PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Türkiye'nin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin bölgesel dağılımı nasıldır?
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Darky_Dark21:36, 24 Mart 2009 
Merhaba ;

Türkiye'nin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bölgelere göre dağılımı...PLEASE.
Benzer Konular:
Etiketler:
  • turkiye in yer yuzu zenginlikleri
  • turkiye yerustu kaynaklari
  • yer ustu zenginliklerimiz
Cevap
fadedliver22:30, 24 Mart 2009 
İnceleyiniz Türkiye Yeraltı Kaynakları
Cevap
Misafir15:27, 8 Mart 2010 
Alıntı:
yer ustu zenginlikleri
turkıyenın yer ustu zenglikleri nelerdir
Cevap
Misafir19:42, 20 Şubat 2011 
türkiyenin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bulunma nedenleri
Cevap
Misafir19:54, 19 Nisan 2011 
neden yeraltı kaynaklarının isimleri tam net olarak yazmıyor ?
Cevap
Misafir18:10, 17 Mayıs 2011 
yer üstü zenginliği söyleyin
Cevap
Misafir20:16, 17 Mayıs 2011 
offffffffff bende bulamadım yeraltını buldum ama yerüstünü bulamadım yardımcı olun nolurr(((
Cevap
The Eniqmatic20:23, 17 Mayıs 2011 
Bor Madenleri Kaynagi: Son zamanlarda gelisen teknoloji bor mineralini bütün sanayi dallarinin vazgeçilmesi mümkün olmayan ve alternatifi de bulunmayan temel girdileri konumuna getirmistir. Petrolün alternatifi bor cevheridir. Fakat borun su anda bir alternatifi yoktur ve olacagi da mümkün görülmüyor. Yeralti kaynaklarimizin basinda bor cevheri gelmektedir. Dünya bor rezervinin % 80'den fazlasina sahip bulunmaktayiz. Rezerv ve kalite yönünden dünyada tekel durumundayiz. Bazi ileri teknoloji ürünlerinin (bilgisayar cep telefonu v.s.) imalinde uzay sanayiinde Türk borlari olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Türk bor kaynaklari dünyanin asgarî 400 yillik ihtiyacini karsilayacak kapasitededir. Bu bilginin sahibi olan konunun arastirmaci ve uzmanlarina göre Anadolu'daki bu madenin miktari 10 milyar ton civarindadir. (Bugünkü fiyatlara göre 15-20 trilyon dolar.) Bu çok degerli cevher ülke topraklarinin altinda bu azîz milletin kalkinma ve refahina sunulmayi dört gözle beklemektedir. Dahilî ve haricî ihanet çeteleri petrolde oldugu gibi bu serveti de esir almis bulunmaktadirlar. Isletilmeyen isletilmesine mani olunan madenlere "esir madenler" denilmektedir.
Bor; sanayinin her dalinda su anda 450 çesitten fazla mamül maddenin üretiminde kullanilmaktadir. Dayanikliligi ve sertligi saglamada ara ürün olarak kullanilmaktadir. Isiya son derece dayaniklidir. ABD roketlerinde Türk borlari kullanilmaktadir. Radar dalgalarini emdigi absorbe ettigi için hayalet uçaklarinin imalinde kullanilmaktadir. Sadece ABD de 600'den fazla proje bor'un yakit olarak kullanilmasi ile ilgili patent almistir. Borla çalisan otomobiller üretime girmistir.

"Bor minerali ayni zamanda alternatif yakit teknolojisinin birincil arastirma ve kullanim kaynagidir. Hava ulasim ve savas uçaklari ilk defa ses üstü hizlara borlu yakitlar sayesinde ulasmistir. Savas basligi tasiyan füzelerin kullandigi yakit uzaya gönderilen uydulari yörüngelerine tasiyan ve oturtan roket motorlari borlu yakitlar kullanirlar. Yapilan arastirmalar bor mineralinden sifir emisyonlu çevre dostu bor motorlarinin üretim ve kullaniminin önünü açmistir. Bor Ingiltere Fransa ve özellikle ABD'de askerî arastirmalarin yogunlastigi bir mineraldir. Son yillarda borun problemsiz bir yakit olarak özellikle süpersonik ve hipersonik hizlara ulasan uçaklarda kullanildiginda süphe yoktur. (Bor Gerçegi) isimli eserin ön sözünden-Eti Holding Bas Müf. M.M. Çinki"

Altin Varligimiz: "Türkiye günümüzde isletilebilir önemli miktarda altin rezervine sahip oldugu halde bunlardan yararlanamayan dünyadaki tek ülkedir. Oysa bilinen sahalarin isletmeye alinmasiyla Türkiye Avrupa'nin en fazla altin üreten ülkesi olma potansiyeline sahiptir. Söz konusu potansiyel devreye sokuldugunda ortalama 160 ton/yil altin ithalatimizin tamami yurt içindeki üretimle karsilanabilir hale gelecektir. Türkiye altin potansiyelinin tahmini amaciyla yapilan arastirma sonucuna göre 6500 ton ve üstü rakamlara ulasabilecegi hesaplanmistir. 6500 tonluk rezervin (300 dolar/ONS) fiyatiyla degeri yaklasik 70 milyar dolardir. Ülke ekonomisinde yaratacagi katma deger ise bunun 5-6 katina kadar çikabilir."

Krom (Kromit) Varligimiz: Bu maden ülkemizin önemli yeralti kaynaklarindan biridir. Krom üretimi bakimindan dünyanin önde gelen ülkeleri arasindayiz. Dünya rezervinin %10'u Türkiye'de bulunmaktadir. Bulgular bu payin %10'un üzerine çikabilecegi yönündedir. ½unu kesinlikle unutmamamiz gerekir. Maden varligimiz yabancilar tarafindan arastirilip tespit edilmis ancak daima kasten bilerek rezervler düsük gösterilmistir. Tipki verimli petrol kuyularinin "petrol yok" yalani ile kapatildigi gibi. Onun için bugün ülkede bilinen ve tespit edilen maden varligimiz daha genis rezervler ihtiva etmektedir. Borda Türkiye dünyada tekel durumunda oldugu halde yabanci sirketler kasten "Türkiye'de bor tükenmistir çok az rezerv vardir." v.s gibi yillarca rapor yayinlamislardir.

"Krom cevheri dünya sanayiinin vazgeçilmez bir üretim girdisidir. Atmosfer korozyonuna kimyasal etkilere asinmaya karsi yüksek direnç göstermesi çok sert olmasi sebebiyle çelik ve öteki minerallerin korunmasinda kaplama olarak yaygin bir sekilde kullanilir. Silâh sanayiinin ikamesi olmayan çok önemli bir girdisidir."

Türkiye dünyanin en büyük kromit ihraç eden ülkesidir. Türk kromitleri dünya krom pazarlarinda her zaman üst seviye fiyatlarla talep edilen kaliteli metalürjik kalite cevherler olarak aranmaktadir.

Ülkemizin bu cevherden maksimum fayda saglayabilmesi için kaynaklarin (ferrokrom ve paslanmaz çelik) üretimine yönlendirilmesi bu sanayinin acilen kurulmasi sarttir. Türkiye'nin paslanmaz çelik tüketimi 100.000 ton/yil civarindadir. (Yillik 200 milyon- 1 milyar dolarlik ithalat söz konusudur.)

Toryum Varligimiz: Bu maden roket ve uçaklarin imalinde seramik ve elektrik aletleri yapiminda aydinlatmada kullanilmaktadir. Çok önemli kullanildigi alan ise nükleer enerji sanayiidir. Nötron absorbsiyonu ile (uranyum-223'e) dönüstürülerek nükleer enerji kaynagi olarak kullanilmaktadir. Dünya toryum rezervinin büyük (1/2) bir bölümüne sahip olmamiza ragmen uzun yillardan beri bir türlü nükleer santraller insa edemedik. Çünkü; birileri "nükleer santralleri içine sindirememektedir." Disaridan pahali enerji ithali sanayiye en pahali enerji satmayi halkin fakirlesmesini içlerine çok güzel sindirmektedirler. Enerji açiginin kapatilmasi için acilen bu santrallerin de devreye girmesi millî bir borçtur.
Cevap
Misafir20:38, 31 Mayıs 2011 
ya bu nasıl bir iştir be bn bu kadar ayrıntılı istemiom ya bu nasıl iştir be doğru güzgün yazarmıınız acaba dileğimin gereğinin yapılmasını istek ve arz ederim
Cevap
Misafir15:15, 19 Aralık 2011 
ya ben isimlerini arıom bulamadım onu da bi yazı verin
Cevap
1 2
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Türkiye'nin yerüstü zenginlikleri nelerdir?
Türkiye'nin 2012 yılı bölgelere göre nüfus dağılımı nasıldır?
Yeraltı ve yerüstü kaynakları nedir?
Bu enerjilerin Türkiye dağılımı nasıldır?
Dünya'da Türkiye'nin Bölgesel Önemi