Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Yay ayraç nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda PİSKOPAT tarafından 4 Mart 2009 (20:14) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
40163 kez görüntülenmiş, 13 cevap yazılmış ve son mesaj 20 Mayıs 2014 (21:37) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.52  |  Oy Veren: 23      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 4 Mart 2009, 20:14

Yay ayraç nedir?

#1 (link)
PİSKOPAT
Ziyaretçi
PİSKOPAT - avatarı
ARKADAŞIM YAY ARÇA ÇI NE DEMEK BANA Bİ DERSENİZ ÇOK MEMENUN OLURUM
En iyi cevap Keten Prenses tarafından gönderildi

Yay Ayraç

Yay Ayraç ( ( ) )

- Cümlenin yapısıyla doğrudan doğruya ilgili olmayan açıklamalar için kullanılır:
Anadolu kentlerini, köylerini (Köy sözünü de çekinerek yazıyorum.) gezsek bile görmek için değil, kendimizi göstermek için geziyoruz.
(Nurullah Ataç)

UYARI: Yay ayraç içinde bulunan özel isimler ve yargı bildiren anlatımlar büyük harfle başlar ve sonuna uygun noktalama işareti getirilir.

UYARI : Hakkında açıklama yapılan söze ait ek, ayraç kapandıktan sonra yazılır:
Yunus Emre (1240?- 1320)'nin...

- Tiyatro eserlerinde ve senaryolarda konuşanın hareketlerini, durumunu açıkla­mak ve göstermek için kullanılır:
İhtiyar - (Yavaş yavaş Kaymakama yaklaşır.) Ne oluyor beyefendi? Allah rızası için bana da anlatın...
(Reşat Nuri Güntekin)

- Alıntıların aktarıldığı eseri veya yazarı göstermek için kullanılır:
Cihanın tarihi, vatanı uğrunda senin kadar uğraşan, kanını döken bir millet daha gösteremez. Senin kadar kimse kendi vatanına sahip ol­maya hak kazanmamıştır. Bu vatan ya senindir, ya kimsenin.
(Ahmet Hikmet Müftüoğlu)
Eşin var, aşiyanın var, baharın var ki beklerdin
Kıyametler koparmak neydi ey bülbül, nedir derdin?
(Mehmet Akif Ersoy)

- Alıntılarda, başta, ortada ve sonda alınmayan kelime ve bölümle­rin yerine konulan üç nokta, yay ayraç içine alınabilir.

- Bir söze alay, kinaye veya küçümseme anlamı kazandırmak için kullanılan ünlem işareti yay ayraç içine alınır.

- Bir bilginin şüpheyle karşılandığını veya kesin olmadığını gös­termek için kullanılan soru işareti yay ayraç içine alınır.

- Bir yazının maddelerini gösteren sayı ve harflerden sonra kapama ayracı konur:
I) 1) A) a)
II) 2) B) b)

* Köşeli Ayraç ( [ ] )

- Ayraç içinde ayraç kullanılması gereken durumlarda yay ayraçtan önce köşeli ayraç kullanılır:
Halikarnas Balıkçısı [Cevat Şakir Kabaağaçlı (1886-1973)] en güzel eserlerini Bodrum'da yazmıştır.

- Bibliyografik künyelere ilişkin bazı ayrıntıları göstermek için kullanılır: Reşat Nuri [Güntekin], Çalıkuşu, Dersaadet, 1922.
Server Bedi [Peyami Safa]
Etiketler:
  • yay ayrac
  • yay ayrac nedir
  • yay ayraci nedir
  • yay ayracin kullanildigi yerler
  • yay ve ayrac nedir
Benzer Konular:
Rapor Et
Reklam
Eski 4 Mart 2009, 20:23

Yay ayraç nedir?

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Yay Ayraç

Yay Ayraç ( ( ) )

- Cümlenin yapısıyla doğrudan doğruya ilgili olmayan açıklamalar için kullanılır:
Anadolu kentlerini, köylerini (Köy sözünü de çekinerek yazıyorum.) gezsek bile görmek için değil, kendimizi göstermek için geziyoruz.
(Nurullah Ataç)

UYARI: Yay ayraç içinde bulunan özel isimler ve yargı bildiren anlatımlar büyük harfle başlar ve sonuna uygun noktalama işareti getirilir.

- Tiyatro eserlerinde ve senaryolarda konuşanın hareketlerini, durumunu açıkla­mak ve göstermek için kullanılır:
İhtiyar - (Yavaş yavaş Kaymakama yaklaşır.) Ne oluyor beyefendi? Allah rızası için bana da anlatın...
(Reşat Nuri Güntekin)

Cihanın tarihi, vatanı uğrunda senin kadar uğraşan, kanını döken bir millet daha gösteremez. Senin kadar kimse kendi vatanına sahip ol­maya hak kazanmamıştır. Bu vatan ya senindir, ya kimsenin.
(Ahmet Hikmet Müftüoğlu)
(Mehmet Akif Ersoy)

- Alıntılarda, başta, ortada ve sonda alınmayan kelime ve bölümle­rin yerine konulan üç nokta, yay ayraç içine alınabilir.

- Bir söze alay, kinaye veya küçümseme anlamı kazandırmak için kullanılan ünlem işareti yay ayraç içine alınır.

- Bir bilginin şüpheyle karşılandığını veya kesin olmadığını gös­termek için kullanılan soru işareti yay ayraç içine alınır.

- Bir yazının maddelerini gösteren sayı ve harflerden sonra kapama ayracı konur:
I) 1) A) a)
II) 2) B) b)

* Köşeli Ayraç ( [ ] )

- Ayraç içinde ayraç kullanılması gereken durumlarda yay ayraçtan önce köşeli ayraç kullanılır:
Halikarnas Balıkçısı [Cevat Şakir Kabaağaçlı (1886-1973)] en güzel eserlerini Bodrum'da yazmıştır.

- Bibliyografik künyelere ilişkin bazı ayrıntıları göstermek için kullanılır: Reşat Nuri [Güntekin], Çalıkuşu, Dersaadet, 1922.
Rapor Et
Eski 18 Aralık 2009, 17:27

Yay ayraç nedir?

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Yay Ayraç ( ( ) ) [değiştir]
1. Cümlenin yapısıyla doğrudan doğruya ilgili olmayan açıklamalar için kullanılır:

Anadolu kentlerini, köylerini (Köy sözünü de çekinerek yazıyorum.) gezsek bile görmek için değil, kendimizi göstermek için geziyoruz. (Nurullah Ataç)

UYARI : Yay ayraç içinde bulunan özel isimler ve yargı bildiren anlatımlar büyük harfle başlar ve sonuna uygun noktalama işareti getirilir.

2. Tiyatro eserlerinde ve senaryolarda konuşanın hareketlerini, durumunu açıkla­mak ve göstermek için kullanılır:

İhtiyar – (Yavaş yavaş Kaymakama yaklaşır.) Ne oluyor beyefendi? Allah rızası için bana da anlatın... (Reşat Nuri Güntekin)

3. Alıntıların aktarıldığı eseri veya yazarı göstermek için kullanılır:

Cihanın tarihi, vatanı uğrunda senin kadar uğraşan, kanını döken bir millet daha gösteremez. Senin kadar kimse kendi vatanına sahip ol­maya hak kazanmamıştır. Bu vatan ya senindir, ya kimsenin. (Ahmet Hikmet Müftüoğlu)

Kıyametler koparmak neydi ey bülbül, nedir derdin? (Mehmet Akif Ersoy)

4. Alıntılarda, başta, ortada ve sonda alınmayan kelime ve bölümle­rin yerine konulan üç nokta, yay ayraç içine alınabilir.

5. Bir söze alay, kinaye veya küçümseme anlamı kazandırmak için kullanılan ünlem işareti yay ayraç içine alınır.

6. Bir bilginin şüpheyle karşılandığını veya kesin olmadığını gös­termek için kullanılan soru işareti yay ayraç içine alınır.

7. Bir yazının maddelerini gösteren sayı ve harflerden sonra kapama ayracı konur:

I) 1) A) a)
Rapor Et
Eski 22 Şubat 2011, 19:40

Yay ayraç nedir?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben yay ayracın ne demek oldugunu bilmiyorum söylker misiniz
Rapor Et
Eski 13 Mart 2011, 12:01

Yay ayraç nedir?

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
daha fazla bilgi
Rapor Et
Eski 11 Nisan 2011, 16:45

Yay ayraç nedir?

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
daha fazla bilgi istiyorum ltfn
Rapor Et
Eski 2 Aralık 2011, 17:10

Yay ayraç nedir?

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bende daha fazLa biLqi isTiyoRum ....
Rapor Et
Eski 9 Şubat 2012, 18:41

yay ayraç ()

#8 (link)
zeyno
Ziyaretçi
zeyno - avatarı
Türkçe’deki noktalama işaretlerinden biri; parantez. Yay ayraç ( )ın kullanıldığı yerler şunlardır:

1. Söylenenlerle ilgili kısa açıklama notları ve tümcenin yapısıyla doğrudan ilgili olmayan açıklamalar ayraç içinde yazılır.

Örnek
Eş sesli (sesteş) sözcükler…
Aydın - (sesini yükselterek) Buraya gel!
Anadolu kentlerini, köylerini (Köy sözünü çekinerek yazıyorum.) gezsek bile görmek için değil, kendimizi göstermek için geziyoruz.
(Nurullah Ataç)

2. Alıntıların yapıldığı yapıt ya da yazar adları ayraç içinde yazılır.

Örnek
İlim ilim bilmektir.
İlim kendin bilmektir.
Sen kendini bilmezsin,
Ya nice okumaktır?
(Yunus Emre)

3. Söze alay ve küçümseme anlamı katan soru işareti ya da ünlem işareti ayraç içinde yazılır.

Örnek
Beyefendi her gün öğle uykusuna yatarmış (!)
Rapor Et
Eski 21 Mayıs 2012, 17:10

Cvp: Yay ayraç nedir?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Yay Ayraç

Yay Ayraç ( ( ) )

(Nurullah Ataç)

(Reşat Nuri Güntekin)

(Ahmet Hikmet Müftüoğlu)
(Mehmet Akif Ersoy)

I) 1) A) a)
II) 2) B) b)

* Köşeli Ayraç ( [ ] )

Kaynak: Yay ayraç nedir?
Rapor Et
Eski 3 Aralık 2013, 20:39

cevap

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
PİSKOPAT adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

ARKADAŞIM YAY ARÇA ÇI NE DEMEK BANA Bİ DERSENİZ ÇOK MEMENUN OLURUM
Yay Ayraç ( ( ) )

(Nurullah Ataç)

(Reşat Nuri Güntekin)

(Ahmet Hikmet Müftüoğlu)
(Mehmet Akif Ersoy)

I) 1) A) a)
II) 2) B) b)

* Köşeli Ayraç ( [ ] )

Kaynak: Yay ayraç nedir?
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.229 saniyede (78.95% PHP - 21.05% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 17:40
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi