Arama

Çiçekli bitkilerde çiçeğin görevi nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Eylül 2013 Gösterim: 90.311 Cevap: 77
elif doğan - avatarı
elif doğan
Ziyaretçi
8 Mart 2009       Mesaj #1
elif doğan - avatarı
Ziyaretçi
yeryüzünde binlerce bitki türü vardır. bu bitkilerin birçoğu çiçeklidir. peki, çiçeğin görevi nedir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
ve bir bitkide ana bölümler kök,gövde,yaprak,çiçek olarak 4 bölüme ayrılır.çiçekli bitki:GÜL çiçeksiz bitkiler : ısırgan otu ...... işte bunlar bitkideki yerler dir ...
Sponsorlu Bağlantılar
SEDEPH - avatarı
SEDEPH
Ziyaretçi
8 Mart 2009       Mesaj #2
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Çiçek örtüsü

Sponsorlu Bağlantılar
Üreme organlarını dıştan sararak onları dış etkilerden korur. Doğrudan üremeye katılmadığı için 'verimsiz kısım' olarak da adlandırılır.
Dikotil bitkilerde çiçek örtüsü 2 kısımdan oluşur: Çanak yapraklar (sepal) ve taç yapraklar (petal).

Çanak yapraklar (sepal)

Çiçeğin yeşil veya kahverengi tonlarında olan küçük yapraklardır. Bu yapraklar, çiçek tomurcuk halindeyken onu dış etmenlerden korur.

Taç yapraklar (petal)

Çiçeğin en gösterişli kısmıdır. Üreme organlarının dışında bulunur. Gösterişli yapısı ve renkleriyle birçok canlıyı cezbederek tozlaşmada önemli bir role sahiptir. Ayrıca hücresindeki golgi aygıtı adlı organel sayesinde güzel koku salgılar. İçindeki kromoplast organeli ise yeşil hariç diğer renkleri salgılar. Bu da tozlaşmada önemli rol oynar.
Monokotil bitkilerde çiçek örtüsü 'tepal' adı verilen bir kısımdan oluşur. Taç yapraklar gösterişli, güzel kokan ve renkli olduklarından böcekleri kendilerine çeker ve bu olay sonucunda arılar veya böcekler polen depo etmiş olurlar.

Üreme organları

Üreme işlevini yerine getirerek neslin devamlılığını sağlar. Bu nedenle 'verimli kısım' olarak da adlandırılır.

Dişi üreme organı

Ovaryum (yumurtalık), stilus (boyuncuk) ve stigma (tepecik) olmak üzere üç kısımdan oluşur. Ovaryum, dişi üreme organının en alt kısmında bulunur ve tohum taslaklarını taşır. Stilus, dişi üreme organının ortasında bulunur ve stigmada çimlenen polenlerin ovaryuma ulaşmasını sağlar. Stigma ise, tozlaşma ile gelen polenlerin dişi organa tutunmasını ve çimlenmesini sağlar. Ayrıca çiçeklerin güzel kokup renkli olmaları arıları ve bocekleri kendilerine çekmektedir.

Çiçek sapı [değiştir]

Pedisel olarak da adlandırılan bu kısım, çiçeği taşır. Saplı çiçeklere 'pedisellat çiçek', sapsız çiçeklere de 'sessil çiçek' adı verilir.

Tozlaşma

Tozlaşma erkek üreme organında üretilen polenin dişi üreme organında olan yumurtaya ulaşmasıdır. Tozlaşma su, rüzgar ve böcekler yardımı ile olur.

vikipedi
arnavutalii - avatarı
arnavutalii
Ziyaretçi
8 Mart 2009       Mesaj #3
arnavutalii - avatarı
Ziyaretçi
tozlama su rüzgar böçekler yardımcı olur
bubacim - avatarı
bubacim
Ziyaretçi
16 Mart 2009       Mesaj #4
bubacim - avatarı
Ziyaretçi
Bitkide çiçeğin görevi tozlaşma yoluyla bitkinin çoğalmasını sağlamaktır.

tozlaşama erkek organın başcında bulunan polenleri dişi organın dişicik tepesine taşınmasına ordaki polenlerinde dişicilk borusundan inerek yumurtayla birleşmesine denir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Ekim 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
ve bir bitkide ana bölümler kök,gövde,yaprak,çiçek olarak 4 bölüme ayrılır.çiçekli bitki:GÜL çiçeksiz bitkiler : ısırgan otu ...... işte bunlar bitkideki yerler dir ...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yeryüzünde binlerce bitki türü vardır. bu bitkilerin birçoğu çiçeklidir.peki,çiçeğin görevi nedir?
nötrino
Yasaklı
20 Şubat 2010       Mesaj #7
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yeryüzünde binlerce bitki türü vardır. bu bitkilerin birçoğu çiçeklidir.peki,çiçeğin görevi nedir?

Bitkilerde Çiçeğin Görevi
Çiçek, tohumlar vasıtasıyla yeni bireylerin oluşmasını ve bitkinin devamını sağlıyordur Yani çiçeğin asıl görevi tozlaşma yoluyla bitkilerin çoğalmasını sağlamaktır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ÇİÇEĞİN ÜREMESİ İÇİN GELİŞMESİ İÇİN SUYA İHTİYAÇ DUYAR BUNU HEPİMİZ BİLİRİZ. AMA ÇOK AŞIRI DERECEDE SU KOYARSAKTA ÇİÇEKLER ÇÜRÜR AMA ÇÜRÜMEMESİ İÇİN AZ SU KOYMAMIZ GEREKİR BEN ÇİÇEK BESLİYORUM
ÇİÇEĞİME ÇOK SU KOYDUM AZ SU KOYULCAĞINI BİLMİYORDUM AZİCİK ÇÜRÜMEYE
BAŞLADI BEN ÇOK ÜZÜLDÜM AMA ANNEM ÜÇ GÜN SU KOYMAMAMI SÖYLEDİ BENDE KOYMADIM ŞİMDİ AZİCİK YAVVAŞ YAVAŞ BÜYÜMEYE BAŞLADI ÇOK GÜZEL ÇİÇEK AÇTI GÜZEL BİR BİTKİ BESLEMEK İÇİN

1.AŞIRI SU KOYMUYALIM . (ANNEMİZDEN YARDIM ALALIM)
2.BİTKİ'NİN TOPRAĞINA DİKKAT EDELİM
3.BİTKİ'NİN YAPRAKLARINI KOPARMAYALIM
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mart 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çiçegin görevi nedir
craxx - avatarı
craxx
Ziyaretçi