PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Karıncık nedir?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Alienzer06:42, 6 Mart 2009 
Sağ Karıncık-Sol karıncık Nedir?
Etiketler:
Cevap
Keten Prenses07:18, 6 Mart 2009 
KARINCIK (Ventriculus)
Alm. Ventrikel (m), Herz, Hirn-Kammer (f), Fr. Ventricule (m), İng. Ventricle. Vücûdun çeşitli organları içinde bulunan boşluklar. Önemli olarak beyinde ve kalpte vardır.

Kalp karıncıkları: Sağ ve sol olmak üzere, kalp kasıyla çevrilmiş iki tâne boşluktur. Sağdakinden akciğer atardamarı, soldakinden aort (ana vücut atardamarı) çıkar. Kan, kalbin kulakçıklarından karıncıklara geçer. Kapakçıkların tutunduğu özel kaslar, karıncık içinde bulunur. Sol karıncık daha kuvvetli kaslara sâhiptir ve duvarı daha kalındır. Bu kaslar sinus düğümünden çıkan uyarılarla irâde dışı olarak dakikada ortalama 60-90 defâ kasılır ve gevşer.

Beyin karıncıkları: İki tâne yan karıncık, üçüncü karıncık, dördüncü karıncık olmak üzere dört tânedir. Yan karıncık ile üçüncü karıncık arasında “monroe deliği”, üçüncü karıncık ile dördüncü karıncık arasında “silviyus kanalı” bulunur. Yan karıncıkta yapılan beyin omurilik sıvısı bu deliklerden geçer ve dördüncü karıncıktan emilir. Bu sıvı devamlı dolaşım hâlindedir.

Beyindeki bir bozukluğun gösterilmesinde beyin karıncıkları içine boyalı madde verilerek röntgen filmi çekilir.
Cevap
Keten Prenses07:21, 6 Mart 2009 
Memelilerin kalplerinde kanı bedene pompalayan odacıklara verilen ad. Memelilerin kalbinde iki adet karıncık vardır. Kasılmayla içlerindeki kan, atardamarlarla tüm bedene ve akciğerlere pompalanır. Sol karıncık bedene kanı pompalar. Yenmesi gereken direnç daha yüksek olduğu için, sol karıncığın duvarlarını örten kalp kası burada daha kalındır. Sağ karıncık da içindeki kanı, temizlenmek üzere akciğerlere pompalar. Yenmek zorunda olduğu direnç daha düşük olduğu için, bu odacık diğerine göre küçüktür.


kaynak
Cevap
Keten Prenses07:21, 6 Mart 2009 
Cevap
Misafir21:09, 26 Mart 2010 
[QUOTE]sag karincik nedir? 6.sınıf seviyesinde
Cevap
Kan DoLaşımı21:07, 27 Mart 2010 
Küçük kan doLaşımı olduğunda kirli kan sağ karıncıktan cıkar akciğer atardamarına ordanda sağ kulakçığa geLir.
Daha doğrusu karıncık ve kulakçık kalbin odacıklarıdır.Kalp 4 odacıktan oluşur.Bunlar; sağ karıncık , sol karıncık , sol kulakçık ve sağ kulakçıktır.
Cevap
gizemli öğrenci18:47, 16 Mart 2011 
sağ karıncığın görevi nedir?
Cevap
Misafir21:30, 27 Mart 2011 
sağ ve sol karıncık görevi ne
Cevap
Misafir16:11, 2 Mayıs 2011 
karıncık nedir?
Cevap
Misafir22:27, 2 Nisan 2014 
çok iyi ama cevap yok sağ karıncık nedirrrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları