Arama

İdrardan kan gelmesi ne demektir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Eylül 2012 Gösterim: 37.566 Cevap: 11
Ziyaret - avatarı
Ziyaret
Ziyaretçi
18 Şubat 2009       Mesaj #1
Ziyaret - avatarı
Ziyaretçi
7yaşında bir erkek çocuğum var dün akşam idrarınıı yaparken kanlı yaptı,sabah kalktığında yine idrarını yaptı bu sefer hiç bir şey yoktu, bunun üstüne idrar tahlili yaptırdık, sonuç olarak temiz çıktı ama neden öyle idrarını kanlı yaptı hala çok merak ediyorum.
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

büyük idrarda kangörüyorum bende gazda var

Alıntı

ben 17 yaşındayım benımde idrarimda kanama var ama ben büyük tuvalatımı yaptıgımda kanama geliyor ikisi aynımı bunu merak ediyorum

Alıntı

...(idrardan sonra çamaşırda kan lekeleri gördüm)....idrar yaptıktan sonra iç çamasırımda noktalar lekeler halinde görebılıyorum ancak normalde ıdrarın ren gı her zamanki gıbı rengıne bakarak anlamak zor kamışta az bıraz yanma oluyor bir müddetten beri. yaşım 41 neden olabilir mrak ediyorum henüz doktora gitmedim. şimdiden teşekkür ederim

Aşağıdaki mesajı inceleyiniz ve zaman geçirmeden bir sağlık kurumuna başvurup tedavi olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

İdrardan kan gelmesi demek idraryolunun herhangi bir yerinde mevcut olan tahrişi bize anlatır. bu böbreklerde, idrar yolunda, idrra keseseinde yani mesanede, yada çıkıştaki bir yerde bir aşınma,tahriş yada yara anlamına gelir..
örneğin böbrek taşı düşürürken taşın izlediği yolda bir harabiyet olduğunda yada kronik iyede kan gelebilir..
hiç bir sebep yokken idrardan kan gelmez ve mutlaka ateş,ağrı yada başka bir belirti eşlik eder..
bunun yanında idrarın kırmızı olması ayrı birşeydir,kan gelmesi ayrı birşeydir. eğer çocuğa boyar maddesi olan bir ilaç verdiyseniz, yediği herhangi birşeyde idrarın rengini değiştirecek bir boyar madde varsa vede ateş,ağrı gibi bir başka belirti yoksa.endişelenmeyiniz

ancak önerim idrar tahlilini başka bir sağlık kuruluşunda tekrarlatmanızdır.ve tekrar olup olmayacağını,yediklerini ve ilaçlarınıda doktora göstermenizdir.
basit bir tahlil sonuçta ve bazen yanlış sonuçlar verilebiliyor.
sağlıklı günler dilerim

Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
18 Şubat 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
İdrardan kan gelmesi demek idraryolunun herhangi bir yerinde mevcut olan tahrişi bize anlatır. bu böbreklerde, idrar yolunda, idrra keseseinde yani mesanede, yada çıkıştaki bir yerde bir aşınma,tahriş yada yara anlamına gelir..
örneğin böbrek taşı düşürürken taşın izlediği yolda bir harabiyet olduğunda yada kronik iyede kan gelebilir..
Sponsorlu Bağlantılar
hiç bir sebep yokken idrardan kan gelmez ve mutlaka ateş,ağrı yada başka bir belirti eşlik eder..
bunun yanında idrarın kırmızı olması ayrı birşeydir,kan gelmesi ayrı birşeydir. eğer çocuğa boyar maddesi olan bir ilaç verdiyseniz, yediği herhangi birşeyde idrarın rengini değiştirecek bir boyar madde varsa vede ateş,ağrı gibi bir başka belirti yoksa.endişelenmeyiniz

ancak önerim idrar tahlilini başka bir sağlık kuruluşunda tekrarlatmanızdır.ve tekrar olup olmayacağını,yediklerini ve ilaçlarınıda doktora göstermenizdir.
sağlıklı günler dilerim
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben 17 yaşındayım benımde idrarimda kanama var ama ben büyük tuvalatımı yaptıgımda kanama geliyor ikisi aynımı bunu merak ediyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ekim 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
...(idrardan sonra çamaşırda kan lekeleri gördüm)....idrar yaptıktan sonra iç çamasırımda noktalar lekeler halinde görebılıyorum ancak normalde ıdrarın ren gı her zamanki gıbı rengıne bakarak anlamak zor kamışta az bıraz yanma oluyor bir müddetten beri. yaşım 41 neden olabilir mrak ediyorum henüz doktora gitmedim. şimdiden teşekkür ederim
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
1 Kasım 2009       Mesaj #6
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

Alıntı

Alıntı

Aşağıdaki mesajı inceleyiniz ve zaman geçirmeden bir sağlık kurumuna başvurup tedavi olunuz.

Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

sağlıklı günler dilerim

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ocak 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
idralimden olup olmadığını tam olarak bilmiyorum ama idralimi yaptıktan sonra kan görüyorum bununnedenini çok merak edediyorum ilgilenmeniz dileğiyle yaşım 48
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
10 Ocak 2010       Mesaj #8
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

idralimden olup olmadığını tam olarak bilmiyorum ama idralimi yaptıktan sonra kan görüyorum bununnedenini çok merak edediyorum ilgilenmeniz dileğiyle yaşım 48

Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı viewpost
Alıntı

sağlıklı günler dilerim

ödevcanavarı - avatarı
ödevcanavarı
Ziyaretçi
6 Kasım 2010       Mesaj #9
ödevcanavarı - avatarı
Ziyaretçi
bendede aynı şeyler görüldü renk karışması olabilirmiş
biran önce doktora gidin benim tavsiyem

Yiyeceklerdeki (örneğin pancar) renk pigmentleri, uyuşturucu kullanımı ve porfirya idrarın kırmızıya dönmesine yol açmış olabilir. Endişelenecek bir durum yoktur.

Nedenleri

Mesane Enfeksiyonu: Ani, acılı, sık ve miktarı az olan idrarınızda kan var; ateş, sırtın alt kısmında ve göbeğin alt bölgesinde ağrı var. Mesane enfeksiyonu veya sistit, idrar yapamamanın nedeni olabilir ve antibiyotik tedavisi gerektirir.

Mesane Taşı: İdrarınızda kan var. Sık sık idrara gidiyor, ama az yapabiliyorsunuz; üstelik sadece belli bir pozisyonda. Sırtınızın alt kısmında ve karnınızda ağrıyla birlikte düşük ateşiniz var.

Böbrek Taşı: Sırtınızın ve karnınızın alt kısmında ve kasıklarınıza yapılan spazm oluyor ve sık idrara gidip az miktarda ve kanlı idrara çıkabiliyorsunuz.

Üretrit: Üretranızdan sarımtrak bir akıntı geliyor, karnınızın alt kısmı ağrıyor, sık sık idrara gidiyorsunuz, ama az miktarda kanlı idrar yapabiliyorsunuz. İdrar yaparken yanma oluyor ve eğer kadınsanız cinsel ilişki acı veriyor. Üretrit, cinsel yolla bulaşan ya da kişisel temizliğe önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Gromerülonefrit: İdrarınızda kanla birlikte, ayak bileklerinde, gözlerinizin etrafında şişlik, nefes darlığı ve yorgunluk var. Böbreğinizin kanı süzen yapılarında ani veya kronik bir iltihaplanma olmuş olabilir.

Tehlikesiz Hematüri: Sadece idrarınız kanlı ve başka belirtiniz yok. İdrar, viral enfeksiyonlardakinden daha kanlı görünse de, bu durum herhangi bir hastalıkla veya organ hasarıyla ilişkili değildir. Bazen çocuklukta meydana gelir ve zamanla geçer. Bazen bir aile ferdinde başlayan bu sorun, sıkıntı yaratmadan ömür boyu sürebilir.

Hemolitik Anemi: Yorgunluk ve güçsüzlük hissediyorsunuz, idrarınızda kan var, nefes darlığı çekiyorsunuz ve cildiniz sarardı. Hemolitik anemi, kanın alyuvarlarındaki genetik bir anormallikten veya bazı ilaçlardan ya da alyuvarları yok eden bazı hastalıklarından kaynaklanır. Alyuvarlar yıkıma uğramıştır ve kemik iliği, bunların yerine yenilerini yeteri kadar hızla üretememektedir. Genetik olarak bazı enzimleri eksik olanlar ile bazı ilaçları kullananlarda hemolitik anemi ortaya çıkabilir.

Bol bol su (günde 6 – 8 bardak) için. Bu, özellikle egzersiz yaparken, ateşiniz olduğunda ve hava sıcaklığı arttığında çok önemlidir. Kafein ve alkolden uzak durun; mesaneyi tahriş edebilir. Enfeksiyonlardan sakınmak için cinsel ilişki esnasında lateks prezervatif kullanın. Küvette banyo yapmak yerine duş alın ve yumuşak sabun kullanın.Msn Cry
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Şubat 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
eşimin çamaşırına büyük bi ihtimal idrardan sonra kan bulaşmış niye olabilir acaba?????????????????????