Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Yunuslar nasıl beslenir?

Gösterim: 39.912 | Cevap: 34
elif doğan
Cevaplanmış   |    1 Mart 2009 12:52   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Yunuslar nasıl beslenir?

yunuslar nasıl beslenir? lütfen bana yardım edin çok ihtiyacım varrr.... lütfffffffeeeeeennnnnnnnnnnnnnnn...
En iyi cevap ThinkerBeLL tarafından gönderildi

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ne yerler soru bu özeliklerini somuyom

yunus balıgı ne yer?

Yunuslar, küçük balıklar ve mürekkepbalığı gibi küçük omurgasızlar ile beslenirler.
Misafir
27 Ekim 2009 21:24   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Yunuslar nasıl beslenir?

Yunuslar nasıl beslenir
Daisy-BT
27 Ekim 2009 21:48   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yunuslar nasıl beslenir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Yunuslar nasıl beslenir


Yunuslar, etçildir ve küçük balıklarla ve mürekkep balığı gibi deniz canlılarıyla beslenirler.
Misafir
28 Nisan 2010 20:10   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yunuslar nasıl beslenir?

ben istediğim cevaba pek ulaşamadım!!!! (yunuslar ne ile beslenir???)
Misafir
4 Mayıs 2010 15:30   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yunuslar nasıl beslenir?

yunus ne ile beslenir ne yer ????????????????????????
bir türlü bulamadım
xxbüşraxx
6 Ağustos 2010 15:07   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yunuslar nasıl beslenir?

Günümüzde yunusların balık olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Çünkü yunusların yapıları, sucul yaşama uyum sağlayarak vücudun balık şeklini almasına neden olmuş ve yunuslar diğer memelilerden oldukça uzaklaşmışlar. Yunuslar MÖ 400 yıllarında ilk kez Aristoteles tarafından balık olarak tanımlanmışlar ve bu yanılgı onların kedi, koyun ya da inek gibi bir memeli olduğu anlaşılıncaya kadar sürmüş.

Yunuslar tıpkı balinalar, foklar, morslar, deniz aslanları gibi birer deniz memelisi. Zaten balinalarla da yakın akrabalar ve bu yakın akrabalarıyla birlikte memelilerin Cetacea (Balinalar + Yunuslar) takımında yer alıyorlar. Bu takıma ait olan ve gerçek yunuslar olarak bilinen Delphinidae familyasına ait birçok yunus türü var. Ama hemen tüm denizlerde yaşayan ve Türkiye denizlerinde de en yaygın olan tür, Delphinus delphis. Bu türe “Tırtak” adı da veriliyor.

Yunuslar deniz memelisi oldukları için karasal memelilerden pek çok farklılıklar gösteriyorlar. Örneğin üyeleri çok farklılaşmış. Ön üyelerinde üst ve ön kol körelmiş. Yani göğüslerindeki yüzgeçleri, aslında yunusların elleri ve bu yüzgeçlerdeki 5 ışın da parmakları. Arka üyeleriyse kalça kemeri dışında tümüyle körelmiş.

Derileri diğer pek çok memeliden farklı olarak kılsız ve pürüzsüz. Bunun yerine ısı yalıtımını sağlamak için derilerinin altında kalın bir yağ tabakası görülüyor.

Yine diğer memelilerden farklı olarak gözleri vücutlarına oranla çok küçük. Kulak açıklığı gözlerle göğüs yüzgeci arasında bulunuyor ve kulak kepçeleri yok; ancak, işitme duyuları çok gelişmiş. Yönlerini ultrasonik dalgaların yansımasıyla buluyorlar. Tek bir burun delikleri var ve bu da başlarının üzerinde bulunuyor. Tıpkı balinalar gibi soluk verirken bu deliklerden su fışkırtıyorlar. Yavrularını suyun içinde doğuruyor ve suyun içinde emziriyorlar.

Karasal memelilerden farklı olarak yunuslarda ter atmayı sağlayacak ter bezleri ya da su kuşları ve kemikli balıklarda görülen tuz bezleri yok. Besin ve suyla vücuda giren fazla tuz yalnızca böbreklerle dışarı atılabiliyor. Bu nedenle böbrekleri karasal memelilere göre daha büyük ve gelişmiş.

Tırtaklar diğer yunus türlerine göre küçük boylular ve uzunlukları yaklaşık 1,7-2,6 m.; ağırlıkları 70-135 kg. arasında. Çeneleri, öne doğru kuşların gagasına benzer şekilde uzamış ve herbir çenede konik yapıda 80-120 küçük dişçik var. Dışarıdan belirgin bir boyun kısımları yok. Sırt kısımları genellikle koyu siyah, kahverengi ya da gri; karın kısmı beyaz. Gözlerinin çevresi açık renkli. Yan taraflarında gözden kuyruğa kadar uzanan sarımsı kahverengi “∞ ” şeklinde bir desen var. Sırtlarında bağ dokudan oluşmuş sırt yüzgeçleri de büyük ve belirgin.

Yüzey ısısı 10 °C’nin üzerinde olan suları tercih ediyorlar ve bu nedenle özellikle tropik ve subtropik denizlerde yaygınlar.

Çok hareketli olan yunuslar, memeliler içinde en iyi yüzen ve dalan hayvanlar. Yüzmelerinde en etkili yapıları da kuyruk yüzgeçleri. Kuyruk yüzgeçleri balıkların tersine, yatay konumlu ve bu yüzgeçlerini seri bir biçimde aşağı-yukarı hareket ettirerek hızlı yüzebiliyorlar. Yüzerken hızları saatte 35 km’ye ulaşıyor.

Çok sosyal hayvanlar oldukları için genellikle 10-500 bireyden oluşan gruplar halinde eşgüdümlü olarak yüzüyorlar. Bunun yanısıra 2000’den daha fazla bireye sahip gruplar da görülebiliyor.

Yunuslar insana en yakın hayvan gruplarından biri. Oyun oynamayı çok sevdikleri için ağızları ve yüzgeçleriyle numaralar yapmayı, grup halinde yüzerken aynı anda su dışına sıçramayı, gemilerin çevresinde dönüp onlara eşlik ederek yüzmeyi çok seviyorlar. İnsanlara olan yakınlıkları nedeniyle özel olarak yapılmış büyük havuzlarda rahatlıkla beslenebiliyorlar. Bu havuzlara “delfinaryum” adı veriliyor. Delfinaryumlarda, vücutları tamamen su dışında kalacak şekilde sudan dışarı sıçrayıp tekrar dalmak, bazen tüm vücutlarıyla su dışına çıkıp takla ve parende atmak ve akrobatik hareketler yapmak en sevdikleri oyunlar. Yine özellikle havuzlarda suyun yüzeyinde, yalnızca kuyrukları suyun içinde kalacak şekilde dik durup geri geri yüzmeyi de çok seviyorlar. Yunuslar dünyanın en zeki hayvanlarından biri. Zekalarının akıllı bir köpeğinkine eşit olduğu düşünülüyor. Bu nedenle çok çabuk öğreniyorlar. Hem bu zekaları hem de insanlara karşı olan dostça davranışları nedeniyle eski Yunan’dan bu yana efsane ve öykülere konu olmuşlar. Örneğin yunusların deniz kazalarında insanları kurtardığına ilişkin bir inanış var. Ama bugüne kadar bir deniz kazasında yunuslar tarafından kurtarıldığını ileri süren hiç kimse çıkmamış. Yunusların suyun yüzünde duran bir cismi burunlarıyla itme ve eğer yakındaysa kıyıya atma gibi bir dürtüleri var. Belki bu inanışın ortaya çıkmasında bu özelliklerinin rolü de olabilir. Bu inanış doğru olsun ya da olmasın, yunusların insanların en iyi dostlarından biri olduğu kesin. Diğer bir yanlış inanış, yunusların tıpkı insanlar gibi anne, baba ve çocuklardan oluşan bir aile kurdukları yolunda. Oysa yukarıda da söylendiği gibi büyük gruplar oluşturuyorlar.

Bunun yanında Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinde sinir sistemi rahatsızlığı bulunan çocukların tedavisinde yunuslardan yararlanılıyor. Bilimsel bir kanıtı olmamakla birlikte, delfinaryumlarda yunuslarla bir araya gelip oynayan bu çocuklarda iyileşmeler görülebiliyor.

Islığa benzer, çok güçlü sesler çıkartıyorlar ve sesleri teknelerin çevresinde dolaşırlarken suyun dışındakiler tarafından duyulabiliyor. Bu sesler bazen şarkı söyler gibi melodik oluyor. Önceleri bu seslerin çok karmaşık olduğu ve yunusların, kendi aralarında neredeyse insanlar gibi bir iletişim sistemi kurdukları sanılmış. Ama yapılan incelemeler bunların oldukça basit sesler olduğunu ortaya koymuş. Özellikle yaralandıkları ve yavrularını kaybettikleri zaman bu sesler daha da güçlü oluyor.

Küçük balıklar ve mürekkepbalığı gibi küçük omurgasızlar, en severek yedikleri besinler. Yüzeye yakın yaşıyorlar, ancak bunun yanında 300 m kadar derine dalabiliyorlar. Yalnızca üreme zamanında eş tutuyorlar. Bunun dışındaki zamanlardaysa ayrılar.

Çiftleşme dönemleri genellikle ilkbahar ve sonbahar ayları. Eş yunuslar yüzerken yanyana geliyorlar ve kuyruklarını birbirlerine yaklaştırarak çiftleşiyorlar. Gebelikleri 10-12 ay kadar sürüyor ve genellikle 1 ya da 2 yavru doğuruyorlar. Doğum sırasında önce yavrunun kuyruğu dışarı çıkıyor. Doğan yavrular hemen yüzmeye başlıyor ve annelerini izliyorlar. 19 ay kadar süt emen yavru yunus 15-16 ay sonra da erginleşiyor. Memeler karında, eşey açıklığı bölgesinde yer alıyor. Sütleri yağ, protein ve vitamin bakımından oldukça zengin olduğu için yavrular çok hızlı gelişiyorlar. Yaşam süreleri 30 yıl kadar.

Yunuslar özellikle Japonya, Güney Amerika ve Azorlar’da balıkçıların hedefi. Bunun yanısıra Pasifik, Akdeniz, Batı Afrika ve Yeni Zelanda denizlerinde ağlara takılarak yanlışlıkla avlanabiliyorlar. Türkiye denizlerinde de çok bulunan bu türe ait hayvanların sayısı, özellikle Karadeniz’de bir dönem çok fazla avlanma nedeniyle azalmış. 1971 yılında Türkiye’de 88.000 kadar yunusun öldürüldüğü kayıtlı. Bu nedenle, sayılarının giderek azaldığı bilinen bu sevimli memelilerin avlanmalarının kesin olarak önlenmesi ve mevcut populasyonların yoğunluklarının sürekli denetlenmesi öneriliyor.
Misafir
26 Mart 2011 01:47   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yunuslar nasıl beslenir?

ne yerler soru bu özeliklerini somuyom

yunus balıgı ne yer?
26 Mart 2011 01:54   |   Mesaj #8   |   
ThinkerBeLL - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Istanbul TR

51.867
11.431 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-02-2009

Cvp: Yunuslar nasıl beslenir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ne yerler soru bu özeliklerini somuyom

yunus balıgı ne yer?

Yunuslar, küçük balıklar ve mürekkepbalığı gibi küçük omurgasızlar ile beslenirler.
Misafir
18 Nisan 2011 19:59   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yunuslar nasıl beslenir?

bence kendinden küçü balıklarla beslenir
Misafir
5 Mayıs 2011 19:53   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Yunuslar nasıl beslenir?

arkidişler bende nasıl avlandıklarını bulamadım
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Yunuslar nasıl beslenir? benzer konular

Beta balığı bakımı nasıl yapılır, nasıl beslenir?
ya bitane beta aldım acaba nasıl beslenir
Forum: Cevaplanmış Cevap: 29
Son Mesaj: 25 Ekim 2015 01:58
Saka kuşu bakımı nasıl yapılır, nasıl beslenir?
Doğa kuşu olan saka kuşunun evcil hayvan olarak bakımı nasıl yapılıyor? Kafesleri nasıl olmalıdır?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 31
Son Mesaj: 9 Temmuz 2015 13:39
Yunuslar nasıl uyur?
Yunus balıkları beyinlerinin bir yarısını ve aynı anda zıt yöndeki gözlerini kapatarak uyurlar. Beynin geri kalanı uyanık kalırken diğer gözde yırtıcı hayvanları gözetler. Yunuslar su içmezler, su ihtiyaçlarını yedikleri balık ve kalamar gibi canlılardan alırlar, Yunusların diş sayıları 260'ı...
Forum: Genel Mesajlar Cevap: 1
Son Mesaj: 19 Ekim 2011 18:45
Yunuslar nasıl solunum yaparlar?
Yunuslar nasıl solunum yaparlar?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 1 Haziran 2009 16:01
Yunuslar sudan dışarı doğru nasıl sıçrıyorlar?
Yunusların su içindeki hareketleri, yunuslar suyun içinden dışarı doğru nasıl sıçrıyorlar?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 19 Aralık 2008 22:59
 
Sayfa 0.365 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu