Arama

Kırıktaki alçı ne zaman alınır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Kasım 2016 Gösterim: 62.962 Cevap: 5
asyaLIM - avatarı
asyaLIM
Ziyaretçi
27 Mart 2009       Mesaj #1
asyaLIM - avatarı
Ziyaretçi
Kırıktaki alçı ne zaman alınır?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Kırık alçılarının alınması kemiğin kaynaması ile alakalıdır. Özellikle ayak bileklerinde meydana gelen kırıklarda alçının alınması çok daha uzun sürmektedir. Oynak bölgelerin kaynama süresi diğer kırık olan bölgelere göre kaynaması zaman almaktadır. Genç yaşta kemik kısa sürede kaynarken ilerleyen yaşlarda yaşın getirmiş olduğu bazı sebeplerden mütevellit kemiğin kaynaması uzun sürecektir. Eğer doktorunuzun size söylediklerini tam manası ile yerine getirmişseniz iyileşmeniz kolaylaşacaktır. Kırılan bölgenizin ilk röntgenini yanınızda götürmeyi unutmayınız. Çünkü doktorunuz bir daha röntgen çekecek ve ilk hali ile son halini analiz ederek kırıktaki alçının çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verecektir. Eklem kırıklarında dikkatli olunmalı faaliyet ve ağır hareketlerden kaçınmalısınız. İlk olarak bandaj kullanmanız tavsiye edilir ve sonrasında egzersiz ve kasları çalıştırmanız önerilir. Sonuçta kırılan bölge hareketsiz kaldığı için zamanlar oradaki hareket açıklığı giderilecektir.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 8 Kasım 2016 20:48
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
27 Mart 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alçının alınması kemiğin kaynayıp kaynamamasına bağlıdır. ayak bileği gibi oynak ve çok sabit olmayacak bir eklem için daha uzun bir kaynama süresi öngörülür.. ve ileri yaşlarda bu süre daha uzar.. ancak iyi bakılmışsa ve ilaçlarla tavsiyelere harfiyen uyulmuşsa bir ay iyi bir süre. yarın alçınız alınmadan önce sizden bir röntgen grafisi istenip eklemin son durumuna bakılacak.. ancak önemli olan ve hep gözardı edilen birşey daha hatırlatmak isterim.. lütfen önceki ilk kırıldığındaki çektirdiğiniz röntgen grafisinide yanınızda götürün ki kemiğin alçıdan önceki haliyle en son hali karşılaştırılabilinsin bu önemli bir noktadır..
alçının alınıp alınmayacağına çekilen kontrol grafisinden sonra karar verilecektir..
Sponsorlu Bağlantılar
genelde eklem yeri kırıklarında hemen aktif ve zorlayıcı faaliyetler önerilmez. öncelikle orayı koruyucu geçici bir bandajla bir süre daha korumanız önerilecektir. önce pasif hareketlerle kasları ısıtmanız. sonra aktif hale geçmeniz önerilir.. elbette yürüyeceksiniz ama bu uzun yorucu olmamalıdır ilk başta.. bir aydır aktif olmayan eklem ve kasların öncelikle pasif hareketlerle hazırlanması gereklidir.
sağlıklı günler dilerim..
Son düzenleyen Keten Prenses; 27 Mart 2009 11:13
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ağustos 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba , bende 3 gün önce talihsiz bir şekilde ayağımı bilek çevresinde bir yerden kırdım ve diz kapağının altına kadar alciya alındı . Benimde şikayetim aynı ayağa kalktığım zaman morarma ve acı oluyor ben bunu alçınin ayağa yüklenmesi olarak yorumluyorum bi uzman görüşü daha iyi olur tabi . Bir de diğer arkadaşa da katılıyorum bu kadar kötü birşey olamaz insanı hayattan soğutuyor ve yatağa bağlıyor . Herkese Allahtan acil sifalar diliyorum geçmiş olsun..
Okuyun...

Alçılı Bireylerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Kırık ya da çıkık gibi bir nedenle vücudunda alçı uygulaması yapılan kişilerin dikkat etmekle yükümlü olduğu bazı kurallar vardır. Alçı kurumadan üzerine ağırlık verilmesi, alçının formunun bozulmasına dolayısıyla kırığın hatalı kaynamasına neden olabilir. Aynı şekilde ıslanma da benzer sonuçlara yol açabileceğinden banyo ya da kişisel temizlik esnasında su geçirmeyen koruyucu torbalar kullanılmalıdır. Alçıyı bozabilecek her türlü keskin ve sert nesneden uzak durulmalı, özellikle içine yabancı cisim sokulmamalıdır. Kaşınma için de olsa içeri herhangibir yabancı cisim sokulması kötü durumlara yol açılabilir. Kişiler alçıyı kendi kesmeye ya da çıkarmaya çalışmamalıdır.

Alçı uygulamasının ilk dönemlerinde hasarlı bölümün çevresinde şişme olabilir, bu şişme alçıya baskı yaparsa ağrı oluşur. Şişmenin önlenmesi için alçılı kısım kalp seviyesinin üzerinde tutulmalı gerek görülürse yastık gibi bir şeyle desteklenmelidir. Kol ve bacaklardaki alçılarda kan dolaşımının sorunsuz devam edebilmesi için doktorun aksi yönde bir önerisi yoksa parmaklar hareket ettirilmelidir. kontrol için alçılı organın tırnağına şiddetle, rengi beyazlaşana kadar bastırılmalı ve bir kaç saniye içinde tekrar pembeleşmesi kontrol edilmelidir.

Alçılı kişilerde hızlı kilo alınması ya da verilmesi önerilmez, alçı bollaşarak ya da daralarak işlevini getiremez hale düşebilir. Ağrı olmadığı sürece alçılı bölge zorlanmadan hareket ettirilmeli ve mümkün olduğunca günlük hayata devam edilmelidir.

Alçılı bölgede kan dolaşımı testinde pembeleşme gecikiyorsa, alçılı uzvun parmaklarında uyuşukluk ve hissetmekte sorun yaşanıyorsa, alçılı bölgeye yakın cilt bölümlerinde soğukluk, solma ya da morarma görülürse, alçıda renk değişmesi, akıntı ya da kötü koku varsa, kişide ateşlenmeler, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı görülüyorsa zaman geçirilmeden hekime başvurulmalıdır.
Son düzenleyen Safi; 8 Kasım 2016 20:48
-winx- - avatarı
-winx-
Ziyaretçi
2 Haziran 2013       Mesaj #4
-winx- - avatarı
Ziyaretçi
Kırığı alçıya alınan kişi nelere dikkat etmeli?
Kırığınız bir doktor tarafından alçıya alındığı zaman birtakım şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. En önemlisi ilk 2 gündür. İlk 2 gün kırığın kanama zamanıdır. Bu dönemde kanama olacağı için alçı içinde oluşan basınç biraz daha artacaktır. Bunun önüne geçmek, dolaşımınızın sağlanabilmesi içinse özellikle ilk 2 gün, örneğin el bileği kırığında 1 yada 2 tane yastığın üstüne koyup hidrostatik basınç etkisiyle sıvının - kanın kalbe kolay gelmesi sağlanır.

Kırık tedavisinde alçının yapım materyali de önemlidir. Örneğin normal boz alçı dediğimiz alçıdan yapılmışsa bu alçıları özellikle sudan uzak tutmanız gerekiyor. Bir diğeri yine boz alçıdan yapılmışsa kışları en az 2 gün üstünü kapatmamanız gerekir. Çünkü alçı donsa bile tamamen kurumayacağı için ilk 2 - 3 gün içinde kırılabilir.

Eğer alçınız normal, sentetik alçılardan yapılmışsa o zaman yine yukarıda tutmanız gerekiyor ama sudan çok da uzak tutmanızın gereği yoktur. Fakat onların iç malzemeleri de ıslanıp kurumayı engelleyeceği için cildinizde birtakım bozulmalara yol açabilir. Bu nedenle bu alçıları da sürekli sudan uzak tutarsanız iyi olur.
Son düzenleyen Safi; 8 Kasım 2016 20:44
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ekim 2014       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Kırık alçılarının alınması kemiğin kaynaması ile alakalıdır. Özellikle ayak bileklerinde meydana gelen kırıklarda alçının alınması çok daha uzun sürmektedir. Oynak bölgelerin kaynama süresi diğer kırık olan bölgelere göre kaynaması zaman almaktadır. Genç yaşta kemik kısa sürede kaynarken ilerleyen yaşlarda yaşın getirmiş olduğu bazı sebeplerden mütevellit kemiğin kaynaması uzun sürecektir. Eğer doktorunuzun size söylediklerini tam manası ile yerine getirmişseniz iyileşmeniz kolaylaşacaktır. Kırılan bölgenizin ilk röntgenini yanınızda götürmeyi unutmayınız. Çünkü doktorunuz bir daha röntgen çekecek ve ilk hali ile son halini analiz ederek kırıktaki alçının çıkarılıp çıkarılmayacağına karar verecektir. Eklem kırıklarında dikkatli olunmalı faaliyet ve ağır hareketlerden kaçınmalısınız. İlk olarak bandaj kullanmanız tavsiye edilir ve sonrasında egzersiz ve kasları çalıştırmanız önerilir. Sonuçta kırılan bölge hareketsiz kaldığı için zamanlar oradaki hareket açıklığı giderilecektir.
Son düzenleyen Safi; 8 Kasım 2016 20:47
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Kasım 2016       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben bileğimi çatlattım ve doktora gittim 4 hafta alçıda kaldı sonra ise kiç röntgen çekmeden bileğimi bastırdı acıdı ağladım eve geldim elimi kaldıramıyorum ve şiş acayip derecede zongluyor