Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Askeri liseye nasıl girebilirim?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ZERO0102 tarafından 6 Mart 2009 (11:55) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
87215 kez görüntülenmiş, 169 cevap yazılmış ve son mesaj 14 Eylül 2014 (09:44) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 4.04  |  Oy Veren: 26      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 6 Mart 2009, 11:55

#1 (link)
ZERO0102
Ziyaretçi
ZERO0102 - avatarı
askeri liseleler de torpil var mı ?
en az kaç net veya doğru olması lazım?
Rapor Et
Reklam
Eski 6 Mart 2009, 15:37

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Asker Liseler VeAstsubayHazırlama Okulları Başvuru Şartları

Askeri Okullar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı parasız yatılı okullardır
Sosyal Durum, Ahlak ve Karakter İle İlgili Koşullar
  • TC. Vatandaşı ve erkek olmak
  • Nişanlı, evli, dul olmamak veya herhangi bir kadınla nikahsız olarak birlikte yaşamamak
  • Kendisinin, anne, baba ve kardeşlerinin;
  • Tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş bu gibi faaliyetlerde bulunmamış ve bu faaliyetlere karışmamış olması

• Toplumca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmaları,
  • Kusursuz bir ahlak ve karaktere sahip olmaları
  • Dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiillerde bulunmamaları
  • Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonunda şüpheli yada sakıncalı hallerin bulunmaması
  • Taksirli suçlar hariç olmak üzere affa veya zaman aşımına uğramış ya da para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile bir cürümden hükümlü bulunmamak veya soruşturma altında olmamak;
  • Okuduğu okullardan ahlak ve disiplin sebepleri ile çıkarılmamış olmak
  • Okula karşı uygun nitelikte (Dürüst bir yaşam düzeyinde, yüz kızartıcı fiilleri bulunmayan) sorumlu bir veli göstermek.
Sağlık İle İlgili Koşullar:
  • Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin, Askeri okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin aşağıda yazılan sağlık niteliklerine uygun olmak;
  • Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düztaban olmamak.)
  • Duymasında en ufak bir kusuru bulunmamak.
  • Her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak.
  • Kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak
  • Ağırlğı, boy ölçüsünün santimetre olarak son iki rakamı ele alındığında, bu rakamdan en çok 5 kg.'a kadar (5 kg. dahil) fazla, en çok 15 kg.'a kadar (15 kg. dahil) eksik olmak.
  • Sevk edileceği Askeri Hastane'den "ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR" kaydını içeren sağlık raporu almak.
  • Türkçeyi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, söyleyiş bozukluğu vb. olmamak)
Boy ve Yaş İle İlgili Koşullar
Yaş ve boy (ayakkabısız) aşağıda belirtilen sınırlar içinde bulunmak.

13
145 cm
14
152 cm
15
157 cm
16
161 cm
17
166 cm
Hazırlık sınıfı okuyanlar için en fazla 17 yaşında (veya daha genç doğumlu) diğerleri için 16 yaşında (veya daha genç doğumlu) olmak.
Öğrenim İle İlgili Koşullar
  • MEB'e bağlı herhangi bir mesleğe yönelik olmayan ilköğretim okulları ile dengi okullardan 2002 yılı Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Öğretmenler kurulu kararı ile geçenler ve son sınıfta 2 yıl okuyarak mezun olan veya öğreniminin herhangi bir safhasında mesleğe yönelik okullarda okumuş olanların başvurusu geçersizdir)
  • Özel okullar ve yurtdışındaki okul mezunları için bu okulların mesleğe yönelik olmadığını ve ilköğretim okulları ile denkliğini belirten MEB'ce onaylanmış belge ile başvuruda bulunmuş olmak.
  • Okul bitirme dereceleri (Son 5 yılın ortalaması); Askeri Liseler için en az 3,50 Astsubay hazırlama okulları iin en az 3.00 olmak (Şehit/vazife malülü, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş, ve er çocukları ile öz kardeşlerinde ve muvazzaf / subay / astsubay çocuklarında, belirtilen okul bitirme dereceleri aranmaz. Bunların haziran döneminde doğrudan mezun olmaları yeterlidir.)
UYARI !
  • Giriş koşullarını taşımadıkları halde, yanlış bilgi vererek, asılsız belge düzenleyerek / düzenleterek askeri okullara kaydını yaptırmış olanların bu durumları, eğitim-öğretim süresi içerisinde tesbit edildiğinde, okuldan ilişkileri derhal kesilir ve haklarında yasal işlem yapılır.
  • Askeri Lise ve Astsubay Hazırlama Okulu Giriş sınavlarına katılacak adaylara son sınıfta her ne şekilde ve şartta olursa olsun öğreminine ara vermiş ve bütünlemeye kalmış olanlar ile son sınıfı öğretmenler kurulu kararı ile geçenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
kaynak
Rapor Et
Eski 6 Mart 2009, 15:43

#3 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
askeri liselere giriş koşuları ve bilgiler!!

ASKERİ LİSELER VE ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULLARI

Askeri liseler kendi bünyelerinde sınav yaparak öğrenci almaktadırlar. Askeri liselere başvurabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. İlköğretim 8. sınıf öğrencileri bu okullara başvuru yapabilirler. Askeri Lise ve Astsubay hazırlama okulları için müşterek hazırlanmış olana başvuru kılavuzunu ilköğretim okul müdürlükleri ile Askerlik Şube Daire Başkanlığından temin edebilirsiniz. Öğrenciler formlarını Nisan ve Mayıs aylarında okul müdürlüklerinden ve Askerlik Şube Daire Başkanlıkları' ndan alarak doldurup Mayıs ayının sonuna kadar teslim etmek zorundadırlar.

ASKERİ LİSELER

Kuleli Askeri Lisesi ( Çengelköy - İstanbul)

Işıklar Askeri Lisesi (Bursa)

Maltepe Askeri Lisesi (Güzelbahçe - İzmir)

ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULLARI

Çok programlı Astsubay Hazırlama Okulu (Balıkesir)

Mızıka Astsubay Hazırlama Okulu (Ankara)

Sağlık Astsubay Hazırlama Okulu (Ankara)

ASKERİ OKULLAR VE ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULLARI GİRİŞ KOŞULLARI

SOSYAL DURUM VE KARAKTER İLE İLGİLİ KOŞULLAR

T.C. vatandaşı olmak.

Nişanlı, evli olmamak

Taksirli suçlar hariç sabıkası bulunmamak

Kendisi, anne, baba ve kardeşlerinin

— Tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya karışmamış olması

— Toplumca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olması

— Kusursuz bir ahlâk ve karaktere sahip olması

— Dürüst bir yaşam düzeyinde olmaları ve yüz kızartıcı fiillerin bulunmaması

— Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturması sonucunda şüpheli ya da sakıncalı hallerinin bulunmaması

— Okula karşı uygun nitelikte (dürüst bir yaşam düzeyinde yüz kızartıcı fiilleri bulunmayan) sorumlu bir veli göstermek.

SAĞLIK İLE İLGİLİ KOŞULLAR

TSK sağlık yeteneği yönetmeliğinin okula girecek öğrenciye ilişkin yazılan niteliklerine uygun olmak

Türkçe' yi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, peltelik, tutukluk vb. olmamak)

ÖĞRENİM YAŞ BOY İLE İLGİLİ KOŞULLAR

Halen M.E.B' na bağlı ilköğretim okullarının 8. sınıfında okuyor olmak ve 2006 yılı haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Öğretmenler kurulu kararıyla geçenlerin, son sınıfta iki yıl okuyarak mezun olanların ve lise sınıflarında (hazırlık dahil) öğrenim görenlerin başvuruları geçersizdir.)

Okul bitirme dereceleri Askeri liseler için 3.50, Astsubay Hazırlama Okulları için en az 3.00 olmak

Okuduğu okullarda ahlâka ve disiplin sebepleriyle çıkarılmamış olmak

Hazırlık sınıfı okuyanlar en fazla 17 yaşında diğerleri için 16 yaşında olmak

Yaş, boy ve kilo aşağıda belirtilen sınırlar içinde olmak.

Yaş Doğum Tarihi En az boy/kilo En az boy/kilo
13 1993 140,5 cm/30 kg 171,5 cm/67,45 kg
14 1992 146,5 cm/34,2 kg 178,5 cm/72,8 kg
15 1991 152,5 cm/39,5 kg 182,5 cm/77,6 kg
16 1990 158 cm/44,9 kg 185 cm/80,8 kg

SINAVLA İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Adaylar ANKET, ÖN SAĞLIK, BEDENİ YETENEK ve MÜLAKAT seçmelerine tabi tutulacaklar, seçmelerde başarılı olan adaylar yazılı sınava gireceklerdir. Askeri lise ve Astsubay Hazırlama okullarına başvuran adaylar bilgi seviyelerinin tespiti için matematik (30), Fen Bilimleri (25), Türkçe (30), Sosyal Bilimler[Atatürk İlkeleri ve İnkılap tarihi(7)+Milli Tarih(4)+Milli Coğrafya(4)] olmak üzere toplam 100 sorudan oluşan çoktan seçmeli test sınavına tabi tutulacaklardır.Testin cevaplama süresi 120 dakikadır.Yazılı sınavda belirlenecek baraj puanlarını aşan tüm adaylar, okula girmeye hak kazanmış sayılmazlar. Kuvvet komutanlıklarının baraj puanlarını aşan adaylar, belirlenen tarihte Kuleli Askeri Lisesinde yapılacak olan Ön sağlık muayenesi, Bedeni yetenek sınavı, Psikoteknik testi(Yalnız Hava Kuvvetleri Komutanlığı için), Mülakat ve sağlık muayenesi aşamalarından geçeceklerdir.

— Askeri liseden sonra Hava Harp Okulu' nda okuyarak PİLOT ADAYI HAVACI SUBAY olmak istiyorsanız İlköğretim okullarından, Askerlik şubelerinden veya Hv. H. O. İnternet sayfasından temin edeceğiniz Başvuru belgelerini doldurarak belirlenen tarihe kadar belirtilen adrese gönderebilirsiniz.

— Başvurusu kabul edilen adayların bilgi sınavları; belirlenen tarihte Ankara, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Malatya ve Trabzon il merkezlerinde ÖSYM başkanlığı tarafından yapılacaktır.

— Giriş koşulları ve seçim aşamaları bilgileri başvuru formu ile birlikte verilecektir.

DENİZ LİSESİ

DENİZ LİSESİNDE EĞİTİM ÖĞRETİM

Deniz Lisesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı' nın amacına uygun düzeyde yeterli beden yeteneğine, genel kültüre, (başlangıç) askerlik anlayışı ve davranışlarına sahip Deniz Harp Okulu' ndaki eğitim ve öğretimi izleyebilecek nitelikte askeri öğrenci yetiştirir. Deniz Lisesinde Milli Eğitim Bakanlığı' nca onaylanmış Anadolu Lisesinin Fen, Matematik programı uygulanır. Deniz Lisesinin eğitim öğretim süresi hazırlık sınıfı ile birlikte 4 yıldır.

DENİZ LİSESİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Sosyal Durum, Ahlâk ve Karakterle İlgili Koşullar;

T.C. vatandaşı ve erkek olmak

Kusursuz ahlâk ve karakter sahibi olmak ve sabıkası bulunmamak

Ailesi kötü hal ve şöhrete sahip olmamak

Kanun dışı siyasi ve sosyal akımlara karışmamış olmak

Herhangi bir okulda ne sebeple olursa olsun çıkarılmamış olmak

Öğrenimle ilgili Koşullar;

Not ortalamasının en az 3, 50 olması gerekmektedir. (Deniz astsubay hazırlama okulu için 3, 00)

Ortaokul son sınıfta kalmamış olmak ve bütünlemesiz mezun olmak

İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıflarını bir mesleğe yönelik okullarda okumuş olmamak

Sağlık beden yeterliliği ve yaş ile ilgili koşullar;

Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Okullarına girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık nitelliklerine sahip olmak

En fazla 16 yaşında olmak(1990 doğumlu), en az 13 yaşında olmak(1993 doğumlu)

Özel Koşullar;

Yaptırılacak adli sicil (Arşiv) araştırması ve gizli güvenlik soruşturması sonunda askeri öğrenci olabilecek niteliklere uygun bulunmak. Eğitim döneminin hangi safhasında olursa olsun adli sicil/gizli güvenlik soruşturması olumsuz çıkan öğrencilerin okuldan kayıtları silinir.

Deniz lisesine giriş için mülâkat ve beden yeterliliği ile yazılı sınavını kazanarak puan durumu itibariyle yapılan sıralamada alınacak öğrenci kontenjanı içinde bulunmak.

Temel askerlik (intibak) eğitiminde başarılı olmak bu eğitimde başarılı olmayanları okulla ilişiği kesilir.

Başvuru Formu Temini;

Başvuru formlarını şahsen veya posta ile; Deniz Lisesi Komutanlığı Kayıt Kabul Komisyonu Başkanlığı 811340 Heybeliada/İstanbul adresinden alabilirsiniz. Ayrıca Mahalli Askerlik daire/şube başkanlıkları ile il, ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden ve Okul Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

kaynak:tsk.mil.tr
Rapor Et
Eski 30 Ağustos 2009, 02:54

Askeri liseye giriş puanları ne kadardır?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ASKERİ LİSEYE GİRMEK İÇİN 2009 YILINDA KAÇ PUANA İHTİYACIMIZ OLACAK.
Rapor Et
Eski 25 Eylül 2009, 16:13

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
kaç puan gerek fiziki yonde sorun yoq çoq şükür allah a puan sorun işte ne kadar yapmak lazım arlkadaşlar abiler ablalar yardımm(
Rapor Et
Eski 11 Aralık 2009, 16:48

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

kaç puan gerek fiziki yonde sorun yoq çoq şükür allah a puan sorun işte ne kadar yapmak lazım arlkadaşlar abiler ablalar yardımm(
askeri liseye kaç puan ile girilir söyermisin lütfen
Rapor Et
Eski 11 Ocak 2010, 19:02

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
puanı söyler misiniz...
Rapor Et
Eski 24 Ocak 2010, 15:07

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ankaradaki askeri liselerin puanları bi yardımcı olabilirmisiniz?
Rapor Et
Eski 15 Şubat 2010, 15:36

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkaşlar sınavdan 60 yada 70 netin üstünde alın kolaylık la girersinizi birde fazla tercih eden olmadığından çok kolay girersiniz
Rapor Et
Eski 20 Şubat 2010, 13:32

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
askeri liseye girebilmek için kaç puan gerekiyor buna bir cevap verin..
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.141 saniyede (69.33% PHP - 30.67% MySQL) 15 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 05:57
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi