Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Mümin suresi 78. ayetin anlamı nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ALİ tarafından 6 Mart 2009 (17:37) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
49930 kez görüntülenmiş, 71 cevap yazılmış ve son mesaj 15 Mayıs 2011 (14:50) tarihinde gönderilmiştir.
  • Bu konuyu beğendiniz mi?   
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 6 Mart 2009, 17:37

#1 (link)
ALİ
Ziyaretçi
ALİ - avatarı
MÜMİN SURESİNİN 78.AYETİN ANLAMI NEDİR ACİL CEVAP
En iyi cevap MeLL tarafından gönderildi

Alıntı:
MeLL adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Mü'min Suresi

78.ayet MEALİ
78. Andolsun senden önce de peygamerler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var. Hiçbir peygamber Allah'ın izni olmaksızın herhangi bir âyeti kendiliğinden getiremez. Allah'ın emri gelince de hak uygulanır. İşte burada Allah'ın nizamını yıkmaya uğraşanlar hüsrana uğrarlar.

78.Ayet TEFSİRİ(Meal'in geniş açıklaması)
78. Allah'a andolsun ki, ey Peygamber! Senden Önce birçok peygamber göndermiş ve onları açık mucizelerle desteklemiştik. Kavimleri onlarla mücadele etmiş ve onları yalanlamıştı. Başına gelen şeylere sabretme hususunda o peygamberleri örnek al. (Kurtubî şöyle der: Yüce Allah, ondan önce peygamberlerin karşılaştığı şeyleri anlatarak onu teselli etti.) O peygamberlerden, kavimleriyle olan kıssalarını sana anlattıklarımız da vardır; kıssa ve haberlerini sana anlatmadıklarımız da. Peygamberlerden hiçbiri için, Allah'ın emri olmadan, kavmine herhangi bir mucize getirmesi sahih ve doğru olmaz. Bu, Kureyş'e bir cevaptır. Zira onlar Hz. Peygamber(s.a.s.)'e, "Safa tepesini bizim için altın yap" demişler ve bundan başka tekliflerde bulunmuşlardı. Cezalandırılmaları için belirlenen vakit geldiğinde Allah onları yok edecektir. İşte o zaman, Allah'ın âyetleri hakkında mücadele edenler ve peygamberi güç duruma düşürmek için mucizeler isteyen inatçılar ziyana uğrayacaklardır.
Buyrun...
Etiketler:
  • ayet suresinin anlami
  • mumin suresi 78 ayetin anlami
  • mumin suresi anlami
  • mumin suresinin anlami
  • muminun suresi 78 ayetin anlami
Benzer Konular:
Rapor Et
Eski 6 Mart 2009, 18:41

#2 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Andolsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var. Hiçbir peygamber Allah'ın izni olmaksızın herhangi bir âyeti kendiliğinden getiremez. Allah'ın emri gelince de hak uygulanır ve o zaman bâtılı seçenler hüsrana uğrayacaklardır.
ayrıca inceleyiniz
Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali ve Tefsiri - Mü'min Suresi

Rapor Et
Eski 6 Mart 2009, 20:09

#3 (link)
MeLL
Ziyaretçi
MeLL - avatarı
Mü'min Suresi

78.ayet MEALİ
78. Andolsun senden önce de peygamerler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var. Hiçbir peygamber Allah'ın izni olmaksızın herhangi bir âyeti kendiliğinden getiremez. Allah'ın emri gelince de hak uygulanır. İşte burada Allah'ın nizamını yıkmaya uğraşanlar hüsrana uğrarlar.

78. Allah'a andolsun ki, ey Peygamber! Senden Önce birçok peygamber göndermiş ve onları açık mucizelerle desteklemiştik. Kavimleri onlarla mücadele etmiş ve onları yalanlamıştı. Başına gelen şeylere sabretme hususunda o peygamberleri örnek al. (Kurtubî şöyle der: Yüce Allah, ondan önce peygamberlerin karşılaştığı şeyleri anlatarak onu teselli etti.) O peygamberlerden, kavimleriyle olan kıssalarını sana anlattıklarımız da vardır; kıssa ve haberlerini sana anlatmadıklarımız da. Peygamberlerden hiçbiri için, Allah'ın emri olmadan, kavmine herhangi bir mucize getirmesi sahih ve doğru olmaz. Bu, Kureyş'e bir cevaptır. Zira onlar Hz. Peygamber(s.a.s.)'e, "Safa tepesini bizim için altın yap" demişler ve bundan başka tekliflerde bulunmuşlardı. Cezalandırılmaları için belirlenen vakit geldiğinde Allah onları yok edecektir. İşte o zaman, Allah'ın âyetleri hakkında mücadele edenler ve peygamberi güç duruma düşürmek için mucizeler isteyen inatçılar ziyana uğrayacaklardır.
Rapor Et
Eski 10 Mart 2009, 18:01

Mümin suresinin 78.ayetinin anlamı nedir?

#4 (link)
Ben Melek
Ziyaretçi
Ben Melek - avatarı
Ben Melek
Lütfen bana yardım edin
Çok acil benim bu ödevi bulmam lazım ya lüten bana yardım edi gönderin bana birşeyler noluuuuuuuuuuuuur
Rapor Et
Eski 10 Mart 2009, 18:08

#5 (link)
MeLL
Ziyaretçi
MeLL - avatarı
Alıntı:
MeLL adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Mü'min Suresi

78.ayet MEALİ

Buyrun...
Rapor Et
Eski 13 Ekim 2009, 22:47

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
of bir türlü bulamadım mümin suresinin 78. ayetini ya bulan varsa lütfen bana desin ne olur
Rapor Et
Eski 13 Ekim 2009, 22:49

#7 (link)
Blue Blood
Ziyaretçi
Blue Blood - avatarı
Alıntı:
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

of bir türlü bulamadım mümin suresinin 78. ayetini ya bulan varsa lütfen bana desin ne olur
Mü'min Suresi

78.ayet MEALİ

Rapor Et
Eski 29 Aralık 2009, 18:26

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
78.ayet MEALİ
Rapor Et
Eski 12 Ocak 2010, 20:43

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
arkdaşlar üstte yazıyor anlamı
Andolsun senden önce de peygamerler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var, durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var. Hiçbir peygamber Allah'ın izni olmaksızın herhangi bir âyeti kendiliğinden getiremez. Allah'ın emri gelince de hak uygulanır. İşte burada Allah'ın nizamını yıkmaya uğraşanlar hüsrana uğrarlar

bu anlamıdır...78.ayet
Rapor Et
Eski 13 Ocak 2010, 20:18

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Alıntı:
Ben Melek adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Ben Melek
Lütfen bana yardım edin
Çok acil benim bu ödevi bulmam lazım ya lüten bana yardım edi gönderin bana birşeyler noluuuuuuuuuuuuur
andolsun senden öncede peygamberler gönderdik.onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimselerde var durumlarını sana bildirmediğimiz kimseler de var
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.209 saniyede (77.49% PHP - 22.51% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 09:01
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi