Arama

Hamilelikte ilaç kullanımı hakkında bilgi verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Eylül 2012 Gösterim: 6.515 Cevap: 5
elifeylul - avatarı
elifeylul
Ziyaretçi
3 Nisan 2009       Mesaj #1
elifeylul - avatarı
Ziyaretçi
Ben elif yaşım 39 ilkgebeliğim kızamıkcık sebebiyle başarısız sonuçlandı aradan bir yıl geçti şimdi 6 haftalık hamileyim özellikle geceleri artan şiddetli öksürük ve kasık ağrılarım var doktorumun önerisiyle progestan 2*1 ve elevit kullanıyorum ayrıca iki gündür Rovagyl 3mıu kullanıyorum doktorum tylol_hot alabileceğimi söyledi ama henüz almadım ama çok tedirginim çok ilaç kullanmam doğru değil ama gerekliymiş siz başka bir şeyler önerirmisiniz teşekkürler
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
29 haftalık hamileyim 20 milik dişimde çürük var aşırı ağrı yapıyor doktorum Rovagyl 3M.I.U verdi
kullanırsam bebeğime zararı varmı ve 1 hafta sonra çekilmesi gerektiğini söyledi çekimdede sakınca varmıdır cevaplarsanız çok sevnirim.
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
öncelikle bilmeniz gereken nokta şu elbette özellikle ilk üç ay hamilelikte ilaç önerilmez. ancak bu gibi durumlarda artı-eksi değerlemesi kullanılır. yani hekim o ilacın kullanıuldığında yaratacağı etkilerle kullanılmadığında ortaya çıkacak riskleri değerlendirir..
ve ilaç araştırmalarında kullanılan özel bir yöntem vardır. prospektüste yazan hamilelik risklerine genelde bu yöntem yön verir. ve denekler üzerinde genelde çalışılır. bunları anlatmamın sebebi şu bu sisteme göre hamilelikte x ilacının kullanılma riski çeşitli harflerle ifade edilir.. yani özetle bazen bazı durumlarda ortaya çıkacak riskleri önlemek amacıyla ilaç kullanılabilir. bu konuda hekiminize güvenmenizi öneriyorum .. yada birkaç hekime birden danışmanızı..
Sponsorlu Bağlantılar
ve hekiminizin bilgisi haricinde asla ilaç kullanmamanızı..
sağlıklı günler dilerim
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
29 haftalık hamileyim 20 milik dişimde çürük var aşırı ağrı yapıyor doktorum Rovagyl 3M.I.U verdi
kullanırsam bebeğime zararı varmı ve 1 hafta sonra çekilmesi gerektiğini söyledi çekimdede sakınca varmıdır cevaplarsanız çok sevnirim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
test yaptırdım 5 haftalık hamileyim fakat 3 aydır zayıflama kapsülü içiyorum. meksika biber hapı, bebege zararı olur mu
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
24 Şubat 2011       Mesaj #5
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

test yaptırdım 5 haftalık hamileyim fakat 3 aydır zayıflama kapsülü içiyorum. meksika biber hapı, bebege zararı olur mu

Bazı ilaçlar bebeklerde doğuşsal anormalliklere yol açabilir, bazıları erken doğuma sebebiyet verebilir.

Bunun için gebeliği planlayan kadınlar dahi yumurtladıktan sonra adet oluncaya kadar geçen iki haftaya kadarki sürede muhtemelen gebe olduklarını düşünerek doktorlarına danışmadan ilaç kullanmamalıdırlar. Gebelikte ise kadın-doğum uzmanını her ilaç kullanımında aramalıdırlar. İlaç kullanımı sadece gebeliğin ilk üç ayında değil daha önceki haftalar ve aylarda da bebeklere zarar verebilir ve erken doğuma da yol açabilir.
Doktorunuza danışmanız daha doğrudur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Eylül 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba yardımınıza ihtiyacım var ben 5 haftalık hamileyim hamilleliği öğrenmeden önce antibiyotik aldım sonra öğrendimki hamileyim korkuyorum bi cevap verin ne olur