PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Kur'an'ın yol göstericiliği hakkında bilgi verir misiniz?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Cobrax13:38, 26 Şubat 2009 
kuranın yol göstericiliği ile ilgili bilgi istiyorum
Benzer Konular:
Etiketler:
  • kuran i kerimin yol gostericiligi
  • kurani kerimin yol gostericiligi
  • kuranin yol gostericiligi
Cevap
The Unique14:15, 26 Şubat 2009 
Kur'an-ı Kerim ve Gerçekler
Cevap
Keten Prenses17:06, 26 Şubat 2009 
Rahmet ve Yol Gösterici Olarak Kuran-ı Kerim Bu, kendisinde şüphe olmayan, muttakiler için yol gösterici olan bir kitaptır." (Bakara Suresi, 2)

Kuran, Allah (cc)'ın sözüdür. Allah (cc), kullarına Kendisini tanıtmak, yaratılış amaçlarını, dünya hayatının konumunu, imtihanın özelliklerini ve insanlardan neler istediğini onlara bildirmek, ahireti müjdelemek ve güzel ahlakı tarif etmek gibi birçok hikmet üzerine Kuran'ı indirmiştir. Cebrail vasıtasıyla Hz. Muhammed (sav)'e vahyedilen Kuran, son kitap olması itibariyle, kıyamete kadar geçerli olacak olan ve insan elinin müdahele edemeyeceği bir kitaptır. Allah (cc), Kuran'ın korunma altında olduğunu bir ayette şöyle haber vermektedir:

"Hiç şüphesiz, zikri (Kur'an'ı) Biz indirdik Biz; onun koruyucuları da gerçekten Biziz. " (Hicr Suresi, 9)

Kuran'ın eşsiz üslubu ve içerdiği üstün hikmet, onun Allah (cc)'ın sözü olduğunun kesin bir delilidir. Bunların yanı sıra, Kuran'ın Allah (cc) Katından indirildiğini ispatlayan pek çok mucizevi özelliği de vardır. Bu özelliklerden biri, 20. ve 21. yüzyıl teknolojisiyle eriştiğimiz bazı bilimsel gerçeklerin 1400 yıl önce Kuran'da bildirilmiş olmasıdır. Kuran'ın indirildiği dönemde bilimsel olarak saptanması mümkün olmayan bu bilgiler günümüz insanına Kuran'ın Allah (cc) sözü olduğunu bir kez daha ispatlamıştır.

Kuran'ın bir diğer önemli özelliği ise, (tahrif edilmiş Tevrat ve İncil'in aksine) içinde hiçbir çelişki bulunmamasıdır ve bu da Kuran'ın Allah (cc) sözü olduğunun bir başka ispatıdır, Allah (cc) bu gerçeği insanlara şöyle hatırlatmaktadır:

"Onlar hâlâ Kur'an'ı iyice düşünmüyorlar mı? Eğer o, Allah'tan başkasının Katından olsaydı, kuşkusuz içinde birçok aykırılıklar (çelişkiler, ihtilaflar) bulacaklardı." (Nisa Suresi, 82)

Kuran insanlar için yol göstericidir. Aynı zamanda doğru ile yanlışı birbirinden ayıran mutlak doğru bir ölçüdür ki, bu nedenle Kuran'ın bir ismi de "Furkan", yani "ayırt eden"dir:

"... Doğruyu yanlıştan ayıran (Furkan)ı da indirdi. Gerçek şu ki, Allah'ın ayetlerini inkar edenler için şiddetli bir azab vardır…" (Al-i İmran Suresi, 4)

Kuran; insanlara öğüt veren, sonsuz ahiret hayatları için onları uyaran bir kitaptır:

"İşte bu (Kur'an) uyarılıp korkutulsunlar, gerçekten O'nun yalnızca bir tek İlah olduğunu bilsinler ve temiz akıl sahipleri iyice öğüt alıp düşünsünler diye bir bildirip-duyurma (bir belağ)dır. " (İbrahim Suresi, 52)

Kuran, Allah (cc)'ın indirdiği son ve kıyamete kadar geçerli olacak tek hak kitaptır. Allah (cc)'ın bundan önce indirmiş olduğu Tevrat ve İncil de indirildikleri dönemlerde hak kitap olmalarına rağmen, sonraları insan eliyle ekleme ve çıkarma yapılarak değiştirildiği için, şu anda geçerli olma özelliklerini kaybetmişlerdir. Allah (cc), Kendi Katında İslam'ı tek geçerli din olarak kabul ettiğini de bir ayette şöyle bildirmiştir:

"Kim İslam'dan başka bir din ararsa asla ondan kabul edilmez. O, ahirette de kayba uğrayanlardandır." (Al-i İmran Suresi, 85)
Cevap
Misafir16:25, 10 Aralık 2009 
kuranın yol gösrericiliği?
Cevap
Misafir16:59, 21 Mart 2011 
kuranın yol göstericiliği ile ayetler
Cevap
Misafir20:31, 23 Mart 2011 
yol göstericiliği hakkında kompozisyon ?
Cevap
Misafir09:52, 5 Mayıs 2011 
YOL GÖSTERİCİLİĞİYLE İLGİLİ AYETLER
Cevap
Misafir14:35, 26 Aralık 2011 
Kur-an'ın yol göstericiliği Lütfen Arqadaslar Admin...!!
Cevap
Punkgirl~14:52, 26 Aralık 2011 
“Bu kitabı sana her şey için bir açıklama olarak indirdik” ve Şüphesiz ki bu Kur’an en doğru yola iletir” (Nahl 89) buyurulmuştur.
Cevap
Misafir19:33, 9 Şubat 2012 
kuranın açıklayıcılığı ve yol göstericiliği???
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Atletizmdeki yol bulma yarışları hakkında bilgi verir misiniz?
Kur'an-ı Kerim'in sayfa düzeni hakkında bilgi verir misiniz?
Uzun yol zabitliği sınavı hakkında bilgi verir misiniz?
Kur'an-ı Kerim'de bilgi ve akla dair bilgi verir misiniz?
Türk ve İslam büyüklerinin yol göstericiliği hakkında bilgi verir misiniz?