Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Sıvıların hacimleri nasıl ölçülür?

Bu konu Soru-Cevap forumunda eyup han tarafından 16 Şubat 2009 (20:52) tarihinde açılmıştır.
67414 kez görüntülenmiş, 45 cevap yazılmış ve son mesaj 16 Şubat 2014 (20:50) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 16 Şubat 2009, 20:52

Sıvıların hacimleri nasıl ölçülür?

#1 (link)
eyup han
Ziyaretçi
eyup han - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
sıvıların hacimleri nasıl ölçülür bir biliginiz var ise ltf benle paylaşın
En iyi cevap kompetankedi tarafından gönderildi

Beher sıvı ölçülerini öğrenmek için kullanılan ölçekli kaptır.

beherbeher_ppbeher
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 16 Şubat 2009, 20:59

Sıvıların hacimleri nasıl ölçülür?

#2 (link)
SEDEPH
Ziyaretçi
SEDEPH - avatarı
Dereceli kaplar kullanılarak ölçülebilir.
Rapor Et
Eski 16 Şubat 2009, 21:08

Sıvıların hacimleri nasıl ölçülür?

#3 (link)
Bir Dünyalı
kompetankedi - avatarı
Beher sıvı ölçülerini öğrenmek için kullanılan ölçekli kaptır.

beherbeher_ppbeher
Rapor Et
Eski 16 Şubat 2009, 23:25

Sıvıların hacimleri nasıl ölçülür?

#4 (link)
abx_dx
Ziyaretçi
abx_dx - avatarı
Hidrometre

Vikipedi, özgür ansiklopediHydrometer magnify-clip
Hidrometre


Hidrometre, sıvıların özgül ağırlığını ölçmeye yarayan alete verilen isimdir.
Genelde camdan yapılan hidrometrenin bir ucunda sıvı içinde dik durmasını sağlamak üzere ağırlık, diğer ucunda ise silindirik bir sap bulunmaktadır. İnce uzun bir kaba ölçülmek istenen sıvı konur, hidrometre içine de serbestçe yüzecek şekilde yavaşça bırakılır. Sıvı yüzeyi ile temas eden sap seviyesi not edilir. Daha önceden kalibre edilmiş ölçek hizasındaki değer g/cm3 olarak sıvının özgül ağırlığını verir.
Çalışma prensibi Arşimed'in yüzen cisimlerin ağırlığının, kapladıkları hacim kadar sıvının ağırlığına eşit olması ilkesine dayanır. Saf suyu 1 g/cm3 ile referans alan alet; benzin, gaz ve alkol gibi hafif sıvılarda daha derine iner; süt, tuzlu su, asit gibi yoğun sıvılarda yükselir. Genelde hafif ve yoğun sıvılar için farklı hidrometreler kullanılır; hafif sıvılar için skala 1'de son bulurken, yoğun sıvılarda 1'den başlar.
Süt testinde kullanılanılana laktometre denmektedir. Sütün özgül ağırlığı 1.027 ile 1.035 arasında değişmektedir; dolayısıyla laktometrede skala son iki sayı ile belirtilir ve 20-40 arası değişir.
Sıvıların alkol yoğunluğunu ölçmek için kullanılanlara alkolmetre, solüsyondaki şeker yoğunluğunu belirtmek için kullanılana da sakkarometre denmektedir.
Aynı alete termometre eklenmesi ile termohidrometre ismini alır.
bir de piknometre var
Son Düzenleyen Keten Prenses; 16 Şubat 2009 @ 23:29. Sebep: verilen link içerik olarak eklendi
Rapor Et
Eski 16 Şubat 2009, 23:30

Sıvıların hacimleri nasıl ölçülür?

#5 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Alıntı:
abx_dx adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

bir de piknometre var
Türkçe Açıklama


Piknometre

: Zeminlerin tane birim hacim ağırlıklarının belirlenmesinde kullanılan, 20 veya 100cm3 hacimli şişelerdir.Piknometre Resimleriresim
Rapor Et
Eski 16 Şubat 2009, 23:31

Sıvıların hacimleri nasıl ölçülür?

#6 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
SIVILARIN ÖZKÜTLESİNİN ÖLÇÜLMESİNDE DANSİMETRE YADA PİKNOMETRE'DEN YARARLANMA
Yoğunluk ölçerler, doğrudan yoğunluğu verecek biçimde taksimatlandırılmış aygıtlardır; kimi zaman çeşitli sulu çözeltilerin derişimini tamamlamak üzere derecelendirilirler. Bu durumda kullanım biçimine göre aygıta asitölçer, alkolölçer, sütölçer vb. adları verilir.Yandaki şekilde yani Rousseau yoğunlukölçerinde sütun üzerinde bir mn işareti bulunan küçük bir başlık geçirilmiştir. Aygıt damıtılmış su içerisine atılır; başlık mn çizgisine kadar damıtık su ile doldurulursa su düzeyi sütunun 1 taksimatına gelir. Başlık bir başka sıvı ile doldurulursa, su düzeyindeki taksimat doğrudan yoğunluğu verir.Aygıt yoğunluğu bilinen sıvılar kullanılarak ayarlanır.Yoğunluk ölçer az miktardaki sıvıların yoğunluğunu ölçmeyi sağlar.
Sıvı içindeki hacimleri sabit olan, fakat ağırlıkları azalıp çoğaltılabilen sabit hacimli yoğunlukölçerler (örneğin Fahrenheit yoğunlukölçeri ) ve sıvı içindeki hacimleri sıvının yoğunluğuyla değişen sabit ağırlıklı yoğunlukölçerler olmak üzere iki tür yoğunluk ölçer vardır.En çok kullanılan yoğunlukölçerler sabit ağırlıklı yoğunluk ölçerlerdir.Sabit ağırlıklı bir yoğunluk ölçerle bir sıvının yoğunluğu yada bir çözeltinin derişimi,çok duyarlı olmamakla beraber oldukça çabuk belirlenir.
Sabit hacimli yoğunluk ölçerler;dalan kısmın V hacimi sabit kalmak koşuluyla değişik özgül ağırlıklı sıvılar içine daldırılan yoğunlukölçerin dengede kalabilmesi için ağırlığının değiştirilmesi gerekir.Bu amaçla yoğunlukölçerin üzerine yerleştirilmiş bulunan bir terazi kefesine işaretlenmiş kütleler konur. Eklenen yada çıkarılan kütlelerin ağırlıklarına göre sıvının özgül ağırlığı belirlenir.
Sabit ağırlıklı yoğunluk ölçer.Sıvının özgül ağırlığı değiştiği zaman dalan kısmın V hacmi de değişir.Bu hacimdeki küçük değişmelerin değerlendirilmesi için yoğunlukölçerin üst tarafı üzerinde taksimat bulunan bir çubuk şekline getirilmiştir;bu çubuk üzerinden sıvının serbest yüzü hizasındaki değer okunabilir.Dolayısıyla sabit ağırlıklı yoğunlukölçerler özgül ağırlığın doğrudan doğruya okunmasını sağlarlar ve üzerindeki taksimat ne kadar sık ise o kadar duyarlıdırlar.sudan daha ağır sıvılar için yapılan yoğunluk ölçerler saf suya daldırıldıkları zaman su düzeyi çubuğun üst tarafında bulunur;buna karşılık sudan daha hafif sıvılar için yapılanlar saf suya batırıldıklarında su düzeyi çubuğun alt tarafında yer alır.Bu araçlar üzerindeki taksimata göre yoğunlukölçer(bu durum da üzerindeki taksimat doğrudan doğruya yoğunluğu verir ve suya daldırıldıklarında 1 değeri okunur; taksimat çizgileri arasındaki mesafe aynı değildir.) yada asit ölçer, alkolölçer , tuzölçer, sütölçer vb. adlarını alırlar.Bunun nedeni üzerindeki özel taksimatın bir asit, alkol yada tuz çözeltisinin derişimini veya sütün içindeki yağlı maddelerin oranı vb. vermeleridir; bunlar su içinde 0 taksimatına kadar dalarlar.
Baumé yoğunlukölçeriabit ağırlıklı bir yoğunlukölçerdir.1961 yılından beri yasal olmayan(Baumé derecesi cinsinden) taksimatı gelişi güzel seçilmiş olmakla beraber Baumé tarafından tasarlanan araç ve birim kullanılarak herhangi bir çözeltinin derişiminin belirlenmesine olanak verir.
Rapor Et
Eski 28 Mart 2009, 17:58

Sıvılar nasıl ölçülür?

#7 (link)
ADG
Ziyaretçi
ADG - avatarı
BANA SIVILARI ÖLÇMEYİ ANLATIRMISINIZ?
Rapor Et
Eski 28 Mart 2009, 18:36

Sıvıların hacimleri nasıl ölçülür?

#8 (link)
MeLL
Ziyaretçi
MeLL - avatarı
Günlük hayatta, özellikle sıvıların hacminin ölçümünde, hacim birimi olarak litre kullanılır. Litre L harfi ile gösterilir.
1 litre, 1 desimetre küpe eşittir.


Litrenin askatları; desilitre (dL), santilitre (cL) ve mililitre (mL) dir. Üstkatları ise; hektalitre (hL), dekalitre (daL) ve kilolitre (kL) dir. Litre cinsinden hacim birimleri onar onar küçülür ve büyür.


2. Düzgün Olmayan Cisimlerin Hacimlerinin Ölçülmesi

Katıların şekli düzgün değilse sıvılardan yararlanarak hacmini bulabiliriz. Ancak hacmini ölçmek istediğimiz katı maddenin, içine atacağımız sıvıda çözünmemesi gerekir.
3. Sıvıların Hacimlerinin Ölçülmesi
Sıvıların belli bir şekli yoktur. Sıvılar konuldukları kabın şeklini alırlar. Bunun için hacmini ölçmek istediğimiz sıvıyı dereceli silindir içine koyarak hacmini ölçebiliriz.
Su ve sıvı yağ gibi sıvılar birbirlerine karışmadıkları için dereceli silindirle ölçüm yaparken herhangi bir hacim kaybı olmaz. Ancak, su ve etil alkol gibi birbirleri içinde çözünen sıvılarda hacim ölçümü için dereceli silindir kullanmak doğru değildir.

Rapor Et
Eski 1 Ekim 2009, 16:42

Sıvıların hacimleri nasıl ölçülür?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
iki adet beherde üç yüzer mi sıvı var bu nasıl karşılaştıtırılrı?
Rapor Et
Eski 14 Aralık 2009, 17:28

Sıvıların hacimleri nasıl ölçülür?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
sivilarin hacmi nasil olculur
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.220 saniyede (75.33% PHP - 24.67% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 14:24
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi