Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'nin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin bölgesel dağılımı nasıldır?

Gösterim: 25344 | Cevap: 16
  • turkiye in yer yuzu zenginlikleri
  • yer ustu zenginliklerimiz
Darky_Dark
Cevaplanmamış   |    24 Mart 2009 21:36   |   Mesaj #1   |   
Darky_Dark - avatarı
Ziyaretçi

Türkiye'nin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin bölgesel dağılımı nasıldır?

Merhaba ;

Türkiye'nin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bölgelere göre dağılımı...PLEASE.
fadedliver
24 Mart 2009 22:30   |   Mesaj #2   |   
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
İnceleyiniz Türkiye Yeraltı Kaynakları
SEDEPH bu mesajı beğendi.
Misafir
8 Mart 2010 15:27   |   Mesaj #3   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

yer ustu zenginlikleri

turkıyenın yer ustu zenglikleri nelerdir
Misafir
20 Şubat 2011 19:42   |   Mesaj #4   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

türkiyenin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bulunma nedenleri

türkiyenin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bulunma nedenleri
Misafir
19 Nisan 2011 19:54   |   Mesaj #5   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

yeraltı kaynakları

neden yeraltı kaynaklarının isimleri tam net olarak yazmıyor ?
Misafir
17 Mayıs 2011 18:10   |   Mesaj #6   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yer üstü zenginliği söyleyin
Misafir
17 Mayıs 2011 20:16   |   Mesaj #7   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
offffffffff bende bulamadım yeraltını buldum ama yerüstünü bulamadım yardımcı olun nolurr(((
The Eniqmatic
17 Mayıs 2011 20:23   |   Mesaj #8   |   
The Eniqmatic - avatarı
Ziyaretçi
Bor Madenleri Kaynagi: Son zamanlarda gelisen teknoloji bor mineralini bütün sanayi dallarinin vazgeçilmesi mümkün olmayan ve alternatifi de bulunmayan temel girdileri konumuna getirmistir. Petrolün alternatifi bor cevheridir. Fakat borun su anda bir alternatifi yoktur ve olacagi da mümkün görülmüyor. Yeralti kaynaklarimizin basinda bor cevheri gelmektedir. Dünya bor rezervinin % 80'den fazlasina sahip bulunmaktayiz. Rezerv ve kalite yönünden dünyada tekel durumundayiz. Bazi ileri teknoloji ürünlerinin (bilgisayar cep telefonu v.s.) imalinde uzay sanayiinde Türk borlari olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Türk bor kaynaklari dünyanin asgarî 400 yillik ihtiyacini karsilayacak kapasitededir. Bu bilginin sahibi olan konunun arastirmaci ve uzmanlarina göre Anadolu'daki bu madenin miktari 10 milyar ton civarindadir. (Bugünkü fiyatlara göre 15-20 trilyon dolar.) Bu çok degerli cevher ülke topraklarinin altinda bu azîz milletin kalkinma ve refahina sunulmayi dört gözle beklemektedir. Dahilî ve haricî ihanet çeteleri petrolde oldugu gibi bu serveti de esir almis bulunmaktadirlar. Isletilmeyen isletilmesine mani olunan madenlere "esir madenler" denilmektedir.
Bor; sanayinin her dalinda su anda 450 çesitten fazla mamül maddenin üretiminde kullanilmaktadir. Dayanikliligi ve sertligi saglamada ara ürün olarak kullanilmaktadir. Isiya son derece dayaniklidir. ABD roketlerinde Türk borlari kullanilmaktadir. Radar dalgalarini emdigi absorbe ettigi için hayalet uçaklarinin imalinde kullanilmaktadir. Sadece ABD de 600'den fazla proje bor'un yakit olarak kullanilmasi ile ilgili patent almistir. Borla çalisan otomobiller üretime girmistir.

"Bor minerali ayni zamanda alternatif yakit teknolojisinin birincil arastirma ve kullanim kaynagidir. Hava ulasim ve savas uçaklari ilk defa ses üstü hizlara borlu yakitlar sayesinde ulasmistir. Savas basligi tasiyan füzelerin kullandigi yakit uzaya gönderilen uydulari yörüngelerine tasiyan ve oturtan roket motorlari borlu yakitlar kullanirlar. Yapilan arastirmalar bor mineralinden sifir emisyonlu çevre dostu bor motorlarinin üretim ve kullaniminin önünü açmistir. Bor Ingiltere Fransa ve özellikle ABD'de askerî arastirmalarin yogunlastigi bir mineraldir. Son yillarda borun problemsiz bir yakit olarak özellikle süpersonik ve hipersonik hizlara ulasan uçaklarda kullanildiginda süphe yoktur. (Bor Gerçegi) isimli eserin ön sözünden-Eti Holding Bas Müf. M.M. Çinki"

Altin Varligimiz: "Türkiye günümüzde isletilebilir önemli miktarda altin rezervine sahip oldugu halde bunlardan yararlanamayan dünyadaki tek ülkedir. Oysa bilinen sahalarin isletmeye alinmasiyla Türkiye Avrupa'nin en fazla altin üreten ülkesi olma potansiyeline sahiptir. Söz konusu potansiyel devreye sokuldugunda ortalama 160 ton/yil altin ithalatimizin tamami yurt içindeki üretimle karsilanabilir hale gelecektir. Türkiye altin potansiyelinin tahmini amaciyla yapilan arastirma sonucuna göre 6500 ton ve üstü rakamlara ulasabilecegi hesaplanmistir. 6500 tonluk rezervin (300 dolar/ONS) fiyatiyla degeri yaklasik 70 milyar dolardir. Ülke ekonomisinde yaratacagi katma deger ise bunun 5-6 katina kadar çikabilir."

Krom (Kromit) Varligimiz: Bu maden ülkemizin önemli yeralti kaynaklarindan biridir. Krom üretimi bakimindan dünyanin önde gelen ülkeleri arasindayiz. Dünya rezervinin %10'u Türkiye'de bulunmaktadir. Bulgular bu payin %10'un üzerine çikabilecegi yönündedir. ½unu kesinlikle unutmamamiz gerekir. Maden varligimiz yabancilar tarafindan arastirilip tespit edilmis ancak daima kasten bilerek rezervler düsük gösterilmistir. Tipki verimli petrol kuyularinin "petrol yok" yalani ile kapatildigi gibi. Onun için bugün ülkede bilinen ve tespit edilen maden varligimiz daha genis rezervler ihtiva etmektedir. Borda Türkiye dünyada tekel durumunda oldugu halde yabanci sirketler kasten "Türkiye'de bor tükenmistir çok az rezerv vardir." v.s gibi yillarca rapor yayinlamislardir.

"Krom cevheri dünya sanayiinin vazgeçilmez bir üretim girdisidir. Atmosfer korozyonuna kimyasal etkilere asinmaya karsi yüksek direnç göstermesi çok sert olmasi sebebiyle çelik ve öteki minerallerin korunmasinda kaplama olarak yaygin bir sekilde kullanilir. Silâh sanayiinin ikamesi olmayan çok önemli bir girdisidir."

Türkiye dünyanin en büyük kromit ihraç eden ülkesidir. Türk kromitleri dünya krom pazarlarinda her zaman üst seviye fiyatlarla talep edilen kaliteli metalürjik kalite cevherler olarak aranmaktadir.

Ülkemizin bu cevherden maksimum fayda saglayabilmesi için kaynaklarin (ferrokrom ve paslanmaz çelik) üretimine yönlendirilmesi bu sanayinin acilen kurulmasi sarttir. Türkiye'nin paslanmaz çelik tüketimi 100.000 ton/yil civarindadir. (Yillik 200 milyon- 1 milyar dolarlik ithalat söz konusudur.)

Toryum Varligimiz: Bu maden roket ve uçaklarin imalinde seramik ve elektrik aletleri yapiminda aydinlatmada kullanilmaktadir. Çok önemli kullanildigi alan ise nükleer enerji sanayiidir. Nötron absorbsiyonu ile (uranyum-223'e) dönüstürülerek nükleer enerji kaynagi olarak kullanilmaktadir. Dünya toryum rezervinin büyük (1/2) bir bölümüne sahip olmamiza ragmen uzun yillardan beri bir türlü nükleer santraller insa edemedik. Çünkü; birileri "nükleer santralleri içine sindirememektedir." Disaridan pahali enerji ithali sanayiye en pahali enerji satmayi halkin fakirlesmesini içlerine çok güzel sindirmektedirler. Enerji açiginin kapatilmasi için acilen bu santrallerin de devreye girmesi millî bir borçtur.
Misafir
31 Mayıs 2011 20:38   |   Mesaj #9   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya bu nasıl bir iştir be bn bu kadar ayrıntılı istemiom ya bu nasıl iştir be doğru güzgün yazarmıınız acaba dileğimin gereğinin yapılmasını istek ve arz ederim
Son düzenleyen Valeria; 31 Mayıs 2011 20:49. Sebep: msj içeriği
Misafir
19 Aralık 2011 15:15   |   Mesaj #10   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya ben isimlerini arıom bulamadım onu da bi yazı verin
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'nin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin bölgesel dağılımı nasıldır? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • turkiye in yer yuzu zenginlikleri
  • yer ustu zenginliklerimiz
Türkiye'nin yerüstü zenginlikleri nelerdir?
yurdumuzun yerüstü zenginlikleri nelerdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 16
Son Mesaj: 17 Aralık 2013 18:31
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 24 Ekim 2013 20:01
Yeraltı ve yerüstü kaynakları nedir?
yer altı ve yer üstü kaynakları
Forum: Soru-Cevap Cevap: 14
Son Mesaj: 16 Aralık 2012 16:37
Bu enerjilerin Türkiye dağılımı nasıldır?
rüzgar jeotarmal güneş hidroelektrik enerjilerinin türkiyedeki durumları ?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Nisan 2012 11:52
Dünya'da Türkiye'nin Bölgesel Önemi
Türkiye; Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının birleştiği noktada bir köprü durumunda, dünya güç dengesini etkileyebilecek sürekli ve çok yönlü çıkar ve güç çatışmalarına sahne olan, Orta Doğudaki petrol kaynaklarına yakınlığı ve Orta Asya’daki Türk devletleri ile entegre...
Forum: Satırlarla Türkiye Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Ağustos 2009 13:54
Sayfa 0.421 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu