Arama

Anasınıfı öğretmeni olmak için gerekli aşamalar nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Mart 2018 Gösterim: 205.647 Cevap: 7
sekeyh - avatarı
sekeyh
Ziyaretçi
19 Mart 2009       Mesaj #1
sekeyh - avatarı
Ziyaretçi
Anasınıfı öğretmeni olmak için gerekli aşamalar nelerdir?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Mesajları dikkatli okuyun. Meslek lisesi öğretmen olmaya yetmez, üniversite okuyacaksınız diyoruz. Alttaki mesajı dikkatle okuyun.

Sponsorlu Bağlantılar
Kurslarla öğretmen olunmaz, ancak "bakıcı" gibi görev yapabilirsiniz.
Meslek liselerinin bile ilgili bölümleriyle sadece yardımcı "usta öğretici" olabilirsiniz.
Kendinizi ve birbirinizi yanlış yönlendirmeyin. Ana sınıfı öğretmenliği ancak üniversite eğitimiyle olur.

İnceleyiniz:
Anasınıfı öğretmeni olmak için üniversite sınavına girmeli ve Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin "Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü"nü kazanmalısınız.

Bu bölüm 2000 ÖSS'den itibaren Sözel Puan türüyle öğrenci almaktadır. Anaokulu öğretmenliği programının amacı, okul öncesi eğitim veren kurumlara öğretmen yetiştirmektir. Mezunlar meslek liselerinde ve okul öğcesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilirler.

Mezun olduktan sonra, KPSS den de gerekli puanı almaları gerekmektedir. 2009 - Okul öncesi öğretmenliği taban puanları:
"Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi öğretmen adayları için geçerli olacak taban puanını açıkladı.
Atanacak kadrolu okul öncesi öğretmeni: 1319
Okul öncesi taban puan 54"

Kız meslek lisesi mezunları ise ana okulu öğretmeni olamazlar, ancak "usta öğretici" olarak yani bağımsız sınıf almadan (yardımcı) sözleşmeli öğretmen olarak görev yapabilirler.

BAKINIZ Okul Öncesi Öğretmeni

Son düzenleyen Safi; 19 Mart 2018 19:40
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
19 Mart 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Linki inceleyerek gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz..
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
21 Kasım 2009       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Mesajları dikkatli okuyun. Meslek lisesi öğretmen olmaya yetmez, üniversite okuyacaksınız diyoruz. Alttaki mesajı dikkatle okuyun.

Kurslarla öğretmen olunmaz, ancak "bakıcı" gibi görev yapabilirsiniz.
Meslek liselerinin bile ilgili bölümleriyle sadece yardımcı "usta öğretici" olabilirsiniz.
Kendinizi ve birbirinizi yanlış yönlendirmeyin. Ana sınıfı öğretmenliği ancak üniversite eğitimiyle olur.

İnceleyiniz:
Anasınıfı öğretmeni olmak için üniversite sınavına girmeli ve Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin "Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü"nü kazanmalısınız.

Bu bölüm 2000 ÖSS'den itibaren Sözel Puan türüyle öğrenci almaktadır. Anaokulu öğretmenliği programının amacı, okul öncesi eğitim veren kurumlara öğretmen yetiştirmektir. Mezunlar meslek liselerinde ve okul öğcesi eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilirler.

Mezun olduktan sonra, KPSS den de gerekli puanı almaları gerekmektedir. 2009 - Okul öncesi öğretmenliği taban puanları:
"Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi öğretmen adayları için geçerli olacak taban puanını açıkladı.
Atanacak kadrolu okul öncesi öğretmeni: 1319
Okul öncesi taban puan 54"

Kız meslek lisesi mezunları ise ana okulu öğretmeni olamazlar, ancak "usta öğretici" olarak yani bağımsız sınıf almadan (yardımcı) sözleşmeli öğretmen olarak görev yapabilirler.

BAKINIZ Okul Öncesi Öğretmeni
Son düzenleyen Safi; 19 Mart 2018 19:47
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ekim 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bunun için eğer kızmeslek lisesi çocuk gelişimimezunu isenız anadolu üniversitesi okul öncesi öğretmenliği aöf okuyabilirsiniz bu bölüm sözelden alıyo yanı sınavın 1 kısmını yapıyosunuz yine konya selçuk üniversitesi anasınıfı öğretmenliği bölümü de sözelden alıyo diğer üniversitelerin okulöncesi öğretmenlikleri eşit ağırlıktan alıyo puanları bilemiyorum kaçla aldığını 4 yıllık lisans eğitiminden sonra kpss denilen sınavdan yeterli puanı aldıktan sonra öğretmen olarak atanıyosunuz kpss de sözleşmeli atamada puanlar bı yıl 46 ya kadar düştü ancak zaman neyi gösteriri bilişnmez herkese başarılar ben de bir anasınıfı öğretmneiyim Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Aralık 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben sizi su sekilde aydinlatiyim, ben lise 4 ogrencisi cocuk gelisimi okuyorum. ve lisenin son senesi olarakta bu sene staj goruyorum. birsuru anaokulu gordum ve 20 anaokulu gorduysem yanliz bir tane universite mezununa rastladim. anaokulu ogretmeni olmak icin belediyenin cocuk gelisimi kurslarindan egitim alip gelseniz bile anaokullari sizi rahatlikla kabul edebiliyor bunun icin meslek lisesi ya da uni mezunu olmaniz gerekmiyor.maaslarida 800-900 ve 1000 tl arasinda degisiyor. fakat bu meslek disardan bakilinca harika gozuken bir meslek fakat oyle kotu oyle tiksindirici bir meslekki insani hayattan sogutuyor. ne bir sosyallik birakiyor ne bi kariyer. on sene once nerdeyseniz on sene sonrada ayni yerdesiniz. bildiginiz bakicisiniz dusunsenize insanlar guzel kariyer yapicaklar rahat edicekler diye siz onlarin cocuklarina bakiyosunuz. ne sizin bir sosyal yasantiniz kaliyor ne birsey sabah aksam 7 gunun alti gunu cocuk goruyosunuz. onlara bakiyosunuz ailelerden sikayet geliyor. cok buyuk bas agrisi. bir yerde magaza satis elemani olun o bile daha iyi. emin olun ben bile bukadar yorucu birseyden biktim okulu birakmayi bile dusundum simdiyse bitirmeye calisiyorum
ZeRGaNa - avatarı
ZeRGaNa
Ziyaretçi
27 Aralık 2011       Mesaj #6
ZeRGaNa - avatarı
Ziyaretçi
Üniversitede ki çocuk gelişim bölümü 2000 yılından itibaren artık Sözel Puan türüyle öğrenci almaktadır. Anaokulu öğretmenliği programının amacı, okul öncesi eğitim veren kurumlara öğretmen yetiştirmektir.Düz lisede Dil Bölümü ya da sözel bölüm öğrencileri Çocuk Gelişim Bölümünü tercih edebiliyor.Ya da Meslek liselerinde Çocuk gelişimi ve eğitim alanı mezunları.
Son düzenleyen Safi; 19 Mart 2018 19:46
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ağustos 2014       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yha ne olursunuz anasıfı öğretmeni olmak için hangi aaşamlardan geçmeliyiz biri söylesin !!!!!!!!!!!

mutlaka meslek lisesinde okul öncesi okumalısınız örgün yada yaygın eğitim fark etmez lise mezunlarını özel anaokulları havada kapıyor asgari ücretle resmen sömürülerek çalıştırılırsınız ama yok ünv. okuyacağım derseniz açık öğretimden okul öncesi bölüm kaldırıldı mecburen örgün okumanız lazım bu arada puanlarıda yüksek hadi bi şekilde ünv. okudunuz özelde binlira maaşala sabah 8 akşam 7 çalışırsınız yani bi ilk okul mezunu ameleden daha az maaş alırsınız hee devlettemi çalışmak istiyosunuz ozaman dershaneye gidip KPSS lanetiyle yüzleşip 70 puan almak için yırtınır ve alıncada atanırsınız ikibin üçyüzlira maaş alırsınız tercih sizin şimdiki aklım olsa gündeliğe giderdim bu kadar okul seminer kurs dersane sınav öğretmenlik yapacak pskoloji bırakmıyorlar insanda kolay gelsin Msn Grin
runeşya - avatarı
runeşya
Ziyaretçi
9 Haziran 2015       Mesaj #8
runeşya - avatarı
Ziyaretçi
Belki de kadınlar arasında günümüzün en popüler mesleklerinden birisi anaokulu öğretmenliğidir. Türkiye’de birçok üniversitede bölümünün olması ve bundan dolayı puanlarının geniş bir yay oluşturması, mezuniyete binaen atanmasının daha kolay olması anaokulu öğretmenliğini daha cazip hale getirmiştir. Tabi her işte olduğu gibi bu işinde kendisine has bazı zorlukları mevcut. Örneğin özellikle yaşı küçük çocuklarla ilgilenmek, tüm gününü onlara harcamak bir yandan zevkli olsada bazen ıstırap halini alabilir. En başta anaokulu öğretmeni okul öncesi çocukların zekasal, suygusal, sosyal yönden gelişmesi için gerekli eğitimi veren kişidir. Okul öncesi çocukları yeni çıkan kanunla artık 6 yaş altındakiler olarak nitelendirilmeye başlanmıştır.
Peki nasıl anaokulu öğretmeni olunur? Bu işin sınavsal ve idari kısmına geçmeden önce hangi vasıflara sahip olması gerektiğine bakmak gerekir. Bir kere anaokulu öğretmeni bu iş için gerekli pedagojik bir eğitimden geçmiş olmalıdır. Bu eğitim doğrultusunda uygulayacağı metotları geliştirmeli ve gerekirse her çocuk için ayrı ayrı ilgilenebilecek kapasitede kendini geliştirmelidir. Bu mesleği seçecek kişilerin kesinlikle özellikle o yaş grubuna ait çocukları sevmesi ve onlarla ilgilenmeye gönüllü olması gerekmektedir. Güler yüzlü olması, bazı duygularını gizleyebilmesi, bakımlı ve temiz olması belki de en önemlisi adil olması bu özelliklerden bazılarıdır.
Empatik olmaları, sempatik olmaları, iyi bir diksiyona sahip olmaları, oyunu ve oyuncakları sevmeleri, okul dışındaki hayatlarının düzenli ve örnek oluşturabilecek şekilde olması çok önemlidir. Bu özelliklere haiz olamayan kişilerin çocuklarla iyi bir iletişim kurabilmesi gerçekten çok zordur. Dolayısıyla bunun sonucu mesleğini sevmeme hatta nefret etmeye dönüşebilmesidir. Zaten MEB’inin ilgili mevzuatında anaokulu öğretmeninin görevleri anlatılırken : “Çocukların zihinsel yönden gelişmelerini sağlayacak konuları, çocukların anlayacağı şekilde, günlük yaşantılarından örneklerle anlatır” , “Kalem tutma, oyuncaklarını kullanmayı öğrenme ve el becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur,” Ortak sosyal davranışlarla, çocukların fiziksel gelişmelerini artırmak üzere faaliyetler organize eder”, “Çocukların tuvalet, giyinme gibi günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için gerekli becerileri kazandırır” ifadeleri geçmektedir. 5 yaşındaki bir çocuğa tuvalet ihtiyacını karşılaması konusunda yardımcı olmak hiçte kolay olan bir şey değildir. Bu ancak kendisini eğiticiliğe adamış birinin yapacağı davranışlardır.