Arama

Lise 1'de okul değişimi hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Eylül 2013 Gösterim: 5.985 Cevap: 8
Moor - avatarı
Moor
Ziyaretçi
19 Mart 2009       Mesaj #1
Moor - avatarı
Ziyaretçi
Lise 1 okul değişimi hakkında yardıma edebilir misiniz?
Okula alışamadım ve bazı sorunlar çıktı devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarı oldu
ama ben seneye yine aynı okulda başlamak istemiyorum
başka bir okula yeniden kaydolabilir miyim?
EN İYİ CEVABI mintik verdi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni genelgesine göre 9. sınıfı bitirecek öğrenciler yıl sonunda isterlerse liselerini değiştirebilecek.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu yıl genel liselerin 9. sınıfını bitirecek öğrenciler 10. sınıfa meslek liselerinden devam edebileceği gibi, meslek liselerinin 9. sınıfını bitirecek öğrenciler de 10. sınıfa genel liselerden devam edebilecek.

Kararla, mesleki ve teknik lise mezunları, bir yıl çıraklık eğitimine gitmeden diplomalarıyla birlikte ‘işyeri açma belgesi’ alabilecek.

Bu sene liseler 4 yıllık eğitime geçerken ortak sınıf olan 9. sınıflardan meslek liselerinin 10. sınıfına nasıl geçileceği ile mesleki ve teknik lise mezunlarına verilecek işyeri açma belgesine dair esaslar, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yayınladığı iki genelgeyle belli oldu. Buna göre 9. sınıfta işlenen ‘Tanıtım ve Yönlendirme’ dersinde öğrencilerin kabiliyetine uygun bir liseye gitmesi sağlanacak. Öğrencilere özellikle mesleki eğitimin önemi anlatılarak bu alana yönelmeleri teşvik edilecek. Halen liselerin 9. sınıfında okuyan öğrencilerin 10. sınıftan itibaren yönelebilecekleri alanı belirlemek ve yöneltme tavsiyesinde bulunmak amacıyla öğrenci ve velisinin tercihleri doğrultusunda öğretmenler tarafından bir ‘Alana Yöneltme Tavsiye Formu’ düzenlenecek. Puan haline getirilecek bu form öğrenciler elektronik, bilgisayar, makine gibi alanları tercih ederken etkili olacak. Öğrenciler öğrenim gördüğü okul bünyesinde eğitimi yapılan veya başka bir mesleki teknik lisede bulunan alanları tercih edebilecek. Alana yerleştirme, 9. sınıf yıl sonu başarı ortalaması yüzde 50, ilköğretim okulu diploma notu yüzde 30, Alana Yöneltme Tavsiye Formu’nda tercih edilen alan için belirlenen değerlendirme notu yüzde 20 oranında etki ettirilerek yapılacak sıralamaya göre yapılacak.

Liselerin 10. sınıfına geçen öğrencilerden mesleki ve teknik liselere devam etmek isteyenler, haziran sonundan 1 Eylül 2006 gününe kadar tercihlerini belirlemek üzere okul müdürlerine başvuracak. Genel liseler için alan seçimi ise yeni ders yılının başlamasına kadar devam edecek. Genel lise, meslek lisesi ve Anadolu türü program uygulayan liselerdeki öğrencilere, teknik liseye başvuru hakkı verilirken, öğrencilerin dil ve anlatım, matematik, fizik ve kimya derslerinin yıl sonu başarı ortalamasının en az 3 olması gerekecek. Teknik liseler, hem akademik hem de mesleki eğitim veriyor, ayrıca liselerin fen koluna denk geliyor.

Meslek liseliye işyeri açma belgesi

Ortaöğretimde eğitim-öğretim süresinin 4 yıla çıkarılması kapsamında tüm meslek lisesi mezunlarına işyeri açma belgesi doğrudan verilecek. Yeni mezun olacaklar denklik belgesini diplomalarıyla birlikte alacaklar. 2005-2006 eğitim-öğretim yılından önce mezun olup işyeri açma belgesi alamayanlar da isterlerse mezun oldukları okul müdürlüğüne başvurarak belgelerini alabilecek.

fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
19 Mart 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Yeni bir başlangıca, yeni ortama vs bazen alışmak zor oluyor.Ancak kendi geleceğiniz için fedakarlık yapmak zorundasınız.Büyük ihtimalle başka bir okula kaydınız alınabilir.Orada aynı sorunu yaşamayacağınızdan emin olabilecek misiniz ki?Yİne farklı bir ortam olacak.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Şubat 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Anadolu , Fen ve Anadolu Öğretmen Liselerinde isen Diğer okullarda boş kontenjanlardan faydalanarak geçiş yapabilrisin...

Düz Liselerde ise belirli alanlara göre alıyor onlar.Ama paranın Gözü Çıksın.Biraz para teklif ettiğinde tüm Düz Liseler alır seni....

!kyucel
mintik - avatarı
mintik
Ziyaretçi
6 Şubat 2010       Mesaj #4
mintik - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni genelgesine göre 9. sınıfı bitirecek öğrenciler yıl sonunda isterlerse liselerini değiştirebilecek.

Bu yıl genel liselerin 9. sınıfını bitirecek öğrenciler 10. sınıfa meslek liselerinden devam edebileceği gibi, meslek liselerinin 9. sınıfını bitirecek öğrenciler de 10. sınıfa genel liselerden devam edebilecek.

Kararla, mesleki ve teknik lise mezunları, bir yıl çıraklık eğitimine gitmeden diplomalarıyla birlikte ‘işyeri açma belgesi’ alabilecek.

Bu sene liseler 4 yıllık eğitime geçerken ortak sınıf olan 9. sınıflardan meslek liselerinin 10. sınıfına nasıl geçileceği ile mesleki ve teknik lise mezunlarına verilecek işyeri açma belgesine dair esaslar, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yayınladığı iki genelgeyle belli oldu. Buna göre 9. sınıfta işlenen ‘Tanıtım ve Yönlendirme’ dersinde öğrencilerin kabiliyetine uygun bir liseye gitmesi sağlanacak. Öğrencilere özellikle mesleki eğitimin önemi anlatılarak bu alana yönelmeleri teşvik edilecek. Halen liselerin 9. sınıfında okuyan öğrencilerin 10. sınıftan itibaren yönelebilecekleri alanı belirlemek ve yöneltme tavsiyesinde bulunmak amacıyla öğrenci ve velisinin tercihleri doğrultusunda öğretmenler tarafından bir ‘Alana Yöneltme Tavsiye Formu’ düzenlenecek. Puan haline getirilecek bu form öğrenciler elektronik, bilgisayar, makine gibi alanları tercih ederken etkili olacak. Öğrenciler öğrenim gördüğü okul bünyesinde eğitimi yapılan veya başka bir mesleki teknik lisede bulunan alanları tercih edebilecek. Alana yerleştirme, 9. sınıf yıl sonu başarı ortalaması yüzde 50, ilköğretim okulu diploma notu yüzde 30, Alana Yöneltme Tavsiye Formu’nda tercih edilen alan için belirlenen değerlendirme notu yüzde 20 oranında etki ettirilerek yapılacak sıralamaya göre yapılacak.

Liselerin 10. sınıfına geçen öğrencilerden mesleki ve teknik liselere devam etmek isteyenler, haziran sonundan 1 Eylül 2006 gününe kadar tercihlerini belirlemek üzere okul müdürlerine başvuracak. Genel liseler için alan seçimi ise yeni ders yılının başlamasına kadar devam edecek. Genel lise, meslek lisesi ve Anadolu türü program uygulayan liselerdeki öğrencilere, teknik liseye başvuru hakkı verilirken, öğrencilerin dil ve anlatım, matematik, fizik ve kimya derslerinin yıl sonu başarı ortalamasının en az 3 olması gerekecek. Teknik liseler, hem akademik hem de mesleki eğitim veriyor, ayrıca liselerin fen koluna denk geliyor.

Meslek liseliye işyeri açma belgesi

Ortaöğretimde eğitim-öğretim süresinin 4 yıla çıkarılması kapsamında tüm meslek lisesi mezunlarına işyeri açma belgesi doğrudan verilecek. Yeni mezun olacaklar denklik belgesini diplomalarıyla birlikte alacaklar. 2005-2006 eğitim-öğretim yılından önce mezun olup işyeri açma belgesi alamayanlar da isterlerse mezun oldukları okul müdürlüğüne başvurarak belgelerini alabilecek.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Temmuz 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sınıfta kalanlar değiştirile bilioyormu ? 9. sınıf tekrarı seneye meslek lisesine yardımcı olun (sagopa_cavit@hotmail.com)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mayıs 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben meslek lisesine gidiyorum 10 sınıftayım bilgisayar bölümünde okuyorum ama bölümümü hiç sevmediğim için düz liseye gitmek istiyorum . Bir yolu war mı kolaylıkla geçilebilirmi yoksa mümkün değil mi . ? Lütfen yardımcı olursanız sevinirim...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Kasım 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arakadaş lar busene liseye gidemeyen ler seneye liseye gidebilme şansları varmı acaba bus osruma cevap veririmisiniz lütfen
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Kasım 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben Ticaret meslek lisesi öğrencisiyim 1.sınıfta okuyorum lise 2de sağlık meslek lisesine geçiş varmı nerdeyse %75 var diyo ama bazıları yok diyor buda beni korkutuyor lütfen cevap yazarmısınız ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Eylül 2013       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle Meraba , çok acil yardıma ihtiyacım var okullar daha yeni açıldı ben SBS ' de OYP puanım 362 aldım ve yanlış tercih yaptığım için Anadolu Teknik Lisesine gidiyorum , ve okuldaki öğretmenlerim ilk sene tüm okullar aynı statüde aynı eğitim verdiği için nakil ile gidebilceğimi söylüyor , bir araştırma yaptım ve meb okulların boş kontejanlarını açıkladı https://e-okul.meb.gov....retim/OKL/OOK06006.aspx burda yaklaşık 10 okula taban puanım yetiyor hatta çok üstünde olanlar da var , birde arkadaşlarım her sene sonunda 9. sınıfın bitiminde okulların boş kontejanları için tercih yapıldığını söylüyor , bunu arakadşımın okul müdürü bizzat söylemiş ; " bir sene b okulda oku beğenmezsen sene sonunda tercihle puanın yettiği başka okula gidersin " demiş . Allah aşkına yardım , benden 30 puan 40 puan düşük alan arakdaşlarım bile Anadolu lisesine gitti , bilgisi olan yardım etsin . Çok ACİLLL ! YANİ DEMEK İSTEDİĞİM BEN BU OKULDAN ANADOLU LİSESİNE GİTMEK İSTİYORUM VE PUANIMIN YETTİĞİ BİR ÇOK ANADOLU LİESEİ VAR NASIL NAKİL YAPTIRICAM PAZARTESİ GÜNÜ SON FELAN YAZIYORDU Bİ SİTEDE BİLGİSİ OLAN YARDIM ETSİN ALLAH AŞKINA YA Msn Sad Okul müdür yardımıcımız bana ; eğer taban puanın yetiorsa ve kontejan varsa olabilir dedi . yardım edin Allah aşkına !!!!