Arama

Yetişkin bir insanda sık idrar kaçırma neden kaynaklanabilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Mayıs 2015 Gösterim: 27.983 Cevap: 11
yardım - avatarı
yardım
Ziyaretçi
24 Şubat 2009       Mesaj #1
yardım - avatarı
Ziyaretçi
öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. bende sık idrar ve hafif hafif idrar kaçırmalar meydana gelmekte. daha önceleri sık olmazdı. fakat yılda bir iki hatta üç kez uzun sürelerde olmaya başlayınca üroloğa gittiğimde antibiyotik tedavisi ile geçiştirildi. bir süre geçtikten sonra rahatsızlık tekrar başladı. Doktorun tabirini sizlerle paylaşayım. Prostat neslesi tedavisi bol su iç, sıcak suyun içine otur şeklinde bir tedavi önerildi. kesin tedavisi varmı. varsa nedir. kullanabileceğimiz ilaç, tedavi yöntemlerini nelerdir aydınlatırsanız sevinirim...
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
ENÜREZİS ( İDRAR KAÇIRMA)
Enürezis, tekrarlayıcı nitelik taşıyan istem dışı işemedir. 3 şekilde karşımıza çıkar; enürezis diurna (gün içinde-uyanıkken), enürezis nokturna (gece işemesi) ve karma tip. Ayrıca birincil ve ikincil şeklinde de sınıflandırılır. Birincil enüreziste çocuk hiçbir zaman idrar tutma sağlayamamıştır. İkincilde ise belirli bir idrar tutma döneminden (6 ay-1 yıl) sonra bozukluk gelişmiştir.
Enürezis tanısını koyabilmek için yatağa ya da giysilere yineleyen bir biçimde idrar kaçırma (istemsiz ya da amaçlı olarak), en az ardışık 3 ay, haftada iki kez ortaya çıkmalıdır. Çocuğun yaşının en az 5 olması gerekir. Tıbbi bir durum ya da bir madde gibi doğrudan fizyolojik etkilere bağlı olmamalıdır.
Sponsorlu Bağlantılar
İdrar yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı gibi enürezis yapan hastalıklar varsa saptanıp tedavi edilmelidir.
Enürezisli çocukların %75’inin birinci derece akrabalarında devam eden ya da geçmiş olan enürezis bulunduğu saptanmıştır.
Enürezisin psikolojik nedenlerine bakılacak olunursa; aile düzenindeki önemli değişiklikler ve kayıplar gibi zorlu yaşam olayları, okula başlama, boşanma, erken başlatılan ve kusurlu tuvalet eğitimi, kardeş doğumu, ailenin aşırı koruyucu ve hoşgörülü tutumunu sayabiliriz.
TEDAVİ
  • Aileye danışmanlık ve gerekirse aile tedavisi; Çocuğun işemesine karşı ailenin duygu, düşünce ve davranışları incelenmelidir. Örneğin, öfke, utanç, usanç duyabilirler ve çocuğu cezalandırır, utandırır, kardeşleri, arkadaşları ile kıyaslayabilirler.
  • Davranış tedavisi; Zil yöntemi uygulanabilir. Hazırlanan bir düzenek ile çocuk idrarını yapmaya başladığı anda zil çalmakta ve çocuk uyanmaktadır. Başarı şansı yüksek olduğu söylenen bir yöntemdir. Bundan başka bir de takvim yöntemi uygulanır. Çocuk yaptığı takvime kuru ya da ıslak kalktığına dair işaretler koyar ve buna göre ödüllendirilir.
  • Psikoterapi
  • İlaçla tedavi; İmipraminle (tofranil) olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bir de tedavide desmopressin asetat (minirin) kullanılmaktadır. İlaçla tedavi genellikle davranışçı tedaviden sonra denenir.
GİDİŞ
Enürezis çoğunlukla ergenlik çağına kadar kendiliğinden geçer. %1 oranında da yetişkin çağa kadar devam eder.
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
ENÜREZİS ( İDRAR KAÇIRMA)
Enürezis, tekrarlayıcı nitelik taşıyan istem dışı işemedir. 3 şekilde karşımıza çıkar; enürezis diurna (gün içinde-uyanıkken), enürezis nokturna (gece işemesi) ve karma tip. Ayrıca birincil ve ikincil şeklinde de sınıflandırılır. Birincil enüreziste çocuk hiçbir zaman idrar tutma sağlayamamıştır. İkincilde ise belirli bir idrar tutma döneminden (6 ay-1 yıl) sonra bozukluk gelişmiştir.
Enürezis tanısını koyabilmek için yatağa ya da giysilere yineleyen bir biçimde idrar kaçırma (istemsiz ya da amaçlı olarak), en az ardışık 3 ay, haftada iki kez ortaya çıkmalıdır. Çocuğun yaşının en az 5 olması gerekir. Tıbbi bir durum ya da bir madde gibi doğrudan fizyolojik etkilere bağlı olmamalıdır.
Sponsorlu Bağlantılar
İdrar yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı gibi enürezis yapan hastalıklar varsa saptanıp tedavi edilmelidir.
Enürezisli çocukların %75’inin birinci derece akrabalarında devam eden ya da geçmiş olan enürezis bulunduğu saptanmıştır.
Enürezisin psikolojik nedenlerine bakılacak olunursa; aile düzenindeki önemli değişiklikler ve kayıplar gibi zorlu yaşam olayları, okula başlama, boşanma, erken başlatılan ve kusurlu tuvalet eğitimi, kardeş doğumu, ailenin aşırı koruyucu ve hoşgörülü tutumunu sayabiliriz.
TEDAVİ
  • Aileye danışmanlık ve gerekirse aile tedavisi; Çocuğun işemesine karşı ailenin duygu, düşünce ve davranışları incelenmelidir. Örneğin, öfke, utanç, usanç duyabilirler ve çocuğu cezalandırır, utandırır, kardeşleri, arkadaşları ile kıyaslayabilirler.
  • Davranış tedavisi; Zil yöntemi uygulanabilir. Hazırlanan bir düzenek ile çocuk idrarını yapmaya başladığı anda zil çalmakta ve çocuk uyanmaktadır. Başarı şansı yüksek olduğu söylenen bir yöntemdir. Bundan başka bir de takvim yöntemi uygulanır. Çocuk yaptığı takvime kuru ya da ıslak kalktığına dair işaretler koyar ve buna göre ödüllendirilir.
  • Psikoterapi
  • İlaçla tedavi; İmipraminle (tofranil) olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bir de tedavide desmopressin asetat (minirin) kullanılmaktadır. İlaçla tedavi genellikle davranışçı tedaviden sonra denenir.
GİDİŞ
Enürezis çoğunlukla ergenlik çağına kadar kendiliğinden geçer. %1 oranında da yetişkin çağa kadar devam eder.
Quo vadis?
yardım - avatarı
yardım
Ziyaretçi
24 Şubat 2009       Mesaj #3
yardım - avatarı
Ziyaretçi
sevgili keten prenses benim araştırmalarım, rahatsızlığımın sistit olduğu yönünde ayrıca yaşım 36 bu şekilde değerlendirirseniz sevinirim.
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2009       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
sistit dediğinizde ve yaşınızı belirttiğinizde yani daha ayrıntılı soru sorduğunuzda cevabı da daha ayrıntılı olacaktır elbette. enürezis sistit kaynaklıysa ve sistit enfeksiyon odaklı bir rahatsızlık olduğu için antibiyotiğin tedavi etmesi gereklidir.
antibiyotiğinizi düzenli kullandıysanız sistitin düzelmesi, enürezisinde ortadan kalkması beklenir.
ancak antibiyotik tedavisine düzgün kullanmanıza rağmen cevap vermediyse sorun detaylıca araştırılmalı diye düşünüyorum. başka bir üroloğa, mümkünse üniversite hastanesine gitmenizi öneriyorum..
bunun yanısıra oturma banyolarının bu konuda bir faydası olmayacağını düşünüyorum. aksine iye için hazırlayıcı zemin hazırlar.
sağlıklı günler dilerim
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Aralık 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim sorunum bellı aralıklarla gece idrarımı tutumama yaşim 25 uzun zaman tofranıl kullandım ama çozum olmadı tam geçtı derken tekrar yınelenıyor ne tavsıye edersınız şımdıden teşekkürler
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
2 Aralık 2009       Mesaj #6
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

