Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Aşırı tüylenmenin sebebi nedir, nasıl tedavi edilir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ceylin tarafından 10 Mart 2009 (14:55) tarihinde açılmıştır.
15935 kez görüntülenmiş, 18 cevap yazılmış ve son mesaj 17 Temmuz 2014 (22:05) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 10 Mart 2009, 14:55

Aşırı tüylenmenin sebebi nedir, nasıl tedavi edilir?

#1 (link)
ceylin
Ziyaretçi
ceylin - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
karın cene ve sırt bolgemde tüylenme var horman testlerı yapıldı ama bırsey bulunamadı bunun nedenı ne olabılır aılemde boyle bır sorun yok tsk cvb beklıtorum
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 10 Mart 2009, 16:17

Aşırı tüylenmenin sebebi nedir, nasıl tedavi edilir?

#2 (link)
MsXLabs Üyesi
Keten Prenses - avatarı
Aşırı Tüylenme

Adet kanamalarının başlamasıyla genç bir kızın vücudunda hormonlara bağlı ve kadına özgü değişiklikler olur. Sağlıklı bir hormonal yapı için beyindeki merkezler, yumurtalıklar, tiroid ve böbrek üstü bezlerinin uyum içinde çalışması gerekir.

Aşırı Tüylenme; yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun kalın ve sert tüylerin çıkmasıdır. Bu durum kozmetik bir problemin yanında hormonal bir düzensizliği de gösterir.


Normal Kıl Büyümesi
Her kıl derinin altında folikül adı verilen kökten büyür ve kıl derinin üzerinde kalan kısmı alınsa da kökü durduğu sürece büyümeye devam eder. İnsan vücudunda doğduğunda yaklaşık 50 milyon kıl kökü bulunur. Erişkinlerde iki tip kıl vardır, bunlardan birincisi birçok kadının yüzünde, göğüslerinde ve sırtında bulunan ince, renksiz ve kısa olan kıllardır. İkinci tür ise hem kadın hem de erkeklerin başında, koltuk altında ve genital (cinsel) bölgelerinde bulunan sert uzun ve koyu renkli kıllardır. Ön kol (dirseklerin altı) ve bacakların dizden aşağısındaki kılların sayısı kişilerin hormonal durumundan bağımsızdır ve bu bölgelerde aşırı kıllanma hastalık değildir.


Yüzde ve Vücutta Aşırı Tüylenmenin Nedenleri
Genellikle aşırı tüylenme kandaki androjenlerin (erkeklik hormonları) artmasına bağlıdır. Androjenler erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadında bulunan hormonlardır. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert, uzun kıllara dönüşmesine neden olur.

Androjen düzeylerinin yükselmesine ve bunun sonucu olarak da tüylenmeye neden olan durumlar şunlar:


Menopoz: Bu dönemde yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde androjen sentezi devam eder. Buna bağlı olarak kıllanma görülebilir.
Genetik: Annesinde veya büyükannesinde aşırı tüylenme olan kişilerde aynı hastalığın görülme olasılığı fazladır.


İlaç Yan Etkileri: Erkeklik hormonları veya androjenik özellikler gösteren ilaçlar alan kişilerde aşırı tüylenme görülebilir.


Polikistik Over Hastalığı: Bu hastalıkta yumurtalıklarda birçok kist oluşur ve erkeklik hormonları fazla üretilir. Hastalarda aşırı tüylenme, düzensiz yumurtlama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.

Yumurtalık Tümörleri: Nadir olarak görülen ve androjen salgılayan tümörler de aşırı tüylenmeye neden olur.

Adrenal (Böbreküstü Bezi) Bozuklukları: Androjenler böbreküstü bezinde de üretilir. Böbreküstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.


Aşırı Kıllanmanın Nedeninin Belirlenmesi
Yapılan hormon testleriyle kandaki androjen ve diğer hormonların seviyeleri belirlenir. Ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemelerle yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki tümörler tespit edilebilir.


Aşırı Tüylenmenin Tedavisi
Kozmetik tedavi: Tüy dökücü kimyasalların kullanımı, ağda, traş vb. gibi yöntemlerle geçici olarak bu tüylerden kurtulmak mümkündür. Epilasyon kalıcı sonuç veren yöntemlerden biridir. Hormon tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedaviye eklemesi uygun olur.

Tıbbi Tedavi: Aşırı tüylenmenin tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar doğum kontrol haplarıdır. Bu haplardaki östrojenler karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır. Diğer bir ilaç olan Spiranolakton androjenlerin ciltteki etkisini engeller. Böbrek üstü bezlerinin hastalıklarına bağlı aşırı tüylenmenin tedavisinde kortizon kullanılır. Son yıllarda GnRH analoglarıyla yeni tüy çıkması engellenir. Önceden çıkan tüyler hormon tedavisiyle dökülmez, tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilebilir. Hormon tedavisine başlandıktan ortalama bir - iki yıl sonra ilacın dozu azaltılarak, tüylenmenin tekrarlanıp tekrarlamadığı tespit edilir ve gerekirse ilaca daha uzun süre devam edilir.
Rapor Et
Eski 29 Eylül 2009, 14:33

Aşırı tüylenmenin sebepleri ne olabilir?

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
benim yüzümde kıl değilde tüylenme bazende iri kıllar çıkıyor annem seker hastasıbacaklarımda göğüslerde tektük iri kıllar var nedenini öğrenebilirmiym
Rapor Et
Eski 17 Ekim 2009, 16:57

tüylenme

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
bende bütün vücudumda aşırı tüylenme var her tarafımda var tüysüz bir yerim yok ne yapmalıyım piskolojim çok bozuk 25 yaşındayım hormon tahlilleri yaptırdım temiz çıktı nasıl kurtulabilirim
Rapor Et
Eski 8 Şubat 2010, 03:49

Aşırı tüylenmenin sebebi nedir, nasıl tedavi edilir?

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
sen anca epilasyon ile kurtulursun lazer epilasyon
Rapor Et
Eski 19 Mayıs 2010, 21:15

Aşırı kıllanmaya karşı neler faydalı olabilir?

#6 (link)
Let
Ziyaretçi
Let - avatarı
Merhaba arkadaşlar 18 yaşındayım ve bir takıntım var daha doğrusu sorun.Göğüslerimdeki ve bacaklarımdaki kıllar çok fazla bunun için bir çözüm var mı?Bitkisel ilaçlar,kremler var tüy dökücü deil azaltıcı faydası olur mu?

Arkadaşlar gerçekten bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirm. Çok fena bi şey...:
Rapor Et
Eski 19 Mayıs 2010, 21:29

Aşırı tüylenmenin sebebi nedir, nasıl tedavi edilir?

#7 (link)
jaws
Ziyaretçi
jaws - avatarı
Aşırı tüylenmenin nedenleri

Uzun, kalın ve sert tüyler yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacaklarda görülüyorsa hormon dengesizliği söz konusu olabilir. Tüylenme genetik veya menopozdan da kaynaklanabilir

Kıllanma sorunum var. Ne yapmalıyım?

İstenmeyen tüyler bütün kadınların ortak sorunudur. Adet kanamalarının başlamasıyla genç bir kızın vücudunda hormonlara bağlı ve kadına özgü değişiklikler olur. Sağlıklı bir hormonal yapı için beyindeki merkezler, yumurtalıklar, tiroid ve böbrek üstü bezlerinin uyum içinde çalışması gerekir. Aşırı tüylenme yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun, kalın ve sert tüylerin çıkmasıdır. Bu durum kozmetik bir problemin yanında bir hormonal düzensizliği de gösterir. Aşırı tüylenme sıklıkla kandaki androjen (erkeklik hormonu) artışına bağlıdır. Androjen erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadınlarda bulunan hormondur. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert, uzun kıllara dönüşmesinden olur. Androjen düzeylerinin yükselmesine ve bunun sonucu olarak da tüylenmeye neden olan bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

* Menopoz: Bu dönemde yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde androjen sentezi devam eder, buna bağlı olarak kıllanma görülebilir.

* Genetik: Annesinde veya büyükannesinde aşırı tüylenme olan kişilerde aynı hastalığın görülme olasılığı fazladır.

* İlacın etkileri: Erkeklik hormonları veya androjenlik özellikler gösteren ilaçlar alan kişilerde aşırı tüylenme görülebilir.

* Polikistik over hastalığı: Bu hastalıkta yumurtalıklarda birçok kist oluşur ve erkeklik hormonları fazla üretilir. Hastalarda aşırı tüylenme, düzensiz yumurtalama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.

* Yumurtalık tümörleri: Nadir görülen ve androjen salgılayan tümörler de aşırı tüylenmeye neden olur.

* Böbrek üstü (adrenal) bezleri: Androjenler böbrek üstü bezinde üretilir. Bu böbrek üstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.

* Aşırı kıllanmanın nedeninin belirlenmesi: Yapılan hormon testleri ile kandaki androjen ve diğer hormonların seviyeleri belirlenir. Ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemeler ile yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki tümörler tespit edilebilir.
Rapor Et
Eski 19 Mayıs 2010, 21:30

Aşırı tüylenmenin sebebi nedir, nasıl tedavi edilir?

#8 (link)
jaws
Ziyaretçi
jaws - avatarı
Aşırı Tüylenme Nedenleri ve Tedavisi

Cilt güzelliğini bozan birçok faktörden biride kadınların vücudunda görülen aşırı tüylenme.Tüylenmenin nedenleri araştırılırken öncelikle hormon testleri yapılıp kandaki androjen ve diğer hormonların seviyeleri belirlenmelidir.Ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemelerlede varsa yumurtalıklarda veya böbrek üstündeki tümörler tespit edilir.Vücundaki tüyler artan insan mutlaka bir doktora gitmelidir.

Kıllar derinin altında ‘folikül’adı verilen kökten büyür ve kıl derinin üzerinden alınmasına rağmen kök alınmadığı için büyümeye devam ederler.Erişkinlerde 2 tip kıl bulunuyor.Bunlardan birincisi kadının yüzünde,göğüslerinde bulunan ince renksiz tüyler.İkincisi ise hem kadın hem erkekte bulunan kafa,koltuk altı ve cinsel organda görülen sert koyu renkli tüyler.Ön kol ve bacakta diz kapağının altındaki bölümde büyüyen kılların sayısı hormonal durumdan bağımsızdır.

Yüzde ve vücuttaki tüylenme ise kandaki androjenlerin (erkeklik hormonu)artmasıyla ortaya çıkar.Bunun sonucunda kısa renksiz tüyler kalın ve koyu renkli tüylere dönüşürler.

Menepoz ise tüylenmede rol oynayan etkenlerden.Kadınların menepoz dönemlerinde yumurtalıklardan östrojen(kadınlık hormonu)sentezi azaldığı halde andrejen sentezi devam eder.Bu da kıllanmaya yol açabilir.

Genetik olarak düşünürsek annesinde aşırı tüylenme olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

İlaçlarında yan etkileri olması sonucunda tüylenmede artış görülebilir.

Polikistik over hastalığıda tüylenmeye sebep olmaktadır.Bu hastalıkta yumurtalıklarda kist oluşup,erkek hormonlarının fazla salgılanmasına sebep olur.Aşırı tüylenmenin dışında,düzensiz yumurtlama,adet düzensizlikleri,kısırlık ve şişmanlık görülür.

Androjen salgılayan tümörler aşırı tüylenmeye sebep olurlar.

Bu tüylenmelerin tedavisinde en çok doğum kontrol hapları kullanılır.Bu haplardaki östrojenler karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır.Diğer bir ilaç olan ‘Spiranolakton’ androjenlerin ciltteki etkisini engeller.Böbrek üstü bezlerin hastalıklarına bağlı olarak oluşan aşrı tüylenmede ise kortizon kullanılır.Son yıllarda GnRH analogları denilen bir grup ilaç ile yumurtalıklardan androjen salınımı engellenerek aşırı tüylenme tedavi ediliyor.Hormon tedavileri ile de yeniden tüy çıkması engelleniyor.

Önceden çıkan tüyler hormon tedavisi ile dökülmez.Tedavisinin sonrasında yapılan epilasyon ile kıllar yok edilir.Hormon tedavisine başlandıktan 1-2 yıl sonra ilacın dozu azaltılır.Tüylenmede tekrar söz konusu ise ilaca kesilmeden devam edilir.
Rapor Et
Eski 28 Kasım 2010, 17:06

Aşırı tüylenmenin sebebi nedir, nasıl tedavi edilir?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ben de tüm vücudumda bir sürü siyah renkte ve siyah kıllar var moralimi çok bozuyorlar bunun için ne yapabilirim?? evde yapabileceğim şeyler önerirmisiniz....
Rapor Et
Eski 17 Nisan 2011, 22:52

Aşırı tüylenmenin sebebi nedir, nasıl tedavi edilir?

#10 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
slm kizlar .. bendede asiri tüylenme problemi var 6 aydir bir alet deniyorum evde yani lasere benseyen birsey ,yapmadan önce orayi tiras ediyorsun ondan sonra makineyi üzerine basiyorun ... kilari sayiflatiyor ,sayif kilarida döküyor ,zaten kilari uzadigi zaman dokunursan kendisi dökülüyor,tabiki bu demek degildir ki tedavi ozaman bitiyor tedaviyi devam edecek olsada kil olmasada ,bende suan kilar sayifladi bazilarida döküldü koarimdakiler hic kalmadi bacaklarimida suan daha yeni baladim cok iyi bir etki yapti,tabiki önce doktorunuzu bir sorun hormon sorununuzmu var yoksa baska birseyden mi kaynaklaniyor ...benimki genetik mis
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.229 saniyede (78.21% PHP - 21.79% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 03:38
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi