĞİNİ SÖYLEDİ.EVE GELİNC E ANNEME OKUDUM.ANNEM BANA BUNLARDAN NASIL MAKET YAPACAKSIN DEDİ.SONRA DÜŞÜNDÜM FAKAT AKLIMA BİŞEY GELMEDİ.BANA BU KONUDA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ.
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

Benzer Konular:
Etiketler:
  • yapim kusagi
  • yapim kusagi ornekleri
  • yapim kusagiyla ilgili ornekler
Cevap
Keten Prenses20:59, 9 Şubat 2009 
Cevap
Keten Prenses21:00, 9 Şubat 2009 
Basit Bir Termos Yapımı:

Temelde termos; Havanın iletkenliğini asgari düzeye indirme amaçlanmış bir yapıya sahiptir. Hava ile temasını hangi yüzeyde olursa olsun engellenen madde konumundaki sıcaklığını daha uzun süre muhafaza eder. Benzer özelliğe örnek çift camlarda (ısıcam) da faydalanarak kullanmaktayız.

Yukardaki anlatımdan yola çıkarak bizde kendimize bir basit termos yapabiliriz:

Bunun için;
1 adet poliüretan köpük (Sıvı tüp 500 ml)
2 adet kola pet şisesi ( Biri 1,5 lt biride ufak su ebatında)
bant
1 çift ameliyat eldiveni
1 adet maket bıçağı
1 adet 8 lik inşaat çivisi

yukardaki resimdeki yeşil pet şişenin kapak kısmı ile ile alt kısmını düzgün bir şekilde kesip çıkarıyoruz kapak kısmı artık işimize yaramıyacak onun yerini içene yerleştireceğimiz ufak pet şişe alıcak.


Şimdi ufak su şisesini kestiğimiz yeşil pet şisenin içine sokup kapak kısmı dışarı gelecek bir şekilde bantlarla tutturuyoruz...

Daha sonra yeşil pet pette polüritan köpüğün taşmasını sağlıyacak delikler açıyoruz burda dikkat edilecek husus fazla buyuk deilk ve çok sayıda açmamak .

Şimdi yeşil pet şiş örneğimizin alt kısmı ana gövdeye içine tekrar geçirerek bantlarla tutturalım.
Bunları yaptıktan sonra , poliüretan köpüğü 5 dakka kadar çalkalayıp ucuna tetikli borusunu takalım. Ve önemli husus bu köpükler sıkılırken normal spreylerin tersine baş aşağı tutulmalıdır. .

Şimdi yaptığımız yeşil pet şişeyi kapak kısmı alta gelecek bir şekilde dengede sabitleyip şişenin alt tarafı bölelikle üst tarafta kalmasını sağlıyalım ve bu üst tarafta kalan yerden köpüğün hortumunu sokabileceğimiz bir delik açalım. köpüğün hortumunu bu delikten içeri sokarak sıkmaya başlayındoldukca cubuğu geri cekerek içinin olduğu gibi köpük doldurup ve üstüne açtığımız ufak deliklerden dışarı fışkırana dek uygulayın. Burda dikkat edilecek diğer husu ameliyat eldivenlerini takmanız. Çünkü tene değen bu köpük zararlı madde içerdiğinden tahriş eder. Buyuzden ameliyat eldiveni kullanın ve dökülüp damlaması kuvvetle muhetemel köpük artıkları için bu işlemi bir musaşba yada gazete kağının üstünde yapmanızı öneririm.

Köpük havadaki nemle birlikte şişmeye başlıyacaktır. İlk sıkıldığı konumdandaha fazla yer kaplamaya başlar taşmalar olabilir. Köpüğün bir özelliği budur. kendi hacminden 3-4 kat büyüklükte alanı şişerek kaplıcayacaktır bu yüzden fazla sıkmamaya itina gösterin.

Artan taşan köpükleri silmeyin bırakın kurusun kuruduktan sonra ayırmak daha kolaydır.

Tüm bunları gerçekleştirdiğimizde yeşil pet şisenin içine s oktuğumuz ufak su şişesi artık köpükle kaplanmış dış hava şartlarının iletimine engel izalasyon sağlanmış olucaktır. Tam kuruma için 1 gün beklenebilir. Kuruma süresi havadaki nemle orantılıdır. İster yeşil pet şişeyi dikkatli bir şekilde köpüğün kuruduğundan emin olduktan sonra keserek çıkartabilir ve üzerini kaplıyabirsiniz. bu sizie kalmış tavsiyem hiç dokunmadan deliklerden cıkıp kuruyan köpükleri temizleyip yseşil pet şişenin üzerini kaplamanız daha uygun olur.

Artık kendi imalatımız olan basit bir termos sahibisiniz.
Alıntı
Cevap
Misafir22:53, 5 Şubat 2010 
Öğrencinin "öğretmenin benim aklıma bşey gelmiyor" demesi öğretmen için hiç hoş değil.

öğretmenin "keşke" ile başlayan cümleler kurması istemesi güzel yöntem bunu bende kullacağım
Cevap
Misafir00:27, 23 Şubat 2010 
arkadaşlar hepsi birbirinden güzel ve mantıklı ama daha kolay ve basit yomuuu???
Cevap
Misafir16:21, 4 Nisan 2010 
arkadaşlarrrrrrrrrr öğretmenlerin en güzel dedği bir yapım kuşğı örneği istiyommm lütfen yardımcı olun
Cevap
Misafir20:51, 26 Aralık 2010 
beğendim ama daha ayrıntılı bir sunum yokmuydu.
Cevap
Misafir19:15, 23 Şubat 2011 
yapım kusagını kım icat etmiş

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????? ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????? ?????????????????????????????????????? ::::::::::::::::::
Cevap
Misafir17:16, 2 Mart 2011 
Yapım Kuşağı - Teknoloji ve Tasarım dersi düzen kuşağı kurgu kuşağı yapım kuşağı proj


Bu sitede mükemmel seyler var arkadaslar.
MsXLabs'a teşekkür ederim =)
Cevap
Misafir18:39, 3 Mart 2011 
yapim kusagi nedir vikipedi ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Nitel gözleme örnekler neler olabilir?
Yapım kuşağına örnek projeler bulabilir misiniz?
Basit makinalara örnekler neler?
Bilimselliğin ölçütleri neler olabilir?
Kullandığımız masa vb eşyaların yapım aşaması ne olabilir?