benim sorunum bellı aralıklarla gece idrarımı tutumama yaşim 25 uzun zaman tofranıl kullandım ama çozum olmadı tam geçtı derken tekrar yınelenıyor ne tavsıye edersınız şımdıden teşekkürler

Sağlık sorunlarında sadece bilgilendirme yapıyoruz, yazdıklarımız doktor tedavisi ya da uzman önerisi değildir.

Geçmiş olsun. Alttaki mesajları okuyun.

İdrar kaçırma mesane kontrolünün kaybolarak istem dışı damlalar halinde veya daha yoğun olarak idrarın kaçmasıdır. Erişkin yaşta idrar kaçırma kadınlarda erkeklere nazaran daha sık gözlenmektedir. İdrar kaçırma önemli bir sosyal problemdir.

Nedenleri arasında;
  • Mesane enfeksiyonları
  • Kadınlarda sistit(mesane iltihabı)
  • Vajen enfeksiyonları
  • Mesane taşları
  • Tümörleri
  • Erkeklerde prostat büyümesi
  • Mesane çıkışı tıkanıklıkları
  • Kadınlarda mesane-vajen arasında ya da böbrek-mesane arasındaki idrar yolu(üreter)-vajen arasında oluşacak iştirakler(fistüller)
sayılabilir.

Çeşitli tedavi yöntemleri vardır,ama tedavi için hastaya özel neden ve koşullar belirlenir, bu da doktor kontrolü ve takibiyle mümkündür.
Büyüklerde idrar kaçırma (özellikle gece) inceleme sonucu tamamen giderilebilmektedir. İlk önlem akşam saatlerinden itibaren sıvı tüketimini en aza indirmek olmalıdır. Cinsiyetinize ve yaşınıza özel incelemelerle fizyolojik sorunlar çözülüp, gerekirse psikolojik tedavi yapılabilmektedir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Şubat 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben cok sık ıdrar yapıyorumm 2 ay once basladı ve sankı hıc gecmıcekmıs gıbıı hıssedıyorum antıbıyotık kullanıyorum ama daha faydasını goremedımm psıkolojımm bozuldu bunun nedenıı nedırrr gecmeyen bı hastalıkmıdırrrr ?? nolurr antıklı cvb arıyorum arkadslarım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Temmuz 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iyi günler benim abim 36 yaşında ve işlediği bir suçtan dolayı e tipi cezaevine konuldu sanırım psikolojik sorunlardan dolayı istemsiz olarak altına kaçırmakta bu cezaevinde kaldıktan sonra iyice zayıfladı iştahı kesildi gözleri morardı tabi kiii istemsiz olarak.ne olur ne yapılması gerektiği hakkında bana yardımcı olun çok zor durumdayız mesajlarınızı bekliyorum hayırlı geceler (bu arada abim öz değildir amacamın oğludur.)
biruni - avatarı
biruni
VIP Önce Sağlık
31 Temmuz 2012       Mesaj #9
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
idrar kaçırmada bir diğer sebep te, beyinde bulunan komutanın karışmasıdır.
şöyleki; işemesi gelen insan, orayamı işiyim buraya mı işiyim falan bişeler der.
ama, beynde işe veya işeme komutu bozulduğu için farkına olmadan işiyor.
kuvvetlendirici destekler bir nebze olsun işe yarayabilir.
Düşüncene katılmam şart değil, düşünceni anlatman için savaşırım...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Eylül 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
17 yaşımdayım ve bu hastalıkla ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyorum. Çok araştırma yaptım, doktorlardan uzun süreli ,bir işe yaramayan ilaç tedavileri dışında bir sonuç alamadım. Arkadaşlar yapılması gereken esas şeyler var. Öncelikle gündüz bol su tüketip akşam 20.00'dan sonra sıvı tüketmemeye çok dikkat etmelisiniz. İkincisi, bu sorunu yaşayan arkadaşlarım , kesinlikle klozet değil, alaturka tuvalet kullanmalısınız. Klozetlerde mesane tam boşaltımını yapamıyor, bu idrar kaçırmamızda büyük etken. Alaturka tuvaletler daha sağlıklıdır çünkü mesaneyi boşaltmak mümkündür. Üçüncü olarak uzman bir doktorun sözüdür: Hiçbir tuvalet sizin dışkınızdan daha kirli değildir. bu yüzden mümkün olduğunca idrarınızı tutmayınız. Geldiği an bir tuvalet bulup boşaltım yapmalısınız. Dördüncü sırada mesane egzersizi var. Tuvalet esnasında idrarınızı tut-bırak, tut-bırak şeklinde yapmanız kasları çalıştıracak ve istemsiz kaçırmaları azaltacaktır. Son olarak iltihaplanmaları önlemek için cinsel bölgenizin temizkiğine özen göstermelisiniz.